Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
|
Institution
|
Skanderborg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Mads Møldrup Madsen, Stefan Rau Reich
|
|
Hold
|
2023 id/b (1b id, 2b id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Rytmisk opvarmning
Formål
Formålet med forløbet er at eleverne i grupper skal konstruere et opvarmningsprogram hvor bevægelseskvaliteten og flow er i højsædet. Eleverne opnår færdigheder indenfor bevægelse til musik og opnår forståelse for opvarmningens betydning både fysiologisk og motivationsmæssigt.
Hvad skal jeg kunne?
- Høre taktslagene i en sang og lave bevægelser der passer til tempoet
- Vise basal musikforståelse i form af om valget af bevægelser passer til udtrykket i musikken
- Vurdere om sange ud fra deres BPM passer til gang, sving, hop, løb og/eller styrkesekvenser
- Vise kreativitet og variation i øvelsesvalg til de forskellige sekvenser
- Tælle en sang op
- Udføre et opvarmningsprogram på ca. 15 minutter og være kritisk over opbygningen af programmet.
Teoretisk fokus
Eleven skal kunne forklare hvorfor der skal opvarmes og i hvor lang tid. Derudover arbejdes der med at tælle sange op med henblik på at kunne udarbejde et skriftligt opvarmningsprogram.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Basketball
Formål
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball. Forløbet har lagt vægt på de tekniske elementer i spillet som aflevering, modtagning, driblinger, skud, layup og løbemønstre. Der er desuden arbejdet med taktik/spilforståelse, for at skabe en forståelse af placering på banen i angreb og forsvar, løb uden bold, løb med bold og kommunikation på holdet. Disse elementer er trænet via forskellige øvelser med afleverings - og løbemønstre og udviklet til mere kamp relaterede spiløvelser og kamp i form af 3v3 på én kurv eller 4v4 på fuld bane. Basale regler i basketball er udvalgt og gennemgået.
Hvad skal jeg kunne?
- At kende til og beherske afleveringer: brystaflevering, studsaflevering, over hovedet
- At kunne modtagning af afleveringer: vær klar med hænderne ved bryst
- At kunne drible med højre og venstre hånd - og rimeligt beherske at kigge op samtidig med
- At have kendskab til og rimeligt kunne demonstrere et lay-up: fokus på skridt, afsæt og håndledsafvikling.
Herudover også finter for at åbne op til lay-up: jab-step (crossstep) og pump-fake (skudfinte)
- At have kendskab og på rimelig vis kunne beherske forskellige bevægelsesmuligheder på banen: give-and-go, V-cut, backdoor cut
- At kende til forsvarsbevægelse (følge bolden med krop og arme), og forskellige typer forsvarstaktik (personligt eller zone forsvar)
- Taktik/spilforståelse: at løbe i de frie rum i forskellige løbemønstre (forståelse af cuts)
- Indgå i kampsituationer, hvor bolden modtages og spilles videre
Teoretisk fokus
Basale regler i basketball, fx:
- skridt regel (1 skridt med bold i hånden) dobbeltdribling
- Ikke-kontakt sport hvor hver spiller har sin egen cylinder
Dette er bundet sammen med et idrætspyskologisk forløb om team og hold. Her er teamets udviklingsfaser gennemgået og begreber som synergieffekt, kohæsion, formelle og uformelle roller er blevet brugt til at beskrive teams/hold.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Pickleball
Formål
Formålet med forløbet i pickleball er en grundlæggende indføring i spillets regler, teknik og taktik. Ved regler er lagt fokus på pickleballs særlige karakteristiska i forhold til andre ketcherspil. Teknisk er der lagt vægt på de forskellige slagtyper og korrekt udførsel af disse, mens der taktisk er arbejdet med at placere sig rigtigt på banen når der serves, returneres og ved third shot drop både når ens double server og når der bliver servet på ens double.
Hvad skal jeg kunne?
- Forstå spillets regler med særligt fokus på double-bounce reglen og reglerne omkring the non-volley zone (kitchen zone)
- Forstå pointsystemet i en double og kunne bruge det i en kampsituation
- I rimelig grad og med korrekt greb og batføring kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob.
