Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Silkeborg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Biologi C
|
|
Lærer(e)
|
Maja von Tangen Billeskov
|
|
Hold
|
2025 25 bi/j (1j bi, 1j biø)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Om celler
Formål:
Forløbet har introduceret eleverne til den biologiske metode, herunder at kunne udføre eksperimenter i laboratoriet samt at bearbejde kvalitative og kvantitative data. i forlængelse heraf har forløbet også fungeret som en introduktion til brugen af fagbegreber og teori i analysen og diskussionen af det eksperimentelle arbejde, med afsæt i teori vedrørende livets opståen, cellers opbygning og enzymers funktion.
Eksperimentelt arbejde:
Ananas og enzymer
Osmose i kartofler
Læst stof:
Biologi i udvikling, C-niveau 2.udgave, af Marianne Frøsig et al.: s.9-10 (om liv), s.10-13 (om liv på jorden), s.14-18 (om celler), s.19-21 (om enzymer), 21-24 (Cellemembranen og transportprocesser), s.24-27 (om osmose + aktiv transport)
Uddrag fra: Da håndvask blev en videnskab af Gunver Vestergaard: https://videnskab.dk/kultur-samfund/da-haandvask-blev-en-videnskab/
Video: https://www.youtube.com/watch?v=6jiANfg5ZTo (om enzymer)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=BDDqY7IZhxQ&t=176s (Osmosis Animation and Experiments)
Forsøgsvejledning til forsøg med ananas og enzymer
Forsøgsvejledning til forsøg med osmose i kartoffelceller
Kernestof:
-Cellebiologi: ordordnet opbygning af pro- og eukaryote celler og membranprocesser.
-Mikrobiologi: vækst og vækstfaktorer.
-Enzymer: Overordnet opbygning og funktion.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Tarme med charme
Formål:
I forløbet har vi arbejdet med opbygningen af makromolekylerne, samt fordøjelsessystemets opbygning, herunder nedbrydning og optagelse af de forskellige makromolekyler. Derudover har vi set på blodsukkeret og sammenhængen i mellem forskellige fødevare og udviklingen af blodsukkeret samt anvendt matematiske værktøjer til at lave enkle matematiske repræsentationer af vores forsøgsresultater.
I forløbet indgår desuden også et miniforløb (kaldet EiG) med afsæt i engineering-didaktik på syv lektioner som en del af et forsøg med at gøre den naturvidenskabelige undervisning mere relevant og undersøgelsesbaseret ved at tage udgangspunkt i arbejdet med en prototype. I elevernes projekt har de brugt deres viden om makromolekyler og fordøjelsessystemet til at udarbejde en bolle til en selvvalgt målgruppe i en iterativ proces, hvor de har haft mulighed for at forbedre deres prototype efter en række kvalitative og kvantitative kriterier.
Eksperimentelt arbejde:
EiG med bagning
Fordøjelse ved enzymer (eleverne har selv valgt, hvilke to ud af tre mulige forsøg, de har udført).
Blodsukkermåling
Læst stof:
Biologi i udvikling, c-niveau af Marianne Frøsig et al.: s.55-62 (om kosten og kulhydrater), 62-64 (om proteiner), s.64-67 (om lipider), 72-76 (om fordøjelsessystemet), s.77-78 (om næringsstoffernes optagelse og tyktarmen), 79-82 (om blodsukker), s.83-84 (om diabetes)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=pa6A4lOY_Zs&t=94s (Sådan udføres en blodsukkermåling)
Forsøgsvejledning til forsøg om fordøjelse ved enzymer
Forsøgsvejledning til blodsukkermåling
Kernestof:
-Makromolekyler: overordnet opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider og proteiner.
-Fysiologi: Oversigt over kroppens organsystemer, et udvalgt organsystems opbygning og funktion.
Supplerende stof:
-Sundhed, sygdom og medicin.
-Bioteknologi
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Geniale gener
Formål:
I forløbet har eleverne lært forskellige genetiske grundbegreber og nedarvningsmønstre samt at anvende disse i figurlæsning og eksperimentelt arbejde. Eleverne har desuden udført eksperimentelt arbejde på dem selv, i form af blodtypebestemmelse, hvilket har sat yderligere krav til deres evner indenfor det eksperimentelle arbejde.
Eksperimentelt arbejde:
Isolering af DNA (fra kiwi)
Blodtypebestemmelse
Læst stof:
Biologi i udvikling, c--niveau af Marianne Frøsig et al.: s.117-119 (om DNA), s.120 (om det centrale dogme), s.121-122 (om transskription og translation), s.122-124 (om translation og kromosomer), s.124-125 (om mitose og meiose), s.128-130 (om genmutationer), s.131-133 (om klassisk genetik), s.136-139 (om nedarvningsmønstre), s.134-135 (om blodtyper og nedarvning)
Biologibogen, online: Uddrag om naturlig og seksuel selektion + Darwin
Uddrag fra artiklen: Hvorfor har vi forskellige blodtyper? (https://videnskab.dk/krop-sundhed/hvorfor-har-vi-forskellige-blodtyper/ , 18-04-26)
Forsøgsvejledning til isolering af DNA
Forsøgsvejledning til blodtypebestemmelse, AB0
Video: https://www.youtube.com/watch?v=zwibgNGe4aY&t=39s (what is DNA and how does it work?)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=f-ldPgEfAHI (Mitosis: The Amazing Cell Process that Uses Division to Multiply! (Updated))
Video: https://www.youtube.com/watch?v=P88TwaC0f9U&t=1s (naturlig selektion og seksuel selektion)
Kernestof:
-Genetik og molekylærbiologi: Nedarvningsprincipper, det centrale dogme og mutation
-Evolutionsbiologi: Eksempler på evolutionsmekanismer.
Supplerende stof:
-Sundhed, sygdom
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Vandløbet
Formål:
I forløbet har vi arbejdet med de forskellige økologiske grundbegreber og haft særlig fokus på vandløbets økologi, hvilket vi har undersøgt i forbindelse med en ekskursion til Gjern.
Eksperimentelt arbejde:
Ekskursion til Gjern Kildedal, Gjern Å og Gjern skovbæk med udarbejdelse af et faunaindeks til undersøgelse af vandkvaliteten.
Læst stof:
Biologi i udvikling, c-niveau af Marianne Frøsig et al.: 216-219 (om økologiske grundbegreber), s.220-223 (om nedbrydning, abiotiske og biotiske faktorer, konkurrence), s.224, 226-227 (om biodiversitet), s.228-232 (om kulstofkredsløb og drivhuseffekt), s.238-244 (om vandløbsøkologi)
Ekskursionshæfte til undersøgelse af Gjern Kildedal, Gjern Skovbæk og Gjern Å.
Video:https://www.youtube.com/watch?v=bIO3DgOjsJ4 (vandløb)
Kernestof:
-Biokemiske processer: fotosyntese, respiration
-Økologi: samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme, C-kredsløb og biodiversitet
-Mikrobiologi: Vækst- og vækstfaktorer
Supplerende stof:
-Bæredygtighed
-Miljøbeskyttelse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/248/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71217570729",
"T": "/lectio/248/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71217570729",
"H": "/lectio/248/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71217570729"
}