Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Vidar Skolen
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag B
|
Lærer(e)
|
|
Hold
|
2013 HF Samfundsfag (1 hf Samfundsfag, 2 hf Samfundsfag)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb 2: Demokrati og samarbejde
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
11,25 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb 1: Israel - Palæstina
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Muhammads liv
|
02-10-2023
|
Oplæg jødedom
|
29-11-2023
|
Synopse Israel - Palæstinakonflikten
|
10-12-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
30,00 moduler
Dækker over:
16,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb 4: Bysociologi. Gentofte eller Gelleruppark
Formål: Efter forløbet skal I have fået nok viden til at danne jer en mening om bysociologi - hvilken betydning har de rammer et individ vokser op under for deres muligheder i livet?
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Bysociologi
|
25-02-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
17,25 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb 7/5: Ung i Europa - Studietursprojekt
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Ung i Europa
|
13-06-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
45,00 moduler
Dækker over:
64 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb 6: EU og bæredygtighed
Forløbet har fokus på at få repeteret EUs institutioner og beslutningsproces.
Temaet er bæredygtighed. Her ser vi på hvordan det er gået med at få arbejdet på at passe på miljø og klima siden vedtagelsen af REACH i 2006, som vi gennemgik i det tidligere forløb om EU.
Med Klima og miljø som fokus, undersøger vi hvordan EU arbejder med det og har planlagt at arbejde med det i fremtiden.
Følgende kernestof og faglige mål fra læreplanen for samfundsfag B indgår i forløbet:
Kernestof:
- Politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, herunder de politiske systemer i Danmark og EU.
- globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske udvikling i Danmark, herunder konkurrenceevne og arbejdsmarkedsforhold.
Faglige mål:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet samt enkle teorier til at forklare og diskutere samfundsmæssige virkelighedsnære problemstillinger, herunder professionsrettede problemstillinger
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold
- formulere faglige problemstillinger og indsamle, kritisk vurdere og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af tabeller,
- formidle faglige sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter og indgå i en faglig dialog.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
EU og bæredygtighed
|
24-10-2024
|
Test - din viden om EU
|
25-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
20,25 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Forløb 10/7: Arkitektur og byplanlægning
Et tværfagligt forløb i samarbejde mellem samfundsfag og historie. Forløbet skal give en indsigt i fortidens betydning for det fysiske rum i form af indretning af byer og bygninger, og hvordan nutidens arkitekter og byplanlæggere bliver inspireret af fortiden i nutidens konstruktion af bygninger og byer. Fokus er primært på dansk og europæisk arkitektur.
I gennemgangen af arkitekturen gennem de sidste 4000 år, vil eleverne gennem relevante historiske nedslagspunkter, blive introduceret til, hvordan man kan aflæse en tidsperiodes idéer og værdier gennem arkitekturen.
Det skal give en viden om hvordan arkitekter designer bygninger, og hvordan eleverne selv kan være med til at designe bygninger hvor både form, funktion og kommunikation er indtænkt i designet.
Faglige mål og kernestof fra lærerplanen for historie A
Faglige mål:
Eleverne skal kunne:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶ redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶ analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
̶ reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
Kernestof:
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
̶ hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶ forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
̶ forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
Faglige mål og kernestof fra læreplanen for Samfundsfag B
Faglige mål:
Eleverne skal kunne:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- sammenligne og forklare sociale og kulturelle mønstre
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter og indgå i en faglig dialog.
Kernestof:
- identitetsdannelse og socialisering
- social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark.
Opgaver: Periodehæfte med egne tekster, tegninger og fotografier (Individuel aflevering), udarbejde en model af en bygning med en udstilling med plancher som forklarer bygningens form, funktion og kommunikation (Gruppeopgave) + mundtlig fremlæggelse af de teoretiske overvejelser bag modellens udformning (Gruppeopgave).
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Arkitekturmodel
|
15-11-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
30,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Forløb 8: Har du styr på økonomien?
Formålet med forløbet er at eleverne skal få styr på grundlæggende begreber inden for mikro og makroøkonomi. Og således blive i stand til at få styr på egen økonomi, samtidig med de forstår deres egen økonomis relation til national og international økonomi.
Forløbet dækker følgende:
Kernestof og faglige mål fra læreplanen for Samfundsfag B:
Kernestof
Økonomi
velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund
det økonomiske kredsløb, økonomiske mål, herunder bæredygtig udvikling, og økonomisk styring nationalt og regionalt
Faglige mål:
Eleverne skal kunne:
påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af tabeller, diagrammer og enkle modeller samt egne beregninger og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
formidle faglige sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter og indgå i en faglig dialog.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Øve musikcafé
-
Indhold i samfunsfagstimen i dag:
-
1. I skal besvare nedenstående spørgeskema om UMV
-
Indhold i dagens time:
-
3. Statsministerens nytårstale:
-
Se nyhederne på dr TV: TVA kl. 18.30 , vær klar til at præsentere netop den nyhed I fandt mest interessant for resten af klassen ca. 2 min.s oplæg. Hvad handlede nyheden om, og hvorfor syntes I netop denne nyhed er vigtig/interessant.
-
1. Dagens nyhed
-
5. Repetition fra sidste gang. Brug 5 min. på at tale med din sidekammerat og notere jer forklaringen på de vigtigste begreber der blev gennemgået i “Økonomi for dummies 1”:
-
Samfundsøkonomi.pdf
-
Indhold i timen:
-
Se nyhederne på dr TV: TVA kl. 18.30 , og orienter jer i Verdens bedste nyheders hjemmeside vær klar til at præsentere netop den nyhed I fandt mest interessant for resten af klassen ca. 2 min.s oplæg. Hvad handlede nyheden om, og hvorfor syntes I net
-
Se nyhederne på dr TV: TVA kl. 18.30 og orienter jer i Verdens bedste nyheders hjemmeside, vær klar til at præsentere netop den nyhed I fandt mest interessant for resten af klassen ca. 2 min.s oplæg. Hvad handlede nyheden om, og hvorfor syntes I neto
-
1. Dagens nyheder
-
Afsnit
-
I arbejder selv med blå bog
-
I har en lektie for til onsdag den 15.01 kl. 8.00. I skal skrive til mig her under beskeder på Lectio, hvad I har med i jeres årsopgave og hvad I gerne vil have med til udstillingen.Beskrivelsen skal indeholde følgende:Hvad er de forskellige dele af
-
Indhold i timen:1. Dagens nyheder
-
Gennemgang af filmen via “Walk-and-talk” med spørgsmålene:Hvad var det vigtigste budskab i filmenHvad var årsagen til finanskristen ifølge filmen?Hvad betyder det at “Shorte” en aktie”?6. Fælles opsamling og tid til at notere i jeres hæfter/digitale
-
Gennemgang af filmen via “Walk-and-talk” med spørgsmålene:Hvad var det vigtigste budskab i filmenHvad var årsagen til finanskristen ifølge filmen?Hvad betyder det at “Shorte” en aktie”?Vi ser en opsummering af de vigtigste begreber i filmen6. Fælles
-
Hør afsnit 99 "Kvinde du er ikke noget værd - feministisk økonomi" af podcasten Lev Kvinde. Linket er til podcast apple. Hvis I har spotify kan I høre episoden her
-
Er kvinder en underskudsforretning? Feministisk økonomi med Emma Holten
-
Husk at se TV Avisen på DR kl. 18.30 fra aftenen før
-
Husk at møde direkte i klassen kl. 8.00, der er ingen morgensang i dag, da vi får besøg af to privatøkonomer
-
Virtuel time - dvs. I arbejder selv med arbejdsspørgsmål, som I uploader under elevfeedback. Aflevering afgør om man får fravær for denne time.
-
Indhold:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Økonomi
|
24-01-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
35,00 moduler
Dækker over:
36 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/259/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60767410209",
"T": "/lectio/259/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60767410209",
"H": "/lectio/259/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60767410209"
}