Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Sankt Annæ Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Musik A
|
Lærer(e)
|
Jens Boeg Winge
|
Hold
|
2022 MU/b (1b MU, 2b MU, 3b MU)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Musikfaglig basis
Forløbet indeholder en introduktion til de fem musikalske analyseparametre, til fælles musikalsk udøvelse og til nodeteori.
Der arbejdes ud fra følgende problemstillinger:
1. Hvad kan man analysere i musik?
2. Hvad har forskellige typer af musik til fælles, og hvad adskiller dem?
3. Hvordan kan man arbejde mange sammen om at skabe musik?
4. Hvad kan selve udførelsen af musik give den deltagende?
5. Hvad består noder af, og hvad kan vi skrive med dem?
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Sammenspil 1
Øvelse i at indgå i en musikalsk praksis. Metoder til at oversætte fra et forlæg til egen fortolkning. Forståelse af opbygningen af musik ud fra delementer i de enkelte instrumenter.
Indhold:
Enkelte stykker musik selvvalgt i grupper under vejledning.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Den vestlige populærmusiks historie
Formål:
Det er målet at eleven ved forløbets afslutning
- kan optegne en grove tidslinje for den vestlige populærmusiks historie
- kan genkende forskellige genretræk og sætte dem i historisk kontekst
- forstår sammenhæng mellem udvikling i både teknologi og performancepraksis og stilistiske træk i de forskellige historiske genrer
- kan bringe de fem musikalske analyseparametre i spil i en analyse af et stykke vestligt populærmusik
Indhold:
Musik:
"Tutti Frutti", Little Richard
"Hound Dog", Elvis Prestey
"Love Me Tender", Elvis Presley
"Mr. Tambourine Man", Bob Dylan
"Twist and Shout", The Beatles
"I Am the Walrus", The Beatles
"White Rabbit", Jefferson Airplane
"Baby Love", The Supremes
"Respect", Otis Redding
"Give Up the Funk", Parliament-Funkadelic
"Stretching Out", Bootsy Collins
"Staying Alive", The Bee Gees
"Night Fever", The Bee Gees
"Whole Lotta Love", Led Zeppelin
"Hoedown", Emmerson, Lake & Palmer
"Get It On", T. Rex
"Anarchy in the UK", The Sex Pistols
"Sweet Dreams", Eurythmics
"You Give Love a Bad Name", Bon Jovi
"Rapper's Delight", The Sugar Hill Gang
"Walk This Way", Run-DMC ft. Aerosmith
"Killing in the Name", Rage Against the Machine
"Come As You Are", Nirvana
"Juicy", The Notorious B.I.G.
"Let Me Ride", Dr. Dre
"Girls & Boys", Blur
Materialer:
Powerpointgennemgang med de nævnte værker knyttet til periodens genrer. Groovearks og enkelte melodinedskriver til de nævnte værker.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Genfortolkningsforløb
Forløb med fokus på genfortolkning af populærmusikalsk musik i andre genrer.
Forløbet foregår som et sammenspilsprojekt i grupper hvor et givet stykke musik skal omfortolkes i en anden genre (i forbindelse med det forudgående forløb om populærmusikkens historie) og med et andet udtryk kulminerende i en lille koncert foran resten af holdet.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Musikdramatisk projekt
Flerfagligt forløb i drama og musik.
I grupper sammensættes en scene med inddragelse af en sang fra The Beatles, som omfortolkes så den passer til scenens indhold.
Samlet indøves og iscenesættes en hel forestilling omkring de enkelte scener.
Forestillingen fremføres for hele skolen og for inviterede gæster udefra.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Den klassiske vesteuropæiske musiks historie
Formål:
Det er målet at eleven ved forløbets afslutning
- kan optegne en grove tidslinje for den klassiske vesteuropæiske kompositionsmusiks historie
- kender navnene på de mest fremtrædende komponister i de forskellige tidsperioder
- forstår sammenhæng mellem udvikling i nodeteknik, instrumentation, opførselspraksis og komponistrolle og udvikling i kompositionsstil
- kan genkende henholdsvis homofoni og polyfoni når det mødes både auditivt og på noder
- kan synge simple homofone og polyfone satser
- kan anvende polyfone teknikker i arrangement og komposition
- kan bringe de fem musikalske analyseparametre i spil i en analyse af et stykke klassisk kompositionsmusik
Indhold:
Musik:
”Agnus Dei”, Missa Malheur me bat, Josquin Deprez, 1505
“Wozu dienet dieser Unrat”, Matthäus-Passion, Johann Sebastian Bach, 1727
"The Trumpet Calls" og "May All the Hosts of Heav'n", Joshua, G. F. Händel 1747
“Erster Satz: Molto Allegro”, 40. Sinfonie, Wolfgang Amadeus Mozart, 1788
“Erlkönig”, Franz Schubert, 1815
“Paris Catacombs”, Udstillingsbilleder, Modest Mussorgsky, 1874
”Fantasia on Greensleeves”, Ralph Vaughan Williams, 1934
”3. Etwas Langsam”, Quintett für Flöte, Oboe, Klarinette, Horn und Fagott, Arnold Schönberg, 1924
Derudover har eleverne i små grupper arbejdet med selvvalgte musikstykker inden for perioderne.
Materialer:
Powerpointgennemgang med de nævnte værker og komponister.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
SRO om Gasolin
Forløb med fokus på arbejdet med musikfaget i en flerfaglig sammenhæng, herunder arbejde med fagets metoder.
Kortvarigt berøres også Gasolin' og begyndelsen af 70'ernes musikalske miljø både i verden som helhed, men særligt med fokus på København.
Der arbejdes med genkendelse af musikalske genretræk i forbindelse med versionering af musik i teaterkoncerter og tilsvarende steder.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
New Music
Det er målet at eleven ved slutningen af forløbet kan
- gøre rede for den musikalske situation i storbritannien i 70’erne
- analysere et pop/rockgroove
- foretage en melodisk analyse af en pop/rockmelodi
- foretage en harmonisk analyse af pop/rockmusik.
- spille en musikalsk rolle i genrerne post-punk og synthpop
- sammenstille en historisk genremæssig udvikling med de musikalske parametre
Musik:
"She's Lost Control" - Joy Division
"Love Will Tear Us Apart" - Joy Division
"Blue Monday" - New Order
"Cars" - Gary Numan
"The Model" - Kraftwerk
"Don't You Want Me" - The Human League
"Just Can't Get Enough" - Depeche Mode
"Only You" - Yazoo
"Hungry Like the Wolf" - Duran Duran
"Sweet Dreams" - Eurythmics
"Relax" - Frankie Goes to Hollywood
"West End Girls" - Pet Shop Boys
"Smalltown Boy" - Bronski Beat
"Do They Know It's Christmas?" - Band Aid
"Last Christmas" - Wham!
Andre materialer:
"Synth Britannia", BBC, 89 minutter
Exploring Joy Division & "She's Lost Control": New British Canon: Trash Theory (2019). https://youtu.be/ZQqXF0ZybT0?si=y1bqiALFsoomyXXp
Songs that Changed Music: Love Will Tear Us Apart - Joy Division: Produce Like a Pro (2020). https://youtu.be/uY-PlZxIQ4k?si=DG1nIgK7rKW2TIgS
Songs that Changed Music: New Order - Blue Monday: Produce Like a Pro (2020). https://youtu.be/Iyzk1Gwwu7c?si=3weNHrW7_o5HxXEM
Mulvad, Thomas: "Kønsroller og kønsstereotyper". Musikipedia (2020). www.musikipedia.dk/guitaren/fokus
Purbrick, Harriet & Matt: "Tainted Love: A Brief Chronology of Soft Cell’s Relationship with the LGBT+ Community" (2020). History Student Times
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
27 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Teori og repetition
Kort forløb med opsamling af analysemetoder, arrangementsteknikker og praktisk udøvelse.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Filmmusik
Formål:
Det er målet at eleven ved forløbets afslutning
- har kendskab til filmmusikkens historie i overordnede linjer
- kan bringe relevante musikalske parametre i spil i både auditiv og nodebaseret analyse af et stykke filmmusik
- kan anvende relevante fagbegreber der beskriver musikkens rolle og funktion i en film
- har kendskab til instrumenter i symfoniorkestre og klassiske populærmusikalske orkestre samt de mest anvendte særlige instrumenter i filmmusikken og deres anvendelse i filmmusik og kan genkende deres klang i en auditiv analyse
- kan særligt genkende musikalske markører af suspense, magi og køn, når de optræder i filmmusik.
Indhold:
Filmmusik:
Williams, John: Main themes fra Star Wars, Jaws, Superman, Indiana Jones og Jurassic Park samt "Hedwig's Theme" fra Harry Potter.
Herrmann, Bernard: Nedslag fra Psycho og "Ouverture/The Doctor" fra The Trouble With Harry.
Shore, Howard: "The Shire", "The Council of Elrond Assembles" og "The Fighting Uruk-hai" fra The Lord of the Rings.
Morricone, Ennio: "Man with a Harmonica" fra Once Upon a Time in the West, "Gabriel's Oboe" fra The Mission samt slutscenen fra The Good, the Bad and the Ugly.
Korngold, Eric: nedslag fra The Sea Hawk samt hovedtema fra King's Row.
Barry, John: "The James Bond Theme".
Elfman, Danny: "The Grand Finale" fra Edward Scissorhands.
LoDuca, Joseph: Temaer fra Xena: Warrior Princess (TV-serie).
David, Mack; Hoffman, Al; and Livingston, Jerry: "So This Is Love" fra Cinderella.
Adele: "Skyfall"
Prækomponeret musik:
Strauss, Richard: "Also Sprach Zarathustra" i 2001: A Space Oddysey.
Stealer's Wheel: "Stuck in the Middle With You" i Reservoir Dogs.
Materialer:
Fraile, Patricio Pock-Steen. (2017). "Filmmusik". www.musikipedia.dk/filmmusik
Knakkergaard, Martin. (2009). "Browsing the Suggestive Catalogue - Music in Modern Fantasy Films". I: Christensen, J. Marvelous Fantasy: Is It Really a Kind of Magic?. Aalborg: Aalborg Universitetsforlag, s. 231-257
Bonde, Anders. (2009). "Distant Lands of Danger and Pleasure - Musical Exotica as Devices for Feminization in Xena Warrior Princess". I: Christensen, J. Marvelous Fantasy: Is It Really a Kind of Magic?. Aalborg: Aalborg Universitetsforlag, s. 259-283
Forfatter ukendt. "Hitchcock, Herrmann og Suspense". Handout.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
39 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Hiphop og R&B
Formål:
Det er målet at eleven ved forløbets afslutning
- har kendskab til de væsentligste træk i amerikansk hiphops historie frem mod år 2000 inklusive 90'ernes hiphopinspirerede R&B
- kan bringe relevante musikalske parametre i spil i både auditiv og nodebaseret analyse af et hiphop- eller R&B-track
- kan analyse et rapflow ud fra flowskema og lyd
- kan sætte de ovenstående analyser i spil i en stil- og genrehistorisk kontekst
- har kendskab til instrumentation og produktionsteknikker og deres udvikling i perioden
Indhold:
"Rapper's Delight" - Sugarhill Gang
"The Message" - Grandmaster Flash and the Furious Five
"Planet Rock" - Afrika Bambaataa
"Paul Revere" - Beastie Boys
"6 in the Mornin'" - Ice T
"Straight Outta Compton" - N.W.A.
"AmeriKKKa's Most Wanted" - Ice Cube
"Changes" - 2pac
"Nuthin' but a 'G' Thang" - Dr. Dre feat. Snoop Doggy Dogg
"California Love" - 2pac feat. Dr. Dre
"Juicy" - The Notorious B.I.G.
"Waterfalls" - TLC
"No Diggity" - Blackstreet feat. Dr. Dre & Queen Pen
"Say My Name" - Destiny's Child
Materialer:
Johnson, S., Haile, N. (2023). "The Women Take the Mic: Hip-Hop at 50: Women Battle Misogyny to Send Hip-Hop Spinning in a New Direction". AP News
Reiholdt Nielsen, Per. (2003). "Fiktion eller fakta". I Rebel & Remix. Systime, s. 266-279
Wheeler, Darby. (2016). "The Foundation" og "The Birth of Gangsta Rap". I Hip-Hop Evolution
Ukendt forfatter. "Introduction". I Funk - The Players
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Repetitionsforløb
Afsluttende forløb hvor relevante faglige pointer fra alle eksamensforløb gentages og eventuelt hæves til det nu opnåede generelle faglige niveau.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/25/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52689536891",
"T": "/lectio/25/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52689536891",
"H": "/lectio/25/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52689536891"
}