Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
|
Institution
|
Skanderborg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Morten Holm Mortensen
|
|
Hold
|
2023 id/c (1c id, 2c id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
rytmisk opvarmningsprogram
musik og bevægelse - rytmisk opvarmning
Formålet med forløbet i opvarmning til musik er, at du bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Du skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt.
Man vil i grupper være ansvarlig for hver sin del af opvarmningsprogrammet i 6 praktiske lektioner.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min
- Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op
ca. 6 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Surfskate - eksamensdisciplin
FORMÅL
Formålet med forløbet er, at man tilegner sig teknik og evner til at køre på et surfskateboard, hvor man genererer fremdrift ved at pumpe bordet i halvstore sving.
Til forløbet kobles teorier og begreber omhandlende Idræt og identitet i et senmoderne samfund - Giddens, Ziehe, Goffman. Ligeles arbejde med idræt som mål - 4 former for mening (fællesskab, legen i sig selv, mestring og turde udforske og eksperimentere) - eller middel - idrættens investeringsværdi.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
Faldteknik - forlæs og baglæns rullefald og hhv. højre og venstre skulder
Hoppe af bordet og lande på begge ben - give efter i ben
Løbe af bordet - løbe frem over næsen af bordet og fortsætte løbet til standsning
Placering af forreste fod og igangsætning med skub fra bagerste fod
Stance - fødders placering: Forreste ved/på bagerste skruer fra forreste trunk, bagerste ved/på bagerste skruer fra bagerste trunk. Fødder peger skråt frem.
Vægt på begge fødder, med en anelse mere vægt på forreste fod.
Stance - krop: Skuldre peger fremad ved vrid i hofte, arme peger frem, ikke vifte med bagerste arm bag kroppen
Skubbe fra med bagersete til igangsætning af fremdrift, evt. efterfulgt af kort overgang med wiggle inden der genereres fremdrift med pump
Pump - op og ned i knæ - ned i knæ tryk hæl, op tryk tå. Pump med tryk på begge fødder, skub "til siden" med bagerste fod.
Målet er, hurtigst muligt at kunne pumpe bordet, så man går fra wiggel til pump
Turn - hhv- backside og frontside - gerne ned i knæ så man har et lavt balencepunkt. Kan hjælpe hvis man skal ned og røre kegle med bagerste hånd i frontside turn og forreste i backside turn.
Zik-zak bane, 8-tals bane med backside og frontside turn, bølge-bane med bottum-turn (frontside) og top-turn (backside)
Tricks - én af dem.
Crosover-step - gå fra bagerste del af boardet og frem, samt retur
Hang five/ten - stå forrest på bordet med forreste eller begge fødder pegende fremad.
Flatland bertslide - turn med hånd i gulv og slide
ca 10 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Flagfootball
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknik og taktik i flag football. Der arbejdes med forskellige tekniske færdigheder såsom kaste/gribe samt forskellige teknikker til at løbe i fri position. Derudover arbejdes der også med det taktiske element i flag football og
ikke mindst holdsamarbejdet. I dele forløbet er man inddelt i faste hold for at kunne udarbejde en god playbook. Der lægges vægt på meget tid til selve spillet, da det er den bedste måde at lære de mange regler på. Tidsreglen på 30 sekunder ml. hvert spil bør overholdes for at undgå for lange pauser og for lav intensitet.
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor man testes i sine tekniske færdigheder samt evner i det færdige spil.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kaste en amerikansk fodbold, så den roterer rigtigt i luften
- Gribe en amerikansk fodbold stående/i bevægelse - både lave og høje bolde
- Udføre forskellige løberuter med retningsskift (cuts) og med god acceleration
- Have en vis forståelse for reglerne i spillet samt de mest brugte udtryk
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskelige defence-principper
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige offence-principper
- Have spilforståelse og løbe i henhold til de aftaler, som ens playbook indeholder
ca. 9 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Beachvolley - eksamensdisciplin
Beachvolley
FORMÅLET
Formålet med beachvolleyball-forløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og taktikker i beachvolleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært de forskellige slag. Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i beherskelse af de forskellige tekniske slag samt evnen til at indgå og fungere på et hold.
Begreber og teori relateret til sundhed kobles til forløbet - hvad er sundhed? definition af sundhed som begreb, fysisk, socialt og mentalt, arv og miljø, mønsterbrydere. Ligeledes undersøges faktorer for sundhed - KRAM, fysisk aktivitet og livsstilsygdomme, kropsidealer og spiseforstyrelser, samt effekter af fysisk deltagelse.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
• Hævning (baggerslag eller fingerslag) med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
• Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for makkeren/hæveren at spille bolden
• Forsvarsspil med opsamling af korte bolde (digs) og bolde der skal tages højt med knuckle eller plade (hånd-på-hånd)
• Smash/angreb hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd (slag eller knuckle)
• Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
• Forståelse for regler
• Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspiller
• Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen
ca. 12 sider - gruppearbejde med udvalgte aspekter KRAM faktorerne i Yubio
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
-
Yubio idræt C + B 2023; sider: 16-39, 592-594, 596-599, 603
-
Læs om regler, se video om baggerslag og fingerslag, gennemgå øvelse 13.A1, 13.A3 og 13.A7
-
forsvar
-
Se video med smash og øvelse 13.A4
-
Opvarmningsøvelse Tre mod tre
-
Sundhed - gruppearbejde.docx
-
Sundhed og idræt - forklar figur 1.1 s 13 - sundhed socialt, fysisk og mentalt
-
Beachmanualen-teknik-og-taktik-i-beachvolleyball.pdf
-
skim s. 33 - 36 om angreb.
-
øvelse 13.B9 og 13.B10
-
angreb.docx
-
Vi arbejder med angreb - slag med flad hånd og knuckle/pokei
-
knuckle / pokei
-
læs s. 20 og 21 - modtagnings område.
-
Beachmanualen s. 44 - Sidste slag, højt forsvar - modtage høje bolde i forsvar. Pladen - hånd på hånd.Repetere slag - baggerslag, digs, serv, hævning, angrebsslag, knuckle, højt forsvar (plade)
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
kajakdag
|
|
Indhold
|
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Svøm - crawl og energigivende stofskifteproceser
Formålet med svømme-forløbet er, at kunne tilegne sig svømme-færdigheder i forhold til svømmestilen crawl. Der skal i løbet af forløbet arbejdes med basiselementer for svømmestilen crawl, samt arbejde med hovedspring og vendinger, så det kræver at man udfordre evner og vilje til at lege i vand og få hovedet under.
Forløbet kobles til energigivende stofskifteprocesser - anaerob og aerob, med fokus på forskellige svømmedistancer.
Crawl, herunder:
- Arm- og bentag
o Fokus på lynlås ved fremføring af arme – høj albue, tommelfinger langs kroppen, isæt med tommelside først
o Isæt armtag i vandet på en linje ud for kroppens midterakse
o Fokus på at skubbe med håndfladen ved armtag (skub en pil bagud) – afsluttes ved hofte
o Benene er en sekundær, stabiliserende kraft
- Kroppens placering i vandet – mindske vandmodstand
o Udstrakt krop, undgå at svaje i brystkasse og lænd, samt bøje i hofte
o Ret blikket mod bunden – søm i panden peger henad vandlinien
o Roter kroppen ved armtag (ca. 45 grader)
- Vejrtrækning - udånding under vand, indånding til siden
o Pust ud under vand ned mod bunden
o Træk luft under arm ved fremføring – rotation 45 grader vigtig, kig ikke fremad
Vending, herunder:
- Saltovending eller Bryst-vending (valgfrit)
- Afsæt fra kant – fokus på streamline og glidefase
Ekstra:
Hovedspring/startspring, herunder:
- Arme ved ører, strakte og med samlede hænder
- Falde ned mod vandet – søg ned mod vandet med hovedet
- Sæt af med benene, så du springer ned og frem mod vandet
ca. 8 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Ultimate - eksamensdisciplin
FAGLIGE MÅL:
TEKNIK:
Fokus på forskellige pasninger: baghånd og forhånd (lange og korte). Hammerkast kort introduceret. Derudover fokus på forskellige gribeteknikker: pandekage og pincet med en og to hænder. Desuden fokus på at pivotere korrekt og under pres fra en modstander.
TAKTIK:
På det taktiske plan fokus på spilbarhed, hvortil cuts samt mod- og dybdeløb blev præsenteret og øvet. Fokus på at skille sig af med disken under pres: hvilke kast anvendes. Der blev desuden perspektiveret til teori om spilbarhed fra fodboldforløbet i 1g.
SPIRIT OF THE GAME
Fokus på at få kendskab til fairplay og begrebet spirit of the game, som er en stor del af ultimate. Her spilles uden dommer, hvorfor der også var fokus på netop at spille efter disse principper.Herunder arbejdede vi med Mogens Kirkebyes tre fortolkninger af fairplay.
ca. 11 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Hip hop - eksamensdisciplin
Hip-hop – formål.
Formålet med hiphop-forløbet er, at du skal kunne tilegne dig foreviste koreografier, og så skal du selv arbejde med at lave dele af en hiphop-koreografi. Du skal i løbet af forløbet lære nogle af de basic moves og det udtryk, som man bruger i hiphop-dans og breakdance. I forløbet kommer du til at arbejde med hiphop i form af koreografier, freestyle, freezes og poses, så det kræver mod, samarbejde, kreativitet og rytme.
Vi vil inddrage Labans bevægelsesteori i forløbet samt viden om hip-hop'ens historie og udvikling
Hvad skal I kunne og dermed vise i jeres koreografi?:
Kropsbeherskelse, herunder:
• Balance i freezes
• Styrke til at udføre freezes og footwork
• Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
• Udtryk - ofte med bounce (let på tå, ned i knæ, ikke for rank holdning og med lidt attitude)
Freestyle og kreativitet, herunder:
• Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en lille koreografi
• En vis grad af freestyle/improvisation
Flow og rytme, herunder:
• Kunne bevæge dig i takt til musikken (både hele og halve taktslag, hvor sidstnævnte
vil være fx 1-og-2) og holde et flow
• Helhedsudtryk – gennemarbejdet fremvisning
ca. 9 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/249/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56923514747",
"T": "/lectio/249/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56923514747",
"H": "/lectio/249/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56923514747"
}