Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Egaa Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Historie A
|
Lærer(e)
|
Niels Klærke Bislev
|
Hold
|
2022 HI/bx (1bx HI, 2bx HI, 3bx HI)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Kulturmøder og kolonisering af Grønland
Forløb med fokus på:
Del 1:
- dansk kolonipolitik og globalisering.
- Grønland som dansk koloni - herunder særligt moderniseringen af Grønland, afkolonisering samt vejen mod selvstyre.
- Kulturteori
Del 2:
- Analyseprojekter i par. Her vælger I selv et andet emne, ud fra de kapitler lærebogen giver: Guldkysten, Dansk Vestindien, Danmark i Asien, Danskere i imperiets tjeneste.
- Formålet vil være dels at vælge ud fra interesse, samt at se kritisk og nuanceret på såvel fremstillingsstof som kildemateriale: Hvad gik kulturmødet ud på, og hvordan beskriver og diskuterer vi det analytisk?
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
KInas fortid og nutid
Forløbet indledes med et mini-forløb om Kinas oldtid, filosofi, og hvordan kinesiske magthavere bruger denne historie i dag:
Vi skal se på Kinas helt særlige rolle som 'riget i midten'. Vi skal kort se på Shang, Zhou, Qin, Han, og hvordan Kina udviklede sig i denne periode. Herudover er daoisme og konfucianismen to ideologier, der udvikledes i denne periode, og som kraftigt påvirker kinesisk kultur og politik den dag i dag (men som bestemt også indeholder elementer, som vi udmærket kender til i Danmark).
Vi skal desuden se på filmen Hero (2002), der netop søger at beskrive kinas fødsel gennem en både poetisk men også hårdtslående martial arts film.
Herefter skal vi primært arbejde med tre nedslag i Kinas moderne historie (Kina fra Mao til Xi Jinping (1949-2022).
- Kina under Mao Zedong (særligt ”Det store Spring Fremad” og ”Kulturrevolutionen”). Her vil vi også se på Maoismen som ’civilreligion’.
- Kina under Deng Xiaoping (Kinas opblødning mod mere liberale, vestlige værdier).
- Kina under Xi (Kina i dag og Kina som supermagt).
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Renæssancen, kunst og børneliv
Renæssancen
Formål:
- at undersøge, hvorfor renæssancen opstod i Norditalien.
- at vise renæssancens arv fra antikkens filosofi, kunst, m.m.
- at bruge kildeanalyse til at vise, hvordan den nye moderne tankegang kredser om individet.
- at se på årsager og effekter af reformationen, der fødte protestantismen ud af den katolske kirke.
- at se på Jacob Burckhardts renæssancesyn, samt diskutere dette.
Forløbet afsluttes med et individuelt fordybelsesprojekt med fokus på skriftlig kildeanalyse, opstilling af problemstillinger.
Fokus: Børn, barndom og opdragelse i renæssancen.
Kernestof:
- Grundbogsmateriale: "Renæssancen" af Danielsen og Knudsen, s. 9-15.
- Kilder: Analyse(r) og diskussion af: "Opgør med døden" af Johannes af Saaz (ca. 1400) samt Menneskets Værdighed (Mirandola,1488)
- Kilder (kunst): A) Venus' fødsel af Sandro Boticelli, 1486. B) Udsnit fra det Sixtinske Kapel, Michelangelo, 1508-1514. C) David-statuen, Michelangelo, D) Pietro Perugino, "Jesus overdrager nøglerne til Peter", 1480-1482.
- Artikel om renæssance-kunst: https://denstoredanske.lex.dk/ren%C3%A6ssancen_-_billedkunst_og_arkitektur
- Artikel: "Hvilken Renæssance", Politiken, Debat, 5. sep. 2006, Benito Scocozza
- Kilde: Burckharts renæssancesyn: Uddrag fra "Die Cultur der Renaissance in Italien".
Kilder til børneliv i renæssancen:
- Paolo da Certaldo: Forskelle i opdragelsen af drenge og piger
- Donato Velluti: Krønike om hjemlige forhold.
- Giovanni Morelli: Albertos sygdom
- Giovanni Rucellai: Opdragelse af drengebørn
Andet stof:
Reformationen og hekse:
- https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/reformationen-1517-2017-hovedtemaer/
- 'Ubegribeligt - hekseafbrændinger' (podcast).
Leonardo da Vinci:
- Artikel: "4 måder hvorpå Leonardo da vinci var forud for sin tid" (Videnskab.dk).
- Dokumentar: Leonardo da Vinci 1452-1519 (DRK).
Vurdering af omfang: 45 sider.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Besættelsen 1940-1945
Det centrale formål ved forløbet vil være at afdække den modstand og samarbejde, der foregik under besættelsestidens Danmark, 1940-1945. Herunder også årsagerne til besættelsen af Danmark samt Retsopgøret i efterkrigstiden.
Herudover vil vi lægge en del vægt på gruppevalgte problemstillinger, hvor 2-3 elever dykker ned i særlige emner under besættelsen (retsopgøret, Bornholm, Aarhus, SOE, osv.). Her er der fokus på kildekritisk analyse samt videreformidling til resten af klassen.
Indhold:
- Fremstillingsmæssigt tager forløbet udgangspunkt i Politikens podcastserie 'Kongerækken - Modstand og Samarbejde' (afsnit 1,2,3 og 5)
- Kildeanalyser af enten Buhls antisabotagetale, 1942, eller Christmas-Møllers modstandstale, 1942.
- Teoretisk indføring i begrebet 'historiebrug' (Seks former for historiebrug).
- Kvantitativ data til analyse af besættelsen. Hvad kan vi bruge det til?
- Kildeanalyse med fokus på historiebrug af Anders Fogh Rasmussens tale om samarbejdspolitikken, 2003.
- Film: Flammen og Citronen.
- Projektarbejde med kildeanalytisk nedslag.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Tyrkiets historie og religion
Forløbet er knyttet til den studietur i Istanbul, der ligger umiddelbart før forløbet.
Forløbet er synkront opbygget, idet det tager udgangspunkt i tre nedslag i Tyrkiets historie (og forsøger at bygge bro mellem disse):
1) Osmannerriget
2) Atatürk og det moderne Tyrkiets fødsel
3) Erdugans Tyrkiet i dag.
Indhold:
- Kort indføring i Osmannerrigets historie.
- Osmannerrigets historiske påvirkning af byrummet i Istanbul.
- Atatürk: Overgang fra det religiøse til det sekulære Tyrkiet.
- Case: Camlica-moskeen og Erdugans forhold til det sekulære Tyrkiet ('kemalismen').
- Det moderne Tyrkiets opbygning.
- Religion, identitet og historie i Istanbul, anno 2024.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Oplysningstid
Hvordan blev det 'moderne menneske' egentlig født?
Hvordan blev 'vesten' født?
Hvordan blev det 'moderne Danmark' født?
Disse fødsler skal vi arbejde med i dette forløb om oplysningstidens tanker samt dens udformning i Europa og i Danmark.
- Enevælden - oplysningstidens samtid
- Oplysningsfilosofi: rationalitet, individet, rettigheder, osv.
- Den franske revolution.
- Oplysningstiden i Danmark: Struensee og det forfejlede opgør med Enevælden
- Grundloven i 1849, Enevældens opløsning samt demokratiets fødsel i Danmark.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Israel Palæstina
Hvorfor er Israel-Palæstina-konflikten så svær at løse?
Hvad er det for interesser, værdier og følelser, der gør konflikten så betændt og praktisk talt uløselig?
Tidsrammen er fra slut 1800tallet til i dag.
I forløbet skal vi:
- Danne os et overblik over Israel-Palæstina i dag, 2024.
- Se på, hvilke jødiske, kristne og muslimske religiøse tanker, der knytter tre verdensreligioner til Israel-Palæstina.
- Se på Zionismen, hvad den består af, og hvad den betød for Israel i slut1800-start1900tallet.
- Se på Balfour-deklarationen.
- Se på Holocaust og FNs oprettelse af den jødiske stat Israel i 1948.
- Analysere deklarationen om oprettelsen af den israelske stat over for kildens modsvar fra Den Arabiske Liga.
- Analysere Seksdageskrigen og dens betydning i dag.
- Se på Osloaftalen og mordet på Yitzhak Rabin.
- Se på krigen i Gaza / Israel i dag, og dennes globale betydning.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/256/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53427355880",
"T": "/lectio/256/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53427355880",
"H": "/lectio/256/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53427355880"
}