Holdet 3g SP3 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Egaa Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Ane Teichert, Kathrine Buur Bruntse
Hold 2023 SP/SP3 (1g SP3, 2g SP3, 3g SP3)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Begynderspansk
Titel 2 Viajar
Titel 3 Jóvenes en Latinoamérica
Titel 4 El amor y las relaciones
Titel 5 Las fiestas populares
Titel 6 El mundo del fútbol (EXAMEN)
Titel 7 Día de los muertos (EXAMEN)
Titel 8 Jóvenes en tiempos de crisis
Titel 9 Fauns Labyrint og El Pasado Difícil
Titel 10 El Clima y la gente (EXAMEN)
Titel 11 Eksamensinfo

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Begynderspansk

Begynderspansk bygget op omkring Vidas-bøgerne.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 54 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Viajar

FORMÅL:
Formålet med forløbet har været at se på rejser og turisme på forskellige måder - både den konkrete, fysiske ferie men også den rejse man kan tage på, når man fx udvikler sig gennem en rejse.

INDHOLD:
Forløbet indledes med de to danske artikler, der fokuserer på nogle af de negative konsekvenser ved stigningen i turister i Spanien. Herefter har vi kort fokuseret på Spanien og de 17 'comunidades autónomas', hvor vi har trænet stedsbetegnelser. Herefter har vi læst om mulighederne for ferie i Spanien (aktiviteter og boligformer). Vi har læst om Álvaro Soler og arbejdet med hans sang "Bajo el mismo sol" og genfortalt musikvideoens historie, hvor han rejser rundt. Vi har læst om Eva, der skal rejse med tog til Madrid, og vi har set filmen "Diecisiete", hvor vi har fulgt de to brødres rejse gennem Nordspanien samt den udvikling deres relation gennemgår på rejsen.

MATERIALER:
Kernetekster:
- Video de las comunidades autónomas (VideoEle):
https://videoele.com/A1-Comunidades-autonomas.html#google_vignette
- Entrevista sobre las vacaciones de los españoles en España (AgenciaEle- video 4, med transskription):
https://www.youtube.com/watch?v=ftYXIS3OqDg
- "Bajo el mismo sol" (2015) sang af Álvaro Soler
- "Eva viaja a Madrid", fra bogen "Vidas" af Bugge et al. (2006)
- "Diecisiete" (2019) - film på Netflix

Supplerende tekster:
2 artikler fra dr.dk:
- "I aften protesterer de lokale mod turismen i dansk ferieparadis"
Fra dr.dk, 21. juli, 2024 af Nanna Nørby Hansen og Tobey Nordenlund
- "Flere byer har fået nok af turister. I Barcelona bliver turister sjasket til med vandpistoler af demonstranter"
Fra dr.dk, 09 juli 2024 af Silas Bay Nielsen og Karoline Kert
Diverse arbejdsark
quizletter brugt i undervisningen (findes under holdets klasseside på quizlet)
- Filmen "Tótem" (set i Øst for Paradis, men vi arbejdede næsten ikke med den)

EVALUERING:
Undervejs i forløbet har der været adskillige quizlet-træninger (formativ evaluering), ligesom vi har lavet en delprøve 1 på timen knyttet til forløbet og forløbet er afsluttet med en evaluering af selve forløbet og undervisningen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Jóvenes en Latinoamérica

FORMÅL & INDHOLD:
formålet med forløbet er at få kendskab til forskellige latinamerikanske lande samt livet for udvalgte unge fra Latinamerika.
Vi har lært om Latinamerikas folk, sprog, kultur og værdier på et overordnet og generelt niveau. Udover at læse om to unge fra hhv. Nicaragua og Mexico, er vi dykket ned i disse landes geografi, socioøkonomiske forhold og kultur, herunder særligt madkulturel i México.

MATERIALER:
Kernestof:
Fra Bugge, L. K. et al (2006): "Vidas": Kapitel 21: América Latina (s. 115-119)
Fra Mikkelsen, O. N. & Riismøller, P (2013) "La identidad contrastada":
- Héctor de Nicaragua
- Aby de México
Filmen ”Sin nombre” (2009)

Supplerende materaler:
Sang: "La gozadera" (2015) af Marc Anthony og Gente de Zona
Diverse arbejdsark brugt i undervisningen, billeder og quizlets

GRAMMATIK I FOKUS:
Perfektum
3 verbalperifraser (udvidet nutid, nær fremtid, tener que infinitiv)
Datid

Faglige mål i fokus:
- forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 El amor y las relaciones

FORMÅL & INDHOLD:
Formået med forløbet har været at lytte til spansk (sange) + opnå tekstforståelse og arbejde med udvalgt grammatik og ordforråd gennem arbejdet med teksterne og serien.
Forløbet handler om kærlighed, og vi har arbejdet med to sangtekster, som behandler netop dette emne, en "Tekst A" fra opgaven "Parejas homosexuales" samt set 2 episoder af den spanske serie "Élite" på Netflix.

Grammatik i fokus:
Verbalperifraser
Forskellige pronomener
Datiderne

MATERIALER:
Kernestof:
- "Ella y Él" af Ricardo Arjona
- "El perdón" af Enrique Iglesias
- "Parejas homosexuales" Tekst A fra opgavesættet 2018
- "Élite": Ep. 1 & 2 på Netflix (2018)

Faglige mål i fokus:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
-læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Las fiestas populares

Formål:
At give en let introduktion til nogle af de mest populære fester i Spanien samt perspektivere til en populær fest i México i forbindelse med udvekslingsbesøg af mexicanere.

Indhold:
Overordnet introduktion til nogle af kerneelementerne i spanske byfester (santos, fuego, toros). Vi har kort læst om San Fermín, La feria de Abril, Las Fallas, La tomatina. Vi har desuden set video fra Las Fallas i Valencia og La tomatina.
Vi har læst om argumenter for og imod tyrefægtning i Spanien. Vi har i forbindelse med udvekslingsbesøg fra Mexico fået en let introduktion til "De Dødes Dag" i Mexico, ligesom eleverne også præsenterede udvalgte danske "fiestas" for mexicanerne.

Materialer:
Kernetekster:
Fra bogen "Ya Vamos" af Gavilán, M. F & Arfaoui, L. F (2023). Columbus:
- "Las fiestas más populares en España" (s. 162-164)
- "Los toros - ¿arte o crueldad?" (s. 168-169)

Supplerende materiale:
- Youtubevideo om og fra Las Fallas
- Yurtubevideo fra La tomatina
- Dansk artkel fra Weekendavisen: "Døden og masseturismen" (2024)
- Dansk tekst "De dødes dag" fra bogen "Por Dios" (2021). Systime
- Quizlets og billeder til billedbeskrivelse

Grammatik i fokus:
repetition af adjektivernes gradbøjning
Indefinitte pronomener
Repetition af personlige pronomener som objekt

Faglige mål i fokus:
-læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Rettelser på småøvelser 18-05-2025
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 El mundo del fútbol (EXAMEN)

FORMÅL & INDHOLD
I forløbet har vi haft fokus på fodbold og primært dens identitets- og kulturskabende rolle i Argentina og Spanien. Vi har fokuseret på den særlige fankultur, som karakteriserer fodbolden i Argentina (især dokumenteret i "Fodbold er Gud") og vi har læst om, hvilken rolle fodbold spiller for spanierne - formidlet af en dansk sportsjournalist, der bor i Spanien. Vi har desuden læst om kvindefodbold, idet vi har læst om en ung kvinde fra Bilbao, der drømmer om en fremtid som professionel fodboldspiller og en anden ung kvinde, som har udlevet drømmen om at spille professionelt.

MATERIALER:
Kernestof:
Teksten "Entrevista: Luna" fra bogen "Cultura y negocios en España" (2013) af Albertsen, D., Andreasen, M & Leth-Sørensen, F. Lindhardt og Ringhof. S. 88-93 - OBS: vi har KUN nærlæst s. 92-93
Teksten 'Ganar, gustar y golear" fra bogen "Retratos argentinas" af Svendsen, D. (2012). Gyldendal. OBS: dog kun 3 afsnit.
Teksten "Mariana, 21 años: “Quiero ser futbolista profesional pero no como los hombres. Hay tanto dinero, no es sostenible.”. I: Tønner, M., Kloch, K. & Vilhelm, T. (2022) "España mañana". Systime
Tekst A "Vero Boquete, una futbolista española" fra skriftlig eksamen, 24. maj 2023
Dokumentar: Fodbold er Gud (2010). Filmstriben

Supplerende materiale:
Un partido entre el Barca y el Sporting de Gijón: https://www.youtube.com/watch?v=3uEwO-msUM8
Dansk artikel om "Fodbold er Gud": https://www.dr.dk/presse/dokumania-fodbold-er-gud
Intro-tekst om "Fútbol en Argentina" skrevet af Tina Lynge
Diverse fotos til billedbeskrivelse
Evalueringsark (PP)

Grammatik i fokus:
Repetition af forskellige emner:
Datid, verbalperifraser, relative pronomener, herunder ny introduktion af relative pronomener ifm. præposition.

Faglige mål i fokus:
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold

Tilladte hjælpemidler til eksamen:
Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/#/

Desuden må man bruge quizletter i downloadet / udprintet form. Tilknyttede quizletter til forløbet er:
Quizlet "El mundo de fútbol" https://quizlet.com/dk/768472833/el-mundo-del-futbol-2025-flash-cards/?funnelUUID=912477b5-1f2e-405a-9b79-c40aa5a3fa8b
Quizlet "Fodbold er gud" https://quizlet.com/dk/777309605/fodbold-er-gud-documental-flash-cards/?funnelUUID=c60d671a-0cc4-47a7-8d8c-2e59d17918db

Quizletter tilknyttet 3g SP3 https://quizlet.com/class/19078013/materials
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Día de los muertos (EXAMEN)

FORMÅL & INDHOLD
Formålet er at introducere til traditionen, skikkene omkring og historien bag "El Día de los Muertos" i Mexico.

MATERIALER
Kernestof:
- "El país de Aby: México" i Mikkelsen, O. N. & Riismøller, P (2013) "La identidad contrastada":
- "Día de Muertos" fra "Viva la Vida" (2017), s. 219
- "El mexicano ama las fiestas" fra "Viva la Vida" (2017), s. 220
- "Un mexicano cuenta del Día de los Muertos" i Tolstrup, T. K. & Trab, T. (2021) "Por Dios". Systime
- Film: "Coco" (2017)

Supplerende:
"De Dødes dag" i Tolstrup, T. K. & Trab, T. (2021) "Por Dios". Systime
Quizlet: https://quizlet.com/626041599/el-dia-de-los-muertos-flash-cards/?funnelUUID=cc533f53-9e5a-46e7-91d3-5d82a7e38e64

Tilladte hjælpemidler til terminsprøve og eksamen:
Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/#/

Desuden må man bruge quizletter i downloadet / udprintet form. Tilknyttede quizletter til forløbet er:
Quizlet "El día de los muertos" https://quizlet.com/dk/1089496078/el-dia-de-los-muertos-flash-cards/?funnelUUID=c24bed21-88b1-468c-a674-600568acd0de
Quizlet "El país de Aby" https://quizlet.com/dk/417980685/el-pais-de-aby-flash-cards/?funnelUUID=3cdf59bb-ee35-4ebb-9ecf-e9ba6cd1b4ef

Quizlet'er knyttet til 3gsp3: https://quizlet.com/join/SXWdqm7Dy?i=301sj3&x=1bqt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Jóvenes en tiempos de crisis

FORMÅL & INDHOLD:
At give eleverne et billede af de udfordringer, unge i Spanien møder i deres hverdag - med økonomi (herunder 15M-bevægelsen) og klima - og hvordan de håndterer det. Demonstrerer man og går ind i politik, kæmper man for overlevelse eller gør man hvad man kan i sin hverdag ? Et andet fællestema imellem teksterne er 'protest', hvorfor temaet afsluttes med fokus på protestmusik og et mundtligt gruppeoplæg om forskellige sange.

MATERIALER
Kernestof:
- Tekst: "15.M-bevægelsen: De las plazas al parlamento: "La política de la calle es más imprtante"" i bogen "España en la calle" (2020) af K. Kloch & M. Tønner. Gyldendal
- Tekst: "Generation på røven: La generación perdida: "Muchos jóvenes no tienen lo suficiente para vivir"" i bogen "España en la calle" (2020) af K. Kloch & M. Tønner, Gyldendal
- Tekst: "Joan Marc, 17 años: "Los políticos no hacen lo suficiente para crear conciencia en la juventud de cuidar al planeta" i bogen "España frontera climatica", af M. Tønner og K. Kloch, Columbus, 2020
- sangen "El Hormiguero" af Calle 13 (2010)

Supplerende tekster:
- Indledende dansk tekst: "Occupy din by: Spaniens 15. maj-bevægelse gjorde gadeprotest til politisk jordskælv" i bogen "España en la calle" (2020) af K. Kloch & Tønner, M. Gyldendal

- Diverse arbejdsark og quizlets brugt i undervisningen
- Sange om protest til gruppefremlæggelse:
A) Calle 13: El Aguante
B) Ska-P: Jaque al Rey
C) Residente: This is not America ft. Ibeyi
D) Ataque 77: Cartonero
E) Residente: Guerra
F) El Cuarteto de Nos: Cuando sea grande
G) El Kanka: A Desobedecer
H) Molotov: Frijolero

Grammatik i fokus:
Hitverber
Aspekt (præteritum, Imperfektum)
Konjunktioner
Indirekte og indirekte objekt samt pronominer

Faglige mål i fokus:
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold

Tilladte hjælpemidler til eksamen:
Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/#/

Desuden må man bruge quizletter i downloadet / udprintet form. Tilknyttede quizletter til forløbet er:
Quizlet "ung i en klimakrisetid" https://quizlet.com/dk/1034289785/gloser-ung-i-en-klimakrisetid-joan-marc-flash-cards/?funnelUUID=3b7c8f2e-00d0-46b0-a688-8a0854913d59
Quizlet'er knyttet til 3gsp3: https://quizlet.com/join/SXWdqm7Dy?i=301sj3&x=1bqt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Fauns Labyrint og El Pasado Difícil

FORMÅL & INDHOLD:
Eleverne får en let introduktion til den spanske borgerkrig og det efterfølgende diktatur: Spaniens svære fortid. Vi har set filmen "El Laberinto del Fauno" og derefter kort fokuseret på krigens to parter: ”Los nacionalistas” og ”Los republicanos”.

Derudover har vi især set på den splittelse, som borgerkrigen og diktaturet har påført det spanske folk frem til i dag, samt behovet for at huske - og gøre op med - landets fortid. Dette konkretiseret gennem dokumentarfilmen "El silencio de otros" samt teksterne "Símbolos franquistas en las calles de España" og "Más que rencor sentimos rabia". Vi har desuden læst om Franco og hans betydning den dag i dag.

MATERIALER
Kernestof:
- Tekst: "Símbolos franquistas en las calles de España: Polémica y viejas heridas" i bogen "España en la calle" (2020) af K. Kloch & Tønner, M. Gyldendal
- Tekst: "Francisco Franco - El dictador que sigue vivo medio siglo después de su muerte" i bogen "España en la calle" (2020) af K. Kloch & Tønner, M. Gyldendal
- Tekst: "Más que rencor sentimos rabia" (2005), uddrag fra: http://news.bbc.co.uk/hi/spanish/specials/newsid_4439000/4439212.stm
- Film: El Laberinto del Fauno (2006) (på filmstriben)

Supplerende tekster:
- Indledende dansk tekst fra "España en la calle", s. 62-65
-Dansk tekst om "La memoria Histórica" fra bogen "La guerra civil española. La dictadura franquista y la memoria histórica" af Caprani, H. (2024), s. 113
- Diverse arbejdsark og quizlets brugt i undervisningen
- Dokumentarfilm: "El silencio de otros" (2018)


Grammatik i fokus:
Por og Para (på min læring)
Aspekt (præteritum, Imperfektum)
Konjunktiv (OBS: differentieret)

Faglige mål i fokus:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold

Tilladte hjælpemidler til eksamen:
Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/#/

Desuden må man bruge quizletter i downloadet / udprintet form. Tilknyttede quizletter til forløbet er:
Quizlet "El laberinto del fauno" https://quizlet.com/dk/1123559554/el-laberinto-del-fauno-gloser-flash-cards/?funnelUUID=be2338c2-e037-4cef-bfb3-66ac207582b6
Quizlet "Hablar de una pelicula" https://quizlet.com/dk/1104284169/hablar-de-una-pelicula-flash-cards/?funnelUUID=fcf52308-1ff2-45b4-a770-359bf4f5db79

Quizlet'er knyttet til 3gsp3: https://quizlet.com/join/SXWdqm7Dy?i=301sj3&x=1bqt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 El Clima y la gente (EXAMEN)

FORMÅL:
At give en introduktion til nogle af de klimaforandringer og -udfordringer den spansktalende verden står overfor.