- I rimelig grad kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen ift. bolden og tidspunktet i kampen
- At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod linjen til kitchen zone så snart chancen byder sig
- I rimelig grad kunne beherske simple slagserier
Teoretisk fokus
Fokus har ligget på forståelse af de særlige regler i pickleball og hvordan disse er med til at forme taktikken af spillet. Derudover har der ligget et fokus på korrekt teknik i de forskellige slagtyper.
Dette er bundet sammen med teori omkring idrættens organisering (organiseret, uorganiseret, selvorganiseret og kommerciel), samt diskussion om hvor pickleball og lignende batspil kunne befinde sig henne.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Ultimate
Faglige mål
Formålet med ultimateforløbet er en grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele af ultimate. Først skal de basale kaste- og gribeteknikker læres, og i de følgende lektioner bygges ovenpå, hvor både forsvars- og angrebsmuligheder øves.
Overblik, præcision og spilbarhed er nøgleord i ultimate.
Til sidst i forløbet arbejdes også med nogle taktiske muligheder.
Vurderingen af eleven tager udgangspunkt i de gennemgåede elementer og selvfølgelig evnen til at kunne deltage i det færdige spil.
Teknisk
- Beherskelse af baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision
- Kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Gribe disken med pandekagegrebet hvis discen afleveres korrekt
- Gribe disken med pincetgreb hvis afleveringen ligger til det
- Du skal kunne udføre et ”cut” under modtagelse af en aflevering
- Du skal kunne pivotere under pres og aflevere til makker
Taktisk
- Taktisk evne til at gøre dig spilbar i de tomme rum - at udnytte bredde og dybde
- Kunne kommunikere både verbalt og non-verbalt med holdkammerater
- Kunne foretage personlig opdækning
Fysisk
- At kunne deltage på en måde, hvor fysisk kondition ikke er begrænsende faktor for præstation i spillet.
Teoretisk
- Kendskab til basale regler og ”spirit of the game”, herunder fairplay.
- Du skal vide, hvad det vil sige at være ”handler”
Materiale
- Ultimate - spil og regler.pdf
- Baghåndskast: https://www.youtube.com/watch?v=-DRTrddwVww&list=PLIjtN9TE8e4QR2mEYK7VqSWbdrU2fo0N2&index=1
- Forhåndskast: https://www.youtube.com/watch?v=LmlTynRjCKY&list=PLIjtN9TE8e4QR2mEYK7VqSWbdrU2fo0N2&index=3
- Pandekage: https://www.youtube.com/watch?v=dDoSWdneEec
- Pincet (rim-catch):
○ En-hånds https://www.youtube.com/watch?v=yZYOrB9mWfA
○ To-hånds: https://www.youtube.com/watch?v=RlT8SZ31Jdg
- Fairplay og Spirit of the Game (Yubio Idræt C + B, 2022, s. 678-680)
- "Teori 4: Angrebstaktik - Stak" (uddrag fra 'Ultimate i gymnasiet' af Dansk Frisbee Sport Union) - s. 50-51
- "Teori 7: Forsvarsspil" (uddrag fra 'Ultimate i gymnasiet' af Dansk Frisbee Sport Union) - s. 56-57
Antal i alt: 9 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Step aerobic
Faglige mål
Fokus vil være på at træne
- Koordination (ben og arme på samme tid)
- Rytmisk forståelse (starte på 1. taktslag og ramme gulv/bænk på taktslagene)
- Kropslige udtryk (markere tydeligt med arme og ben)
- Kondition (ikke at blive begrænset af kondition)
Vi arbejder både med aerobic på gulv og step aerobic med bænk. Sidstnævnte fylder størstedelen af forløbet.
Forløbet indeholder dels fælles koreografiøvelse og dels gruppearbejde, hvor kreativiteten er i fokus, således at eleverne selv bliver i stand til at sammensætte korte og længere koreografier.
Eleverne skal også lære deres serier videre til andre grupper, hvor de har oplevet at stå i en underviserrolle.
Faglige mål
- Gennem alsidig undervisning at opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning (kontinuerlig træning).
- At kunne redegøre for idrættens organisering i Danmark og hvilke fordele og ulemper det har.
- Beherske centrale færdigheder inden for aerobic og stepaerobic. Særlig fokus på koordination, rytmisk forståelse, kropsligt udtryk, kondition og udholdenhed.
- Opnå større kropsbevidsthed
Anvendt materiale
- Introduktion til aerobic og opbygning af serier: Yubio s. 1452-1457 (5)
- 34.7 Kontinuerlig træning i Yubio (s. 1471-1473) (3)
- 34-39 i Yubio "1.3.4 Hvor mange, hvem og hvor?" (4)
Antal sider i alt: 12
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Svømning
Formål
Formålet med forløbet er at eleverne lærer svømmefærdigheder inden for stilarten crawl. De præsenteres for basiselementer for at kunne svømme crawl med fokus på rotation, vejrtrækning og høj albue. Derudover lærer eleverne grundlæggende livredningsteknikker.
Formålet er også at eleverne forbedrer deres fysiske kapacitet og at de bliver vant til at bevæge sig i og under vand.
Materiale
- Fremdrift i armtaget: https://www.youtube.com/watch?v=JnAXmUioEQ8&list=PL_wWyuazih2LXos-NOCd2fSxxzm-8B5Hy&index=5
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Akroyoga og grundgymnastik
Overordnet
I dette forløb er formålet at opnå større kropsbevidsthed. Fokus er endvidere at skabe en følelse af samhørighed gennem tillidsfuldt samarbejde, hvor forståelse for mangfoldighed og rummelighed er essentielt for at eleverne kan udvikle sig fysisk og mentalt. Her er kommunikationen mellem eleverne vigtig.
Eleverne skal på det mentale plan udfordres i at turde lave de forskellige øvelser i akroyoga og grundgymnastik. De skal kunne agere sikre og lydhøre spottere.
På det fysiske plan handler det om at opbygge kropsspænding.
FAGLIGE MÅL
Praktisk
KOMMUNIKATION OG SPOTTING
• Opbygge tillid hos andre og skabe et trygt rum gennem rolig stemmeføring og rolige berøringer
• Spotte sikkert og kunne demonstrere de fem gyldne regler for spotting
• Bidrage til at skabe et velfungerende samarbejde
• Kommunikere både verbalt og nonverbalt på en positiv og effektiv måde
GRUNDGYMNASTIK: OBLIGATORISK
• Eleven kan udføre kontrolleret forlænsrulle med fokus på blød landing, momentum og kropskontrol. Desuden skal de kunne udføre baglæns rulle.
• Håndstand m. modtagning
• Kan modtage håndstand
GRUNDGYMNASTIK: FRIVILLIGT
• Forlæns flyverulle
• Håndstand u. støtte
• Håndstand → rulle m. modtagning
• Vejrmølle
AKROYOGA: OBLIGATORISK
• At eleven er i stand til at være både base og flyver i forskellige positioner
• Korrekt Spotting
AKROYOGA: FRIVILLIGT
• POP (skift mellem positioner)
Teoretisk
• Kende til begreber: flyver, base, spotter. At have kendskab til hvad der kræves for at være en god spotter
• At kende til begreber for kommunikation: verbal og non-verbal
• At kunne forklare gymnastikkens historie
• At kunne forklare spændingsregulering
Anvendt materiale
Akroyoga i gymnasiet (Simon Christian Larsen)
• Kommunikation
• Tillid
• Spotting
Spændingsregulering i Yubio fra s. 137-139
Akroyoga-positurer
• Bird: https://www.youtube.com/watch?v=B_GGxkXMV5Q
• Chair: https://www.youtube.com/watch?v=c-XGTVy35sk&t=109s
• Flying Whale: https://www.youtube.com/watch?v=zCdMbcLuvaQ
• Foot to shin: https://www.youtube.com/watch?v=eaBVtviy5sU
• Straddle Throne: https://www.youtube.com/watch?v=F-UyFc-y0U0
Grundgymnastiske bevægelser
• Forlæns rulle: https://www.youtube.com/watch?v=VS0HdCccb04
• Forlæns rulle med fokuspunkter: https://www.youtube.com/watch?v=_9HxqFzHAT4
• Håndstand: https://www.youtube.com/watch?v=tpjCzq5iqxM
Håndstand til rulle-teknik: https://www.youtube.com/watch?v=luwIZqDmCl4
• Vejrmølleteknik: https://www.youtube.com/watch?v=33JvF0_Fqn8
• Vejrmølleøvelser: http://youtube.com/watch?v=Gs4qSLPeVtc
Sider i alt: 10
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/249/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56923514067",
"T": "/lectio/249/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56923514067",
"H": "/lectio/249/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56923514067"
}