Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25
|
|
Institution
|
Y - Tradium
|
|
Fag og niveau
|
Matematik B
|
|
Lærer(e)
|
Louise Dohm Børsting, Ole Algren
|
|
Hold
|
2024 hhx24m MatB (1m MatB hhx)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Eksponentielle funktioner
Formål
Formålet med forløbet er, at eleverne får kendskab til og kan arbejde med eksponentielle funktioner.
Mål
Der arbejdes med målene om at eleverne skal kunne
• beskrive den eksponentielle funktions egenskaber og graf generelt
• gøre rede for hvorledes funktionens graf ændres, når koefficienterne i forskriften ændres
• anvende viden om eksponentielle funktioner til løsning af konkrete problemstillinger
Emner
• bestemmelse af regneforskrift og graf for en eksponentiel funktion
• bestemmelse af halverings- og fordoblingskonstant
• logaritmefunktioner
• løsning af eksponentielle ligninger – grafisk og ved beregning
• praktiske problemstillinger, som kan løses ved hjælp af den eksponentielle funktion
Anvendt litteratur:
Brydensholt, Ebbesen og Nielsen "Lærebog i matematik hhx 1 (Læreplan 2024)” Forlaget Systime
Kapitel 3.3 "Eksponentielle funktioner"
It-anvendelse: Maple
Skriftligt arbejde: Emneopgave 2 - Eksponentielle funktioner (inkl. mundtlige gruppefremlæggelser)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Andengradspolynomier
Formål
Formålet med forløbet er at eleverne får kendskab til og kan arbejde med andengradspolynomier.
Mål
Der arbejdes med målene om at eleverne skal kunne
- beskrive andengradsfunktionen og dens graf generelt
- gøre rede for hvorledes funktionens graf ændres, når koefficienterne i forskriften ændres
- gøre rede for andengradsfunktionens nulpunkter, fortegn, monotoniforhold og ekstrema
Emner
- regneforskrift og graf for et andengradspolynomium
- bestemmelse af toppunkt og nulpunkter for en parabel
- andengradsligningen
- funktionsundersøgelse af polynomier uden anvendelse af differentialregning
- økonomiske anvendelser af andengradspolynomier
Anvendt litteratur:
Brydensholt, Ebbesen og Nielsen "Lærebog i matematik hhx 1 (Læreplan 2024)” Forlaget Systime
Kapitel 5 "Andengradspolynomier"
It-anvendelse: Maple
Skriftligt arbejde: Emneopgave 3 - Andengradspolynomier
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Deskriptiv statistik
Formål
Formålet med forløbet er at eleverne får kendskab til og kan arbejde med deskriptiv statistik
Mål
Der arbejdes med målene om at eleverne skal kunne
•identificere statistiske problemstillinger og foreslå løsningsmetoder med og/eller uden anvendelse af it
•håndtere formler
•gennemføre modelleringer ved anvendelse af statistiske databehandlinger
Emner
•diskrete variable: pindediagram, trappekurve, typetal, middelværdi, median, kvartilsæt, fraktiler, variationsbredde, kvartilafstand og standardafvigelse
•grupperede variable: histogram, sumkurve, typeinterval, middelværdi, median, kvartilsæt, fraktiler, kvartilafstand og standardafvigelse
Anvendt litteratur:
Brydensholt, Ebbesen og Nielsen "Lærebog i matematik hhx 1 (Læreplan 2024)” Forlaget Systime
Kapitel 2 "Statistik"
It-anvendelse: Maple
Skriftligt arbejde: Emneopgave 4 - Deskriptiv statistik
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Finansiel regning
Formål
Formålet med forløbet er, at eleverne skal kunne arbejde med finansielle problemstillinger
Mål
Der arbejdes med målene om at eleverne skal kunne
• gennemføre modelleringer ved anvendelse af finansielle modeller
• udføre beregninger inden for kapitalfremskrivning ved hjælp af formler for slutkapital, startkapital, rente og løbetid/terminer
• redegøre for de matematiske sammenhænge mellem formlerne inden for kapitalfremskrivning
• udføre beregninger indenfor annuitetsregning ved hjælp af formler for nutidsværdi, fremtidsværdi, ydelse, løbetid/terminer og restgæld
• redegøre for de matematiske sammenhænge mellem formlerne inden for annuitetsregning
Emner
• Kapitalfremskrivning og tilbageskrivning
• Rentebegreber
• Annuitetsregning, herunder nutidsværdi og fremtidsværdi af annuitet
• Beregning af restgæld
• Amortisationsplan
Anvendt litteratur:
Brydensholt, Ebbesen og Nielsen ”Lærebog i matematik hhx (Læreplan 2024)” Forlaget Systime
Kapitel 4 "Finansiel regning"
It-anvendelse: Excel og Maple
Skriftligt arbejde: Emneopgave 5 - Finansiel regning
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
SO2: Matematiske modeller og økonomisk analyse
Formål:
I forløbet SO2: Matematiske modeller og økonomisk analyse skal der arbejdes med forskellige modeller fra fagene matematik og afsætning samt samspillet mellem dem. Ud fra relevant talmateriale om en branche og en virksomhed skal der opstilles matematiske regressionsmodeller, der sammen med data fra bl.a. tv-indslag, artikler og brancherapport skal bruges til karakterisere en virksomhed og dens interne og eksterne forhold.
Mål:
Det er målet, at du som elev skal erkende, hvordan matematik kan anvendes i forskellige økonomiske sammenhænge, og hvordan interne og eksterne forhold har betydning for en virksomheds strategiske arbejde.
Faglige mål (matematik):
Eleverne skal kunne:
• gennemføre modelleringer, primært inden for samfundsvidenskabelige og økonomiske fagområder, ved anvendelse af variabelsammenhænge, vækstbetragtninger (...) og have forståelse af modellens begrænsninger og forudsætninger
• formidle matematiske metoder og resultater i et hensigtsmæssigt sprog
• anvende relevante matematiske hjælpemidler, herunder CAS og matematikprogrammer, til løsning af givne matematiske problemer.
• behandle problemstillinger i samspil med andre fag
Faglige områder/emner (matematik):
Matematiske modeller
• Forholdet mellem den virkelige verden og den matematiske verden
• Fortolkning af modellers tal
• Anvendelse af modeller til forudsigelser
Regressionsmodeller, lineære og eksponentielle
• Residualer og mindstekvadraters metode
• Opstilling af lineære og eksponentielle regressionsmodeller vha. it-værktøj
• Korrelationskoefficient og determinationskoefficient (forklaringsgrad) samt residualplot
• Vurdering af modellens kvalitet
Formidling af matematiske resultater i et hensigtsmæssigt sprog
Anvendt litteratur:
Brydensholt, Ebbesen og Nielsen "Lærebog i matematik hhx 1 (Læreplan 2024)” Forlaget Systime
Kapitel 3.5.4 "Eksponentielle udviklinger"
It-anvendelse: Maple
Produkter:
Skriftligt notat
Mundtlig fremlæggelse
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/2571/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d77127847019",
"T": "/lectio/2571/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d77127847019",
"H": "/lectio/2571/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d77127847019"
}