Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Sankt Annæ Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Matematik B
|
Lærer(e)
|
Hemant Bhatia
|
Hold
|
2023 Ma/a (1a Ma, 2a Ma)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Euklid
Formål:
- Med et historisk forløb gives indblik hvordan faget matematik er bygget op og en introduktion til hvordan der arbejdes i faget matematik.
- Færdigheder i konstruktion med passer og lineal ("rejse kvadratet på siden") indøves vha IT-programmet Geogebra.
- Bevis for Pythagoras' sætning og de to hjælpesætninger der henvises til i beviset.
Materiale:
Kompendium (elektronisk)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Vektorer
I forløbet gennemgåes
-definition af vektorer og regning med vektorer
-definition af koordinater som notation af vektorer.
-definition af stedvektor, vektor mellem punkter og længde af vektor
-defintion af enhedsvektor og enhedscirkel, samt sinus, cosinus og tangens.
-definition af polære koordinater
-bevis for beregning areal af parallellogram ved den numeriske værdi af determinanten
-definition af skalarprodukt og regneregler for skalarprodukt
-bevis for skalarprodukt fortegns sammenhæng med vinklen mellem vektorer
-bevis for projektion af vektor på vektor
Materiale: Mat A1, Carstensen og Frandsen s. 149-217
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Carstensen; Frandsen; Lorenzen: Mat A1 - stx, 4. udg., Systime
-
Carstensen; Frandsen; Lorenzen: Mat A1 - stx, 5. udg., Systime; sider: 150-154, 156-168, 178-179, 188-191, 206-213, 220-227, 231-233
-
Vektorer i Maple.mw
-
Samme lektie som torsdag
-
Husk at medbringe hæfte med afleveringen.
-
Opgaver polære koordinater.pdf
-
Log ind på matematikdelen på ABaCus.dk og tilmeld jer klassen via koden neden for
-
I skal lave 20 min af ABaCus adaptiv træning (den er sat til at vare 45 min, men i behøver kun lave 20 min).
-
ABaCus lektie, i skal regne minimum 20 min (udover det i lavede i timen)
-
ABaCus lektie, i skal lave 20 min.
-
Projekt vektorproktion og areal.mw
-
Genlæs beviset på s. 231 og aftal i øvrigt i gruppen hvad i laver hjemme.
-
Grupper til Aflevering:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Monotone Funktioner
Formål med forløbet:
- eleverne får kendskab til funktionsbegrebet, herunder definitionsmængde og værdimængde
- eleverne får kendskab til forskellige simple monotone funktioner, eksponentiel, potens, logaritme, kvadratrod
- Bestemmelse af forskrift for potens og eksponentielfunktioner ud fra to punkter (med bevis)
- Grafiske fortolkninger af a og b for potens og eksponentielfunktioner
- Kunne definere, plotte og aflæse funktioner i maple
- Definition af monotoni og beskrivelse af de simple funktioners monotoni, herunder kendskab til intervaller.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Ikke monotone funktioner
Formålet med forløbet er:
- Kendskab til definitionen af monotoni og monotoniundersøgelse, herunder brug af intervaller.
- Kendskab til polynomier især 2. gradspolynomiet, herunder bestemmelse af toppunkt (inkl bevis v. forskydelse), bestemmelse af rødder, faktorisering efter rødder.
- Grafisk fortolkning af 2. gradspolynomiet ud fra koefficienterne a, b, og c, samt diskriminanten d.
- regning med funktioner og bestemmelse af disses definitions- og værdimængder (grafisk eksakt i senere forløb).
- Grafisk løsning af ligninger i geogebra og uligheder.
- Kunne løse to ligninger med to ubekendte og anvende nulreglen.
- Kunne anvende maple til at definere og plotte funktioner.
- Kendskab til de trigonometriske funktioner, graf og periodiske forløb
Materiale:
Mat A2, Carstensen et al s. 10-32 + 182-195
Mat A1, Carstensen et al s. 18-22 + 27-41
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Differentialregning
Vi indledte med en introduktion af differentialregning på en video, hvor de meste centrale begreber såsom differentialkvotient, tangenthældning og væksthastighed blev præsenteret ligesom virkelighedsnære eksempler knyttet til emnet blev introduceret fx nedkøling af kaffe, hastigheden på en bil mm.
Derefter arbejdede vi med konkret operationel differentiation af funktioner med brug af diverse regneregler. Eleverne har arbejdet med følgende regler:
- sumregel
- differensregel
- konstantfaktor-regel
- produktregel (med bevis)
- kæderegel (sammensat funktion)
Desuden er bestemmelse af tangentligninger, monotoniforhold og optimering gennemgået.
Vi har i forløbet arbejde med den formelle introduktion af differentialkvotientbegrebet via tretrinsreglen og arbejdet med beviser for følgende differentialkvotienter:
ax^2+bx+c
1/x
kvadratrod x
|
Indhold
|
Kernestof:
-
The paradox of the derivative | Chapter 2, Essence of calculus
-
Carstensen; Frandsen; lorentzen; Madsen: Mat A2 - stx, 3.udg., Systime; sider: 50-54, 62-74, 82-86, 91-92, 94-96, 112-116, 119-124
-
Husk formelsamling
-
Opgave til gruppearbejde
-
samme lektie som igår
-
Samme lektie, øv dit bevis, så du er klar til elevpræsentation.
-
zoom-møde
-
Ingen lektier, husk hæfte med aflevering.
-
Afsnit
-
samme som igår
-
Læs kapitel om monotoni og minimum/maksimum i bog A1
-
gruppeopgave repetition diff.mw
-
Øv jeres delopgave fra gruppearbejdet mandag og torsdag, vi laver elevpræsentationer.
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Aflevering 1
|
24-09-2024
|
Aflevering 2
|
10-10-2024
|
Novemberprøve
|
01-11-2024
|
Aflevering 4
|
10-11-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
30 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Linier og Cirkler
Formålet med forløbet er
- Bestemme liniens ligning ud fra normalvektor og punkt med bevis
- anvende vektorregning til bestemmelse af liniens ligning, skæring og vinkel mellem linier, punkter på linser mm
- Bestemme cirklens ligning ud fra centrum og radius
- bruge afstandsformlen til at bestemme afstand mellem punkt og linie (inklusiv bevis)
- kunne anvende kvadratkomplettering til at omskrive cirklens ligning.
Materiale:
Mat A2, Carstensen et al s. 130-174 (undtagen vektorfunktion og projektion af punkt på linie)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
23 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Sandsynlighed, deskriptiv statistik og test
Formålet med forløbet er:
- Deskriptiv Statistik, for både grupperet og ikke grupperet data. Herunder histogram, sumkurve, pindediagram, boksplot og frekvenstabel.
- Basis sandsynlighedsregning, herunder sandsynlighedsrum, tælletræ (multiplikationsprincippet), kombinationer, permutationer og binomialsandsynligheder.
- Projekt om den hvordan man finder den reelle sandsynlighedsparameter bag en stikprøve (3brown1blue film)
- Normalfordeling, samt at kunne bestemme om en parameter er normalfordelt.
- Kende til spredning og middelværdi og betydningen for formen på fordelingen.
- Kende til sammenhængen mellem binomial- og normalfordeling, herunder diskrete og kontinuerte stokastiske variable.
- Kunne udføre tosidet binomialtest, opstille nulhypotese og fortolke stikprøver.
- Kende og bruge formel for konfidensinterval, og forklare hvad det er.
Materiale:
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/25/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58961399896",
"T": "/lectio/25/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58961399896",
"H": "/lectio/25/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58961399896"
}