Holdet 2022 DA/d - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Sankt Annæ Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Christina Birkedal
Hold 2022 DA/d (1d DA, 2d DA, 3d DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Novelle (grundforløb i dansk)
Titel 2 Taleforløb (retorik, argumentation og disk
Titel 3 Den analyserende artikel
Titel 4 Værklæsning: "Naiv Super" (1996)
Titel 5 Lyrikkens verden
Titel 6 DHO (flerfagligt): Ægteskab, køn og seksualitet
Titel 7 Folkeviser - værklæsningsforløb
Titel 8 Oplysningstiden tanker og idealer
Titel 9 Den debatterende artikel
Titel 10 Værklæsning - "Alt er data" (2018). Digtsamling
Titel 11 Romantikkens strømninger og værklæsning
Titel 12 Dokumentarfilm
Titel 13 Det moderne gennembrud (fortsættes i 3g)
Titel 14 Den reflekterende artikel
Titel 15 Nyhedsartiklen i aviser
Titel 16 Fortællende journalistik
Titel 17 Opsamling på Det moderne gennembrud og værklæsning
Titel 18 Hjemstavnslitteratur samt realisme og modernisme
Titel 19 Mellemkrigstidens litteratur
Titel 20 Kortfilm
Titel 21 Litterære læsemetoder
Titel 22 Eksistentialisme i litteraturen
Titel 23 Minimalisme og samtaleanalyse
Titel 24 Tendenser i nyeste tids litteratur
Titel 25 Opsamling og klargørelse til eksamen
Titel 26 Internetadgang

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Novelle (grundforløb i dansk)

Tema: Novellen

Formål:
Bygge bro mellem folkeskolen og gymnasiet (de fleste arbejder med novellegenren i folkeskolen og har selv prøvet at skrive noveller)
Introduktion til novelledefinition og teori, herunder begreberne start, midte, afslutning, begivenheden, traditionel vs. moderne novelle, mm.
Introducere til og anvende faglige begreber knyttet til analyse af prosa


Tekster:
Boccaccio: Falken, den klassiske/traditionelle novelle
Jacob Ejersbo: Blomster, (fra: Superego, 2000) den realistiske novelle
Simon Fruelund: Sommer (fra: Mælk), den moderne novelle/kortprosa
Charlotte Weitze: Villy, den fantastiske novelle
Uddrag fra Håndbog til dansk i grundforløbet: Litteratur.
Teori om novellegenren.

Forløb:
Læsning og analyse (4 moduler)
Skrivning (2 moduler)
Oplæsning og feedback (1 modul)

Oversigt over moduler:
Modul 1: intro + ‘Falken’
Modul 2: Ejersbo ‘Blomster’
Modul 3: Fruelund ‘Sommer’
Modul 4: Weitze ‘Villy’
Modul 5: evt. opsamling + opstart skrivning
Modul 6: processkrivning
Modul 7: Litterær salon


Skriftlig aflevering:
En novelle af ca. 2 siders omfang. Individuel
Studietid: 5 timer

Ca. 35 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Taleforløb (retorik, argumentation og disk

Forløb: Taleforløb (retorik, argumentation og diskurs)

Perspektiv: Det sproglige stofområde

Forløbet tager afsæt i det bekendtgørelsesfastlagte forløb i mundtlighed. I første del af forløbet introduceres til kommunikation helt overordnet og situation og kontekst. Dernæst til det retoriske pentagram som præsenteres   i forbindelse med de mediebårne taler, de tre talegenrer (den informerende, den politiske og lejlighedstalen). Eleverne arbejder endvidere med med tekst og kontekst, appelformerne, argumentation, argumentationstyper samt stilistik og retoriske og sproglige virkemidler i udvalgte taler og i kreative opgaver.

I anden del af forløbet udarbejder eleverne i par en tale til skolens orienteringsaften. Eleverne arbejder med at give hinanden respons undervejs i forløbet.

Formålet er, at eleverne skal kunne:
• beherske de faglige begreber knyttet til retorik, argumentation og diskursanalyse
• analysere og vurdere udvalgte taler med anvendelse af de relevante faglige begreber
• disponere, udarbejde og holde en lejlighedstale

Primærlitteratur:
- Cheanne Nielsens tale ved DF's landsmøde (2016): https://tv.tv2.dk/video/Q2hlbm5hMDFjYmF
- George W. Bush´tale til nationen efter 11. september .
- Mette Frederiksens indledning på pressemøde i Statsministeriet om coronavirus d. 11 marts 2020
- Artikel: Fortnite er et isolationsfængsel for børn: https://www.information.dk/debat/2019/01/fortnite-computerspillet-isolationsfaengsel-boern-unge?
- https://www.dr.dk/nyheder/politik/df-medlem-er-blevet-politianmeldt-omstridt-tale
- ”Et forsvar for at ryge”: Anne Sophia Hermansen, Kulturredaktør, Berlingske (2019)
- ”Ich bin ein Berliner af Kennedy (1963).
- Analyserende artikel om: Sara Omars nytårstale på skrift (2018).

Sekundærlitteratur:
- "Kompendium i retorik og argumentation" af BB og CB 2022.
- Diskursanalyse af Græsborg og Jørgensen
Argumentationstyper (dokument) af CB.
Taler og taleskrivning: https://www.youtube.com/watch?v=Aq9O-e4Amv
- Detektor: https://www.youtube.com/watch?v=BMyiO4OIfnc&ab_channel=EndnuEnStr%C3%A5mand
- https://dansksiderne.dk/index.php?id=2980

Ca. 100 sider

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Den analyserende artikel


Forløbet introducerer til den analyserende artikel som skrivegenre.
- træning i anvendelse af relevant fagligt begrebsapparat
- at blive styrket i at nærlæse – både på, mellem og bag linjerne (inferenser)
- styrkelse af de analytiske færdigheder og evnen til at fortolke og kontekstualisere
- Udarbejdelse af fortolkningshypoteser
- At skrive en indledning
- Citatburger

Primær litteratur:
- Vejledning i den analyserende artikel
- Sara Omars nytårstale på skrift (2018).
- https://dansksiderne.dk/index.php?id=3505
- https://dansksiderne.dk/index.php?id=3505

Ca. 30 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Værklæsning: "Naiv Super" (1996)

Vi læser romanen "Naiv.Super" af Erlend Loe (158 Ns). Vi arbejder i to forskellige rum (oplevelsesrummet og det faglige rum). Eleverne vil i starten af forløbet blive fastholdt i oplevelsesrummet, når de i samtalegrupper tale om deres oplevelse af romanen. I slutningen af forløbet bevæger vi os mere hen i det faglige rum, hvor eleverne vil arbejde med grundbegreber i forbindelse med litterær analyse med fokus på en fortolkningshypotese.

158 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Lyrikkens verden

Stofområde: Litterært perspektiv og sprogligt perspektiv

Forløbet introducerer til den lyriske genre samt til det faglige begrebsapparat, der knytter sig til analysen og fortolkningen af lyriske tekster herunder sproganalyse.

Formålet med forløbet er at eleverne opnår:
* genrebevidsthed
* træning i anvendelse af relevant fagligt begrebsapparat
- Sproglig analyse
* at blive styrket i at nærlæse – både på, mellem og bag linjerne (inferenser)
* styrkelse af de analytiske færdigheder og evnen til at fortolke og kontekstualisere
* Kreativt skrivearbejde i form af egenproduktion af lyriske rap-tekster.

Primær litteratur:
- "Noget om en dejlig nat" af Halfdan Rasmussen
- "Stridsmænd for det vi elsker” af Rudolf Broby Johansen (1922)
- ”Det er forvirrede tider” af Theis Ørntoft (2014)
- Rapgruppen Suspekts indledning til deres debutalbum ”Suspekt” (1999)

Sekundær litteratur:
- "Litterær analyse" kompendiet af CB og BB
- "Lyrik - en lille genreintroduktion" af BB 2009.
- "Semantik-kapitel"  og "Verbernes semantik" fra ind i sproget.
- Kort teori om rap-lyrik fra
- Billesprog: https://www.youtube.com/watch?v=JaR8eBfYDjs&t=521s

Ca. 60 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 DHO (flerfagligt): Ægteskab, køn og seksualitet


DHO - flerfagligt forløb

Fokus: Litterært og sprogligt perspektiv

Emne: Ægteskab, køn og seksualmoral i oplysningstiden/reformationen og romantikken med fokus på biedermeier  

Formål: Dansk-historieforløbet er et fagligt samspil mellem de to fag, der har fokus på fordybelse i emnet ægteskab, køn og seksualmoral i oplysningstiden/reformationen og romantikken med fokus på biedermeier

I forløbet arbejder vi med elevernes udtryksfærdigheder og relevante metoder i fagene. Dansk har haft særligt fokus på:
̶ tekstlæsning i en historisk sammenhæng
̶ faglig formidling
̶ danskfagets identitet og metode (analyse og fortolkning).


Primær og sekund litteratur:
- Kompendium i reformationen
- Kompendium i romantikken
- Kompendium i læsemetoder
- "Den lille Karen" af Thomasine Gyllembourg (1830)

- https://danmarkshistorien.lex.dk/Seksuallovgivning_f%C3%B8r_1849

https://danmarkshistorien.lex.dk/Martin_Luther_og_de_reformatoriske_id%C3%A9er_K%C3%B8n_og_k%C3%B8nsroller
- file:///Users/laerer/Downloads/Familie,%20%C3%A6gteskab%20og%20selsualitet.%20Uddrag%20Madsen,%20Olsen%20og%20Ravn%20(1).pdf

file:///Users/laerer/Downloads/Peder%20Palladius.%20Af%20Visitatsbogen.%20(1541)%20(1).pdf

file:///Users/laerer/Downloads/Hans%20Christian%20Sthen%20Om%20den%20hellige%20%C3%83%E2%80%A0gteskabsstats%20....pdf

https://www.youtube.com/watch?v=XDFb3R7U714

Ca. 100 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Folkeviser - værklæsningsforløb

Folkeviser som værklæsning (middelalder)

Stofområde: Litterært perspektiv

Forløbet har fokus på middelalderen og folkevisen som en genre.
Forløbet starter med en fælles introduktion til middelalderen som en litteraturhistoriskperiode og selve folkevisegenren. Efterfølgende en fælles analyse og fortolkning af "Agnete og Havmanden" og  "Torbens datter" samt fælles arbejde med"Jomfruen og Dværgekongen", som en del af af en analyserende artikel.

Efterfølgende arbejder eleverne med et gruppeprojekt med det formål selv at konstruere en folkevise med fokus på folkevisegenren og dermed at overholde kravene til indhold og stilistik. Eleverne sætter endvidere musik til deres folkevise og fremfører den for resten af klassen.

Danskfaglig analyserende artikel af "Jomfruen og Dværgekongen" .

Primær materiale (folkevisegenren som et værk):
"Torbens Datter"
"Agnete og Havmanden"
"Jomfruen og Dværgekongen".

Sekundær litteratur:
- https://www.youtube.com/watch?v=OafKVRJV-ik&t=10s
- "Genrenoter" fra Med tiden af Bøtcher og Hansen (2012)
- https://www.youtube.com/watch?v=IoXFYKJ2nAE&t=46s&ab_channel=AnneLiseHolm
- "Analyse af folkeviser" - et dokument fra SAG.
- Kapitel om folkeviser fra Litteraturens Veje.

Produkt:
Analyserende artikel
Elevernes egen folkevise samt fremførelse af folkevisen med musik

I alt ca. 50 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Oplysningstiden tanker og idealer

Oplysningstidens tanker og idealer

Fokusområde: Litterært perspektiv

Forløbet introducerer til oplysningstidens tanker og idealer
Perioden, vi nu skal beskæftige os med inden for danskfagets litterære perspektiv kaldes for oplysningstid, idet den først og fremmest bekender sig til den menneskelige fornuft. Den står som en bølgetop i litteraturhistoriens lange linjer mellem barok og romantik. Og det gør den, fordi den bekæmper irrationalisme, dvs. overtro, mystik og mangel på logisk tænkning. I skal lære om det, der kendetegner oplysningstankens rationalismen.

Primær litteratur:
- Ludvig Holberg: "Epistel nr. 395. Censur" (1749)
- Emmanuel Kant: "Hvad er oplysning" (1784)
- Holberg: Uddrag af "Niels Klim" (1741)  

Sekundær litteratur:
- Teorikompendium om oplysningstidens tanker og idealer
- "Om oplysningstiden fra da-net.dk".
- https://www.youtube.com/watch?v=BeNuTibYyLw
- https://videnskab.dk/kultur-samfund/5-ting-du-skal-vide-om-ludvig-holberg
- https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=QuTNgYBQR7U&fbclid=IwAR3-UwxdiBeSLXNX3FHXNmfhDFfyuJpd_R4TL8abiJiWypylEQIbHNQTYSg&ab_channel=AarhusUniversitetsforlag



I alt ca. 50 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Den debatterende artikel

Introduktion og arbejde med den debatterende artikel

Formålet med forløbet er at introducere til den debatterende artikel som skrivegenre. I forløbet starter vi med at gennemgå kravene til den debatterende artikel. Vi repeterer endvidere retoriske og stilistiske virkemidler fra tidligere forløb.
Vi påbegynder næste aflevering sammen.

Primær litteratur:
Retorik og kommunikation kompendiet fra tidligere forløb
Vejledning i den debatterende artikel
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Værklæsning - "Alt er data" (2018). Digtsamling

Stofomåde: Litterært perspektiv

Formålet med værklæsningen er den individuelle læseoplevelse samt træning i analyse og fortolkning af en digtsamling.,

Primær litteratur (værklæsning):
Værklæsning - "Alt er data" (2028) af Lone Hørslev.

I alt ca. 50 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Romantikkens strømninger og værklæsning

Fokusområde: Litterært perspektiv

Fagligt indhold:
Forløbet introducerer til den litteraturhistoriske periode, romantikken. I forløbet er der fokus på romantiske strømninger: Universalromantikken, nyplatonisme, nationalromantik, biedermeier og romantisme. Der er endvidere fokus på næranalyse ved brug af faglige begreber, udarbejdelse af fortolkningshypotese og små kreative opgaver. Vi læser de klassiske og berømte tekster, som kendetegner denne periode, som følger efter oplysningstiden, hvor idealismen overtager rationalismen.

Værklæsning: Sildig Opvågnen af Blicher (1828)

Primærlitteratur:
- ”Simon Peder” af Adam Oehlenschläger (1805) (kanonforfatter)
- ”Indvielsen” af A.W. Schack von Staffeldt (1804)
- ”I Danmark er jeg født” af H.C.Andersen (1850)
-  Dansk Folkepartis valgvideo (2007): https://www.youtube.com/watch?v=jBSoMiG94Es&ab_channel=piak2007
- "I Danmark er jeg født" af Isam B: https://www.youtube.com/watch?v=mIh_ZGlyc3s&ab_channel=minundervisning
- Oehlenschlägers ”Fædrelandssang” (1819)
- “Den lille Karen” af Thomasine Gyllembourg (1830)
- ”Sildig Opvaagnen” af Steen Steensen Blicher (1828) (værklæsning) (kanonforfatter)
- "På Snee" af Emil Aarestrup (1838)
- "Skriftestolen" af Christian Winther (1843)
- Kronik: Håndarbejdet er min billet til drømmelivet som hjemmegående mor (Information) 2022.


Sekundærlitteratur:
• Universalromantik: https://www.youtube.com/watch?v=Dc0lD6CxFnc&ab_channel=S%C3%B8renVristChristensen
• Nyplatonisme: https://www.youtube.com/watch?v=PKRHpeFuCCc
• Litteraturportalen: romantikken 1-18.
• Nationalromantik: https://www.youtube.com/watch?v=OB4tZm7hIp0&ab_channel=S%C3%B8renVristChristensen
- Sproglig analyse og semantiske felter: http://euxdansk.weebly.com/uploads/2/3/8/2/23820031/sproglig_analyse_1.pdf
- Biedermeier: https://www.youtube.com/watch?v=XDFb3R7U714&ab_channel=S%C3%B8renVristChristensen
- Biedermeier ideologien af Birthe Bjørnskov
- Podcast: https://anchor.fm/sara-hughey/episodes/Romantisme-elnurt
- Romantisme: https://www.youtube.com/watch?v=1iVxpqKSObs&ab_channel=S%C3%B8renVristChristensen
- Litteraturens Veje: romantikken (kapitel 6 og 7)
• Peters Jul: https://www.youtube.com/watch?v=Hq-jR496RpM
- "Mesterfortællinger" (2020)

Ca. 120 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Dokumentarfilm

Dokumentarforløb og værklæsning

Fokusområde: Mediefagligt perspektiv

Mediefagligt forløb om dokumentarfilmens grundgenrer og fortælleformer. Vi har set og analyseret forskellige uddrag af dokumentarfilm - herunder både den undersøgende, observerende og poetisk refleksive dokumentar.
Der findes mange forskellige faglige tilgange til feltet dokumentarisme. I danskfagets læreplan står, at eleverne skal ”demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag” og ”foretage medieanalyse og -fortolkning, herunder af basale filmiske virkemidler og sidst, at dette skal gøres på en dokumentarfilm, der behandles som et værk.

Indledningsvist vil vi opnå viden om dokumentarisme-begrebet, om faktakoder og lære at kende forskel på de mest udbredte genrekonstituerende kendetegn ved de forskellige dokumentartyper. Vi vil lære om de basale filmiske virkemidler såsom framing, perspektiv, lyd, klipning og farve.
Dernæst vil vi få kendskab til analysemetoderne shot-to-shot analyse og næranalyse.
Værkarbejde: Dokumentaren ”Pigen der ikke ville dø” (2012)
Analyserende artikel: DR’s: ”Historien om Danmark – sen middelalder” (8 minutter af afsnittet).


Vi har endvidere deltaget i CPH-DOX filmfestival.

Fagligt indhold:
• En introduktion til dokumentargenren og den iscenesatte virkelighed
• Fokus på forskellige typer af dokumentarfilm.
• Fokus på basale filmiske virkemidler
• Forskellen mellem TV-dokumentar og dokumentariske film
• Diskussion af fakta og fiktion
• CPH-DOX film festival


Primær litteratur
- DR’s: ”Historien om Danmark – sen middelalder” (skriftligt arbejde)

Historier fra en politistation: (00.00-04.00):
https://www.dr.dk/bonanza/serie/192/histrorier-fra-en-po/52681/historier-fra-en-politistation-0114-detentionen

Trailer til Aktionen: (00.00-03.00):
https://www.youtube.com/watch?v=Ejg-OiN2ISw&ab_channel=TV3Danmark

Den hemmelige krig: (0.00-4.00): I skal bruge unilogin
http://filmcentralen.dk//gymnasiet/film/den-hemmelige-krig#.Uo58jo3BIaI

Koyaanisqatsi – en verden ude af balance (trailer): (00-02.15):
              https://www.youtube.com/watch?v=PirH8PADDgQ

Bowling for Columbine (00-02.30):
https://www.youtube.com/watch?v=rczP7CJB4Hs

- Værklæsning og næranalyse af første del af DR-dokumentaren Pigen der ikke vil dø (2012)

- CPH-DOX: Balomania af instruktør Sissel Morell Dargis (2024) og Death of a Saint af instruktør Patricia Bbaale Bandak (2024)

Sekundær litteratur:
• Teorikompendium om dokumentarfilm
Skema over dokumentargenrer
• Artikel: ”Alt er iscenesat” fra Politikken af ANNE BECH-DANIELSEN (2022)
• Kronik: ISCENESATTE SANDHEDER fra Politikken  af Enrico Juhl (2022)
• Introduktion til dokumentargenren og filmiske virkemidler fra Zoom
Filmiske virkemidler: https://www.youtube.com/watch?v=m5jNXEcNgIc&ab_channel=ALlNEA
https://www.youtube.com/watch?v=3yf_DCsOAfY&ab_channel=LoudSon
https://www.information.dk/kultur/2013/11/dokumentarfilm-maa-mere
• Lasse Schurmann
- https://www.youtube.com/watch?v=I8WMASc7_Cg&ab_channel=Hanne%C3%98stergaard
- https://www.information.dk/kultur/2013/01/vanvittige-ideer-gjort-dansk-dokumentarfilm-succes
- file:///Users/laerer/Downloads/Alt%20er%20iscenesat%20(Kandis).pdf

• I alt ca: 200 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Det moderne gennembrud (fortsættes i 3g)

Stofområde: Litterært perspektiv

I dette forløb, som hører hjemme inden for det litterære perspektiv, arbejder vi med perioden Det moderne gennembrud som et markant paradigmeskifte (som en bølgetop).
Vi skal lære om realisme og om naturalisme, når vi på baggrund af Georg Brandes´ forelæsninger undersøger, hvordan gennembrudsforfatterne følger programmet om at sætte problemer under debat. Vi skal også kunne beskrive Herman Bangs impressionisme, som trækker tråde helt frem til minimalismen. Der vil være fokus på kvinderollen, arbejdernes vilkår og seksualitet herunder sædelighedsfejden.

Primærlitteratur:
• Uddrag af Georg Brandes´ forelæsninger kaldet Hovedstrømninger af det 19. århundredes litteratur afholdt på Københavns Universitet (1872)
• Kristian Lollikes artikel om kunsten i dag: https://www.information.dk/kultur/2018/10/provokatoeren-lollike-vadet-succes-moeder-modstand
• "Naadsensbrød" af Henrik Pontoppidan (1887).
• "Karens Jul" af Amalie Skram (1885).
• "Foran Alteret" af Herman Bang (1880).
• Det er så yndigt at følges ad for to af N.F.S Grundtvig (1855)


Sekundærmaterialer:
https://www.youtube.com/watch?v=Uy29WdY7TYE&ab_channel=S%C3%B8renVristChristensen
• Kompendium i Det moderne gennembrud af CB.
• Litteraturens Veje om det moderne gennembrud
• Impressionistisk skrivestil, video fra Silkeborg Gymnasium
https://www.youtube.com/watch?v=cFn4tQ7R2zo
• Det impressionistiske stil, sproglig analyse.
• Om naturalisme: ttps://dansksiderne.dk/index.php?id=5140
https://www.youtube.com/watch?v=DSuyn9GuPtg&ab_channel=NordiskFilm
- https://www.youtube.com/watch?v=Yq3e8sVu_QM&ab_channel=GreveBibliotek


I alt ca. 120 sider
Særlige fokuspunkter:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Den reflekterende artikel

Skriftlighedsforløb: Forløbet introducerer til den reflekterende artikel efterfulgt af en stil. Vi laver små skriveøvelser i modulet.

Fagligt indhold:
• Introduktion til den reflekterende artikel som skrivegenre i dansk
• Arbejde med brainstom mindmap
• Arbejde med konkret og abstrakt niveau
• Arbejde med indledning, fortolkningshypotese og vinkling af emner,


Primær litteratur:
- Stiloplæg og læse et eksempel på en reflekterende artikel

Sekundær litteratur
• Introduktion til den reflekterende artikel fra Gymdansk.dk
. Trin-modellen.
• Videoer fra: https://www.gymdansk.dk/reflekterende-artikel.html
. Kompendium i "Vejledning til skrivegenrer".

Ca. 50 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Nyhedsartiklen i aviser

Nyhedsartiklen i aviser

Stofområde: Mediefagligt perspektiv

Forløbet introducerer kort til avisernes historiske udvikling.
Forløbet fokuserer på trykte avisers nyhedsartikler; nyheds- og kommunikationshistorie, målgruppeanalyse, nyhedskriterier, nyhedstrekanten, avisens opbygning, avisgenrer samt sproglige og stilistiske virkemidler for at nå sin modtager.
Vi arbejder også med et eksempel på et eksamensspørgsmål.

Formålet er, at eleverne
* lærer at forholde sig kritisk til nyhedsstrømmen herunder fokus på vinkling
* kan kunne redegøre for kravene til en nyhedsartikel
* kan redegøre for og anvende nyhedstrekanten, nyhedskriterier, målgruppeanalyse, avisgenrer, vinkling, faktakoder, fiktionskoder, sproglige og visuelle virkemidler.

Centrale begreber fra forløbet:
Nyhedskriterier og vinkling
Komposition - herunder nyhedstrekant
Appelformer
Sproglige virkemidler og signalord

Primærlitteratur:
”Flere børn bor på skift hos mor og far” fra Jyllandsposten (2011)
”Dansk øjenvidne: Jeg så folk blive sprængt i luften” fra BT (2013)
”Nordjyder slap heldigt” fra Nordjyske (2013)

Sekundærlitteratur – et sammensat kompendium:
Nyhedskompendium
Håndbog i dansk: Nyhedskriterier
Podcast: https://www.youtube.com/watch?v=yWUDfjkUBYw
Nyhedskriterier PP af CB:
https://www.youtube.com/watch?v=LwMEU4P7MUI&ab_channel=Ann-KerstinChristensen
https://www.youtube.com/watch?v=l4HURoBPaJs&ab_channel=AviseniUndervisningen
I alt: ca. 50 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16 Fortællende journalistik

Forløbet i fortællende journalistik er en del af studietursforløbet i 3g mellem fagene musik og dansk (vikar). Forløbet bygger videre på forløbet om nyhedsartiklen, hvor eleverne blandt andet arbejdede med avisgenrer, avisens to hovedgenrer, (information og opinion), de fem nyhedskriterier, nyhedstrekanten, sprog og vinkling.
I dette korte forløb vil der blive givet en mere fyldestgørende introduktion til kendetegn ved den fortællende journalistik som en journalistisk genre, hvor der gøres brug af en række litterære virkemidler, herunder dialog, grundige beskrivelser, brudt kronologi (ikke-lineær komposition) mm.

Primær litteratur:
- "I ekskong Peters rige" af Kim Faber, Politikken (2004)
- "Blod mod Blod" af Kim Faber, Politikken (2005)

Ca. 50 sider

Sekundær litteratur:
Teorikompendium om den fortællende journalistik
https://dansksiderne.dk/index.php?id=5772

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17 Opsamling på Det moderne gennembrud og værklæsning

Opsamling på Det moderne gennembrud og værklæsning

Stofområde: Det litterære - og sproglige perspektiv

I dette forløb samler vi op på Det moderne gennembrud fra 2g. Det moderne gennembrud som et markant paradigmeskifte (som en bølgetop). Vi taler igen om realisme og naturalisme, når vi på baggrund af Georg Brandes´ forelæsninger undersøger, hvordan gennembrudsforfatterne følger programmet om at sætte problemer under debat. Vi genbesøger de 3 k'er: Køn, klasse og kirke.

Vi stiller i opsamlingen skarpt på Herman Bangs impressionisme, som trækker tråde helt frem til minimalismen. Der vil være fokus på kvinderollen, arbejdernes vilkår og seksualitet herunder sædelighedsfejden. Vi sammenligner "Foran Alteret" med "Det er så yndigt at følges ad".

Værklæsning: Vi læser også dramaet "Et dukkehjem" af Henrik Ibsen (1879), og analyserer og fortolker dramaet med særlig fokus på det naturalistiske drama, den 4. væg og tematikker.

Primær litteratur:
- "Foran alteret" af Herman Bang (1880)
- "Et dukkehjem" af Henrik Ibsen (1879)
- "Det er så yndigt at følges ad" af Grundtvig (1855)
- "En stor dag" af Henrik Pontippidan (1889)
- "Udslidt" af Hans Andersen Brendekilde (1889)

Sekundær litteratur
- Teorikompendium om Det moderne gennembrud".
- Den impressionistiske skrivestil: file:///Users/laerer/Downloads/Den%20impressionistiske%20stil%20-%20sproglig%20analyse%20(1)%20(2).pdf
- Dokument om den dramatiske genre

Ca. 200 sider
-
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 18 Hjemstavnslitteratur samt realisme og modernisme

Hjemstavnslitteratur (1890-1910) samt introduktion til realismeformer og modernismeformer.

Stofområde: Litterære perspektiv

Hjemstavnslitteratur/det folkelige gennembrud med introduktion til realismeformer og modernismeformer. Mange peger på, at grunden til forfatternes fokus på hjemstavnen skyldtes industrialiseringen. Danmark gik fra at være et primært bondesamfund, hvor de fleste levede livet på landet, til et industrialiseret samfund, hvorfor mange mennesker flyttede til byerne. Forfatterne satte fokus på, hvor og hvad de og danskerne kom fra, og det

Det er også en gængs opfattelse, at modernismen i Danmark indledes af Johannes V. Jensen, hvis digte fra 1906 (samme år som Nexø udkommer med Pelle Erobreren, der hører hjemme i en klassisk realisme!), for modernismen markerer en ny og anderledes modernitetserfaring i både form og indhold.

I dette litteraturhistoriske forløb skal I kunne redegøre for:
- Redegøre for hjemstavnslitteratur, kendetegn og tematik
- Sproglige – og indholdsmæssige kendetegn ved realisme og modernisme.
- I skal endvidere mestre litterære analyse af digte og andre litterære tekster.

Primærlitteratur:
• Uddrag af Martin Andersen Nexøs "Pelle Erobreren" (1906).
• ”Interferens” af Johannes V. Jenden (1906).

Sekundærmaterialer:
• Kompendium i hjemstavnslitteratur samt realisme og modernisme
• ”Realisme og modernisme” fra Auring og Svendsen: Realismer, Modernismer (2010).
• ”Modernisme og realisme” fra Litteraturhistorien på langs og på tværs (2014).
• • ”Hjemstavn og modernitet”: http://www.blicher-nu.dk/hjemstavnslitteratur
https://www.youtube.com/watch?v=ngxjEWEwD0w&ab_channel=S%C3%B8renVristChristensen
https://www.youtube.com/watch?v=JRDUUj2L-G0&ab_channel=KulturcentretASSISTENS
https://www.youtube.com/watch?v=1uADZPWrj-4&ab_channel=VirumGymnasium


Ca. 50 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 19 Mellemkrigstidens litteratur

Forløb i mellemkrigstiden

Fokus: Litteraturhistorisk fokus

Stofområde: Det litterære perspektiv og det sproglige perspektiv

Mellemkrigstiden er tiden mellem de to store verdenskrige, og i dette forløb har vi fokus på 1920'erne. Mellemkrigstiden er en umiddelbart streng og mørk periode, da der er arbejdsløshed, lange køer, sparsommelig mad, men samtidig er det også en periode med mange nye tanker og nye avantgarde strømninger indenfor kunst og litteratur.

I dette forløb arbejder vi med den ekspressionistiske strømning og den futuristiske strømning i dansk litteratur.

Formål:
- Kendskab til ekspressionisme og futurisme herunder ligheder og forskelle
- Det er fagtermerne ekspressionisme og futurisme - både i billedkunst og i digtning - I skal mestre for at forstå datidens avantgardebevægelser.
- I skal endvidere mestre sproglig - og litterære analyse af digte og andre litterære tekster.

Primærlitteratur:
- "Stridsmænd for det vi elsker! fra Blod af Broby – Johansen (1922)
- ”Nat i Berlin” af Tom Kristensen (1921)
- ”Aarhundredet” af Emil Bønnelycke (1918)


Sekundærmaterialer:
- Teorikompendium om ekspressionisme og futurisme i dansk litteratur af CB
- https://www.youtube.com/watch?v=HHXDMY2x11g&ab_channel=GreveBibliotek
- Ekspressionisme – tidlig modernisme: https://www.da-net.dk/Ekspressionismenoter.htm
- Noter til ekspressionismen og futurisme af CB.
-  Teorifilm: https://www.youtube.com/watch?v=ISto_PjXgu0&ab_channel=Simon%C3%98.Andreasen
https://www.youtube.com/watch?v=xCY0Ud-W6R4&ab_channel=kglteater


I alt ca. 60 sider


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 20 Kortfilm

Forløb i kortfilm

Stofområde: Det mediemæssige perspektiv

Intense og stramme fortællinger med overraskende drejninger og pointer. Den kan noget helt særligt, filmens svar på novelleformatet: kortfilmen.

Faglige læringsmål:
- At kunne redegøre for genretrækkende for en kortfilm
- At kunne redegøre for og anvende Raskins 7 parametre for en vellykket kortfilm
- At kunne analysere brugen af filmiske virkemidler – samt at kunne afkode hensigten med dem.
- At kunne analysere og fortolke en kortfilm

Følgende begreber vil der bliver arbejdet med
• Kortfilm som genre: kortfilm vs novellefilm, Raskins syv parametre, filmiske virkemidler fra dokumentarforløbet – herunder afkode hensigten med valget af filmiske virkemidler.
• Berettermodel, bølgemodellen og hjemme-ude-hjem-modellen
• Symbolik og tema
Der indgår desuden en analyserende artikel i forløbet

Primær litteratur
- ”Valgaften” af Anders Thomas Jensen (1998).
- ”Skin”af Cédric Prévost (2013)
- ”Kuppet” af Dennis Petersen, Frederik Nørgaard, 2000,

Sekundær litteratur:
- Lærerproduceret kompendium om spillefilm, novellefilm og kortfilm af BB og CB
- Powerpoint af CB
- Små filmsekvenser (teori): https://www.youtube.com/playlist?list=PLhAcYUBstH4vcQZqUB23pBhZlmnadFh22
- Filmiske virkemidler: https://www.youtube.com/watch?v=m5jNXEcNgIc
- Raskins 7 parametre: file:///Users/cb/Downloads/De%20syv%20parametre%20(3).pdf

I alt ca: 100 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 21 Litterære læsemetoder

Stofområde: Litterært og sprogligt perspektiv

Faglige mål
Forløbet introducerer til læsemetoder i dansk med særlig fokus på nykritikken, socialhistorisk læsning, strukturalistisk læsning, kønstematisk læsning og psykoanalysen.

Primærlitteratur:
• Ejersbo, "Blomster", Fra Superego (2000)
• "Emilie Grüen" af Christian Kampmann (1962)
• "De tre bukkene Bruse" (Norsk folkeventyr)
• "Ringen" af Karen Blixen (1958)

Sekundærlitteratur:
-Teorikompendium i litterære læsemetode
- https://www.youtube.com/watch?v=lBaDfz37mbs&ab_channel=Simon%C3%98.Andreasen
- https://dansksiderne.dk/index.php?id=4991


I alt ca. 70 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 22 Eksistentialisme i litteraturen

Stofområde: Litterært og sprogligt perspektiv

Eksistentialisme i dansk litteratur - epokale nedslag (efterkrigstiden) er et litterært og sprogligt forløb.

I perioden efter 2. Verdenskrig kommer den eksistentialistiske tilværelsesforståelse for alvor til at præge de kunstneriske udtryk i litteratur og dramatik. Hvor Kierkegaards eksistentialisme har som udgangspunkt at Gud findes, giver dette ikke længere mening for andre eksistentialister. Mange eksistentialister bryder med religionsbegrebet efter 2. verdenskrig, og det bliver mere og mere almindelig anskuelse, at det ikke giver mening at leve for at komme i himlen.
Eksistentialismen betegner dels en filosofisk retning og dels en hel strømning i det 20. århundredes tænkning og litteratur. Vi arbejder med den ateistiske eksistentialisme og den religiøse eksistentialisme.  
Udgangspunktet for eksistentialismen er oplevelsen af tilværelsen som menings- og formålsløs - men måske mennesket alligevel kan finde en mening?
Synet på tilværelsen er præget af begreber som fremmedgørelse og meningsløshed, men fremkalder både en følelse af frihed og af angst, da det er netop denne tomhed, der stiller krav til det enkelte menneske om at give tilværelsen mening.


Fagligt indhold:
• En introduktion til eksistentialisme i dansk med fokus på tekster af Albert Camus, Martin A. Hansen og Peter Seeberg.
• En introduktion til religiøs eksistentialisme og ateistisk eksistentialisme.
• Fokus på blandt andet eksistentialistiske grundtemaer som angst, valg, død, meningsløshed, absurdisme og fællesskab.
• Arbejde med den eksistentialistiske læsningsfigur.
• En introduktion til Heretica.
• Træne faglig mundtlighed.
• Træne deltagelse i plenumdiskussion og give plads til en personlig stemme.

Primær litteratur:
• "Sisyfos-myten" af Albert Camus, 1942.
• "Paradisæblerne" af Martin A. Hansen, 1947.
• "Hullet" af Peter Seeberg, 1962.

Sekundær litteratur:
- Kompendium i eksistentialisme
https://www.youtube.com/watch?v=DDViow6-79w&ab_channel=PaakantmedKierkegaard
https://www.youtube.com/watch?v=xujM0ZPE5x8&ab_channel=DortheflipM%C3%B8ller
https://www.youtube.com/watch?v=U1o90alSOeM&list=UULFaxWgQ2Zxt9Kpj7xgCTbjBg&index=40
- Martin A. Hansen: https://litteratursiden.dk/forfattere/martin-hansen
- Heretica introduktion: https://www.youtube.com/watch?v=xujM0ZPE5x8&ab_channel=DortheflipM%C3%B8ller
- Peter Seeberg: https://litteratursiden.dk/forfattere/peter-seeberg
- https://www.youtube.com/watch?v=DDViow6-79w&ab_channel=PaakantmedKierkegaard
- Konfrontation: https://www.youtube.com/watch?v=U1o90alSOeM&list=UULFaxWgQ2Zxt9Kpj7xgCTbjBg&index=39&ab_channel=S%C3%B8renVristChristensen

I alt ca. 70 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 23 Minimalisme og samtaleanalyse

Minimalisme i 1990’erne og samtaleanalyse

Stofområde: Sprogligt perspektiv og litterært perspektiv

Fagligt indhold:
I dette forløb opholder vi os i danskfagets litterære - og sproglige perspektiv, når vi undersøger den minimalistisk skrivestil. Forløbet vil endvidere introducere til samtaleteori med fokus på sproghandlinger, høflighedsprincipper og facework, som vi blandt andet vil anvende på to Helle Helle tekster og et interview. Forløbet indeholder også en sammenligning af impressionismen og minimalismen.
Begreber: Semantisk reduktion, formel reduktion, minimalistiske kendetegn, generel analyse og fortolkning af litterære tekster, høflighedsprincipper, sproghandlinger og facework.
Eksamenstræning af eksempel på eksamensspørgsmål.

Primærlitteratur
”Mere kaffe” af Helle Helle (2000)
”En stol for lidt” af Helle Helle (1996)
Interview med Anne-Grete Riis: https://www.youtube.com/watch?v=IMWocEIAeZI


Sekundær litteratur
Minimalisme PP af CB
Minimalisme og samtaleanalyse kompendium
https://www.youtube.com/watch?v=xnAsC15OD0k
https://www.youtube.com/watch?v=WzcGavITiNs
https://www.youtube.com/watch?v=P-zosnKjMUo

Ca. 70 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 24 Tendenser i nyeste tids litteratur

Tendensder i nyeste tids litteratur

Stofområde: Litterært perspektiv

Fagligt indhold:
I dette forløb ser vi på de nyeste tendenser og tematikker i dansk litteratur fra år 2000 og frem. Vi beskæftiger os med temaerne: datakritik, køn, krop,  identitet, kulturmøder, klimalitteratur, og vi arbejder med begrebet autofiktion. Vi tager også afsæt i tidligere læste tekster.

Primærlitteratur:
"Nike" af Caspar Eric (2015) (uddrag)
"Det er forvirrede tider" af Theis Ørntoft (2014)
"BARNDOM" af Yahya Hassan (2013)
”Dagene er data” (digtsamling) af Lone Hørslev (2018)
”Essayistisk manifest” af Glenn Bech (2021) (uddrag)
”Blomsterdalen” af Niviaq Korneliussen (2020) (uddrag)

Sekundærlitteratur:
Kompendium i tendenser i nyeste tids litteratur (Fem års litteratur 2015-2019 (uddrag), Systime (Dansklærerforeningen).
Autofiktion: https://www.gymdansk.dk/autofiktion.html
Caspar Eric: https://forfatterweb.dk/oversigt/eric-caspar
Digteren Caspar Eric i TV-Glad (trailer)
Yahya Hassan: Se det berømte klip: Her får Yahya Hassan sit gennembrud på tv
https://www.youtube.com/watch?v=1JAh2r0bwIs&ab_channel=SyddanskUniversitet-SDU



I alt: ca. 70 sider



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 26 Internetadgang

Eleverne har adgang til:

https://www.ordbogen.com

https://ordnet.dk/

Indhold
Omfang Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer