Holdet 2g Ty4 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Egaa Gymnasium
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Juliane Passow Odgaard
Hold 2024 Ty/Ty4 (1g Ty4, 2g Ty4)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Brücken bauen
Titel 2 Liebe und Freundschaft
Titel 3 Märchen PENSUM
Titel 4 Das Leben in der Großstadt EKSAMEN
Titel 5 Die Natur und der Klimawandel EKSAMEN
Titel 6 Verbrechen und Schuld EKSAMEN
Titel 7 Repetition
Titel 8 Tilladte hjælpemidler til den mundtlige eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Brücken bauen

Formål:
I dette forløb tager vi afsat i de færdigheder og kundskaber, som eleverne kommer med fra grundskolen. Der skal bygges bro mellem det eleven kommer fra/med og det, eleven gerne vil opnå. Der skal arbejdes med:
- Elevens mod i forhold til nye fællesskaber
- Fejlkultur og indstilling til læring som en proces
- Kulturforståelse mellem Danmark og Tyskland samt produktion af en video i grupper om et dansk kulturfænomen, der skal formidles til en tysktalende målgruppe
- Sprogforståelse og sammenhæng mellem AP og Tysk
- At bygge bro mellem de faglige mål i grundskolen og i faget Tysk B i gymnasiet (mhp. Arbejdsformer, tekstformer, sværhedsgrad m.m)

Der vil være fokus på:

1) Hvem er jeg og hvad kommer jeg med?
2) Hvad vil jeg gerne opnå/hvad drømmer jeg om?
3) Kulturelle forskelle og ligheder mellem Danmark og Tyskland
4) Grundlæggende grammatik og sprogforståelse, der kobles til AP (dvs. hjælpeverber og regelmæssige verber + sætningsanalyse + bøjning af artikler)

Kernestof:

Tim Bendzko: Komm schon (EM Song 2024) https://www.youtube.com/watch?v=b9_MYBk8uI0 (sidst besøgt 06/08 2024) + https://genius.com/Timbendzko-
komm-schon-lyrics

Deutschlandlabor zur deutschen Mentalität, video + arbejdsark
https://learngerman.dw.com/de/16-mentalit%C3%A4t/l-18945073 (sidst besøgt den 1/7 2024)

https://www.deutschland.de/de/topic/leben/dos-and-donts-in-deutschland-bloss-nicht-diese-fehler-begehen (sidst besøgt den 1/7 2024)


Supplerende stof:
Grammatiksider:
Mette Hermann: Kurz gesagt, Columbus 2022
- om ordklasser, side 9
- om verber, side 16, 19,
- om præsens og perfektum 31-32 og 35, 62-63
- om sætningsanalyse 115-117

Quizlet:
https://quizlet.com/join/q2kudbZzU?i=qf031&x=1bqt (hjælpeverbernes bøjning)
https://quizlet.com/dk/438008105/traening-artiklernes-bojning-flash-cards/?i=qf031&x=1jqt (artiklerne bøjning)


Arbejdsark: Bech og Hove: Melde dich mal https://lru.praxis.dk/Lru/microsites/meldedichmal/arbejdsark.html
1 Bezeichnungen üben (sætningsanalyse)
2 Die Satzanalyse trainieren
3 Nebensätze analysieren
4 Der bestemte und unbestimmte artikel
39 "Falsch geraten", øvelse der skærper opmærksomhed på opslagsfejl ved arbejdet med ordbogen

Udtaleøvelser:
Fuchs og Sinding, Auf uns, Systime, 2016, side 10-11

Strategier til at tale tysk mere frit
Fuchs og Sinding, Auf uns, Systime, 2016, side 12-13

Mette Hermann, Wie geht's, Gyldendal 2016, om det tyske sprog, side 6-9
Indhold
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Lectio
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Projektarbejde

Titel 2 Liebe und Freundschaft

Vi læser forskellige tekstformer (sangtekst, musikvideo, digt, spillefilm og novelle) til emnet "Liebe und Freundschaft". Vi træner læse- og studieteknikker i tysk, samt at læseforståelse med og uden ordbog. Undervejs har vi særligt stort fokus på at have mod til at formulere sig selv og ikke at være bange for at lave fejl.

Tematisk er dilemmaerne mellem venner og i kærlighedslivet i fokus.

Kernestof:

Mette Hermann: Los geht's, Gyldendal, 2018, s. 79-82, 47-50, 69-74
- Namika: Lieblinsmensch (20215):  https://www.youtube.com/watch?v=3ryohiCVq3M (sidst besøgt 01/07 2024)
- Heinrich Heine: Ein Jüngling liebt ein Mädchen (1822)
- Nadja Einzmann: Narzissen für über den Tag (2001)

- Bosse: Ich warte auf dich (2019) https://www.youtube.com/watch?v=Xbi393b5T9c (sidst besøgt 01/07 2024)

- Serie:
Staffel 1, Folge 02: ”Ja, nein, vielleicht“ (11. Maj 2020), ZDF, https://www.zdf.de/serien/liebe-jetzt/ja-nein-vielleicht-100.html (sidst besøgt 01/07 2024)

Supplerende:

Weihnachtsfim: Václav Vorlíček: Drei Haselnüsse für Aschenbrödel (1973)

Film:
Dennis Gansel,  Die Welle  (2008)


Grammatik: Hermann og Sinding, Kurz gesagt, Columbus, 2022
Om substantiver: 105-113 (køn, kasus og genitiv)

Modalverber (Min læring)

Sammenhæng mellem kasusendelser ved artiklerne og de personlige pronominer samt de possessive pronominer

Quizlet:
Ich warte auf dich
https://quizlet.com/619987411/ich-warte-auf-dich-flash-cards/?funnelUUID=3d5cbb40-9289-4385-a434-6799df12a36c

Den bestemte artikels bøjning
https://quizlet.com/dk/859028371/den-bestemte-artikels-bojning-flash-cards/?x=1jqt

Liebe jetzt
https://quizlet.com/dk/651904123/ja-nein-vielleicht-aus-der-serie-liebe-jetzt-zdf-flash-cards/?x=1jqt

Die Welle
https://quizlet.com/dk/999282614/vokabeln-zum-film-die-welle-flash-cards/?i=qf031&x=1jqt

Narzissen für über den Tag
https://quizlet.com/dk/1007332173/narzissen-fur-uber-den-tag-flash-cards/?i=qf031&x=1jqt

Personlige pronominer
https://quizlet.com/dk/905788139/personlig-pronomen-tysk-flash-cards/?i=qf031&x=1jqt

Possessive pronominer
https://quizlet.com/dk/612108848/possessive-pronomen-efter-loefwall-flash-cards/?i=qf031&x=1jqt

Svarer til 15% af 2 års pensum.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering 2 12-12-2024
Aflevering 3 28-01-2025
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Märchen PENSUM

I dette forløb har vi beskæftiget os med Märchen. I forløbets første del arbejdede vi med genretræk og glosearbejde. Herefter har vi læst og set både folkeeventyr og kunsteventyr og sammenlignet deres genretræk.
Grammatisk emne var primært de uregelmæssige verber, da vi ofte møder dem i datid i de gamle eventyrtekster.

Kernestof:

Teori om eventyr og eventyrtræk. I: Helle Egendal: Gattungen, Gyldendal, 2017, s.62-65

Brüder Grimm: Rotkäppchen (1812),  Helle Egendal: Gattungen, Gyldendal, 2017 (med undersøgelse af Komposition und die Themen, Sprache und Stil, die Personen und das Aktantenmodell)

Video af: Der Wolf und die sieben Geißlein https://www.youtube.com/watch?v=EIsqw2s7KyA (sidst besøgt 01/07 2024)

Aus: Leif Christophersen und Angela Homann: der Zauberspiegel, Tyskforlaget, 2006:

"Der gute Mann" von Barbara Gappmaier (1984), overstående side s. 139-140

"Der Dumme und die Königstochter" von Wolfgang Bittner (1969), overstående side s. 105-108)

Das ganz kleine Gespenst, nacherzählt von Friedl Hofbauer, I: Claudia Müller (Hrsg.), Die schönsten Märchen für die Kleinen, ellermann im Dressler Verlag GmbH, 2013

Film: Tom Tykwers "Lola rennt" (1998)


Quizlet:

De uregelmæssige verber del 1:
https://quizlet.com/dk/359176135/traening-af-uregelmaessige-verber-pa-tysk-flash-cards/?x=1jqt
De uregelmæssige verber del 2:
https://quizlet.com/dk/419125594/traening-af-uregelmaessige-verber-pa-tysk-2-flash-cards/?i=qf031&x=1jqt

Grammatisk fokus

De uregelmæsssige verber i Melde dich mal s. 76-79

Pronominer: min læring

Svarer til 15% af 2 års pensum.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering 4 Ein Märchen interpretieren 10-04-2025
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Das Leben in der Großstadt EKSAMEN

Forløbet beskæftiger sig med emnet storby. Udgangspunktet er Anna Langs tekst "Stadt, Land Flucht, der sætter fokus på urbaniseringsproblematikken.
Vi har også beskæftiget os med storbytemaet i den tyske litteratur, med fokus på den overvældende stemning og den forandrende virkelighed i 20'erne og 30'erne i Tyskland. Tråden føres op til i dag og inviteret eleverne til at reflektere over menneskets og deres egne oplevelser af storbyen, som et hektisk miljø og ensomt miljø.
Eleverne har desuden aoplevet storbyen Hamburg på en dagstur sidst i august.

Materiale:

Anna Lang "Stadt, Land, Flucht" (2011), I: Kate Fuchs of Mathilde Sinding "Auf uns - grundbog til tysk i gymnasiet", Gyldendal, 2016, s.163-165

Jens Eisel "Frei" (2014), I: Kate Fuchs of Mathilde Sinding "Auf uns - grundbog til tysk i gymnasiet", Gyldendal, 2016, s.177-179

Ausschnitt aus „Berlin – Sinfonie der Grosstadt“ von Walther Ruttmann
http://www.youtube.com/watch?v=qqhI42tH5vw (1927)

Digt af Kurt Tucholsky: Augen in der Großstadt (1930,)I: Kate Fuchs of Mathilde Sinding "Auf uns - grundbog til tysk i gymnasiet", Gyldendal, 2016, s. 184

Film: Knallhart (2006) af Detlev Buck

Tilføjet med repetitionsforløb:
Lied "Schwarz zu blau" von Peter Fox (2009), musikvideo: https://www.youtube.com/watch?v=yphwzD1XaBY (sidst besøgt 2.maj 2026)

Svarer til 20% af 2 års pensum.
Indhold
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Die Natur und der Klimawandel EKSAMEN

I dette undervisningsforløb arbejder vi med det overordnede emne natur og klimaforandringer. Alle tekster handler om Østrig eller er skrevet af østrigske forfattere. Ved ved tekst undersøger vi, hvilket eller hvilke natursyn, der er mest fremtrædende. Her skelner vi mellem 7 forskellige natursyn (Naturauffassungen), som ikke nødvendigvis udelukker hinanden, men ofte er overlappende/parallelt til stede i tekster.
1 "Die Natur als Objekt"
2 "Die Natur als Subjekt"
3 "Die Natur als Ressource"
4 "Die Natur als Produkt"
5 "Die Natur als Untertan"
6 "Die Natur als Spielplatz"
7 "Die Natur als Mülldeponie"
Eleverne introduceres undervejs til Landeskunde og særligt sproglige særegenskaber om Østrig og arbejder med mange forskellige teksttyper (sange, digte, romanuddrag + filmatiseringer)

Materiale:
Louise Ebbesen Nielsen og Marie Søgaard Thellesen: Sternstunden in Österreich, Praxis, 2024, side 10-11, 13, 19, 21-22, 24-43, 55-56)

Herunder følgende læste tekster:
- Friedensreich Hundertwass: Es gibt keine Missstände der Natur. Es gibt nur Missstände des Menschen (1990)
- Franz Schubert: Das Wandern ist des Müllers Lust (1823)
- Jägermeister DJ Alex + Matty Valentino: "Auffe aufn Berg" (2017)
- Ingeborg Bachmann: Entfremdung (1948-1953)
- Marlen Haushofer: Die Wand (1963), uddrag af romanen
- Clemens J. Setz: Die zwei Tode (2019)  (tilføjet i repetitionsforløbet)
- Ulrike Schmitzer: Die Stille der Gletscher (2017), uddrag af romanen

Supplerende materiale:
- Spillefilmen "Die Wand" (2012) af Julian Pölsler
- Sang og musikvideo "Der letzte Kaiser" af Wiener Blond (2016) https://www.youtube.com/watch?v=qvF2iA_fk98 (sidst besøgt 05.06.2026)
- Sang og musikvideo af HMBC "Vo Mello bis ge Schoppornou" (2011)
https://www.youtube.com/watch?v=wmI2m06YFfc (sidst besøgt 05.06.2026)

Grammatiske  fokuspunkter:
- ordstilling (Melde dich mal s. 123-127
- repetition af genitiv
- adjektivernes bøjning (Melde dich mal s. 172-178)
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Verbrechen und Schuld EKSAMEN

I dette forløb belyses "Verbrechen und Schuld" på to måder:

Den ene er krimigenren, hvor vi beskæftiger os med Krimiens genretræk, som anvendes på Schirachs forfatterskab eksemplificeret med novellen "Einsam" og Afsnit 1 og 2 af miniserien "Liebes Kind af Isabel Kleefeld & Julian Pörksen (2023). Her undersøger vi særligt, hvilke forbrydelser der bliver begået, hvilke motiver, der ligger bag, og hvordan skyldspørgsmålet kan være svært at vurdere.
I forløbets anden del arbejder vi med Verbrechen og Schuld på en nye måde. Elevere bliver gjort fortrolige med det tyske begreb "Vergangenheitsbewältigung" med særlig fokus på tyskernes bearbejdelse af NS-tiden. Forbrydelserne og skyldspørgsmålet danner også her rammen om vores tekstlæsning.

Materiale:
Del I
Begriffskarte Krimi + Merkmale des Krimis (i H. Egendal "Gattungen", Gyldendal, 2017)
Ferdinand von Schirach: "Einsam" (2010 i H. Egendal "Gattungen", Gyldendal, 2017)
Afsnit 2 og 3 af miniserien "Liebes Kind" af Isabel Kleefeld & Julian Pörksen (2023), Netflix
Milena Moser: "Letzte Pizza", I: "Gebrochene Herzen, oder Mein erster bis elfter Mord", blanvalet 112-115
Robert Gernhardt: "Der Zudrücker", In: Leselandschaften, Gravgaard og Wickelsø, Tyskforlaget (2007), s. 109 (tilføjet i repetitionsforløbet)

Del II
Einstieg: Vergangenheitsbewältigung (i Nielsen m.fl "Niemals vergessen", Systime, 2016)
Kurt Kister: "Trotzdem mein Großvater" (1989 i Nielsen m-fl. Niemals vergessen, Systime, 2016)
"Ich hock' in meinem Bonker", Walter Moers, 2006, https://www.youtube.com/watch?v=7F7i47HXPAA (sidst besøgt 23.04.2024)

Supplerende stof:
SDP feat. Sido: Ne Leiche https://www.youtube.com/watch?v=VP5B1UmgHfc (sidst besøgt 18.05.2026)

Diverse Quizlet:
Über Texte sprechen: https://quizlet.com/274886902/redewendungen-uber-texte-sprechen-flash-cards/?i=qf031&x=1jqt
Einsam: https://quizlet.com/join/wAmVjr4Me
Krimi: Substantive https://quizlet.com/886847316/krimi-substantive-flash-cards/?i=qf031&x=1jqt

Grammatiske fokuspunkter:
Adjektivernes bøjning
Præpositioner og kasusstyring
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Repetition

I dette forløb repeterer vi pensum og øver os i eksamensformen.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Tilladte hjælpemidler til den mundtlige eksamen

Hjælpemidler til den mundtlige eksamen

Tilladte hjælpemidler:
Dansk Tysk/Tysk - dansk Ordbog: https://www.ordbogen.com

Tysk – Tysk ordbog: www.duden.de

MinLæring: https://app.minlaering.dk/

Alle downloadede dokumenter (download alt fra Teams, Lectio, Quizlet, mm. inden du sidder i forberedelsen)

Alle papirhæfter og bøger, som I har fået udleveret.

Derudover følges de gældende regler, som I er informeret om ved skolens øvrige eksamensinformationer.

Bemærk: Enhver form for anvendelse af AI-genererede værktøjer (herunder oversættelsesprogrammer) er IKKE tilladt. Det er heller ikke tilladt at kommunikere med andre hverken fysisk eller digitalt.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer