Holdet 3y HistB hhx (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Y - Tradium
Fag og niveau Historie B
Lærer(e) Ellen Lange
Hold 2023 hhx23y HistB (2y HistB hhx)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Demokratisering og industrialisering af Danmark
Titel 2 Mellemkrigstiden

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Demokratisering og industrialisering af Danmark

Formål:

Forløbet har til formål, at eleverne får kendskab til udviklingen af demokratiet i Danmark i 1800-tallet, samt hvordan industrialiseringen påvirkede det danske samfund i samme periode. Her skal eleverne have kendskab til grundlovens tilblivelse samt udviklingen af det danske demokrati i anden halvdel af 1800-tallet herunder Den gennemsete Grundlov, forfatningskampen og kvinders kamp for stemmeretten. Eleverne skal have forståelse for begreberne menneskerettighed og folkesuverænitet samt forstå, at disse ideer ikke var nogen, der opstod i Danmark, men derimod var nogle, der kom til Danmark fra udlandet. Eleverne skal have kendskab til den omlægning af landbruget, der fandt sted, arbejdernes levevilkår i 1800-tallet og arbejderbevægelsen opståen i Danmark.

Forløbet er tilrettelagt med fokus på følgende dele af de faglige mål:
-demonstrere indsigt i udviklingen i Danmarks og verdens historie inden for de seneste ca. 500 år, herunder væsentlige begivenheder og sammenhænge mellem den nationale, europæiske og globale udvikling
-demonstrere indsigt i grundlæggende styreformer og politiske ideologier samt forholde sig reflekterende til demokratisering og menneskerettigheder i nationalt og globalt perspektiv
-demonstrere viden om fagets identitet og metoder
-anvende historisk-kritiske tilgange til at indsamle, bearbejde og remediere forskelligartet historisk materiale og forholde sig kritisk og reflekterende til historiebrug  
-formulere og formidle historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og relatere disse til elevernes egen tid

Forløbet er tilrettelagt så følgende kernestof inddrages:
-hovedlinjer i Danmarks og verdens historie
-udviklingen af demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
-udviklingen i levevilkår, nationalt og globalt
-historiebrug og formidling

Overvejelser om forløbet:
Grundet forløbets fokus på udviklingen af demokratiet og industrialiseringen i Danmark i 1800-tallet har andre væsentlige begivenheder i 1800-tallets danmarkshistorie fået mindre plads. Første slesvigske krig bearbejdes i relation til begrebet nationalisme, hvor nationalismebegrebet er i fokus, da det er vigtigt for en forståelse af hændelsesforløbet i anden slesvigske krig. Anden slesvigske krig bearbejdes i relation til Den gennemsete Grundlov, hvor krigens betydning for udviklingen i det danske demokrati er i fokus.

Materiale læst:

arbejdermuseet.dk
• Engels brev til Pio, 7. marts 1872
• Politiinspektør Hertz' rapport om forhandlingerne med Pio
• Politidirektør Crone 3. maj 1872 til Justitsministeren
• Uddrag fra A. F. Kriegers dagbøger fra perioden 2.-5. maj 1872
• To politirapporter fra 5. maj 1872
• Lykønskningsbrev fra kunstmaleren Thorvald Niss til malermester N.J. Friis fra 5. maj 1872
• Uddrag fra en intern politi-rapport fra 6. maj 1872 om begivenhederne den 5. maj 1872 • Uddrag af artikel fra Berlingske Tidende 6. maj 1872

Arla.dk
• Andelshistorien

Bryld, Carl-Johan og Hansen-Damm, Peter. Verdenshistorie til hhx, Systime

• Den amerikanske revolution 1776 | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Den amerikanske forfatning | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Den amerikanske uafhængighedserklæring 4. juli 1776 | Verden før 1914 - i dansk perspektiv (systime.dk)
• Den franske revolution 1789-1804 | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Menneskerettighedserklæringen 26. august 1789 | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Republik og rædselsherredømme (systime.dk)
• Napoleons kejserdømme (systime.dk)
• 4. Den industrielle revolution 1760-1900 | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Industriel revolution - forudsætninger | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Landbrugets revolution | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Fra håndværk til manufaktur | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Fra manufaktur til industri | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Dampmaskinen - Et teknologisk gennembrud | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Sværindustrien | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Historiebevidsthed og historiebrug | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)

Busk, Katrine Charlotte og Jensen, Poul Steiner. Danmark i 1800-tallet, Systime.

