Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Paderup Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Dramatik C
|
|
Lærer(e)
|
Malene Bjerregaard
|
|
Hold
|
2025 dr/g (1g dr)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Commedia dell arte og komik
Commedia dell arte og komik
Forløb om komik og fysisk teater med fokus på nogle af Commedia dell arte figurerne. Vi har arbejdet med gangarter, dyr, stop-motion og volapyk. Vi har desuden arbejdet med commedia dell arte masker. Eleverne har afslutningsvist iscenesat et commedia dell arte scenarie i små grupper.
Materiale:
Flygare m. fl.: Klar scene, side 42-45 om Commedia dell arte.
Johanne W. Nordestgaard m.fl.: Scenekunst her og nu, Side 121-129, kapitlet "Den komiske tilgang".
Forestilling: "Mursten" af to elever fra HF og VUC Aarhus, som gæstede skolen med deres eksamensforestilling.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Workshop animationsteater
Workshop I animationsteater, 3 lektioner
I denne lille workshop arbejdede eleverne i grupper med at animere forskellige dukker, dyr eller ting. Efter et oplæg om genren skulle de øve på at give døde ting liv og slutteligt vise en lille scene ledsaget af musik.
Materiale:
Ida Hamre: Marionet og menneske, Drama 1997, side 31-32.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Naturalistisk teater
Naturalistisk teater
Forløb om naturalisme med fokus på naturalismens krav om realisme i scenografi og spillestil. Eleverne har arbejdet med scenografiøvelse og Stanislavskijs teknikker til indlevelse. Vi har arbejdet med 4 teknikker: de givne omstændigheder, motivation, det magiske hvis og sanserindring. De har i tomandsgrupper iscenesat et kort uddrag fra Strindberg "Frk. Julie" , forførelsesscenen i køkkenet med Julie og Jean, med fokus på at forsøge at bruge sig selv og egne følelser som skuespiller.
Materiale:
Flygare m.fl.: Klar scene, side 104-107.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Episk teater
Episk teater
Kort forløb, som hænger sammen med naturalismeforløbet. Der er fokus på viden om Bertolt Brecht og det politiske teater. Eleverne har lavet øvelser med V-effekter, særligt synligt rolleskift, indførelse af fortæller, brug af 3. person, direkte publikumshenvendelse, brug af skilte/film. De har genbrugt teksten "Frk. Julie" med nyt benspænd om at lave en politisk iscenesættelse med brug af selvvalgte V-effekter.
Materiale:
Kirsten Sørensen: Dramatik, en grundbog, side 68-78 (særligt 74-78)
Forestilling: Pres, Opgang 2, Randers Teater
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Eksamensprojekter
Eksamensprojekter
Der er 5 grupper
Materiale:
Johanne W. Nordestgaard: "Scenekunst her og nu", om produktionsprocessens 6 faser, side 163-167
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Lektier:
-
Agnete, Alma og Zena laver opvarmning for alle, max 10 min.
-
Karoline, Karoline og Freja laver opvarmning for alle, max 10 min.
-
Spørgsmål i processen.docx
-
Afsnit
-
Asta, Nana og Sofie laver opvarmning for alle, max 10 min.
-
Anton, Lia og Josefine laver opvarmning for alle, max 10 min
-
I denne lektion skal I være klar til at spille den første scene (de første 3-4 sider) for jeres responsgruppe efter ca 45 min. I skal kunne replikkerne udenad. Der er nogle der mangler, og det skal I planlægge efter.
-
MB laver opvarmning.
-
I skal i slutningen af denne lektion vise en ny scene, ca 3 min. Lektien er at aftale hvilken og øve. I skal selvfølgelig kunne replikkerne udenad.
-
I skal kunne spille hele jeres stykke igennem og kunne alle replikker udenad.
-
1g,dr, portefolioark og diverse øvelser.pdf
-
Lektie:
-
Alle grupper mødes og øver.
-
I skal kunne spille hele jeres stykke igennem og kunne alle replikker.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/253/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70977803822",
"T": "/lectio/253/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70977803822",
"H": "/lectio/253/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70977803822"
}