Holdet 1aix bk (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Odder Gymnasium
Fag og niveau Billedkunst C
Lærer(e) Marianne Brandt Ørberg
Hold 2025 bk/aix (1aix bk)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ud af mørket
Titel 2 Kroppen i kunsten
Titel 3 Det magiske i kunsten
Titel 4 Eksamensprojekt: Forbindelser

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ud af mørket

I dette forløb har vi haft fokus på, hvordan lys og skygge anvendes som et formelt virkemiddel i kunsten, ligesom vi også har undersøgt, hvordan mørket som eksistentielt eller psykologisk begreb kan være et tema i kunsten.
Som en del af forløbet har vi været på besøg på ARos, hror vi har set udstillingerne med Alexander Tovborg, Jenkin van Zyl og Anna Boghiguian og de faste installationskunstværker.

Praktiske opgaver:
1. Iagttagelsestegning: Kugler
2: Dramatisk belysning: Pærer


J.F.Willumsen, "En bjergbestigerske", 1912
Michael Ancher, "Den druknede", 1894
Michael Kvium: Rodeoscene (1987)
Giuseppe Bartolomeo Chiari: Hyrdernes tilbedelse
Caravaggio: Sct Pauls omvendelse (1601)
Leonardo da Vinci: Mona Lisa (1503)
Matisse: decoupage-værker

Uffe Isolotto: We Walked the Earth

Tekster
Lise Mark: Kunstens stemmer (2023) , afsnit A.1.3, "Lys: Rum, farve, stemning og symbolik" (= 13 sider)

Pressemeddelelse: ANNA BOGHIGUIAN "THE SUNKEN BOAT", IdoArt.dk, https://www.idoart.dk/kalender/anna-boghiguian-the-sunken-boat
Pressemeddelse: Jenkin van Zyl, IdoArt.dk, https://www.idoart.dk/kalender/jenkin-van-zyl-lost-property

Lex-opslag om utopi, dystopi og installationskunst



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Kroppen i kunsten

Menneskekroppen har en central status i kunsten. Vi ser i dette forløb på, hvordan kroppen til forskellige tider er blevet skildret. Fokus er på antikken, renæssancen, 1900-tallets modernisme og vores samtid.
Eleverne har lavet praktiske øvelser med parafrase af Picassos Les Demoiselles d’Avignon, et værk inspireret af temaer behandlet hos Giacometti eller Duane Hanson, samt linoleumstryk.

Praktiske øvelser:
1. Crocquis med blyant + akvarel
2. Parafrase af Picassos “Les Demoiselles d’Avignon”
3. Fremstilling af et kritisk værk inspireret af enten Duane Hanson eller Giacometti
4. Linoleumstryk med menneskekroppen som motiv



Tekster:
Wolter, Jonas: Temaer i kunsten 1 (2013), s. 53-63 ( = 11 sider)
Lise Mark: Kunstens stemmer (2023) , afsnit A.1.3, "Lys: Rum, farve, stemning og symbolik" (= 13 sider)

Værker:
Eduard Munch: Melankoli
Matisse: Dansen (1909-10)
Roy Lichtenstein: Frightened Girl (1966)
Picasso: Grædende kvinde (1937)
Picasso: Les Demoiselles d'Avignon (1907)
Marc Chagall: Fødselsdag (1915)
Michelangelo: David (1501-04),
Rubens: "Venus, Mars og Cupido" (1630 – 35)
Manet: Olympia, 1863

Jen Davis, Push Up Bra (2003)
Jen Davis: Steve and I (2007)
Venus fra Milo (100 år f.v.t.)
Michelangelo: David (1501-04)
Lemmerz: Untitled (Virginia), 1998
Kirchner: Model med kat, 1927
Picasso: Deux femmes (1959)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Det magiske i kunsten

I dette forløb undersøger vi, hvordan det magiske kommer til udtryk i kunsten. Vi ser nærmere på, hvordan magiske kan vise os indre, skjulte sammenhænge og hvordan det magiske kan danne en en modpol til det rationelle moderne samfund og således også udtrykke en kritik af de mekanismer, som har ført til fx klimaforandringer eller anvendelse af genteknologi.

Praktiske opgaver:
1.  Fotokunst med magisk islæt a la Astrid Kruse Jensen
2. Værk inspireret af Julie Nord med fokus på det magiske og  eventyrlige.
3. Værk, hvori der indgår et hybridvæsen - inspireret af Patricia Piccinini
4. Kompositionsøvelse


Værker:
Anette Messager: Kimærer
Astrid Kruse Jensen: flere fotoværker
Julie Nord: flere værker
Patricia Piccinini: flere værker

Tekster:
Dea Antonson: “En Kælig Verden” at Arken Museum of Art, Copenhagen, Denmark, 2019,  https://patriciapiccinini.net/a-show.php?id=2019-Copenhagen

Patricia Piccinini: Om arbejdsproces, https://www.patriciapiccinini.net/a-studio.php

Video: Patricia Piccinini - A Loving World, ARKEN (2019) (22 min) https://www.youtube.com/watch?v=2t9xzw61rZc

Video: Astrid Kruse Jensen, Beauty Will Always be Disturbed, Louisiana Channel, Louisiana Museum of Modern Art, 2013, https://channel.louisiana.dk/video/astrid-kruse-jensen-beauty-will-always-be-disturbed (9 min)

Ole Bak Jakobsen: ulie Nord: “I dag føler jeg, der er en mere direkte tilgang til hjertet”, Artmatter, 13.september 2025, https://artmatter.dk/journal/julie-nord-i-dag-foeler-jeg-der-er-en-mere-direkte-tilgang-til-hjertet

Billedkunstbogen: Om komposition, s. 7-17
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Eksamensprojekt: Forbindelser

I dette forløb har eleverne arbejdet selvstændigt med deres eksamenprojekter, som har den fælles overskrift "Forbindelser".

I starten af forløbet er de blevet introduceret til en række kunstneres bud på, hvordan man kunstnerisk kan arbejde indenfor det fælles tema.

I arbejdsprocessen har eleverne haft fokus på æstetiske og innovative processer og således undersøgt en problemstilling gennem en vekselvirkning mellem praksis, analyse og teori.
De har eksperimenteret med forskellige metoder og strategier til at løse opgaver og været optaget af at undersøge, hvordan valg og fravalg har bidraget til løsningen af problemstillingen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer