Holdet 2013 HF Dansk - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Vidar Skolen
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2013 HF Dansk (1 hf Dansk, 2 hf Dansk)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Parzival
Titel 2 Fakta, fiktion og den hermeneutiske metode
Titel 3 Sproglige billeder & figurer
Titel 4 Kommunikationsanalyse i skrift og tale
Titel 5 Udsættes pga. skolens andre aktivieter uge 11+12
Titel 6 Kommunikationsanalyse i skrift og tale (fortsat)
Titel 7 Kommunikationsanalyse i skrift og tale (slut)
Titel 8 Optakt til DHO: det moderne & folkelige gennembrud
Titel 9 Dansk historie - DHO
Titel 10 Fælles fodslag: repetition af dansk A i 1. HF
Titel 11 Forløb 11: Læse- og  notatteknikker
Titel 12 Forløb 12: Retorik
Titel 13 Forløb 13: Romantikken 1800-1870
Titel 14 Forløb 14: Ekspressionisme
Titel 15 Forløb 15: Eksistentialisme og absurdisme
Titel 16 Forløb 16: Årsopgaveforløb
Titel 17 Forløb 17: Nyhedsjournalistik
Titel 18 Forløb 18: Klimatekster i danskfaget

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Parzival

Forløb:
Litterært analyse- og fortolkningsforløb. ”Parzival” af Wolfram von Eschenbach gennemgås i sin helhed med fokus på menneskelige udviklingsveje.

Formål:
Forløbet har hovedsagligt et dannelsesmæssigt og et studieforberedende formål med fokus på at udvikle jeres evne til at anvende tekster i forskellige sammenhænge, jeres kritisk-analytiske sans og perspektiv på verden og jer selv. Forløbet skal udvide jeres dannelseshorisont og udvikle jeres kreative og innovative evner til at undersøge virkelighedsnære problemstillinger, herunder hvilke ideer og forestillinger I skal forme jer selv og jeres liv efter.
I skal kunne:
– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed.
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
– analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
-demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund.

Indhold:
Kernestof: Litterært analyse- og fortolkningsforløb. ”Parzival” af Wolfram von Eschenbach (et middelalderværk) gennemgås i sin helhed med fokus på menneskelige udviklingsveje, skæbne- og skyldsbegreber samt ansvarlighed. Der lægges op til både en allegorisk, tropologisk og anagogisk fortolkning samt en relatering til nutiden. Relevante samfundsmæssige, psykologiske, teologiske og videnskabsteoretiske betragtninger vil blive inddraget.
Supplerende stof: Visning af filmen ”Girl, interrupted” af James Mangold

Metode:
Formidlings- og procesorienteret klasseundervisning ud fra et induktivt princip. Det vil sige  forelæsninger efterfulgt af samarbejde om analyse og fortolkning; en vekslen mellem tavleundervisning og klassedialog.

Materiale:
Wolfram von Eschenbach: Parzival
Desuden inddragelse af viden og tematisering fra følgende værker:
Aalbæk-Nielsen: Kærlighed i middelalderen
Høinæs: Katharerne, trubadurerne og gralstraditionen samt Middelalderens hjerte
Steiner: Kristus og den åndelige verden
Eventuelt selvstændig læsning af følgende artikler:
Hansen: ”Eftersøgningstematikken i Wolfram von Eschenbachs Parzival” i Om Arthur- og Gralsromanen
Harrekilde: ”Gralsmysteriet” fra Nyt Aspekt marts 2002
Kompendium til Parzival

Evaluering:
Løbende formativ evaluering i form af mundtlig vejledning samt en summativ skriftlig feedback på det skriftlige arbejde.

Fokuspunkter:
klassedialog

Opgaver:
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Girl, interrupted 31-08-2023
Parzivals udvikling 19-09-2023
Parzival og Gavan 21-09-2023
de tre steder 25-09-2023
Parzivalhæfte 06-10-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Fakta, fiktion og den hermeneutiske metode

Sprogligt og mediemæssigt perspektiv

Tekster (kernestof)
Læreplan Dansk A – hf 2017 (pdf): https://www.uvm.dk/gymnasiale-uddannelser/fag-og-laereplaner/laereplaner-2017/hf-laereplaner-2017, ca. 5.7 ns
Læringsstile - en undersøgelse af egne og hinandens (lærerudarbejdet materiale) ca. 1ns
Håndbog til dansk af Ole Schultz Larsen, Systimes Forlag 2015-2017, 4. udgave, 1. oplag, kapitlerne 2.1, 2.2 og 5.2 + filmiske virkemidler + analysevejledning 11 ca. 32ns
Man binder os på mund og hånd (1940= af Poul Henningsen (PH) lyrik
https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/m-n/man-binder-os-paa-mund-og-haand ca. 3ns
VÆRK 2 (mundtlig dokumentation): Min farfars hemmelige krig (2017) af Ida Grøn dokumentarfilm, Filmcentralen, https://filmcentralen.dk/gymnasiet/film/stay-behind-min-farfars-hemmelige-krig ca. 20ns
Hvor jernkorset gror af Jakob Fälling, uddrag af biografi om Jan Grarup fra 2019, ss. 9-12 (Jan Grarups artikel: Milltown-kirkegården, Belfast, Nordirland, 16. marts 1988) (4ns)
Forsvarets rekrutteringskampagne reklamefilm (2021) https://www.youtube.com/watch?v=WpMRZsJKCT4 ca. 0.5ns

