Holdet 3a MU (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Sankt Annæ Gymnasium
Fag og niveau Musik A
Lærer(e) Alexander Hagel Thorn Bardrum
Hold 2023 MU/a (1a MU, 2a MU, 3a MU)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Basis - musikteori og musikforståelse (bl.a. M1)
Titel 2 Rotation
Titel 3 Sammenspil I 1g
Titel 4 Musikdramatisk Projekt
Titel 5 M2 - jazzarrangement
Titel 6 Blues (kobler til musikemne 1: Jazz)
Titel 7 Filmmusik (supplerende stof)
Titel 8 Musikemne 1: Jazz - mellem tradition og fornyelse
Titel 9 Musikemne 2: Musikalsk produktion
Titel 10 Dodekafoni (supplerende stof)
Titel 11 Tilladte Digitale Hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Basis - musikteori og musikforståelse (bl.a. M1)

Forløbsplan for et par af de første moduler
https://docs.google.com/document/d/1WMYuzBSu3FkEaSObyZHSUKJlTarf4b9qJs4Q1xPpHGQ/edit?usp=sharing


Litteratur:
https://youtu.be/n2z02J4fJwg?si=623EzCvpYEB-Qyh4
https://jakobmjensen.dk/musikkurser/teori/nodelaere/Element%C3%A6r%20Nodel%C3%A6re.pdf
https://www.musikipedia.dk/skalaer
https://www.musikipedia.dk/intervaller
Alexanders Intervalguide.pdf
https://jakobmjensen.dk/musikkurser/teori/akkorder/index.html
https://jakobmjensen.dk/musikkurser/teori/akkorder/genkendelse_alle_treklange.html
https://jakobmjensen.dk/musikkurser/teori/harmonik/funktionsharmonik/index.html
https://drive.google.com/file/d/1_c6TwGonxNI-3WVm5FpJxRmSKgQbHnTD/view
Merete Wendler - Melodisk Analyse.pdf
https://jakobmjensen.dk/musikkurser/teori/skalaer/modale_skalaer_1.html
https://jakobmjensen.dk/musikkurser/teori/skalaer/modale_skalaer_2.html
Hamann, Martin, Popmusik og modalharmonik, 14, 27-35.pdf
https://youtu.be/yc7udUxD7eU?si=cGUN_r-dZmOdbom8
https://youtu.be/WvyPKt1FUJA?si=r37Al9PbPd-0CwUy
https://www.musikipedia.dk/noegler#4
Bluestræk.pdf
https://www.musikipedia.dk/modulation
https://youtu.be/lz3WR-F_pnM?si=ZNWJZ3E3g-_Y6G4A, level 1-3

Musikhistorie
https://youtu.be/0jz5k36JwlA?si=ZjZAVJMela7beAYO - inkl. kritik af denne

Musicking
https://www.youtube.com/watch?v=hACUz4WVWwk

Hørelære
Lyt En Melodi Af.docx
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 180 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Rotation

Introduktion til sammenspil, sammenspilslokalet, udstyr, roller mm.
Formål:
At alle elever fik lov til at prøve at spille på de forskellige almindelige rytmiske sammenspilsinstrumenter: bas, trommer, sang, keys, guitar og percussion
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Sammenspil I 1g

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Musikdramatisk Projekt

Klassen indgår i et større musikdramatisk projekt, hvor vi i samarbejde med en anden dr/mu studieretningsklasse udarbejder en teaterkoncert over et bredt udvalg af sange om storbyen og København

Processen er innovativ og eleverne skal selv skabe indholdet ud fra tekster og musik til de valgte sange.

Projektet kulminerede i forestillinger for publikum, både elever og inviteret publikum

Kobler til forløb: Sammenspil, Sangskrivning, jazz-arrangement

Læreplan:
- arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk
- udfylde en plads som vokalist og instrumentalist – solo og i ensemble – inden for et dansk og internationalt repertoire af en- og flerstemmige sange og satser
-samarbejde om indstudering og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum

og også:
- demonstrere kendskab til læsning af et orkesterpartitur
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag.

Kernestof
- satser, større musikalske værker og numre fra væsensforskellige perioders og genrers musik gennem tiderne og på tværs af kulturer, herunder vestlig kunstmusik
-musikalsk udsættelse og teoretisk og praktisk arbejde med arrangement ̶
tekster med relation til den udvalgte musik.
-musikalsk stilkendskab, fortolkning og indstudering med henblik på fremførelse
-et varieret udvalg af enstemmige sange fra ind- og udland ̶
-et varieret udvalg af flerstemmige vokal- og instrumentalsatser fra ind- og udland
-stemmedannelse og instrumentale teknikker
-teoretisk og praktisk arbejde med arrangement.

og i særdeleshed:
-indstudering, fortolkning og fremførelse af et musikstykke, solistisk og i gruppe
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 M2 - jazzarrangement

Forløbsplan

Litteratur
Jensen, Gert Uttenthal, "JAZZVOKAL - Kompendium", tartelet.dk, senest tilgået d. 11/8 2023, https://tartelet.dk/musikteori/vocal/jazz/Jazzvokal-kompendium.html

Raasted, Jens Erik, "Two-beat bas 1", YouTube,  uploadet 13. januar, 2021, https://youtu.be/zi7_64NiuIc?si=NRAkgVuluLPPTwZF [4 ns]

Raasted, Jens Erik, "Walking bas 1", YouTube,  uploadet 18. januar, 2021, https://youtu.be/vt4F_qMP1eU?si=_LGSxd8RrULWLvTX [2 ns]
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 59,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Blues (kobler til musikemne 1: Jazz)

Om forløbet
Vi har arbejdet med stilistiske kendetegn ved blues og til dels jazz. Herunder lyt til lydeksempler.
Vi har arbejdet, med form, rytmisk analyse, sound (lydscene-analyse, effekter (instrumentalt og vokalt), harmonisk analyse (modal og funktionsharmonisk), rytmisk analyse og melodisk analyse mm.
Vi har arbejdet med SSB, og kor ift. indstudering af flere satser, vi har arbejdet med indstudering af M2-arr. for vokalgrupper, inkl. feedback.
Vi har analyseret diverse numre og derved arbejdet med rytmisk analyse, formanalyse og grundlæggende funktionsharmonisk analyse.
Vi har arbejdet med at opsøge og anvende fagrelevant kildemateriale.

Faglige mål
anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiske
repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer ̶
sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng ̶
demonstrere kendskab til læsning af et orkesterpartitur
demonstrere viden om fagets identitet og metoder ̶
opsøge, bearbejde og kritisk anvende fagrelevant kildemateriale

Kernestof
satser, større musikalske værker og numre fra væsensforskellige perioders og genrers musik gennem tiderne og på tværs af
kulturer, herunder vestlig kunstmusik ̶
musikhistoriske og musikkulturelle forhold gennem tiderne, herunder danske
musikalske parametre, musiklære, hørelære og musikteori med henblik på anvendelse i musikalsk analyse og udsættelse ̶
musikalsk udsættelse og teoretisk og praktisk arbejde med arrangement ̶
tekster med relation til den udvalgte musik.

Litteratur
https://www.musikipedia.dk/blues/indblik (2 ns)
https://www.musikipedia.dk/blues/analyser#2 (2 ns)
https://www.musikipedia.dk/formanalyse (3 ns)
Mørup, Bjarne "Intro til Blues" i Blues, (Århus: Systime, 2008), 7-19 [9 ns]

Forløbets omfang: XX normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 8 Musikemne 1: Jazz - mellem tradition og fornyelse

Forløbsplan

Centrale problemstillinger for forløbet:
Hvad er jazz? (herunder har vi især kigget på Stanley Crouch's definition)
Hvad er jazz i dag? (mellem tradition og fornyelse)
Hvorfor jazz?

Og vi har berørt form, jazzharmonik, soloer, sammenspillet i jazz (frihed mm.), rytmer, melodik, instrumenterne og deres roller mm.

Elementer berørt i forløbet:
Diskussion af hvad er en genre? (genreteori, assemblage, sociale praksisser, mm. Krogh, Derrida, Fabbri, Lussier, Brackett og Born)
musikgenrer og hierarkier (høj-/lavkultur, enkelt-/altædende)

Forskellige jazzgenrer:
kort om free (music for pigeons) og New Orleans,
mere grundigt berørt er: bebop, swing, modal jazz, Cooljazz og hard bop
og et kort snus til fusionsjazz)

faglige mål
-anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiske
repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
-sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng
-opsøge, bearbejde og kritisk anvende fagrelevant kildemateriale
-arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere
musikalske udtryk
̶udfylde en plads som vokalist og instrumentalist – solo og i ensemble – inden for et dansk og internationalt repertoire af en-
og flerstemmige sange og satser
̶samarbejde om indstudering og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum.

Kernestof
̶satser, større musikalske værker og numre fra væsensforskellige perioders og genrers musik gennem tiderne og på tværs af kulturer, herunder vestlig kunstmusik
̶musikhistoriske og musikkulturelle forhold gennem tiderne, herunder danske
-musikalske parametre, musiklære, hørelære og musikteori med henblik på anvendelse i musikalsk analyse og udsættelse
-tekster med relation til den udvalgte musik.
-musikalsk stilkendskab, fortolkning og indstudering med henblik på fremførelse
̶et varieret udvalg af enstemmige sange fra ind- og udland ̶
et varieret udvalg af flerstemmige vokal- og instrumentalsatser fra ind- og udland
̶stemmedannelse og instrumentale teknikker
̶indstudering, fortolkning og fremførelse af et musikstykke, solistisk og i gruppe
̶(teoretisk og) praktisk arbejde med arrangement

Litteratur
-Bjerregaard, Kirsten, "Analyser af Jazz", Musikipedia, senest opdateret 9. december, 2018, https://www.musikipedia.dk/jazz/analyser [10 ns]

-Bøegh, Ulrik Hofman, Jazz - mellem tradition og fornyelse (Århus: Systime, 2011), 3-83 [80 ns]

-Uddrag af Krogh, Mads, "Music-Genre Abstraction, Dissemination and Trajectories", Danish Musicology Online, Vol. 9, (2018-2019), https://www.danishmusicologyonline.dk/arkiv/arkiv_dmo/dmo_09/dmo_09_artikel_04.pdf [2ns]

-Uddrag af Leth, Jørgen og Andreas Koefoed "Music for Black Pigeons", (København, DR, 2023), https://www.dr.dk/drtv/se/music-for-black-pigeons_393743, (00:00:00-01:00:00) [10 ns]

-Tanggaard, Karsten, Jazz: En Arbejdsbog, (København: Edition Egtved, 1980), 15-30 [15 ns]

Forløbets omfang
117 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Musikemne 2: Musikalsk produktion

Musikalsk Produktionsprojekt

Centrale problemstillinger for forløbet:
Hvordan producerer man musik i dag? (herunder både indspilning, mix og remix)
Hvordan påvirker moderne produktionsmetoder og værktøjer vores lytning?

Arbedjsmetoder
Vi har undervejs
- lavet auditiv analyse af indspillet musik, herunder "Beatles: A Day In The Life", "Björk: All is Full of Love" og "Billie Eilish: Birds of a Feather"
herunder også: lydsceneanalyse
- Remix af Turboweekends nummer "Something Or Nothing"
vigtigt begreb: remediering og sampling
- arbejdet i DAW-programmet REAPER
- indspillet sammenspilsnumre og efterfølgende arbejdet med grundlæggende mixning af disse
Vigtige værktøjer har været: EQ, kompressor, Routing, Gain, Rumklang og Rumlighed (mono->stereo->quadrofoni->binaural og rumklang)

faglige mål
-anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
-sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng
-arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk
̶udfylde en plads som vokalist og instrumentalist – solo og i ensemble – inden for et dansk og internationalt repertoire af en- og flerstemmige sange og satser

Kernestof
̶satser, større musikalske værker og numre fra væsensforskellige perioders og genrers musik gennem tiderne og på tværs af kulturer, herunder vestlig kunstmusik
̶musikhistoriske og musikkulturelle forhold gennem tiderne
-musikalske parametre, musiklære, hørelære og musikteori med henblik på anvendelse i musikalsk analyse og udsættelse
-tekster med relation til den udvalgte musik.
-musikalsk stilkendskab, fortolkning og indstudering med henblik på fremførelse
̶et varieret udvalg af enstemmige sange fra ind- og udland ̶
̶stemmedannelse og instrumentale teknikker
̶indstudering, fortolkning og fremførelse af et musikstykke, (solistisk og) i gruppe
̶teoretisk og praktisk arbejde med arrangement

Ekstern Oplægsholder
Mads Walther-Hansen: "”Varme, runde, bløde og pågående lyde” – Hvordan forstår og interagerer vi med lyd i lydstudiet?"

Litteratur
Bak, Rasmus, Pia Rasmussen, Lasse Nielsen og Marie Højlund, Musikalsk Produktion, Kapitel 4, 6 og 7, (Århus: Systime, 2013) [17 ns]
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Dodekafoni (supplerende stof)

Centrale problemstillinger for forløbet:
Hvad er dodekafoni og hvordan kommer det til udtryk i Arnold Schönbergs musik?
Hvordan og hvorfor er dodekafoni et opgør med tidligere tiders musik?
Hvordan kan vi bruge dodekafone kompositionsteknikker til at skabe musik selv?

Elementer berørt i forløbet:
Vi har særligt berørt Modus Quaternion, de tre arter, de tre teknikker
supplerende har vi arbejdet med hexchordisk kombinatorik.

faglige mål
-anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
-demonstrere kendskab til læsning af et orkesterpartitur
-sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng
-udfærdige en teoretisk konsistent, nodebaseret, skriftlig sats digitalt
-arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre med henblik på at udvikle (og realisere) musikalske udtryk
̶udfylde en plads som vokalist og instrumentalist – (solo og) i ensemble – inden for et dansk og internationalt repertoire af en- og flerstemmige sange og satser

Kernestof
̶satser, større musikalske værker og numre fra væsensforskellige perioders og genrers musik gennem tiderne og på tværs af kulturer, herunder vestlig kunstmusik
̶musikhistoriske og musikkulturelle forhold gennem tiderne
-musikalske parametre, musiklære, hørelære og musikteori med henblik på anvendelse i musikalsk analyse og udsættelse
-tekster med relation til den udvalgte musik.
-musikalsk stilkendskab, fortolkning og indstudering med henblik på fremførelse
̶et varieret udvalg af enstemmige sange fra ind- og udland ̶
et varieret udvalg af flerstemmige vokal- og instrumentalsatser fra ind- og udland
̶stemmedannelse og instrumentale teknikker
̶indstudering, fortolkning og fremførelse af et musikstykke, (solistisk og) i gruppe
̶teoretisk og praktisk arbejde med arrangement

Værker analyseret i undervisningen
Schönberg, Arnold: Am Scheideweg (Op. 28, 1925)
Schönberg, Arnold: Sechs Kleine Klavierstücke (Op. 19 nr. 2, 1913)
Schönberg, Arnold: (Suite. Op. 29 III sats, 1927). Takt 1-11.

Litteratur
Hovedlitteratur:
Brincker, Jens, "Man følger rækken..." i Wien : drømmeby og undergangsstad : musik, mennesker og kultur omkring 1900", (Århus: Systime, 1993), 114-119 [7 ns]

Nielsen, Svend Hvidtfeldt, "Indføring i dodekafoni og tolvtoneteknik", Musikipedia, senest opdateret 30. oktober, 2017, https://www.musikipedia.dk/dodekafoni/indblik [8 ns]

Dodekafoni (indledning).pptx [2ns]

Schönberg, musikhistorie og værklytning.pptx [3 ns]

Martin Hamann - arbejde med dodekafon sats.pdf [2 ns]

Schoenberg - Atonalitet og Dodekafoni - MN.pdf [2 ns]

"Bernstein on Schoenberg", YouTube, uploadet 19. oktober, 2013, https://www.youtube.com/watch?v=olwVvbWd-tg [4 ns]

Nielsen, Svend Hvidtfeldt, "Analyse af Trio fra Suite for Piano (Schönberg)", Musikipedia, senest opdateret 7. marts, 2023, https://www.musikipedia.dk/dodekafoni/analyser#1 [2 ns]

Supplerende litteratur (kun overfladisk berørt):
Nielsen, Svend Hvidtfeldt, "Analyse af Trio fra Suite for Piano (Schönberg)", Musikipedia, senest opdateret 30. oktober, 2017, https://www.musikipedia.dk/dodekafoni/fokus


Forløbets omfang
30 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Tilladte Digitale Hjælpemidler

Eleverne har anvendt hjemmesiderne www.musikipedia.dk, https://tartelet.dk/, samt https://jakobmjensen.dk/musikkurser/ til hjælpemiddel i både M1 og M2, samt til forberedelse af diverse opgaver og oplæg mm. Disse vil derfor være tilgængelige for holdet i prøvesituationer.

Glahder, Nicolai, Tartelet.dk, senest tilgået 11.maj 2025, https://tartelet.dk/

Grubbe, Lasse, "Musikipedia", Musikipedia, senest tilgået 11.maj 2025, www.musikipedia.dk

Jensen, Jakob, "Musikkurser", senest tilgået 11.maj 2025, https://jakobmjensen.dk/musikkurser/
OBS: adgangen gælder UDELUKKENDE undersider til DENNE specifikke overskrift, og IKKE til andre dele af hjemmesiden

https://www.musictheory.net/calculators/matrix
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer