Holdet 3a id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Skanderborg Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Martin Morsbøl Olesen, Rasmus Ladegaard Madsen
Hold 2023 id/a (1a id, 2a id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Floorball
Titel 2 Opvarmning til akro
Titel 3 Surf skate
Titel 4 Volleyball
Titel 5 Badminton (EKSAMEN)
Titel 6 Ultimate

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Floorball

Praktisk:
Der arbejdes praktisk med grundlæggende færdigheder ift. dribling/boldkontrol, trækaflevering og modtagning af bolden. Vi øver at drible med bolden (forhånd og baghånd) og at afslutte på mål enten med hovedsageligt med trækskud. Senere i forløbet introduceres mere komplekse spilnære øvelser, hvor sammenspil og taktik er fokus. De afprøver 2 forskellige spilsystemer: 2-1-2 og 2-2-1.

Taktisk og teoretisk:
Eleverne er blevet præsenteret for teori om, hvordan man gør sig spilbar i floorball, herunder at søge i "det frie rum", benytte temposkift og retningsskift, samt kendetegn for forsvarsspil (herunder mandsopdækning og zoneopdækning, samt presspil) og angrebsspil (udnyttelse af bredde/dybde).
Endvidere er eleverne præsenteret for teori om kommunikation (verbal- og non-verbal kommunikation), og det forventes at eleverne kan give eksempler på dette, samt benytte det i praksis.
Eleverne er blevet præsenteret for de fire boldspilsfamilier, men fokus har kun været på kaosspillet. Det forventes at eleverne kan karakterisere floorball som kaosspil og redegøre for basale regler i spillet.


Faglige mål:
Praktisk:
- Teknisk korrekt trækaflevering til makker 5-10 meter væk
- Modtagning af aflevering fra 5-10 meters afstand med kontrol
- Drible med forside/bagside af stav stående og i let tempo
- Drible med bolden zigzag gennem kegler uden at miste kontrol med bolden
- Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser
- Udføre et trækskud hvor bolden løftes fra jorden.
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser.
- Kunne anvende teori om kommunikation og spilbarhed i praksis.
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre

Teoretisk:
- Kunne redegøre for verbal og non-verbal kommunikation i boldspil, og forklare grundlæggende principper for at gøre sig spilbar (Herunder ”Det frie rum”, tempo- og retningsskift)
- Kunne redegøre overordnet for de fire boldspilsfamilier, og karakterisere floorball som et kaosspil
- Kunne identificere og forklare centrale principper for forsvarsspil i boldspillene (zone- vs. mandsopdækning, samt presspil), og redegøre for anvendelse af bredde og dybde i angrebsspillet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Opvarmning til akro

Formål
Formålet med forløbet i rytmisk opvarmning er, at du bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik. Programmet skal varme hele kroppen op og gøre udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Du skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt.
Vi har testet fysisk præstationsevne før og efter opvarmning.

Herudover trænes kropsbevidsthed og samarbejdsrelationer, idet eleverne skal lave en showcase med akrobatik. Her trænes individuelle momenter (håndstand, freezes), og momenter med flere deltagere. Disse sættes sammen til en fælles showcase.

Herudover har vi teoretisk arbejdet med WHO's sundhedsbegreb, sammenhængen mellem fysisk  aktivitet og sundhed, samt kropsidealer gennem tiden.

Praktisk:
• Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
• Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
• Kunne udføre en svingserie med beherskelse af teknisk korrekte sving
• Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 10 min
○ Udføre eget opvarmningsprogram og instruere klassen i det
○ At formidle øvelser klart og tydeligt
○ Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
○ Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
• Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer

Teoretisk:
• Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op.
- Beskrive og forklare data for præstation inden og efter opvamrning
- Kunne redegøre for WHO's sundhedsbegreb og redegøre for sammenhængen mellem fysisk aktivitet og sundhed


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Surf skate

Formål:
Eleverne introduceres til surf skate, da et nyt pump track snart åbner i nærheden. Forløbets formål er derfor at introducere eleverne til muligheder for idrætsaktiviteter i nærområdet, samtidig med at øge kropsbevidsthed og træne balance, samt teknisk færdigheder i discplinen.

Ud over de praktiske lektioner, har eleverne arbejdet med danskernes idrætsvaner. Dette er gjort som et stjerneløb med inddragelse af relevante figurer fra IDAN-rapporterne (se dokumentet under forløbsmaterialer), og afslutningsvis en diskussion af om surfskate kan være en god måde at få folk igang med at dyrke idræt, eller fastholde eksisterende idrætsudøvere. Dette er gjort på baggrund af motiver for idrætsdeltagelse.

Faglige mål:
o Korrekt fodstilling og position på boardet.
o Kunne accelerere boardet op i fart
o Bremse (vise at man har styr på boardet)
o Holde farten på boardet med helkropsbevægelser
o Buttomturn frontside (i balance og bibeholde fart gennem- og ud af svinget).
o Buttomturn backside (i balance og bibeholde fart gennem- og ud af svinget).
o Flow og balance gennem keglebane med forskellige størrelser og typer af sving, f.eks et skarpt frontside turn efterfulgt af et skarpt backside turn.

Teori:
- At kunne redegøre for idrættens organisering i Danmark
- At kunne redegøre for udviklingen i danskernes idrætsdeltagelse og ændringer i idrættens organisering
- At kunne redegøre for vigtige motivationer for at dyrke idræt inden for hver organiseringsform, samt vigtige motiver for at få ikke-aktive igang med at dyrke idræt

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Volleyball

Volleyball

Tekniske fokuspunkter for forløbet:
Serv (underhånds-) – forflytte vægten fremad i serven
Baggerslag – højde, lodret bue til hæver
Fingerslag – højde, præcision, kontrol
Blokaden – strakte, spændte arme og hænder. Forspændings-skridt forud for afsæt.
Angrebsslag – ramme bolden med én flad hånd over hovedet, så den i en relativt flad bue passerer nettet. NB: der er ikke krav om smash!

Taktiske fokuspunkter for forløbet:
Hævers rolle – hæve til angrebsslag, kalde "ny", på 2. bolden, hvis man ikke har den, blokere.
Blokaden – mentalitet, forreste kæde hjælper hæveren med at blokere i éns egen side (og ellers trædes ind i banen, så man dækker det åbne rum, som hæveren efterlader).
Parathed ved modtagning af serv.
Kommunikation og samspil på holdet – Verbalt kalde, når man tager bolden, når det er 3. berøring (og den dermed skal over) når der skal blokeres osv.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Badminton (EKSAMEN)

Badmintonforløb i hvilket eleverne skal arbejde med teknikkerne bag slagene serv (lang (forhånd) & kort (baghånd)), clear/smash samt drop og netdrop. Desuden vil der blive arbejdet med semi-taktiske aspekter i form af benarbejdet på banen; især forspændingshop og stemskridt.

Eleverne vil i forløbet stifte bekendtskab med både single- og (mix)doubleformatet og forskellige småspil som rundt-om-nettet og engelsk double (10 æg) vil også blive anvendt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Ultimate

FORMÅL.

Formålet med ultimateforløbet er en grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele af ultimate. Først skal de basale kaste- og gribeteknikker læres, og i de følgende lektioner bygges ovenpå, hvor både forsvars- og angrebsmuligheder øves.  

Overblik, præcision og spilbarhed er nøgleord i ultimate.  

Til sidst i forløbet arbejdes også med nogle taktiske muligheder.

Vurderingen af eleven tager udgangspunkt i de gennemgåede elementer og selvfølgelig evnen til at kunne deltage i det færdige spil.



HVAD SKAL JEG KUNNE?

- Beherskelse af baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision

- Kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk

- Kendskab til hammerkast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk

- Gribe disken med pandekagegrebet hvis discen afleveres korrekt

- Gribe disken med pincetgreb hvis afleveringen ligger til det

- Taktisk kendskab til basale regler og ”spirit of the game”

- Taktisk evne til at gøre dig spilbar i de tomme rum

- Du skal vide, hvad det vil sige at være ”handler”

- Du skal kunne pivotere under pres og aflevere til makker

- Du skal kunne udføre et ”cut” under modtagelse af en aflevering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer