Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
|
Institution
|
Skanderborg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Spansk A
|
|
Lærer(e)
|
Camilla Fredenslund Jepsen, Ditte Agathe Kisbye Jensen
|
|
Hold
|
2023 SP/b (1b SP, 2b SP)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb 1: Begynderforløb - Caminando
Begynderundervisningen tager udgangspunkt i systemet Caminando, hvor vi arbejder med bogens kapitler til og med Unidad 5. Derudover supplerende materiale i form af film, sange, dokumentar og Minlæring-øvelser.
Vi arbejder med emner og ordforråd omkring præstation af personer - herunder:
- familieforhold
- boligforhold
- fritidsinteresser
- påklædning, udseende
- indkøb
- gå ud på café
- rejse/transport
- daglige rutiner
Grammatik:
- verbers bøjning i præsens
- verbaltiderne perfektum (Før nutid), udvidet nutid (gerundium), nær fremtid
- refleksive verber
- ordklasser
- kongruens
- adjektivers bøjning
- genetiv
- verbet gustar (dativstyrende verber)
- spørgeord
Ordforråd:
- emneordforråd
- almindelige verber
- ordforråd til billedbeskrivelse
- enkle gambitter
Forløbet dækker ca. 60 ns.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
31 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
La cultura española 1
I dette forløb vil vi arbejde med Un mes en Málaga som grundbog.
Tematisk vil vi have fokus på Spanien og sammenligne spansk kultur og samfundsforhold med dansk kultur og samfundsforhold.
Grammatik
Perfektum
Estar + gerundium
Hitverber
Possessive pronominer
Præteritum og imperfektum berøres sidst i forløbet
Vi skal lære at udtrykke holdning
Vi skal lære at sammenligneI dette forløb har vi fokus på indarbejdelsen af basisgrammatik og udvidelse af ordforråd.
Videre uddyber vi kendskabet til den spanske kultur, som vi igennem forløbet vil sammenligne med den danske.
E-bog: Un mes en Málaga
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
El narcotráfico de Colombia
Forløbets titel: El narcotráfico de Colombia - desde una perspectiva intercultural crítica.
Formål:
Forløbet skal give et indblik i den narkoproblematik, som forbindes med især Colombia, samtidig med at forløbet skal oparbejde elevernes interkulturelle kompetence samt udvide deres
forståelse af, hvad denne kompetence indebærer.
Indhold:
Gennem forskellige tekster har vi fået belyst narkoproblematikken i Colombia. Vi har læst om landet og dets udfordringer og her fået nogle af svarene på, hvorfor narko er et problem i
Colombia. Vi har desuden fået et indblik i nogle af de ”otras historias”, som landet OGSÅ er. Vi har desuden forholdt os kritiske overfor den ensidige, negative fremstilling af lande som
Colombia ved at arbejde med begreberne "la única historia", "etnocentrismo", "estereotipos", "prejuicios" og "la perspectiva etnocéntrica de cultura" (modsat "la perspectiva dinámica de
cultura"). Vi har ligeledes set og arbejdet med de to første afsnit af Netflixserien "Narcos" som et eksempel på et medie, der fremstiller Colombia fra en ensidig vinkel og vi har gennem
Narcos, tekster om Pablo Escobars søn samt DR-dokumentaren ”Pablo Escobars flodheste” fået tre forskellige perspektiver på Pablo Escobar. Afslutningsvist har vi læst en artikel, der
præsenterer colombianernes kritiske stillingtagen til serien og dens fremstilling af deres land.
Metode:
Arbejdsformerne har været blandede.
Eleverne har gennem den induktive metode arbejdet med begrebet "interkulturel kompetence". Forløbet er indledt og afsluttet med en dansk hurtigskrivning over spørgsmålet ”Hvad er
interkulturel kompentence?”
Materialer:
Kernestof:
- "El país de Mario: Colombia" i: "La identidad contrastada" af Mikkelsen, O. & Riismøller, P. (2013): 22-25
- Ep. 1-2 af "Narcos", Netflix
- "Mi padre era mucho más cruel que el Pablo Escobar de Netflix", Tekst B fra Delprøve 2 fra Opgavesættet Generalprøve 2019
-
"Narcos, difícil de vender en la Colombia que la inspiró" (artikel, 2017): https://www.lavozdegalicia.es/noticia/television/2017/09/09/narcos-dificil-vender-colombia-
inspiro/0003_201709G9P53994.htm
- "Colombia: Toma el riesgo de conocerla" (youtubevideo, 2012): https://www.youtube.com/watch?v=9FotN6oem3Q&t=38s
Supplerende materialer:
- "Oh Blanca Navidad" af Topholm, T. i Spansklærerforeningens medlemsblad "Rodrigo"
- TedTALK "The danger of a single story" af Chimamanda Adichie: https://www.ted.com/talks/chimamanda_ngozi_adichie_the_danger_of_a_single_story
- DR-dokumentar ”Pablo Escobars flodheste” (2023): https://www.dr.dk/drtv/se/horisont_-pablo-escobars-flodheste-
_
-colombias-groteske-udfordring_408232
Diverse arbejdsark knyttet til forløbets vigtige begreber
Evaluering:
Formativ: Opsamling på begreber og delmål undervejs - både skriftligt og mundtligt. Herunder elektronisk test i forløbets forskellige kernebegreber og -ord.
Summativ: Forløbet afsluttes med en kritisk analyse af spansk youtubevideo om Colombia samt en reevaluering af begrebet "interkulturel kompetence" (både dansk hurtigskrivning samt
spansk associationsøvelse)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Cuentos
Cuentos
Emnelæsningen træner eleverne i at læse fiktionstekster på spansk, og der er fokus på at lette overgangen til mere komplekse og autentiske tekster på spansk. Fokus på ordforrådstilegnelse og træning af præteritum og imperfektum.
Målet er at kunne læse og tale om fiktionstekster samt udvide ordforrådet fra det helt basale til det mere specifikke, dels sprogligt (ordforråd), dels indholdsmæssigt (analyse og fortolkning).
Grammatisk fokus: personligt pronomen, objektspronomen, præteritum og imperfektum
Der blev undervejs i forløbet afholdt en sprogdag for klasserne på årgangen. På sprogdagen producerede eleverne en lille video om et eventyr, de selv havde forfattet. De fik derved trænet både manuskript-skrivning og mundtlighed. På sprogdagen så vi også filmen: el laberinto del fauno, som vi efterfølgende arbejdede videre med i undervisningen.
Materiale:
Fernando Alonso: El Hombrecito vestido de gris
Julieta Venegas: 'Limón y sal'
Anónimo: Caperucita Roja
Film: El Laberito del Fauno (2006)
Kortilm: Bombita fra Relatos Salvajes (2014)
Afleveringer: Delprøve 1 tilknyttet Caperucita Roja + aflevering m. fokus på datid, Caperucita Roja og eventyrgenren.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Héroes y heroínas
Fokus på datiderne.
13 ns.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Begynderundervisning - Caminando
Begynderundervisningen tager udgangspunkt i systemet Caminando, hvor vi arbejder med bogens kapitler til og med Unidad 5. Derudover supplerende materiale i form af film, sange, dokumentar og Minlæring-øvelser.
Vi arbejder med emner og ordforråd omkring præstation af personer - herunder:
- familieforhold
- boligforhold
- fritidsinteresser
- påklædning, udseende
- indkøb
- gå ud på café
- rejse/transport
- daglige rutiner
Grammatik:
- verbers bøjning i præsens
- verbaltiderne perfektum (Før nutid), udvidet nutid (gerundium), nær fremtid
- refleksive verber
- ordklasser
- kongruens
- adjektivers bøjning
- genetiv
- verbet gustar (dativstyrende verber)
- spørgeord
Ordforråd:
- emneordforråd
- almindelige verber
- ordforråd til billedbeskrivelse
- enkle gambitter
Forløbet dækker ca. 60 ns.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Forløb#3
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Forløb#4
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/249/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62696689924",
"T": "/lectio/249/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62696689924",
"H": "/lectio/249/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62696689924"
}