Øvrige værktøjer
Ordbog: https://ordnet.dk/

Håndbog til dansk som opslagsværk

Forløbets indhold og fokus (særlige fokuspunkter)
• de faglige mål for faget
• den hermeneutiske cirkel og forforståelse
• det udvidede tekstbegreb
• fakta- og fiktionskoder
• fakta- og fiktions- og blandingskontrakter
• de taksonomiske niveauer og pointe-citat-kommentar-metoden (PCK)
• fælles forståelse af analyse og fortolkning versus vurdering
• i krig med dansk A og danske krigstekster
• mindre kreative skriveopgaver

Kernestof (fra læreplanen)
• analyse og vurdering af mediers brug i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
• basal kommunikationsanalyse: kommunikationssituationen + appelformer
• et udvalg af fakta- og fiktionstekster
• medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
• remediering
• visuelle og auditive virkemidler og deres funktion
• værk 2: dokumentarfilm

Faglige mål for faget (fra læreplanen)
• udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
• analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
• analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
• demonstrere kendskab til og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
• forholde sig kritisk og analytisk til information i digitale medier
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder
• undersøge virkelighedsnære problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes

CIRKA ANTAL LÆSTE NORMALSIDER: 70
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Min farfars hemmelige krig - skr. dok. værk 2 14-12-2023
Kreativ skriveopg: Om at tage udd. m/ Steiner HF 18-12-2023
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 11,25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde
Titel 3 Sproglige billeder & figurer

Sprogligt og litterært perspektiv

Tekster (kernestof)
Dronning Margrethe II's nytårstale 2023, https://www.kongehuset.dk/nyheder/laes-h-m-dronningens-nytaarstale-2023, ca. 3.8 ns
Hvor smiler fager den danske kyst (1925) af KANONFORFATTER Johannes V. Jensen, https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/h-i/hvor-smiler-fager-den-danske-kyst, ca. 3ns
Håndbog til dansk af Ole Schultz Larsen, Systimes Forlag 2015-2017, 4. udgave, 1. oplag, kapitlerne 4.2 og 4.3 ca. 12ns

Baggrundstekster (supplerende stof)
Forfatterweb: Johannes V. Jensen ca. 2ns
Hvorfor kanonforfattere? Kan en kanon skyde? Lærerudarbejdet materiale om baggrunden for kanonen i dansk litteratur ca. 3ns
Hvor smiler fager den danske kyst fremført at Syng med Sigurd: https://www.youtube.com/watch?v=-Sr0DXslLzc (senest set 070223 kl. 10:46) ca. 2 ns
Højskolesangbogen: https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/h-i/hvor-smiler-fager-den-danske-kyst (senest set 070223 kl. 10:45) ca. 3 ns

Øvrige værktøjer
Forfatterweb: https://forfatterweb.dk/
Ordbog: https://ordnet.dk/


Forløbets indhold og fokus (særlige fokuspunkter)
• at skrive en indledning
• semantiske felter
• teoretisk og kreativt arbejde med sproglige billeder og sproglige figurer

Kernestof (fra læreplanen)
• sproglig analyse og fortolkning
• produktivt og refleksivt skriftligt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk, herunder tekster gennem kreative arbejdsprocesser
• anvendelse af relevante litterære metoder

Faglige mål for faget (fra læreplanen)
• demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
• undersøge virkelighedsnære problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes

CIRKA ANTAL LÆSTE NORMALSIDER: 30
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Kreativ skr.opg: Billedsprog & semantiske felter 08-02-2024
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 4 Kommunikationsanalyse i skrift og tale

Tekster (kernestof)
• Håndbog til dansk af Ole Schultz Larsen, iBog Systime 2022, kapitel 4.12 (19 ns)
• Joharis vindue (1 ns)
• Lasagne (2019) af Thomas Korsgaard (fra novellesamlingen Tyverier) (5 ns)
• Stavgang (2007) af Helle Helle (udkom vistnok første gang i togmagasinet Ud&Se) (3 ns)

Baggrundstekster (supplerende stof)
• Helle Helle om at skrive (2018) https://www.youtube.com/watch?v=IFWbWY1DnXE (senest set 060224) 1 ns.
• Minimalisme og Helle Helle af Søren Vrist Christensen (2017) https://www.youtube.com/watch?v=P-zosnKjMUo (senest set 060224) (4 ns)
• Stavgang - en instruktion (2000) https://www.youtube.com/watch?v=2bAi6crmzxg (senest set 060224) (1 ns)
• Lasagne - det bedste af det billige (2000) https://www.youtube.com/watch?v=Fr_zmUF8kr0 (senest set 060224) (2 ns)
Knud Romer og Thomas Korsgaard i en samtale om hjemløshed i Tarteletter hos Thomas Korsgaard (2022)  https://www.youtube.com/watch?v=4M9s8H7HPXg (senest set 060224) (3.5 ns)

Øvrige værktøjer
Forfatterweb: https://forfatterweb.dk/
Ordbog: https://ordnet.dk/

Forløbets indhold og fokus (særlige fokuspunkter)
• At skrive en analyse og fortolkning (gruppe)
• Formidlende fremlæggelser for holdet (gruppe)
• Kommunikationssituationen
• Samarbejdsprincippet, det underforståede og maksimer
• Facework
• Transaktionsanalyse
• Joharis Vindue
• Anvende kommunikationsteorien på to noveller
• Refleksionskrivning med inddragelse af egne erfaringer
• Peer-feedback


Kernestof (fra læreplanen)
Metodisk arbejde med:
• kommunikationsanalyse af litterære tekster og reklamer
• vurdering af sociale mediers brug i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
• tekster fra 2000-tallet, herunder fra de seneste fem års litteratur
• produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed skriftligt og mundtligt


Faglige mål for faget (fra læreplanen)
• udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt og skriftligt
• demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
• anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
• anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed.
• analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster
• analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder
• undersøge virkelighedsnære problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes


CIRKA ANTAL LÆSTE NORMALSIDER: 45 ns
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Kreativ skr.opg: Peer-refleksioner kommunikation 19-04-2024
Usættes pga. skolens andre aktiviteter 21-04-2024
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
Titel 5 Udsættes pga. skolens andre aktivieter uge 11+12

Vi skulle have haft Holberg

Tekster (kernestof)

Baggrundstekster (supplerende stof)

Øvrige værktøjer

Forløbets indhold og fokus (særlige fokuspunkter)

Kernestof (fra læreplanenerne)

Faglige mål for faget (fra læreplanenerne)

CIRKA ANTAL LÆSTE NORMALSIDER:
Indhold
Omfang Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 2,25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Kommunikationsanalyse i skrift og tale (fortsat)

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Kommunikationsanalyse i skrift og tale (slut)

Det ene modul afsat til andre aktiviteter på skolen. I det andet forsatte forløbet.
Indhold
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 0,75 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Optakt til DHO: det moderne & folkelige gennembrud

Tekster (kernestof)

Henrik Pontoppidan – Ane-Mette (1887) 7,9 ns
Herman Bang – Nogle fattigbesøg før jul (1880) 8,9 ns
Håndbog til dansk af Ole Schultz Larsen, Systimes Forlag 2015-2017, 4. udgave, 1. oplag, kapitlerne 3.3 (fortællertyper), 4.5 (ordklasser) og 5.5 (billeder) ca. 22 ns
Jeppe Aakjær – Mich Øgendahl og de store forfattere med Christian Fuhlendorff i rollen som Jeppe Aakjær: https://www.dr.dk/skole/jeppe-aakjaer 10 ns
Martin Andersen Nexø - Lønningsdag (1896) 2,4 ns
VÆRK 3: Martin Andersen Nexø – Pelle Erobreren (1906) – filmen fra 1987 48 ns (romanen remedieret...)

Malerier (ligeledes kernetekster)

Barnemordet (1886) af Erik Henningsen
Fra Burmeister og Wains Jernstøberi (1885) af P.S. Krøyer
Hjemvendende arbejdere (1914) af Edward Munch
Sat ud (1892) af Erik Henningsen
Åkander (1910) af Claude Monet


Baggrundstekster (supplerende stof)

adjektiver (tillægsord) kapitel 18 her: https://www.studienet.dk/bedre-dansk/tillaegsordsfejl (set 230424) 4 ns
Amalie Skram – miniuddrag af Constance Ring (1885) genfortalt
Johannes V. Jensen og Henrik Pontoppidan – to nobelprismodtagere
https://www.andersennexoe.dk/ (set 230424) ca. 3 ns
https://faktalink.dk/titelliste/industrialiseringen (set 230424) ca. 3 ns
https://litteratursiden.dk/forfattere/martin-andersen-nexo (set 230424) ca. 4 ns


Øvrige værktøjer

danmarkshistorien.dk
forfatterweb.dk
litteratursiden.dk
ordnet.dk


Forløbets indhold og fokus (særlige fokuspunkter)

• Analyse og fortolkning af lyrik og epik (litterært og sprogligt-stilistisk)
• Analyse, fortolkning og vurdering af fortællende nyhedsjournalistik
• At skrive en akademisk opgave – DHO
• Billedanalyse
• Det folkelige gennembrud (omkring 1900): socialrealisme
• Det moderne gennembrud (1870-1890): kritisk realisme, naturalisme og impressionisme
• Henrik Pontoppidan (1857-1943), Herman Bang (1857-1912), Johannes V. Jensen (1873-1950), Martin Andersen Nexø (1869-1954) kanonforfatternes projekt(-er)
• Jeppe Aakjær (1866-1930)
• Modernitetserfaringen – frihed og fremmedhed
• Nobelprisen i litteratur
• Samfundskritik: kirke, klasse og køn
• Social indignation
•       Svensk
• Sædelighedsfejden
• Udviklingsromanen


Kernestof (fra læreplanenerne)

• Sproganalytisk tilgang til litterære tekster: sproglig analyse, fortolkning og vurdering.
• Historisk, æstetisk og tematisk læsning, herunder med vægt på teksternes betydning og funktion i samtiden og i eftertiden.
• Et historisk genremæssigt varieret udvalg af tekster fra 1870 til ca. 1914
• Fra dansk litteraturs kanon læses mindst én tekst af hver af forfatterne: Herman Bang, Henrik Pontoppidan, Johannes V. Jensen, Martin Andersen Nexø
• Litteraturanalyse og -fortolkning
• Anvendelse af relevante litterære metoder
• Litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
• Tekster gennem kreative arbejdsprocesser
• Norsk
• Værk 3: udviklingsroman remedieret


Faglige mål for faget (fra læreplanenerne)

• udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
• demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
• anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
• analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
• analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
• demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
• navigere og udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage i og bidrage til digitale fællesskaber
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder

CIRKA ANTAL LÆSTE NORMALSIDER: ca. 130 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde
Titel 9 Dansk historie - DHO

Ift. dansk A - se Studieplanen optakt til DHO.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Se også 1HF DHO DA/HI 20-05-2024
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 8,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Fælles fodslag: repetition af dansk A i 1. HF

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Forløb 11: Læse- og notatteknikker

Tekster (kernestof)

• Elevernes fremsøgte på internettet


Baggrundstekster (supplerende stof)

• Elevernes fremsøgte på internettet


Øvrige værktøjer

• Computer og internetadgang


Forløbets indhold og fokus (særlige fokuspunkter)

• Søgning efter information på internettet om læse- og notatteknik,
stikord på tavlen, skabelse af fælles dokument


Kernestof (fra læreplanen)

• studieforberedende kompetencer


Faglige mål for faget (fra læreplanen)

• navigere og udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information samt deltage i og bidrage til digitale fællesskaber
• undersøge virkelighedsnære problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes

CIRKA ANTAL LÆSTE NORMALSIDER: 4 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 2,25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Projektarbejde
Titel 12 Forløb 12: Retorik

Tekster (kernestof)

• folkevise: Torbens datter (ukendt årstal) med arbejdsopgaver ca. 10 ns
• kanonforfatter Ludvig Holberg & oplysningstiden: Fordærvet smag i kærlighed (1748) med arbejdsopgaver ca. 4 ns.
• Tobias Rahim: Når mænd græder (2022) https://www.youtube.com/watch?v=F5lq3NINeww (set 080824) tekst & video ca. 8 ns.
• Gabrielle: Fem fine frøkner (2014) https://www.youtube.com/watch?v=aAzRGZqo8AY  (set 080824) norsk tekst & video ca. 8 ns.
• Den debatterende artikel og skrivehandlinger i dansk, https://octavius.vibygym.dk/den-debatterende-artikel.html (set 130824) ca. 6 ns.

• meningsjournalistik:
o Det vælter frem med mænd, der græder: Det er godt, men der er også et men af Thomas Balslev, Heartbeats 5. okt 2022 https://heartbeats.dk/det-vaelter-frem-med-maend-der-graeder-det-er-godt-men-der-er-ogsaa-et-men/ (set 080824) ca. 3 ns.
o Roskilde, du er jo blevet til en sommerlejr med 50.000 feriebørn af Peter Juel Henrichsen, Berlingske, den 17. juli, 2022, ca. 5 ns.
o Til forsvar for Onkel Reje af Sebastian Dorset, POV, 4. maj 2023, ca. 2 ns.
o Leo Lummerkrog aka onkel reje af Klaus Ewald, 24nyt.dk, 18. maj 2023, ca. 2 ns.
o DR Ramasjang: En vigtig besked fra Onkel Reje.
https://www.facebook.com/watch/?v=628543219326526, 1. juni 2023, ca. 0,5 ns.

• Håndbog til dansk af Ole Schultz Larsen, Systime iBøger 2024, i alt ca. 35 ns.
o kapitel 4.3 Sproglige figurer (og repetition af 4.2 Sproglige billeder)
o kapitel 4.4 Sætningsopbygning
o kapitel 4.9 Retorik
o kapitel 4.10 Argumentation
o analysevejledning 5 Sproglig-stilistisk analyse af litterære tekster
o analysevejledning 8 Retorisk analyse af meningsjournalistik


Baggrundstekster (supplerende stof)
• Appelformer: https://www.youtube.com/watch?v=AlJZj04rvS8 (set 120824) ca. 4 ns
• Retoriske virkemidler: https://www.youtube.com/watch?v=Vlgpe6h6jNc (set 120824) ca. 4 ns
• Toulmins argumentationsmodel: https://www.youtube.com/watch?v=35bqJ90khEA (set 120824) ca. 4 ns
• Ludvig Holberg Museet: http://www.tersloesegaard.dk/2-uncategorised/8-ludvig-holberg (set 080824) ca. 1 ns.
• Onkel Reje: https://da.wikipedia.org/wiki/Onkel_Reje (set 080824) ca. 1 ns.


Øvrige værktøjer

ordnet.dk


Forløbets indhold og fokus (særlige fokuspunkter)

• kanonforfatter Ludvig Holberg
• folkevise
• norsk
• de seneste fem års litteratur (del)
• appelformer
• argumentation (typer, kneb, ordvalg)
• sproglige og stilistiske virkemidler
• Ciceros pentagram
• Toulmins argumentationsmodel
• meningsjournalistik
• skriftlighedsforløb: kreativ skrivning & den debatterende artikel


Kernestof (fra læreplanen)

• sproglig analyse, fortolkning og vurdering
• retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation
• litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
• tekster gennem kreative arbejdsprocesser
• produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk herunder et forløb med særlig fokus på skriftlighed


Faglige mål for faget (fra læreplanen)

• udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt og skriftligt
• beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
• demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
• anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
• anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
• demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder


CIRKA ANTAL LÆSTE NORMALSIDER: 100 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 22,75 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
Titel 13 Forløb 13: Romantikken 1800-1870

Romantikken: fædreland, dannelse, indre konflikter

Tekster (kernestof)

• Billedmateriale med biedermeiermotiver:
o C.W. Eckersbergs maleri Mendel Levin Nathansons ældste døtre, Bella og Hanna (1820)
o Martinus Rørbyes maleri Kirurgen Chr. Fenger med hustru og datter (1829)
• Billedmateriale som illustrerer romantisme:
o Le Cauchemar af Johann Heinrich Füssli (1781)

• Nationalromantik - fædrelandssange:
o Der er et yndigt land (1819) af kanonforfatter Adam Oehlenschläger ca. 1 ns
o Kong Christian stod ved Højen mast (1779) af Johannes Ewald)) ca. 1 ns

• Poetisk realisme
o Gyllembourg, Thomasine, Den lille Karen (1830) med arbejdsspørgsmål og baggrund ca. 15 ns.

• Dansk kvindebevægelse - og film om fransk forfatterinde
o Colette, Sidonie-Gabrielle filmen "Colette" - måske via linket her: Filmstriben, https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000004970/colette (set 260924, kl. 9:22). Hvilken kvinde var hun, og hvordan kan huns siges stadig at være aktuel i vores samtid? (ca. 35 ns)
o  Fibiger, Mathilde, Clara Raphael 12 breve (1851) med arbejdsspørgsmål og baggrund ca. 6 ns.
o  Grevinde Danner: Fra horeunge til kongens hustru. Podcast: "Magtens Kvinder - 50 procent mere historie?" https://natmus.dk/vorestid/podcast-magtens-kvinder/ (set 260924, kl. 9:20). Hvilken kvinde var hun, og hvordan kan hun siges stadig er aktuel i vores samtid? (ca. 20 ns)


• Biedermeiertræk:
o Det er så yndigt at følges ad (1855) af kanonforfatter NFS Grundtvig fra Højskolesangbogen - tekst og musik: https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/d/det-er-saa-yndigt-at-foelges-ad (set 290824) ca. 2 ns

• Supertanker om politikeren N.F.S. Grundtvig https://www.dr.dk/lyd/p1/supertanker-1623228413000 (set 290824) 20 ns (med arbejds- og refleksionsspørgsmål til podcasten fra sidste skoleårs 2. HF til dette års 2. HF)

• VÆRK 4: Grundtvig er død (2021) af Laura Ringo (de seneste fem års litteratur) ca. 50 ns. romanuddrag + de resterende 210 sider lånes individuelt som bog på biblioteket eller lyttes gratis på e-reolen: https://ereolen.dk/ting/object/870970-basis%3A39495422 (set 290824). Dokumentation for værk 4 mundtlig & skriftlig: PowerPoint med gruppefremlæggelser i klassen.

• Romantisme & verdenslitteratur i oversættelse
o Den sorte kat (1841) af Edgar Allan Poe (fra Samlede fortællinger 1, Klim 2017) ca. 9 ns. + Oplæsning: Lydbogsbibilioteket, https://lydbog.com/Lydbogsbiblioteket/sortekat/sortekat.mp3 (9 ns)
o Præludium fra St. St. Blichers "Trækfuglene" (med træk fra poetisk realisme) ca.1 ns + opført med sang og papirklip af Sofie Louise Dam (20119 https://www.youtube.com/watch?v=ukjGBN5ZxoM (set 290824)  ca. 1 ns

• Universalromantik (monistisk verdenssyn/dualistisk tankegang)
o Klokken (1845) af HC Andersen 4 ns + Oplæsning: Forlæst, https://www.xn--forlst-sua.dk/klokken (set 230924) 0.5 ns

• Kreativ skrivning
o  Opgaver fra FIP i dansk (2024)
o Opgaver fra FORFATTERDRØMME – 101 skriveøvelser af Søren Ellemose og Morten Ellemose, Forlaget Forfatterskabet.dk (2023)

•  At argumentere for et synspunkt
o  Debatkort fra Center for Digital Pædagogik om Kønsbaseret Vold, https://menable.cfdp.dk/dilemmaspil-koensbaseret-vold/ (set 060125)



Baggrundstekster (supplerende stof)

• Folkeeventyr vs. kunsteventyr (lærerudarbejdet) ca. 3 ns
• Introduktion til romantikken v/ Søren Vrist Christensen
https://www.youtube.com/watch?v=Dc0lD6CxFnc (set 290424) 6ns
• Introduktion til romantisme v/ Søren Vrist Christensen
https://www.youtube.com/watch?v=1iVxpqKSObs (set 290424) 5 ns


Øvrige værktøjer
• Billedmateriale: lærerens private fotos af Johannes Larsens illustrationer til St. St. Blichers Trækfuglene fra Johannes Larsen Museum, Kerteminde 24. august 2024
• Den danske ordbog - https://ordnet.dk/
• Forfatterweb om Edgar Allan Poe: https://forfatterweb.dk/ (0.5 ns)
• Håndbog til dansk af Ole Schultz Larsen, iBog Systime 2022, Analysevejledning 1, 2 & 3 samt som opslagsværk ca. 10 ns


Forløbets indhold og fokus (særlige fokuspunkter)
Romantikken (1800-1870): samfund, livssyn, skrivestil, sprog og genrer, herunder:
o National- og universalromantik, dualisme, biedermeier, romantisme, poetisk realisme
o Dansk kvindebevægelse
o To fædrelandssange
o Et kunsteventyr
o Novellen
o Romanen og lydbogen
o Podcasten
o (Kort-)filmen
o Den upålidelige jegfortæller
o Psykologisk læsemetode
o Dobbeltgængermotivet
o kanonforfatterne Adam Öehlenschläger (1779-1850), H.C. Andersen (1805-1875), N.F.S. Grundtvig (1783-1872) & St. St. Blicher (1782-1848) -og deres projekter
o Billedanalyse af biedermeiermotiver m.m.
o Hjælpeudsagnsord, mådesudsagnsord og udsagnsordenes tider
o Kreativ skrivning
o VÆRK 4 (romanværk) (del af de seneste fem års litteratur)


Kernestof (fra læreplanen)

• sproglig analyse, fortolkning og vurdering
• tekster fra romantikken
• mindst én tekst af hver af kanonforfatterne: Adam Oehlenschläger, N.F.S.
Grundtvig, St. St. Blicher og H.C. Andersen
• litteraturanalyse og -fortolkning
• anvendelse af relevante litterære metoder
• litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
• remediering
• verdenslitteratur i oversættelse samt tekstet
• del af de seneste fem års litteratur
• kreativ skrivning
• VÆRK 4: roman


Faglige mål for faget (fra læreplanen)

• demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
• anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
• analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
• demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
• navigere og udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage i og bidrage til digitale fællesskaber
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder


CIRKA ANTAL LÆSTE NORMALSIDER: 390
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Evalueringssamtaler HF dansk A, 2. år 01-10-2024
Virtuel dansk 1 03-10-2024
Gruppeopgave VÆRK 4 (roman/lydbog) 29-10-2024
Periodehæfte - Den litterære periode romantikken 31-10-2024
Omfang Estimeret: 37,00 moduler
Dækker over: 30,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
Titel 14 Forløb 14: Ekspressionisme

Kernestof (tekster)

• Broby-Johansen, Rudolf, BLOD (1922), Forlaget Æter (med lærerudarbejdede arbejdsopgaver) (ca. 50 ns)

• Digtere, divaer og dogmebrødre afsnit 2 1918-1930: https://www.dr.dk/drtv/se/digtere-divaer-og-dogmebroedre_-1918_1930_436968
(set 260924, kl. 12:59) (ca. 12 ns)

• Ekelöf, Gunnar, Station (1938) med arbejdsopgaver fra Auring, S. og E. Svendsen, Realismer og modernismer, Systime 2010. Svensk. (ca. 2 ns)

• Jensen, Bo Green, Opdateret af cand.mag. Anne Vindum, 2014. Blå bog og bibliografi opdateret 2020, Tom Kristensen, https://forfatterweb.dk/oversigt/kristensen-tom (set 091024, kl. 12:14) inkl. filmklippet (ca. 10 ns)

• Kjær-Hansen, B. og T.S. Bertelsen, fra Litteraturhistorien - på langs og på tværs, Systime Paperback, 2. udgave, 2014, kapitel 7: Modernisme og realisme (første halvdel af kapitlet, ss. 138-156 + om lyrik i perioden ss. 257-261 - udleveres i kopi) (ca. 10 ns)

• Kristensen, Tom, digtene: Det blomstrende slagsmål (1920) + Nat i Berlin (1921) + Det er Knud som er død (1933 & remedieret af The Minds of 99 (2014) https://www.youtube.com/watch?v=vGmvtKKF95A +  (set 091024, kl. 12:23  (med lærerudarbejdede opgaver) (ca. 10 ns)

• Rosengreen, Louise, Rudolf Broby-Johansen, https://forfatterweb.dk/rudolf-broby-johansen (set 091024, kl. 12:08) inkl. filmklippet (ca. 5 ns)


Supplerende stof (tekster)

• Henriksen, Mette, Rudolf Broby-Johansens Blod fra 1922 blev af samtiden opfattet som utugtig, ufuldstændig kunst, men har siden vundet anerkendelse for at være en del af startskuddet på modernismen i Danmark, https://litteratursiden.dk/analyser/broby-johansen-rudolf-blod (set 091024, kl. 12:05) (ca. 1 ns)

• Larsen, O. S., Håndbog til dansk, Dansklærerforeningen og Systime, 4. udgave, 2017, Analysevejledning 2 (ca. 1 ns)

• Spetz, Kasper, Angst (2014) remediering af Tom Kristensens digt Angst (1932), https://www.youtube.com/watch?v=2qZE4xW9pZo (set 091024, kl. 12:29) (ca. 2 ns)


Øvrige værktøjer

• Forfatterweb, https://forfatterweb.dk/
• Litteratursiden, https://litteratursiden.dk/
• Min læring, https://www.minlaering.dk/
• Ordnet, https://ordnet.dk/ordnetdk
• Sproget, https://sproget.dk/


Forløbets indhold og fokus

• Modernisme vs. realisme
• Modernitetserfaring
• Kulturradikalisme
• Dysmorfisme
• Ekspressionisme
• Futurisme
• Kanonforfatter Tom Kristensen
• Svensk
• Dokumentarfilm
• Kommaøvelser (med startkomma)
• Øvelse i talord vs. taltegn
• Remedieringer
• VÆRK 5 (digtværk - mundtlig dokumentation)


Faglige mål for faget (fra læreplanen)

• anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
• demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
• anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
• anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed.
• analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
• demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder


Kernestof (fra læreplanen)

• Mindst én tekst af kanonforfatter Tom Kristensen
• tematisk læsning med vægt på teksternes betydning og funktion i samtiden og i eftertiden
• tekster fra realisme og modernisme
• litteraturanalyse og -fortolkning
• anvendelse af relevante litterære metoder
• litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
• dokumentartekst
• VÆRK 5: Digtsamling

CIRKA ANTAL LÆSTE NORMALSIDER: 110
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 15,25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Projektarbejde
Titel 15 Forløb 15: Eksistentialisme og absurdisme

Tekster (kernestof)

• Den analyserende artikel, hhv. valgmuligthed 1: Den gode indledning med følgende tekster: uddrag af Tom Kristensens Hærværk (1930), uddrag af Karen Blixens Babettes gæstebud (1952) og af Martin A. Hansens Løgneren (1950). Valgmulighed 2: Karen Blixens novelle De blå øjne (1942) med YouTube-klippet Karen Blixen fortæller sin novelle fra samlingen "Vintereventyr" 1942, https://www.youtube.com/watch?v=u2JMUo2HMrs (set 231024, kl. 12:35) (i alt ca. 15 ns)

• Fibiger, Johannes og Gerd Lütken, Litteraturens Veje, dele af afsnittene Eksistentialisme fra Kierkegaard til Sartre + En kejserpingvin i den danske andegård + En Psykoanalytisk Læsning +  Klaus Rifbjerg - Under vejr med moderniteten + Prosaisten Martin A. Hansen, Systime iBog 2021 (ca. 20 ns)

• Kommaøvelser i minlæring.dk (ca. 5 ns)

• Rosdahl. Johan og Ivan Z. Sørensen, At læse Karen Blixen, afsnittene: Karen Blixens tekst Det ubeskrevne blad + Om den psykoanalytiske læsemåde, Systime iBog 2021 (ca. 25 ns)

• Rifbjerg, Klaus, Det er blevet os pålagt (1960) (med arbejdsopgaver) fra Bentzen, M. og H. Thygesen, Minikanon, Systime 2011  (ca. 2 ns)

• Seeberg, Peter, Hjulet fra hans novellesamling Eftersøgningen og andre noveller, Gyldendal 1962  (ca. 2 ns)

• Sørensen, Mimi og Mads Rangvid, fra Brug Litteraturhistorien, afsnittene Efterkrigstiden - skæbne og valg. Hvad er meningen? + Karen Blixen: At bære sin skæbne med stolthed + kort uddrag af Karens Blixens tekst Babettes Gæstebud, Systime iBog 2021  (ca. 10 ns)


Baggrundstekster (supplerende stof)

• Dokumentarfilm om Karen Blixen: https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/karen-blixen-en-fantastisk-skaebne (set 081024, kl. 8:52) (ca. 20 ns)
forfatterweb.dk (de fire kanonforfattere i forløbet)


Øvrige værktøjer
• minlæring.dk
ordnet.dk


Forløbets indhold og fokus (særlige fokuspunkter)

• Besøg på Karen Blixen Museet i Rungsted med skriveworkshop og rundvisning
• Centrale filosofiske og psykologiske grundideer fra 1800- og 1900-tallet
• De fire kanonforfattere: Karen Blixen, Martin A. Hansen, Peter Seeberg og Klaus Rifbjerg
• Den analyserende artikel
• Forfatternes projekter
• Kommatering
• Modernisme og realisme i litteraturen
• Samfundets påvirkning på litteraturen


Kernestof (fra læreplanen)
• tekster fra realisme og modernisme
• fra dansk litteraturs kanon mindst én tekst af hver af forfatterne: Tom Kristensen, Karen Blixen, Martin A. Hansen, Peter Seeberg og Klaus Rifbjerg.
• litteraturanalyse og -fortolkning
• anvendelse af relevante litterære metoder
• litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
• tekster gennem kreative arbejdsprocesser.


Faglige mål for faget (fra læreplanen)

• udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
• beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
• demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
• anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed.
• analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
• analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
• demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder


CIRKA ANTAL LÆSTE NORMALSIDER: ca. 85
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 35,00 moduler
Dækker over: 34,75 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
Titel 16 Forløb 16: Årsopgaveforløb

Tekster (kernestof)

• Inspiration til kropssprog/gestik
o Dalia Awadhs brandtale om Europarlamentsvalget 2024, https://www.youtube.com/watch?v=g8WzU1IyMk8 (set 130125, kl. 18:40) ca. 1,5 ns

• Inspiration til virkemidler
o H.K.H. Kronprinsesse Marys tale til H.K.H. Kronprins Frederiks 50-årsfødselsdag, https://www.youtube.com/watch?v=RmT5VhhG0Ls (set 130125, kl. 18:03) ca. 4 ns.
o Emu - Kongens nytårstale 2024, https://emu.dk/stx/dansk/sproganalyse/nytaarstaler, ca. 5 ns

• Jørgensen, Peter Stray, Talegaver – Mundtlig formidling for studerende på videregående uddannelse, Samfundslitteratur, 2014, 3. udgave, ss. 6-11 + 20-23 + 28-35 + 40-41 i alt ca.10.5 ns

• Larsen, Ole Schultz, uddrag af Håndbog til dansk (repetition fra retorikforløbet undtaget analysevejledning 7 (AV7)), Systimes Forlag 2015-2017, 4. udgave, 1. oplag, kapitlerne 4.2-4.4 + 4.7-4.10  samt AV 7: retorisk analyse af taler ca. 35 ns

• Zimmermann, Heinz, Tale, lytte, forstå i erkendelses- og beslutningsprocesser, Ukendt Forlag ISBN 87 87697 48 3, udgaven 1999, ss. 20-26 i alt 3.4 ns.


Baggrundstekster (supplerende stof)
• Undervisningsmateriale (uddrag), https://www.dansketaler.dk/undervisning?tag=Gymnasieskolen (set 130125) ca. 15 ns.

• Individuelt læst materiale til årsopgaven varierer ca. 100 ns

Øvrige værktøjer
Ordbog: ordnet.dk


Forløbets indhold og fokus (særlige fokuspunkter)
• Taleangst – vejrtrækning, visualisering, træning
• Talesituationen - kommunikationssituationen
• Det retoriske pentagram
• Tredelingen i enhver tale: fisken
• Den informative tale og lejlighedstalen
• Gør talen spændende med sproglige figurer og billeder
• Giv talen en tydelig rød tråd med semantiske felter
• Appelformer og bagvægt
• At huske stoffet – placeringer på dit værelse
• Peerfeedback
• Sandwichmodellen
• Feedback til feedforward
• Talens sprogunder – mødet med sprogånden
• Værk 6 - fagpakkeværk (årsopgaven)

Kernestof (fra læreplanen)
• produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk og andre fag
• tekster gennem kreative arbejdsprocesser
• kommunikationsanalyse

Faglige mål for faget (fra læreplanen)
• udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
• demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
• anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
• analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder
• undersøge virkelighedsnære problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes


CIRKA ANTAL LÆSTE NORMALSIDER: ca. 175
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 16,25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Individuelt arbejde
  • Pararbejde
Titel 17 Forløb 17: Nyhedsjournalistik

OBS REKLAMEFILM MÅTTE UDGÅ AF UVB, DA DER IKKE VAR AV-UDSTYR TIL RÅDIGHED

Tekster (kernestof)

• Elevernes selvvalgte reklamer: billeder med debatspørgsmål (ca. 5 ns)
• Elevernes selvvalgte nyhedsartikler (ca. 50 ns)
• Larsen, O. S., Håndbog til dansk, Dansklærerforeningen og Systime, 4. udgave, 2017, kapitel 5.1 Avisjournalistik og 5.6 Reklamer (ca. 30 ns)


Baggrundstekster (supplerende stof)

Berlingske.dk
BT.dk
• Børsen.dk
DR.dk
EB.dk
Information.dk
Jyllands-Posten.dk
KristeligtDagblad.dk
ordnet.dk
Politiken.dk
rokokoposten.dk
theonion.com
TV2.dk + lokalområder fx kosmopol.dk
Weekendavisen.dk
Zetland.dk
i alt ca. 20 ns.


Forløbets indhold (særlige fokuspunkter)

• Avistyper: omnibus, tabloid og niche
• Stofområder
• Indre komposition
• De fem nyhedskriterier
• Presseetik
• Objektivitetskravet
• Public service og public service-forpligtelsen
• Gallups kompasmodel/Minervamodellen
• Den politiske højre-venstre-akse
• Det journalistiske sprog
• Clickbait, fake news og misinformation
• Bias
• Satire
• At skrive en litteraturliste
• Tværfagligt samarbejde med fagene religion og filosofi: dydsetik, pligtetik og nytteetik (oplæg og cases, produktkrav/dokumentation: lydfil)


Kernestof (fra læreplanen)

• analyse og vurdering af mediers brug i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
• analyse af kommunikationssituationen


Faglige mål for faget (fra læreplanen)

• udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt
• demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
• anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
• analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
• demonstrere kendskab til og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
• navigere og udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage i og bidrage til digitale fællesskaber


CIRKA ANTAL LÆSTE NORMALSIDER: ca. 105 ns

OBS REKLAMEFILM MÅTTE UDGÅ AF UVB, DA DER IKKE VAR AV-UDSTYR TIL RÅDIGHED
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 35,00 moduler
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Pararbejde
  • Projektarbejde
Titel 18 Forløb 18: Klimatekster i danskfaget

Tekster (kernestof)

• Blendstrup, Jens, digt Dette er det oversvømmede digt, 2008 fra Jens Blendstrups Hallo – jeg er vejret, Borgens Forlag, 2008 (ca. 2 ns)
• DET UDVIDEDE TEKSTBEGREB, https://faktisketekster.digi.hansreitzel.dk/?id=282 (set 170125, kl. 11:20) (ca. 4.4 ns)
•  Elevernes selvvalgte: artikler, radioklip, sang, film: i alt ca. 40 ns.
• Hagen, Christina, sampling, VI TALER HELE TIDEN OM AT REDDE PLANETEN. MEN HVORFOR ER DET VIGTIGT, AT VI OVERLEVER, NÅR VI IKKE KAN FINDE UD AF AT LEVE?, 2018 fra Nyt Nyhedsbrev #1 her: https://www.catch.dk/1-christina-hagen/ (ca. 2 ns)


Baggrundstekster (supplerende stof)

• FN's 17 verdensmål: https://www.verdensmaalene.dk/fakta/verdensmaalene (set 030325)
• Parisaftalen 2015 (2030): https://lex.dk/Parisaftalen_-_klimaaftale_fra_2015?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI5Lyy-PXyiwMVchCiAx2LcB4vEAAYAiAAEgKH5fD_BwE (set 050325)


Forløbets indhold (særlige fokuspunkter)

• Forestilling i Operaen: The Great Gatsby
• Tværfagligt samarbejde med engelsk
• Klimaforandringer
• Humor som moden forsvarsmekanisme


Kernestof (fra læreplanen) (sidste forløb så helt overordnet)

• Sproglige perspektiver: Her undersøges med en sproganalytisk tilgang et genremæssigt varieret udvalg af teksttyper, herunder litterære tekster, medietekster, argumenterende tekster, taler.
• Litterære perspektiver: Her undersøges med en litteraturanalytisk tilgang et varieret udvalg af primært skønlitterære tekster. Fokus er på tematisk læsning, herunder med vægt på teksternes betydning og funktion i samtiden.
• Mediemæssige perspektiver: Her undersøges med en medieanalytisk tilgang et genremæssigt varieret udvalg af tekster, herunder nyhedsformidling, dokumentartekster, fiktionstekster, visuelle udtryksformer og tekster fra sociale medier.



Faglige mål for faget (fra læreplanen)

• udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
• demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
• analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
• analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder
• undersøge virkelighedsnære problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes


CIRKA ANTAL LÆSTE NORMALSIDER: ca. 50 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14,25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer