Egaa Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Egaa Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2023 Ty/Ty5 - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2024/25
Institution
Egaa Gymnasium
Fag og niveau
Tysk B
Lærer(e)
Juliane Passow Odgaard
Hold
2023 Ty/Ty5 (
1g Ty5
,
2g Ty5
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Brücken bauen
Titel 2
Liebe und Freundschaft
Titel 3
Märchenkiste EKSAMEN
Titel 4
Das Leben in der Großstadt EKSAMEN
Titel 5
Das Leben in der DDR EKSAMEN
Titel 6
Verbrechen und Schuld EKSAMEN
Titel 7
Repetition
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Brücken bauen
Formål:
I dette forløb tager vi afsat i de færdigheder og kundskaber, som eleverne kommer med fra grundskolen. Der skal bygges bro mellem det eleven kommer fra/med og det, eleven gerne vil opnå. Der skal arbejdes med:
- Elevens mod i forhold til nye fællesskaber
- Fejlkultur og indstilling til læring som en proces
- Kulturforståelse mellem Danmark og Tyskland
- Sprogforståelse og sammenhæng mellem AP og Tysk
- At bygge bro mellem de faglige mål i grundskolen og i faget Tysk B i gymnasiet (mhp. Arbejdsformer, tekstformer, sværhedsgrad m.m)
Videoproduktion i grupper: Was ist typisch dänisch?
Der vil være fokus på:
1) Hvem er jeg og hvad kommer jeg med?
2) Hvad vil jeg gerne opnå/hvad drømmer jeg om?
3) Kulturelle forskelle og ligheder mellem Danmark og Tyskland
4) Grundlæggende grammatik og sprogforståelse, der kobles til AP (dvs. hjælpeverber og regelmæssige verber + sætningsanalyse + bøjning af artikler)
Kernestof:
Sang: Montez feat. SDP - Fieber (2023)
httRS://www.voutube. com/watch?v=gOx4k011vRs (sidst besøgt 30/06 2023) + songtekst
Deutschlandlabor zur deutschen Mentalität, video + arbejdsark
https://learngerman.dw.com/de/16-mentalit%C3%A4t/l-18945073
(sidst besøgt den 1/7 2024)
https://www.deutschland.de/de/topic/leben/dos-and-donts-in-deutschland-bloss-nicht-diese-fehler-begehen (sidst besøgt den 1/7 2024)
Supplerende stof:
Grammatiksider:
Mette Hermann: Kurz gesagt, Columbus 2022
- om ordklasser, side 9
- om verber, side 16, 19,
- om præsens og perfektum 31-32 og 35, 62-63
- om sætningsanalyse 115-117
Quizlet:
https://quizlet.com/join/q2kudbZzU?i=qf031&x=1bqt
(hjælpeverbernes bøjning)
Arbejdsark: Bech og Hove: Melde dich mal
https://lru.praxis.dk/Lru/microsites/meldedichmal/arbejdsark.html
1 Bezeichnungen üben (sætningsanalyse)
2 Die Satzanalyse trainieren
3 Nebensätze analysieren
4 Der bestemte und unbestimmte artikel
39 "Falsch geraten", øvelse der skærper opmærksomhed på opslagsfejl ved arbejdet med ordbogen
Udtaleøvelser:
Fuchs og Sinding, Auf uns, Systime, 2016, side 10-11
Strategier til at tale tysk mere frit
Fuchs og Sinding, Auf uns, Systime, 2016, side 14-15 (SKAL TJEKKES)
Mette Hermann, Wie geht's, Gyldendal 2016, om det tyske sprog, side 6-9
Svarer til 10% af 2 års pensum.
Indhold
Kernestof:
Willkommen beim Deutschunterricht!
I sidste time har I fået udleveret et kompendium. Jeg håber at Regitze og Caroline Marie også har fået deres - ellers kan I finde de relevante sider vedhæftet lektien. I bedes hjemmefra at læse kort om ordklasser (side 1 i kompendiet) og verber (side
Kurz gesagt om ordklasser og verber .pdf
I dag arbejder vi videre med de tyske verber og jeres mundtlighed! Forbered hjemmefra 5-7 sætninger om dig selv og din fritid på tysk (de kan jo også blive en del af din aflevering om dig selv:-)) Allervigtigst er, at du skriver sætningerne selv og a
Samme lektie som til i tirsdags :-)
Lyt mindst tre gange til sangen "Fieber" fra Montez feat. SDP. Tag undervejs noter af de gloser, som du tror du kan forstå - INGEN SNYD VED AT KIGGE PÅ TEKSTEN!
1) Øv dig i hjælpeverbernes bøjning på følgende quizlet: link På holdet finder du en mappe med 1 første øvelse i bøjning af sein, haben og werden. Den bedste måde at øve dig på er, hvis du bruger "learn"-funktionen. Husk at melde dig til holdet.
I dag er den europæiske sprogdag og i dagens anledning skal vi nørde lidt med forskellige sprog. Nærlæs side 17 i kompendiet om det indeoeuropæiske sprogtræ. Prøv at slå ordet "mælk" op i de moderne sprog, som fremgår af træet. Kan du genkende de bes
I dag skal vi træne en masse sætningsanalyse. Jeg har et ultrakort quizlet til jer, for at træne de latinske betegnelser i sætningsanalysen. Den finder I herBrug desuden tid på at forberede jer på afleveringen (se links under opgaver).
I forbereder jer bare på jeres aflevering i denne time.
Til timen i dag bedes I at skrive 5-7 ting op, som er typisk danske for dig. Hvis du har muligheden/kender nogen, ville det være en god idé at spørge folk, der kommer fra andre lande, hvad de har opdaget som værende typisk dansk. I denne uge skal I l
Samme lektier som til i tirsdags :-):
Omfang
Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Liebe und Freundschaft
Vi læser forskellige tekstformer (sangtekst, musikvideo, digt, spillefilm og novelle til emnet "Liebe und Freundschaft". Vi træner læse og studieteknikker i tysk. Stort fokus på at have mod til at formulere sig selv og ikke at være bange for at lave fejl.
Tematisk er dilemmaerne mellem venner og i kærlighedslivet i fokus.
Mette Hermann: Los geht's, Gyldendal, 2018, s. 79-82, 47-50, 61-74
Namika: Lieblinsmensch (20215):
https://www.youtube.com/watch?v=3ryohiCVq3M
(sidst besøgt 01/07 2024)
Heinrich Heine: Ein Jüngling liebt ein Mädchen (1822)
Bosse: Ich warte auf dich (2019)
https://www.youtube.com/watch?v=Xbi393b5T9c
(sidst besøgt 01/07 2024)
Film:
Die Mitter Welt von Jakob M. Erwa (2015)
Serie:
Staffel 1, Folge 02: ”Ja, nein, vielleicht“ (11. Maj 2020), ZDF, https://www.zdf.de/serien/liebe-jetzt/ja-nein-vielleicht-100.html (sidst besøgt 01/07 2024)
Grammatik: Hermann og Sinding, Kurz gesagt, Columbus, 2022
Om substantiver: 105-113 (køn, kasus og genitiv)
Modalverber (Min læring)
Sammenhæng mellem kasusendelser ved artiklerne og de personlige pronominer
Qizlet:
Ich warte auf dich
https://quizlet.com/619987411/ich-warte-auf-dich-flash-cards/?funnelUUID=3d5cbb40-9289-4385-a434-6799df12a36c
Den bestemte artikels bøjning
https://quizlet.com/dk/859028371/den-bestemte-artikels-bojning-flash-cards/?x=1jqt
Liebe jetzt
https://quizlet.com/dk/651904123/ja-nein-vielleicht-aus-der-serie-liebe-jetzt-zdf-flash-cards/?x=1jqt
Die Mitte der Welt
https://quizlet.com/dk/877215736/die-mitte-der-welt-film-flash-cards/?x=1jqt
Svarer til 15% af 2 års pensum.
Indhold
Kernestof:
Willkommen zurück beim Deutschunterricht! Ich hoffe, ihr hattet einen guten Start in euren neuen Klassen. Wir fangen heute mit einem neuen Thema "Liebe und Freundschaft" an. Ihr bekommt auch neue Sitzgruppen.
En lille lektie til i dag: Jeres nye kompendium (se evt. i Teams under filer) s. 3. Schreibe 4-6 Sätze über einen guten Freund. Benutze die Vokabeln aus der Aufgabe.
FOTOS BESCHREIBENFinde zwei Fotos von dir und deinem Lieblingsmenschen. Das eine Foto soll neu sein und das andere ein paar Jahre alt sein.Schreibe zwei Texte über die Situationen in den zwei Fotos.Der erste Text soll das alte Foto beschreiben. Schre
Samme lektier som sidste tirsdag: FOTOS BESCHREIBEN Finde zwei Fotos von dir und deinem Lieblingsmenschen. Das eine Foto soll neu sein und das andere ein paar Jahre alt sein.Schreibe zwei Texte über die Situationen in den zwei Fotos.Der erste Text so
Vi er begyndt at arbejde med sangen "Ich warte auf dich" af Bosse. Du skal lytte til sangen en gang til derhjemme. Imens du lytter, læser du med i teksten (kompendium s. 15-17). Find mindst 10 substantiver i teksten og bestem deres køn (passer det sa
Øv gloser til sangen "Ich warte auch dich" af sangeren Bosse i denne quizletDu skal øve dig 2 gange i 10-15 min. Ideelt set gør du det på to forskellige dage. Har du ikke mulighed for det, starter du med at lave et kvarters lektier i tysk. Derefter l
Øv den bestemte artikels bøjning i denne Quizlet Du skal øve dig 2 gange i 10-15 min. Ideelt set gør du det på to forskellige dage. Har du ikke mulighed for det, starter du med at lave et kvarters lektier i tysk. Derefter laver du andre lektier og sl
I forbereder jer på afleveringen.
Heute sehen wir einen deutschen Weihnachtsklassiker! Lest euch bitte als Vorbereitung das Märchen Aschenbrödel deutsch/dänisch parallel durch Link zu Aschenbrödel/puttel
Afsnit
Ich wünsche euch allen ein frohes neues Jahr! Wir wollen uns heute mit Modalverben und guten Vorsätzen beschäftigen. Hast du dir etwas für das neue Jahr vorgenommen? Wenn nicht, kennst du vielleicht andere Leute, die einen Neujahrsvorsatz haben? Schr
Ein musikalischer Spaziergang 1g.docx
Schreib 5-7 Sätze über die deutsche Musik, die du letzte Stunde gehört hast.
Sieh dir die Episode 02 ”Ja, nein, vielleicht“ (brug 24 minutter) https://www.zdf.de/serien/liebe-jetzt/ja-nein-vielleicht-100.html
Vokabeln üben: Øv gloserne til Ja, nein, vielleicht i vores Quizlet Ja, nein, vielleicht
Forbered dig på afleveringen - se i Lectio under opgaver.
I dag skal vi taler lidt mere om substantiver - både deres pluralisform og ejefald. Desuden skal vi starte med at tale om en stor tysk digter - Heinrich Heine - og et af hans mest berømte digte.
Bliv færdig med øvelserne på min læring til genitiv Minlæringog tag et billede af dit køkken/din stue. Slå fem ord op fx der Kühlschrank og beskriv farven. Fx Die Farbe des Kühlschranks ist silber.
Erstat substantiverne med pronominer i følgende sætninger: Hold øje med både køn, tak og kasus (lav sætningsanalysen forinden)
Hvis du ikke allerede har sendt din comic, skal den sendes til mig inden i morgen. Ellers ingen lektier :-)
Quizlet zum Film Die Mitte der Welt
Vi ser film i auditoriet i dag. Lektien er at øve dig mindst 20 min i en quizlet, om gloser fra filmen. Brug helst 2x10 minutter - ideelt set fordelt på to forskellige dage eller i starten af dit lektiearbejde og til sidst. Vigtigt: inden du finder e
Kære alle,
Heute arbeitet ihr an euren Foto-Love-Stories. Habt ihr eine Geschichte? Braucht ihr dazu Requisiten? Wo wollt ihr gerne Fotos machen? Wir treffen uns am Anfang und am Ende der Stunde in Raum 19.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Aflevering 3
12-12-2023
Ny opgave
18-01-2024
Omfang
Estimeret: 23,00 moduler
Dækker over: 25
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Märchenkiste EKSAMEN
I dette forløb har vi beskæftiget os med Märchen. I forløbets første del arbejdede vi med genretræk og glosearbejde. Herefter har vi læst og set både folkeeventyr og kunsteventyr og sammenlignet deres genretræk.
Grammatisk emne var primært de uregelmæssige verber, da vi ofte møder dem i datid i de gamle eventyrtekster.
Eleverne har I en skriftlige aflevering øvet sig i træningen af at skrive et resumé af deres yndlingseventyr.
Kernestof:
Materiale:
Teori om eventyr og eventyrtræk. I: Helle Egendal: Gattungen, Gyldendal, 2017, s.62-65
Brüder Grimm: Rotkäppchen (1812), Helle Egendal: Gattungen, Gyldendal, 2017 (med undersøgelse af Komposition und die Themen, Sprache und Stil, die Personen und das Aktantenmodell)
Video af: Der Wolf und die sieben Geißlein
https://www.youtube.com/watch?v=EIsqw2s7KyA
(sidst besøgt 01/07 2024)
Das ganz kleine Gespenst, nacherzählt von Friedl Hofbauer, I: Claudia Müller (Hrsg.), Die schönsten Märchen für die Kleinen, ellermann im Dressler Verlag GmbH, 2013
Film: Das kalte Herz: https://www.zdf.de/kinder/maerchenperlen/das-kalte-herz-empfohlen-ab-8-jahren-104.html (ein Film zu dem gleichnamigen Märchen) Das Märchen ist von Wilhelm Hauff 1827 geschrieben worden. Der Film ist von Marc-Andreas Bochert (2014).
Læst som repetition (halv eksamensøvelse) Brüder Grimm: Die Sterntaler (1819)
Quizlet:
Das kalte Herz:
https://quizlet.com/dk/577281374/das-kalte-herz-flash-cards/?i=qf031&x=1jqt
De uregelmæssige verber del 1:
https://quizlet.com/dk/359176135/traening-af-uregelmaessige-verber-pa-tysk-flash-cards/?x=1jqt
De uregelmæssige verber del 2:
https://quizlet.com/dk/419125594/traening-af-uregelmaessige-verber-pa-tysk-2-flash-cards/?i=qf031&x=1jqt
Grammatisk fokus
De uregelmæsssige verber i Melde dich mal
Pronominer: min læring
Svarer til 15% af 2 års pensum.
Indhold
Kernestof:
Kære alle, min børn er syge og I arbejder derfor selvstændigt i min læring. Jeg fører fravær ift. din løsning af opgaverne, som I kan finde i timens præsentation.
Hausaufgabe: Übt bitte dieses Quizlet zu Hause (gerne zweimal 15 Minuten). Træning i 22 vigtige uregelmæssige verbers bøjning i tre tider
Keine Hausaufgaben für heute - ihr habt genug zu tun!
10 min: Træning i 22 vigtige uregelmæssige verbers bøjning i tre tiderWir erbeiten heute mit Rotkäppchen weiter. Lies dir das Märchen noch einmal durch (Kompendium Seite 8-10). Dabei kannst du dir das Märchen gerne anhören - klicke auf diesen Link, d
10 min: Træning i 22 vigtige uregelmæssige verbers bøjning i tre tider
Kære alle,
10 min: Træning i 22 vigtige uregelmæssige verbers bøjning i tre tiderFindet bitte 5 verschiedene persönliche Pronomen im Text "Das ganz kleine Gespenst (kompendium Seite 17-20). Fylde folgende Tabelle aus:
1. Dan sætninger ved brug af nedenstående tre lister. Hver sætning skal bestå af følgende fire led: subjekt, verballed, direkte objekt og indirekte objekt.
1) Til vores tur til Hamborg den 30.08.2024 er der en egenbetaling på 130 kr. Beløbet overføres til box36850
Trainiere 10 min die Vokabeln aus dem Quizlet Fülle so gut du kannst die Tabelle zum Film "Das kalte Herz" im Kompendium aus (Seite 33-35).
Finde mindestens 5 Märchenmerkmale in dem Märchen "Das kalte Herz". Du sollst diese Merkmale mit Beispielen aus dem Märchen mündlich erklären können.
Omfang
Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Das Leben in der Großstadt EKSAMEN
Forløbet beskæftiger sig med emnet storby. Udgangspunktet er Anna Langs tekst "Stadt, Land Flucht, der sætter fokus på urbaniseringsproblematikken.
Vi har også beskæftiget os med storbytemaet i den tyske litteratur, med fokus på den overvældende stemning og den forandrende virkelighed i 20'erne og 30'erne i Tyskland. Tråden føres op til i dag og inviteret eleverne til at reflektere over menneskets og deres egne oplevelser af storbyen, som et hektisk miljø og ensomt miljø.
Eleverne har desuden aoplevet storbyen Hamburg på en dagstur sidst i august.
Materiale:
Anna Lang "Stadt, Land, Flucht" (2011), I: Kate Fuchs of Mathilde Sinding "Auf uns - grundbog til tysk i gymnasiet", Gyldendal, 2016, s.163-165
Jens Eisel "Frei" (2014), I: Kate Fuchs of Mathilde Sinding "Auf uns - grundbog til tysk i gymnasiet", Gyldendal, 2016, s.177-179
Ausschnitt aus „Berlin – Sinfonie der Grosstadt“ von Walther Ruttmann
http://www.youtube.com/watch?v=qqhI42tH5vw
(1927)
Digt af Kurt Tucholsky: Augen in der Großstadt (1930,)I: Kate Fuchs of Mathilde Sinding "Auf uns - grundbog til tysk i gymnasiet", Gyldendal, 2016, s. 184
Moritz Lehmann: "Sie kam, sie sah, sie klebte" (2015), I: Kate Fuchs of Mathilde Sinding "Auf uns - grundbog til tysk i gymnasiet", Gyldendal, 2016
Svarer til 20% af 2 års pensum.
Indhold
Kernestof:
Ihr Lieben! Heute sehen wir uns endlich wieder :-) Ich hoffe, dass ihr schöne und erholsame Sommerferien hattet. Mach' dir bitte Gedanken über deine Ziele für den Deutschunterricht in diesem Jahr. Schreibe sie ins Elevfeedback.
Lektien til i dag er kun til dem, der endnu ikke er fyldt 18 år den 30. august. Få en underskrift på studieordensregler af dine forældre (udleveret i går) eller til selvprint herStudietursregler til underskrift HAMBURG 1.docx
Als Haushaufgabe lest und versteht ihr den Textabschnitt, den deine Gruppe zugeteilt bekommen hat (siehe unten). Lies dir den Abschnitte 2-3 durch (ca. 20 min). Beim ersten Lesen verschaffst du dir einen Überblick. Beim zweiten Lesen kannst du Wörter
Übe 20 min in diesem Redemittel für die Hamburgreise
Heute bereiten wir unsere Fahrt nach Hamburg vor - juhu! Als Hausaufgabe sollt ihr euch auf folgende Links umschauen, und Sehenswürdigkeiten ausssuchen, die ihr am Freitag gerne sehen möchtet. In selbstgewählten Gruppen werdet ihr eine eigene Rute du
OBS: LILLE ÆNDRING I VORES AFGANGSTID FRA HAMBURG TIL EGAA. VI MØDES FØRST KL. 18:40 ved ZOB. Elevbrev Hamburg 2024.docx
@Simon, Amalie og Emma. Hvis I er friske, kan I her arbejde på jeres aflevering. Jeg sender opgaven ud til tirsdag morgen. Mvh. Juliane
Heute sprechen wir über unsere Erlebnisse in Hamburg. Als Hausaufgabe sollt ihr alle eure Videos und Bilder ansehen und die besten mitbringen. Ihr habt ca. 20 min im Unterricht, um mit eurer Gruppe euer Video zu planen/zu redigieren.
Lies dir den Text Frei von Jens Eisel (kompendium Seite 9-11) zweimal durch ohne Wörter nachzuschlagen. Du kannst dir den Text dabei von mir vorlesen lassen. Mach dir kurz Notizen dazu, was du ohne Wörterbuch verstehst.
Læs side 147-149 om de relative pronominer på Tysk. Når du har læst siderne skal du skriftligt svare på:
Zum Text "Frei": Welche Themen und Symbole bespricht der Text? Finde drei verschiedene Themen und Symbolde. WICHTIG: zu den Themen und Symbolen sollst du Textbelege (Zitate aus dem Text) aufschreiben.
Seh dir das Videoen über Barbara. zweimal an. Du kannst gerne die Geschwindigkeit runterschrauben auf 0.75. Wer und wie ist Barbara.? Wie kann man ihre Kunst beschreiben? Wähle ein Schild+Kommentar aus und beschreibe, was dort lustig ist.
Titel
Wie stellst du dir das Leben in einer Grossstadt z.B. Berlin, Hamburg oder Kopenhagen vor 100 Jahren vor? Finde gerne Bilder im Internet, die du deiner Gruppe beschreiben kannst. Übe ausserdem die relativen Pronomen in folgender Übung: Lav en sætning
VIGTIGT: Medbring din frilæsningsbog. Vi starter med et kvarters læsebånd.
Studielæs: Melde dich mal! Seite 159-162 t.o.g. genitivpræpositioner. Præpositioner styrer for vildt og ny skal I få styr på dem! Hvad gør præpositioner? Hvad er særligt ved de tyske præpositioner?
Omfang
Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Das Leben in der DDR EKSAMEN
I dette undervisningsforløb har vi beskæftiget os med emnet DDR og hvordan denne del af Tysklands historie bliver bearbejdet i dag - altså Vergangenheitsbewältigung.
Materiale:
Kernestof:
Pixi-Wissen Der Fall der Mauer, Monika Wittmann Carlsen Verlag (2009)
Thellesen, Peters og Nielsen: Niemals Vergessen, Systime (2016)
a) Einstieg: Vergangenheitsbewältigung (s. 8-10)
b) Erinnerungsstrategien (s. 26-27)
c) Denkmäler, Mahnmäler, Ehrenmäler (s. 34-40)
d) DDR (s. 121-123)
e) Bilder beschreiben (s. 124-126)
f) Ostalgie (s. 127)
g) Hubertus Knabe: "Die Täter sind unter uns" (s. 131-133)
h) Gesiterstädte inkl. sangen Geisterstadt af Clueso 2008 (s. 134-139)
i) Uddrag af Lutz Seilers "Kruso" (s. 140-141)
Film "Kruso" af Thomas Stuber (ARD, 2018)
https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000113298&cfuid=1
(sidst besøgt 05.05.2025)
Interview: Gedenkstätte Berlin-Hohenschönhausen: Flucht Karl Heinz Richter "Hinter verschlossenen Türen" https://youtu.be/JEH-qb0VxG4?si=dgGwlwalWjbl3mLr (sidst besøgt den 05.05.2025)
Personenkarakteristik: Blume und Hermann: Eins, zwei, drei, Mundtlig eksamen i tysk, Gyldendal, 2019, s. 38-41
Supplerende stof:
Eleverne har læst en frilæsningsbog, som de har skrevet en boganmeldelse til som aflevering.
Reportage: SWR, udg. 05.03.2022: Tick Tack Zeitreise mit Lisa und Lena - DDR und BRD, das geteilte Deutschland, https://www.ardmediathek.de/video/ticktack-zeitreise-mit-lisa-und-lena/ddr-und-brd-das-geteilte-deutschland/swr/Y3JpZDovL3N3ci5kZS9hZXgvbzE2MTg2MTM?isChildContent (sidst besøgt 05.05.2025)
Statistik Landtagswahlen:
https://cdn.statcdn.com/Infographic/images/normal/31547.jpeg
Eksempler på Ostalgie:
https://www.erichserbe.de/ (sidst besøgt den 01.05.2025)
https://www.ossiladen.de/ (sidst besøgt den 01.05.2025)
Quizlet:
https://quizlet.com/dk/969674811/die-ddr-und-die-mauer-flash-cards/?x=1jqt
Grammatisk fokus:
Præpositioner og deres styrelser
Svarer til 20% af 2 års pensum.
Indhold
Kernestof:
Findet 10 unterschiedliche Präpositionen im Text des Tages (Seite 2-5 in Pixi-Wissen Der Fall der Mauer) und beschreibe Kasus m.m.
Ich habe ein Quizlet mit den ersten 20 wichtigen Vokabeln erstellt. Übe diese Wörter 10-15 Minuten. Schreibe danach drei eigene Sätze, in denen du so viele neue Vokabeln wie möglich benutzt.
Fehler bei den Präpositionen finden Arbejdsark_Meldedichmal_35.pdf Arbejd 20 koncentrerede minutter med præpositionerne på vedhæftede arbejdsark.
Übe Vokabeln zum Thema DDR und Fall der Mauer in unserem Quizlet. Bring bitte auch eure Notizen zum kurzen Dokufilm mit, den ihr am Ende der Stunde gesehen habt.
Hausaufgaben für heute:
Kom i god tid og vær klar til en time sammen med vores gæster fra Hornslet :-)
Du skal som forberedelse til denne time have lagt dig fast på et emne, som du vil fremlægge op. Desuden skal du finde mindst tre forskellige kilder (hjemmesider/bøger/dokumentarer m.m.) som du vil kunne trække din viden fra. I denne time får du tid t
I Niemals vergessen: Læs s. 121-123 om DDR-tiden og opgør med fortiden. Teksten er på dansk. Formuler derefter: Eine deutsche Frage zum Text (welche Information im Text findest du interessant und wichtig?). Schreibe deine Frage auf einen Zettel und n
Heute lesen wir einen Auszug aus dem Roman "Kruso" von Lutz Seiler. Zu Hause sollst du den Romanauszug 1 mal lesen und die Präpositionen finden und beschreiben, was dieser steuern. Du findest den Text in Niemals vergessen auf Seite 140. Wir sehen den
Welche Fluchtmöglichkeiten gab es von der DDR nach Westdeutschland? Wie viele Menschen haben die Flucht nach Dänemark geschafft? Untersuche diese beiden Fragen im Internet. Schreibe auch deine Quellen auf. Heute sehen wir den Film "Kruso" fertig.
Tysk A info 2025.pptx
Hausaufgabe: Lies mindestens 30 in deinem Buch.
Heute arbeiten wir mit dem Film Kruso. Du sollst zu Hause die Fragen zum Film (Arbeitsblatt zum Film Kruso.docx ) schriftlich beantworten. Har du ikke været der til timen? Jeg har lånt filmen til dig online på MitCFU. Du skal logge ind med unilogin e
Bereite eine mündliche Präsentation deiner Person vor (entweder Kruso, Edgar, Krombach oder der Stasiagent). Du sollst dabei die äussere sowohl als innere Personencharakteristik einbeziehen und beurteilen (bedømme), welchen Einfluss die Person auf di
Lies eine halbe Stunde mehr in deinem deutschen Buch. Wir arbeiten heuten weiter mit dem Thema DDR und Vergangenheitsbewältigung. Brint bitte das Buch "Niemals vergessen mit.
Schreibe ca. 10 eigene Sätze ins Elevfeedback: 35 Jahre nach dem Mauerfall geht ein ehemaliger Stasi-Offizier in den Strassen um die Gedenkstätte Hohenschönhausen herum. Was sieht er? Wen trifft er? Woran denkt er? Woran erinnert er sich? Am Abend sc
Vi har været i gang med at bygge et resumé af teksten "Die Täter sind unter uns" ud af sætningsled. I skal lave sætning 6-8 færdig:
Omfang
Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Verbrechen und Schuld EKSAMEN
I dette forløb belyses "Verbrechen und Schuld"
I første omgang undersøger vi krimigenren, hvor vi beskæftiger os med Krimiens genretræk, som anvendes på Schirachs forfatterskab eksemplificeret med novellen "Einsam" og Afsnit 2 og 3 af miniserien "Liebes Kind af Isabel Kleefeld & Julian Pörksen (2023). Her undersøger vi særligt, hvilke forbrydelser der bliver begået, hvilke motiver, der ligger bag, og hvordan skyldspørgsmålet kan være svært at vurdere.
Samme fokus lægger vi på Milena Mosers novelle "Letzte Pizza". Elevern stifter derudover bekendtskab med det tyske kultfænomen "Tatort" og ser et helt afsnit af serien Tatort "Borowski und das weite Meer" (2024).
I vores repetitionsforløb har vi læst en siste ny tekst: Robert Gernhardt "Der Zudrücker", I: Gravgaard og Wickelsø: Leselandschaften, Tyskforlaget (20079, s. 109
Materiale:
- Begriffskarte Krimi + Merkmale des Krimis (i H. Egendal "Gattungen", Gyldendal, 2017)
- Ferdinand von Schirach: "Einsam" (2010 i H. Egendal "Gattungen", Gyldendal, 2017)
- Afsnit 2 og 3 af miniserien "Liebes Kind" af Isabel Kleefeld & Julian Pörksen (2023), Netflix
- Tatort: Borowski und das weite Meer (2024), kan ses på MitCFU
Milena Moser: "Letzte Pizza", I: "Gebrochene Herzen, oder Mein erster bis elfter Mord", Blanvalet (2006), s. 112-115
Suplerende stof:
Easy German: Was machst du Sonntags?
https://www.youtube.com/watch?v=XJBdJmA78xI
(sidst besøgt den 05.05.2025)
Diverse Quizlet:
Über Texte sprechen:
https://quizlet.com/274886902/redewendungen-uber-texte-sprechen-flash-cards/?i=qf031&x=1jqt
Einsam:
https://quizlet.com/join/wAmVjr4Me
Krimi: Substantive
https://quizlet.com/886847316/krimi-substantive-flash-cards/?i=qf031&x=1jqt
Grammatiske fokuspunkter:
Adjektivernes bøjning
Præpositioner og kasusstyring
Svarer til 20% af 2 års pensum.
Indhold
Kernestof:
Heute fangen wir eine neue Unterrichtsreihe an. Mach eine Mindmap mit 15-20 deutschen Wörtern, die dir zum Thema "Verbrechen und Schuld" einfallen. Finde sowohl Verben, Substantive und Adjektive.
Ingen lektier: husk jeres aflevering til på søndag!
Læs hjemmefra novellen "Einsam" af Schirach (kompendium s. 5-7) Jeg har indlæst teksten her. Du kan læse med, mens jeg læser den op. Prøv at forstå handlingen så godt som du kan.
Einsam - læs side 2 og 3 af krimien igennem og oversæt den på samme måde som vi gjorde i timen. Dvs. Læs og forstå/oversat teksten én side ad gangen (evt. genspil oplæsning af mig). Slå først til sidst ord op.
Eure Hausaufgabe: Lyt til den danske Podcast Genstart | Se til højre | DR LYD Den varer 24 min. Formuler 2-3 spørgsmål, som du gerne vil have svar på. Medbring papir og blyant - du skal tage lidt noter til oplægget.
Schreibe deine Reflexionen über Lasse Soll Sundes Vortrag am Montag ins Elevfeedback. Schreibe 7-10 Sätze: Was fandest du besonders interessant? Was hat dich überrascht? Welche Probleme hat Deutschland zur Zeit und wie sollte die neue Regierung diese
Tag dit kompendium med. Du skal have styr på krimikendetegn og teksten "Einsam". Vi laver en eksamensøvelse i dag.
Heute arbeiten wir mit den Adjektiven. Ich habe euch ein Video und ein paar Aufgaben bei Minlæring.dk aufgegeben.
Skriv en personkarakteristik af Charlotte i "Letzte Pizza" på ca. 5 sætninger. Brug adjektiver og vær opmærksom på deres bøjning. Brug mindst én gang den svage, blandede og stærke bøjning hver OG lav mindst én sætning, hvor adjektivet bruges prædikat
Øv dig i vores Quizlet med glosser til serien "Liebes Kind" op til. Udvalg 5 ord, som er særligt svært at huske og skriv én sætning til hver af ordene. Ingen fysisk fremmøde i dag. Husk at fravær tages med udgangspunkt i en besvarelse i Elevfeedback
Beantworte bitte folgende Fragen im Elevfeedback.
Kære alle, jeg er desværre blevet syg. Mens jeg arbejder på at blive rask, skal I bruge moduler på at forberede jeres kommende aflevering. Lav de øvelser, som jeg har lagt ud til jer på min læring. Jeg tager fravær efter jeres arbejdsindsats der. Vh.
Kære alle, jeg er stadigvæk syg. I skal se et afsnit af en tysk kultkrimiserie, der har siden 70'erne. Den hedder Tatort og dagens afsnit hedder "Borowski und das brennende Meer". Afsnittet tager 88 min og I kan finde det på mitCFU.dkHer skal du logg
Forbered dig på afleveringen :-) Husk noget at skrive med. Du må delvist bruge ordbog/grammatik som hjælpemidler.
Heute arbeiten wir mit dem Tatort "Borowski und das ewige Meer" (2024), den ihr vorige Woche gesehen habt. Ihr sollt ein kurze Präsentation des Tatorts vorbereiten. Welches Verbrechen passiert? Wer ist der Täter? Wer klärt den Fall auf? Wie wird der
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Repetition
I dette forløb repeterer vi pensum og øver os i eksamensformen.
Vigtige links til eksamen:
https://www.ordbogen.com/da/mobile/
(den almindelige ordbog, som bruges i undervisningen)
https://www.duden.de/ (tysk -tysk ordbog)
Indhold
Kernestof:
Heute repetieren wir das Thema Märchen (letzte Unterrichtsreihe im letzten Schuljahr). Bringt bitte euer Kompendium und eure Notizen mit. Übt bitte auch die Redemittel in unserem Quizlet "Über Texte sprechen" 2x 10 Minuten.
Heute repetieren wir das Thema Großstadt (erste Unterrichtsreihe in diesem Schuljahr). Bringt bitte euer Kompendium und eure Notizen mit. Übt bitte auch die Redemittel in unserem Quizlet "Über Texte sprechen" 2x 10 Minuten.
@Alberte, Alexander, Amalie, Asbjørn, Emma, Ingrid og Simon: Wir haben gestern einen Prüfungstext vorbereitet und werden heute mit dem Text arbeiten. Lest den Text bitte zu Hause als Hausaufgabe.VDGBTysk-B-2019.pdf
I dag repeterer vi emnet DDR. Vi tager udgangspunkt i sangen "Geisterstadt" af sangeren Clueso (2008). Lyt to gange til sangen. Én gang uden tekst og nummer to gang mens du læser med i bogen s. 137-138.
Heute wiederholen wir euer Wissen zum Thema Verbrechen und Schuld. Bringt euer Kompendium und eure Notizen mit.
Letzte Stunde haben wir den Text Repetition Verbrechen Der Zudrücker.pdf gelesen. Hausaufgabe: Mache eine Mindmap, mit der du den Text mit Texten aus unserem Pensum vergleichst. Du brauchst die Mindmap für eine mündliche Übung.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/256/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60235995122", "T": "/lectio/256/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60235995122", "H": "/lectio/256/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60235995122" }