INDHOLD:
I forløbet har vi set på klimaforandringernes konsekvenser især i Spanien og på hvordan forskellige personer forsøger at forandre forbrugsmønstre, især med fokus på tøj og mad. Vi har desuden arbejdet med avocadoproduktionens konsekvenser for mennesker og biodiversitet i Latinamerika, og eleverne har også skullet overveje egne forbrugsmønstre i en delprøve 2-opgave.

Materiale:
Kernetekster:
I Kasper Kloch et al.: España frontera climática, Columbus, 2024:
"Calor extremo: En verano tenemos que jugar al fútbol a las 7 de la mañana"
"Luchando por el clima desde la cocina"
"Javier produce ropa ecológica y sostenible: Mis camisetas duran 20 años."

Netflix. Rotten, sæson 2, episode 1 "Advokadokrigen". 2018 – 2019

Supplerende stof:
Kasper Kloch et al.: España frontera climática, Columbus, 2024:
"Spanien tørster under en brændende sol" og "Drømme om et grønnere Spanien"

Faglige mål i fokus:
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk

Grammatisk fokus:
Konjunktiv (alle)
Direkte og indirekte objekt

Tilladte hjælpemidler til eksamen:
Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/#/

Desuden må man bruge quizletter i downloadet / udprintet form. Tilknyttede quizletter til forløbet er:
Quizlet samlet "El clima y la gente, El cocinero de Sevilla, Miguel, La guerra del aguacate" https://quizlet.com/dk/1034734415/el-clima-y-la-gente-el-cocinero-de-sevilla-miguel-la-guerra-del-aguacate-flash-cards/?funnelUUID=64ce0bfd-9eef-4575-8024-db5fbe150391
Quizlet "presentar y hablar sobre un texto" https://quizlet.com/dk/593049422/presentar-y-hablar-sobre-un-texto-flash-cards/?funnelUUID=042cae83-0ee5-42fa-96df-a052640e0cf6
Quizlet "Ung i en klimakrisetid" https://quizlet.com/dk/1034289785/gloser-ung-i-en-klimakrisetid-joan-marc-flash-cards/?funnelUUID=b71d5074-954e-4fa1-aeb8-603e22f82f83

Quizletter tilknyttet 3gSP3: https://quizlet.com/class/19078013/materials
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Eksamensinfo

Dette 'forløb' er til for at I kan finde relevant info om mundtlig eksamen hvis I trækker det. Informationen nedenfor er også at finde i dokumentet "Preparación para el examen oral" som findes på en af lektionerne.

Generel info om eksamen fra officielle dokumenter:
Mundtlig prøve med eksaminationstid på ca. 30 minutter. Der gives 60 minutters forberedelsestid.

1) Præsentation på spansk af en ukendt, ubearbejdet spansksproget tekst af et omfang på ca. en normalside.   Teksten skal have tilknytning til et af de studerede emner. Det studerede emne inddrages i præsentationen, som efterfølges af en uddybende perspektiverende samtale. Teksten forsynes med en introduktion og en kort instruks på spansk, der angiver, hvordan eksaminanden skal arbejde med teksten. Teksten glosseres i et omfang, der er passende for sværhedsgrad og niveau.

2) Samtale på spansk med udgangspunkt i et ukendt billede om almene emner.


Regler for hjælpemidler under forberedelsen:

Der er som udgangspunkt ikke adgang til internettet som fagligt hjælpemiddel til forberedelsestiden til den mundtlige prøve. Det betyder at I enten skal printe eller gemme jeres noter til de enkelte tekster og forløb på skrivebordet (eller have det med i papirform). Kompendier samt 'værktøjskassen' med grammatik må naturligvis også medbringes.

Dog vil det være tilladt for eksaminander at bruge digitale undervisningsmidler og hjælpemidler som fx online ordbøger.  Det er ikke tilladt at benytte netadgangen til at tilgå interaktive programmer.

Det betyder at I ikke må bruge Minlæring. I må heller ikke bruge Quizlet i den elektroniske version. Men I kan downloade lister med gloserne fra den enkelte Quizlet og gemme dem på jeres skrivebord.

Det er elevens eget ansvar at have downloadet/printet kompendier til hvert forløb fra Teams-mappen samt gloselister fra quizlet FORUD for den mundtlige eksamensforberedelse.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer