Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
|
Institution
|
Skanderborg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Rasmus Ladegaard Madsen
|
|
Hold
|
2023 id/e (1e id, 2e id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Floorball - Grundlæggende boldspil
Praktisk:
Der arbejdes praktisk med grundlæggende færdigheder ift. dribling/boldkontrol, trækaflevering og modtagning af bolden. Vi øver at drible med bolden (forhånd og baghånd) og at afslutte på mål enten med hovedsageligt med trækskud. Senere i forløbet introduceres mere komplekse spilnære øvelser, hvor sammenspil og taktik er fokus. De afprøver 2 forskellige spilsystemer: 2-1-2 og 2-2-1.
Taktisk og teoretisk:
Eleverne er blevet præsenteret for teori om, hvordan man gør sig spilbar i floorball, herunder at søge i "det frie rum", benytte temposkift og retningsskift, samt kendetegn for forsvarsspil (herunder mandsopdækning og zoneopdækning, samt presspil) og angrebsspil (udnyttelse af bredde/dybde).
Endvidere er eleverne præsenteret for teori om kommunikation (verbal- og non-verbal kommunikation), og det forventes at eleverne kan give eksempler på dette, samt benytte det i praksis.
Eleverne er blevet præsenteret for de fire boldspilsfamilier, men fokus har kun været på kaosspillet. Det forventes at eleverne kan karakterisere floorball som kaosspil og redegøre for basale regler i spillet.
Faglige mål:
Praktisk:
- Teknisk korrekt trækaflevering til makker 5-10 meter væk
- Modtagning af aflevering fra 5-10 meters afstand med kontrol
- Drible med forside/bagside af stav stående og i let tempo
- Drible med bolden zigzag gennem kegler uden at miste kontrol med bolden
- Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser
- Udføre et trækskud hvor bolden løftes fra jorden.
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser.
- Kunne anvende teori om kommunikation og spilbarhed i praksis.
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre
Teoretisk:
- Kunne redegøre for verbal og non-verbal kommunikation i boldspil, og forklare grundlæggende principper for at gøre sig spilbar (Herunder ”Det frie rum”, tempo- og retningsskift)
- Kunne redegøre overordnet for de fire boldspilsfamilier, og karakterisere floorball som et kaosspil
- Kunne identificere og forklare centrale principper for forsvarsspil i boldspillene (zone- vs. mandsopdækning, samt presspil), og redegøre for anvendelse af bredde og dybde i angrebsspillet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Opvarmning til akro - Opvarmning og musikbrug
Formål
Formålet med forløbet i rytmisk opvarmning er, at du bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik. Programmet skal varme hele kroppen op og gøre udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Du skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt.
Vi har testet fysisk præstationsevne før og efter opvarmning.
Herudover trænes kropsbevidsthed og samarbejdsrelationer, idet eleverne skal lave en showcase med akrobatik. Her trænes individuelle momenter (håndstand, freezes), og momenter med flere deltagere. Disse sættes sammen til en fælles showcase.
Herudover har vi teoretisk arbejdet med WHO's sundhedsbegreb, sammenhængen mellem fysisk aktivitet og sundhed, samt kropsidealer gennem tiden.
Praktisk:
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Kunne udføre en svingserie med beherskelse af teknisk korrekte sving
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 10 min
○ Udføre eget opvarmningsprogram og instruere klassen i det
○ At formidle øvelser klart og tydeligt
○ Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
○ Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
- Kunne udføre simple stande og akrobatikmomenter, både individuelt og i gruppe
Fokuspunkter i sving:
Fejesving: Strakte arme, tæt til ørerne, brug af ben og tyngde (fjedrende), runding af ryggen, stort bevægelsesudslag
Sidebøjning: Lige til siden - kroppen tabes ikke fremad
Vrid: Bredstående, hofte og knæ vrides ikke med - kun i overkroppen. Kig efter armene.
Teoretisk:
• Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op.
- Beskrive og forklare data for præstation inden og efter opvamrning
- Kunne redegøre for WHO's sundhedsbegreb og redegøre for sammenhængen mellem fysisk aktivitet og sundhed
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Surf skate - Organisering og idrætsdeltagelse
Formål:
Eleverne introduceres til surf skate, da et nyt pump track snart åbner i nærheden. Forløbets formål er derfor at introducere eleverne til muligheder for idrætsaktiviteter i nærområdet, samtidig med at øge kropsbevidsthed og træne balance, samt teknisk færdigheder i discplinen.
Ud over de praktiske lektioner, har eleverne arbejdet med danskernes idrætsvaner. Dette er gjort som et stjerneløb med inddragelse af relevante figurer fra IDAN-rapporterne (se dokumentet under forløbsmaterialer), og afslutningsvis en diskussion af om surfskate kan være en god måde at få folk igang med at dyrke idræt, eller fastholde eksisterende idrætsudøvere. Dette er gjort på baggrund af motiver for idrætsdeltagelse.
Faglige mål:
o Korrekt fodstilling og position på boardet.
o Kunne accelerere boardet op i fart
o Bremse (vise at man har styr på boardet)
o Holde farten på boardet med helkropsbevægelser
o Buttomturn frontside (i balance og bibeholde fart gennem- og ud af svinget).
o Buttomturn backside (i balance og bibeholde fart gennem- og ud af svinget).
o Flow og balance gennem keglebane med forskellige størrelser og typer af sving, f.eks et skarpt frontside turn efterfulgt af et skarpt backside turn.
Teori:
- At kunne redegøre for idrættens organisering i Danmark
- At kunne redegøre for udviklingen i danskernes idrætsdeltagelse og ændringer i idrættens organisering
- At kunne redegøre for vigtige motivationer for at dyrke idræt inden for hver organiseringsform, samt vigtige motiver for at få ikke-aktive igang med at dyrke idræt
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Spikeball - KvaS og Arousal
I forløbet har eleverne arbejdet med de basale principper for spikeball, herunder modtagning-hævning-angreb. Eleverne forventes at kunne slå grundlæggende slag teknisk korrekt i lukkede øvelser. Eleverne har tidligt i forløbet arbejdet med lukkede tekniske øvelser, og en del øvelser inspireret af teen-volley hvor bolden gribes. Dette med henblik på at illustrere centrale principper om at flytte modstanderholdet og bruges banens 360 grader. Derudover har eleverne prøvet kræfter det færdige spil, hvor eleverne forventes at kunne kommunikere konstruktivt, og spille fornuftigt sammen med makkeren.
Teoretisk har vi i forløbet arbejdet med Tønnesvangs model for kvalificeret selvbestemmelse, hvor eleverne har skullet vurdere egne styrker og svagheder inden for fire idrætsfærer. Herigennem har de skullet arbejdet med en personlig målsætning. Dette har haft til formål at udvide blikket på kvaliteter der indgår hos idrætsmennesket. Dette er koblet til teorien om arousal, idet nogle elever har arbejdet med samarbejdsaspektet om "den livgivende kamp".
Faglige mål/kernestof:
• Redegøre for de vigtigste regler i spikeball
• Kunne udføre en teknisk korrekt serv
• Modtagning/hævning med rimelig præcision, så makkeren efterfølgende kan spille videre på bolden
• Angrebsslag med fokus på at slå bolden tæt ved nettet
• Kunne demonstrere variationer i slaget “power, boom og drop” og anvende det hensigtsmæssige slag ift. Forsvarets position
• Kunne demonstrere evnen til at spille tre gange efter opbygningsprincippet “modtag, hævning, slag” i isolerede øvelser
• Evne til at placere sig fornuftigt i forhold til bolden, herunder:
o I forsvaret placere sig modsat hævningen
o I angrebet demonstrere evne til at flytte modstanderholdet i isolerede øvelser med grib
• Kommunikere verbalt og non-verbalt i kamp
Teoretisk:
- Kunne redegøre for den omvendte U-kurve mellem spændingsniveau og præstation, samt teknikker til at modulere spændingsniveauet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Pickleball og kroppens energisystemer
Formålet med forløbet er at give eleverne en indføring i pickleball, herunder de vigtigste regler, samt centrale tekniske og taktiske elementer af spillet.
Ift. det tekniske arbejde, fokuseres på de slag der er nødvendige for at kunne holde spillet i gang, samt at kunne sammensætte disse slag i enkelte slagserier.
Mange af slagene øves på halv bane for at få så mange boldberøringer som muligt, men der spilles ofte doublekampe.
I det taktiske fokuseres på de, for pickleball unikke elementer omkring serve-/modtagningssituationen, og spillet omkring køkkenet.
Teoretisk har vi beskæftiget os med kroppens energisystemer. Her har fokus været på energisystemerne kreatinfosfat, mælkesyregæring og aerob respiration. Dette er koblet til praktisk træning, idet eleverne har undersøgt anvendte energisystemers betydning i forskellige idrætsgrene.
Faglige mål:
• Kunne redegøre for de vigtigste regler i pickleball
Tekniske delmål:
Med korrekt greb (kontinentalgreb) og nogenlunde korrekt teknisk udførelse at kunne slå nedenstående slag:
o Rimelig beherskelse af grundslag, dink, flugtning dropshot (både i for- og baghånd)
o Rimelig beherskelse af serv og returnering i forhåndssiden
o Kunne udføre slagsekvenser med rimelig sikkerhed og hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
• Kunne redegøre for og anvende vægtoverførsel og gennemsving, samt placering ift. bolden
Taktiske delmål:
• I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden
• Kunne stille korrekt op omkring serven, og have kendskab til principperne:
o Return and run
o Serve and stay
• Kende til third-shot drop og dets funktion til at indtage nettet som servende hold.
Teoretisk:
- Kunne redegøre for hvordan kroppen skaffer sig energi under arbejde.
- Kunne diskutere de enkelte energisystemers betydning og bidrag i forskellige idrætsgrene, herunder diskutere aerob/anaerob kapacitet og effekt.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Hip Hop - Historie og teamteori
Eleverne skal tilegne sig viden om hiphoppens historie og bevægelsesudtryk, og samspillet mellem disse. Herunder behandles bl.a. battles som et centralt element, samt hip hoppens fire grundelementer (Breakdance, DJ-ing, MC-ing og grafitti). Eleverne skal kunne tilegne sig koreografier, samt arbejde med at udarbejde og gennemføre en koreografi. Eleverne skal kunne anvende Labans bevægelsesteori til at justere kendte koreografier, med fokus på at øge bevægelseskvaliteten. De skal kunne anvende grundtrin og udtryk, som man bruger i hiphop-dans og breakdance. Forløbet kobles desuden med teamets udvikling, til belysning af problemstillinger og udviklingsmuligheder ifm. projektarbejdet i crews, der strækker sig over de sidste 4 blokke.
Faglige mål:
Praktisk:
- Beherske centrale færdigheder inden for hiphop: Kende til og udføre grundtrin, anvende udtryk ofte med bounce (let på tå, ned i knæ, ikke for rank og med let attitude)
- Opnå kropsbevidsthed og kropsbeherskelse: Koordination med både arme og ben i takt til musikken, isolering af bevægelser (bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som locking), samt balance og styrke til at udføre freezes.
- Udarbejde og gennemføre en hiphop-koreografi: Udvise kreativitet i at sammensætte kendte grundtrin, samt finde nye trin inden for genren i det koreografiske arbejde.
- Musikforståelse: Kunne bevæge sig i takt til musikken med fornuftigt flow og at kunne bruge musikkens forskellige elementer i deres fysiske udtryk
Teoretisk:
- Sociale kompetencer: Samarbejde i crews om et fælles projekt, her en hiphop-koreografi. Herunder at kunne redegøre for de fem processer i teamsamarbejde. Perspektivere til roller og rollekonflikters betydning for teamet, gennemgået ifm. ultimate-forløbet
- Opnå kendskab til bevægelseskultur og historiske perspektiver: Hiphoppens historie og hvordan denne kommer til udtryk i hip hoppens kropslige udtryksform
- Labans bevægelseslære: At eleverne stifter bekendtskab med Labans bevægelsesteori og vha. BESSR arbejde med at øge bevægelseskvaliteten i koreografier
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Ultimate - Fair-play og roller
Forløbet har til formål at give eleverne en grundlæggende indføring i ultimate og dets kendetegn. Forløbet bygger ovenpå tidligere boldspilsforløb, ved at bygge ovenpå viden om angrebs-/forsvarsprincipper og løb i det tomme rum, ved at belyse denne viden i en konkret taktisk kontekst i ultimate-spillet i form af ”Stacking”. Her har eleverne arbejdet med grundlæggende principper for stacking, samt designet egne angrebsmønstre.
Forløbet er bygget op omkring en "Øvelse Royale" i form af T-shirt cut. Denne øvelse har indgået i samtlige lektioner, og har givet eleverne mulighed for at arbejde med progressions-/regressionsmuligheder i øvelsen - ift. opdækning af kaster, opdækning af griber og valgfrihed i cuts. Dette arbejde inddrages ifm. elevernes drejebogsarbejdet.
Forløbet afsluttes med en fælles turnering.
Forløbets teori bygger videre på team-teorien introduceret i hip hoppen, hvor overvejelser om kohæsion og typer af teams, kædes sammen med Tuckmans model. Desuden behandles formelle og uformelle roller, og deres betydning for teamets performance, idet eleverne uddelegerer og afprøver forskellige roller.
Derudover behandles "Spirit of the game", idet eleverne introduceres til konceptet, og scorer hinanden vha. spirit score sheets.
Læringsmål:
Tekniske og taktiske færdigheder:
• Beherskelse af baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision.
• Kendskab til forhåndskastet, herunder rimelig teknisk korrekt udførelse i isolerede øvelser
• Gribe disken med pandekagegrebet og pincetgreb
• Kunne pivotere under pres, komme uden om markeringen og aflevere til makker
• Kunne udføre et ”cut” og gøre sig spilbar; herunder løbe i det tomme rum
• Forståelse for og brug af taktikken stak
• Kendskab til og udførelse af mand-mand forsvar.
• Kendskab til basale regler
Teoretisk
• Samarbejdskompetencer i idrætsfaget: At eleverne er i stand til at indgå i, og reflektere over, samarbejdsrelationer.
- Inddrage viden om opgave- og social kohæsion, samt forskellige formelle og uformelle roller på et hold og deres betydning for holdets sammenhold og præstation.
• Spirit of the Game: At eleverne er i stand til at redegøre for begrebet, samt udvise den rette holdånd i kampsituationer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/249/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56923514898",
"T": "/lectio/249/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56923514898",
"H": "/lectio/249/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56923514898"
}