• 2.1 Nationalisme | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 2.2 Den første slesvigske krig, Treårskrigen 1848-50 | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 2.3 Mellem de to slesvigske krige | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 2.4 Den anden slesvigske krig  | 1864 (systime.dk)
• 2.4 Kilde 3b: Breve fra soldat Johan Levring, 1849, kapitel 2 | 1864 (systime.dk)
• 3.1 Herregård og landsby | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 3.2 De store landboreformer | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 3.3 Fra fæste til selveje | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 3.4 Kornsalgsperioden | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 3.5 Andelsperioden (systime.dk)
• 5.2 Den danske industrialisering | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 5.3 Byernes udvikling | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 6.1 Arbejdere i købstæderne | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 6.2 Arbejdere i København | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 6.3 Børnearbejde | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 6.5 Fagforeninger | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 6.6 Septemberforliget | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 7.4 Kvindernes mulighed for uddannelse | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 9.3 De nationalliberale | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 9.4 Bondevennernes selskab (systime.dk)
• 9.5 Den danske revolution | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 9.6 Grundloven 1849 | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 9.8 Grundlovsændringerne i 1866 og 1915 | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• Debat i Statsrådet om valgretten til Den Grundlovgivende Rigsforsamling, 1848 (systime.dk)
• 10.1 Partierne | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 10.2 Venstres kamp for parlamentarismen | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 10.3 Forfatningskamp | Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 10.4 Provisorietiden| Danmark i 1800-tallet (systime.dk)
• 10.1 Systemskifte 1901| Danmark i 1800-tallet (systime.dk)

Danmarkshistorien.dk

• Orla Lehmanns: Danmark til Ejderen, 28. maj 1842 (danmarkshistorien.dk)
• Junigrundloven ǀ Danmarks Riges Grundlov, 5. juni 1849 (danmarkshistorien.dk)
• Den gennemsete Grundlov af 28. juli 1866 (danmarkshistorien.dk)
• Om børns anvendelse på fabrikkerne (danmarkshistorien.dk)
• Lov om Børn og unge Menneskers Arbeide på Fabrikkerne (danmarkshistorien.dk)
• Skoledirektørs beretning om skoleelevers arbejde uden for skoletiden (danmarkshistorien.dk)
• Slaget på Fælleden den 5. maj 1872 (danmarkshistorien.dk)
• Attentat paa Konseilspræsidenten - Leder i Dagens Nyheder, 22. okt. 1885 (danmarkshistorien.dk)
• Attentat paa Konseilspræsidenten - Leder i Politiken 22. okt. 1885 (danmarkshistorien.dk)
• Nielsine Nielsens ansøgning om studentereksamen, 1874 (danmarkshistorien.dk)
• Høringssvar om kvinders adgang til universitetet (danmarkshistorien.dk)


Historiecenter Dybbøl Banke
• N. C. Knippels brev d. 22. februar 1864

Jexen, Gry, 25 kvinder der formede fortiden, Gyldendal
• s. 130-133 om Nielsine Nielsen.

Lassen, Mikkel Thrane og Jesper Skov, "Den europæiske koncert. Europas historie 1914-1914", systime
• De store revolutioner (systime.dk)

Lund, Christian og Larsen, Brian Dupont, "På sporet af historien", Systime.
• Aktør og struktur (systime)

Steiner Jensen, Ryg Olsen, Søndberg, Frederiksen. Grundbog til Danmarkshistorien, Systime
• Krig om Slesvig og demokratisk grundlov | Grundbog til Danmarkshistorien (systime.dk)
• Regler vedtaget ved oprettelsen af Stelluf Andelsmælkeri | Grundbog til Danmarkshistorien (systime.dk)

Troelsen, Anders og Ditlevsen, Kasper, Historielærerens øvelsesbog, forlaget columbus

• Om kildekritik s. 56-58


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Mellemkrigstiden

Forløbet har til formål at give eleverne indsigt i den økonomiske og politiske udvikling fra 1918 til 1939. Det overordnede fokus for forløbet er Tyskland, men udviklingen i Italien, Danmark, USA og Storbritannien inddrages også. Forløbet dækker, hvordan Versaillestraktaten var med til at give politisk ustabilitet i Weimarrepublikken. Herefter undersøges de fascistiske og nazistiske ideologier, Hitlers magtover-tagelse i Tyskland, nazismens brug af propaganda og livet i Det Tredje Rige. Sidst gennemgås den politiske og økonomiske udvikling i Danmark og USA, og den tyske ekspansion og britisk/franske appeasement.
Forløbets sidste tre moduler kommer ikke til direkte at omhandle mellemkrigstiden. Her undersøges jødeforfølgelsen, holocaust samt den tyske bearbejdelse og erindring af Det Tredje Rige.
Forløbet er tilrettelagt med fokus på følgende dele af de faglige mål:
- demonstrere indsigt i udviklingen i Danmarks og verdens historie inden for de seneste ca. 500 år, herunder væsentlige begivenheder og sammenhænge mellem den nationale, europæiske og globale ud-vikling
- analysere konflikters opståen og håndteringen af disse samt udviklingen i internationalt samarbejde
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- anvende historisk-kritiske tilgange til at indsamle, bearbejde og remediere forskelligartet historisk materiale og forholde sig kritisk og reflekterende til historiebrug  
- formulere og formidle historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og relatere disse til elevernes egen tid
Følgende kernestof inddrages:
- hovedlinjer i Danmarks og verdens historie
- væsentlige nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
- udviklingen af demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
- holocaust og andre folkedrab
- globalisering
- økonomisk udvikling og dennes betydning for national og global velstand

Materiale læst:

Arbejdermuseet.dk
• Satiretegning om kanslergadeforliget fra "blæksprutten"

Bryld, Carl-Johan og Hansen-Damm, Peter. Verdenshistorie til hhx, Systime
• Versaillestraktaten | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• 8. Krisen i trediverne | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Økonomisk krise efter Første Verdenskrig | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Fire økonomiske faser 1918-1939 | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Erstatningsproblemet | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Verdenskrisen 1929 | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Politisk polarisering | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Tyskland: Weimarrepublikkens svaghed | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Modstanden mod Weimarforfatningen | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Inflationen 1923 | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Verdenskrisen 1929 rammer Tyskland | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Vejen mod fascismen - Italien | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Mussolini og fascistpartiet (systime.dk)
• Symboler og idéer (systime.dk)
• Hitler og nazistpartiet (systime.dk)
• Hitlers vej til magten | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Hitler danner regering 1933 | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• En nazistisk étpartistat | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Nazismens ideologi og tilhængerskare| Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Appel til småborgerskabet | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• 9. Anden Verdenskrig | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Tysklands ekspansionspolitik | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Berlin-Rom-aksen 1936 | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Østrig indlemmes i Tyskland 1938 | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• München 1938: Tjekkoslovakiet afstår Sudeterland | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Appeasementpolitikken | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Krigsudbruddet: Tyskland angriber Polen 1939 | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Storbritanniens og Tysklands forsvarsudgifter 1935-1940 | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• USA: Det store chok i 1929 | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• New Deal | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Keynesiansk politik | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Den danske model | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Kanslergadeforliget 1933 | Verdenshistorie til hhx (systime.dk)
• Vejen mod holocaust | Verdenshistorie til hhx
• "Endlösung" | Verdenshistorie til hhx
• Hvem var ansvarlige | Verdenshistorie til hhx
• Kan man lægge historien bag sig? | Verdenshistorie til hhx

Danmarkshistorien.dk
• Danmarks nationalsocialistiske partis partiprogram 1933
• urolovene

Folkedrab.dk
• Nuremberglovene

Frederiksen, Peter: ”Det tredje rige. Fællesskab og forbrydelse”, Systime, 2001 (udleveret som pdf’er til eleverne)
• Livet i det tredje rige, s. 55-63
• Nazistisk kunst og propaganda, s. 64-73
• Jødeforfølgelse, 1933-39, s. 74-79

German History in Documents and Images
• Proklamation af rigsregeringen 1933
• Rudolf Dies om Rigsdagsbranden
• Dekret fra Rigspræsidenten for Beskyttelse af Folk og Stat ("Rigsdagsbrand-forordningen) (28. februar 1933)
• Bemyndighedsloven 24. marts 1933
•  Lov mod dannelse af partier, 14. juli 1933
• Lov om beskyttelse af partiets og statens enhed, 1. december 1933
• Bekæmpelse af homoseksualitet er en politisk opgave
• Retningslinjer for tilrettelæggelse af historieundervisningen (1938)

Kilderne.dk
• Propagandaplakater fra frikorps Danmark

Lex.dk
• Novemberrevolutionen 1918

Lund, Christian og Larsen, Brian Dupont, "På sporet af historien", Systime.
• Erindringshistorie (systime)

Billedmateriale:
• Valgplakater fra Weimartiden og nazistiske propagandaplakater hentet bl.a. fra German History in Documents and Images

Filmmateriale og AI
• Dimensions of testimony (AI af holocaustoverlevende) https://sfi.usc.edu/dit
• Sorte snog sæson 4 episode 5 "Goodbyeee"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer