Holdet 3x id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Skanderborg Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Jane Hansen, Mads Møldrup Madsen
Hold 2023 id/x (1x id, 2x id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Rytmisk opvarmning
Titel 2 Basketball
Titel 3 Pickleball
Titel 4 Volleyball
Titel 5 Hip Hop
Titel 6 Svømning
Titel 7 Ultimate

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Rytmisk opvarmning

Formål
Formålet med forløbet er at eleverne i grupper skal konstruere et opvarmningsprogram hvor bevægelseskvaliteten og flow er i højsædet. Eleverne opnår færdigheder indenfor bevægelse til musik og opnår forståelse for opvarmningens betydning både fysiologisk og motivationsmæssigt.

Hvad skal jeg kunne?
- Høre taktslagene i en sang og lave bevægelser der passer til tempoet
- Vise basal musikforståelse i form af om valget af bevægelser passer til udtrykket i musikken
- Vurdere om sange ud fra deres BPM passer til gang, sving, hop, løb og/eller styrkesekvenser
- Vise kreativitet og variation i øvelsesvalg til de forskellige sekvenser
- Tælle en sang op
- Udføre et opvarmningsprogram på ca. 15 minutter og være kritisk over opbygningen af programmet.

Teoretisk fokus
Eleven skal kunne forklare hvorfor der skal opvarmes og i hvor lang tid. Derudover arbejdes der med at tælle sange op med henblik på at kunne udarbejde et skriftligt opvarmningsprogram.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Basketball

Formål
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball. Forløbet har lagt vægt på de tekniske elementer i spillet som aflevering, modtagning, driblinger, skud, layup og løbemønstre. Der er desuden arbejdet med taktik/spilforståelse, for at skabe en forståelse af placering på banen i angreb og forsvar, løb uden bold, løb med bold og kommunikation på holdet. Disse elementer er trænet via forskellige øvelser med afleverings - og løbemønstre og udviklet til mere kamp relaterede spiløvelser og kamp i form af 3v3 på én kurv eller 4v4 på fuld bane. Basale regler i basketball er udvalgt og gennemgået.

Hvad skal jeg kunne?
- At kende til og beherske afleveringer: brystaflevering, studsaflevering, over hovedet
- At kunne modtagning af afleveringer: vær klar med hænderne ved bryst
- At kunne drible med højre og venstre hånd - og rimeligt beherske at kigge op samtidig med
- At have kendskab til og rimeligt kunne demonstrere et lay-up: fokus på skridt, afsæt og håndledsafvikling.
Herudover også finter for at åbne op til lay-up: jab-step (crossstep) og pump-fake (skudfinte)
- At have kendskab og på rimelig vis kunne beherske forskellige bevægelsesmuligheder på banen: give-and-go, V-cut, backdoor cut
- At kende til forsvarsbevægelse (følge bolden med krop og arme), og forskellige typer forsvarstaktik (personligt eller zone forsvar)
- Taktik/spilforståelse: at løbe i de frie rum i forskellige løbemønstre (forståelse af cuts)
- Indgå i kampsituationer, hvor bolden modtages og spilles videre

Teoretisk fokus
Basale regler i basketball, fx:
- skridt regel (1 skridt med bold i hånden) dobbeltdribling
- Ikke-kontakt sport hvor hver spiller har sin egen cylinder
Dette er bundet sammen med et idrætspyskologisk forløb om team og hold. Her er teamets udviklingsfaser gennemgået og begreber som synergieffekt, kohæsion, formelle og uformelle roller er blevet brugt til at beskrive teams/hold.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Pickleball

Formål
Formålet med forløbet i pickleball er en grundlæggende indføring i spillets regler, teknik og taktik. Ved regler er lagt fokus på pickleballs særlige karakteristiska i forhold til andre ketcherspil. Teknisk er der lagt vægt på de forskellige slagtyper og korrekt udførsel af disse, mens der taktisk er arbejdet med at placere sig rigtigt på banen når der serves, returneres og ved third shot drop både når ens double server og når der bliver servet på ens double.

Hvad skal jeg kunne?
- Forstå spillets regler med særligt fokus på double-bounce reglen og reglerne omkring the non-volley zone (kitchen zone)
- Forstå pointsystemet i en double og kunne bruge det i en kampsituation
- I rimelig grad og med korrekt greb og batføring kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob.
- I rimelig grad kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen ift. bolden og tidspunktet i kampen
- At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod linjen til kitchen zone så snart chancen byder sig
- I rimelig grad kunne beherske simple slagserier

Teoretisk fokus
Fokus har ligget på forståelse af de særlige regler i pickleball og hvordan disse er med til at forme taktikken af spillet. Derudover har der ligget et fokus på korrekt teknik i de forskellige slagtyper.
Dette er bundet sammen med teori omkring idrættens organisering (organiseret, uorganiseret, selvorganiseret og kommerciel), samt diskussion om hvor pickleball og lignende batspil kunne befinde sig henne.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Volleyball

Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært de forskellige slag. Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik.

Forløbet afsluttes med, at eleverne lærer at lave en drejebog, som de afleverer. Derudover skal de udvælge en sekvens fra deres drejebog, hvor alle kommer i spil, som de filmer.  

Fokuspunkter:
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
- Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd
- Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
- Forståelse for regler og rotationssystem
- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen
- Teamsamarbejde

Teori:
- Yubio Idræt C+B (2024), 7. udgave kapitel 13: Volleyball, siderne 588-623.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Hip Hop

Formålet med hiphop-forløbet er, at eleverne skal kunne tilegne sig foreviste koreografier, og derudover afsluttende selv arbejde med at lave en hiphop-koreografi. De har i løbet af forløbet lært nogle af de mest grundlæggende moves og det udtryk, som man bruger i hiphop-dans og breakdance.

Der er arbejdet med følgende elementer fra Hiphoppens verden:
- Freestyle
- Freezes
- Battles
- Poses
- Body-rolls

Derudover er der også arbejde med elementer fra Rudolf Labans BESS-koncept. Dette er gjort for at klæde eleverne på til at kunne udarbejde deres egen koreografi med særligt fokus på at bruge rummet og bevægelsernes dynamik.

Mere grundlæggende færdigheder:
- Kropsbeherskelse
- Balance
- Styrke
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- Udtryk - ofte med bounce (let på tå, ned i knæ, ikke for rank holdning og med lidt attitude)
- Isolere bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som i f.eks. body rolls
- Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en lille koreografi
- En vis grad af freestyle/improvisation
- Kunne bevæge dig i takt til musikken (både hele og halve taktslag, hvor sidst-
nævnte vil være fx 1-og-2) og holde et flow

Eleverne har afsluttende udarbejdet en koreografi i grupper på 3 minutter.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Svømning

Vi har i svømmeforløbet haft fokus på crawlteknik, herunder:
- armtag med høj albue over og under vand (catch og drag samt lynlås)
- benspark med en bølgende bevægelse startende fra hoften
- hovedspring fra kant eller skammel
- brystvending (da den er lettere at mestre end crawlvending)
- streamline under vand efter afsæt eller vending
- de har testet sig selv dels i korte sprintdistancer og i lidt længere distancer ved 8min kontinuerlig svømning.

Teorien bygger på forskellige links:
- Streamline: https://www.youtube.com/watch?v=Ij0QS8R-F8s
- DGI Svømning: Crawl Ben: https://www.youtube.com/watch?v=88hTbOkC_ks&list=PL41468D29E484752B&index=27
- Crawlteknik: https://www.youtube.com/watch?v=-UzYFyaeGEY
- DGI Svømning: Hovedspring: https://www.youtube.com/watch?v=tnUkWdO9Haw

Teoretisk har vi talt om den anaerobe og aerobe energiomsætning samt om ATP og gendannelse her af. I forbindelse med de aerobe processer også talt om iltens vej til musklerne. Teorien var en lille forsmag på det videre arbejde i 3.g med træningsprojektet. Materiale, der her er brugt er fra: - ”Grundbog i Idræt C – Praksis og teori” (Gyldendal) siderne 168-175.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Ultimate

Genre: Boldspil

Formålet med forløbet i ultimate er en grundlæggende indføring i centrale dele af spillet. Forløbet har lagt vægt på de tekniske elementer i spillet som aflevering, modtagning, cuts og stacks. Der er desuden arbejdet med taktik/spilforståelse, for at skabe en forståelse af placering på banen, at kunne løbe i det frie rum og have kommunikation på holdet.

Fokuspunkter:
- Beherske baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision
- Vise kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Vise kendskab til hammerkast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Gribe disken med pandekagegrebet, hvis discen afleveres korrekt
- Gribe disken med pincetgreb, hvis afleveringen ligger til det
- udvise taktisk kendskab til basale regler og ”spirit of the game”
- Udvise taktisk evne til at gøre sig spilbar i de tomme rum
- Vide, hvad det vil sige at være ”handler”
- Pivotere under pres og aflevere til makker
- Udføre et ”cut” i forbindelse med modtagelse af en aflevering
- Udvise overblik og kunne gøre sig spilbar
- Vise basalt kendskab til vertical stack, horisontal stack og split stack både som handler og cutter

Teoretisk fokus
- Sideløbende med at spille ultimate har der ligget et teoretisk fokus på "spirit of the game" og fairplay. Et godt kendskab til reglerne er også blevet fokuseret på idet dette er nødvendigt for at eleverne kan lave korrekte kendelser i deres egne kampe.
- Yubio Idræt C+B (2024), 7. udgave - Kapitel 15 siderne 667-690
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer