Holdet 3g Id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Morsø Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Rikke Rask
Hold 2025 Id/Id (3g Id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 mountainbike (EKSAMEN)
Titel 2 klatring med sikringsbevis
Titel 3 volleyball (EKSAMEN)
Titel 4 Badminton  og sundhed (EKSAMEN fra c)
Titel 5 skisportstur
Titel 6 Capoeria og vals og idrætsorgan (EKSAMEN)
Titel 7 politiets optagelsesprøve og træningslære
Titel 8 hiphop (EKSAMEN fra c)
Titel 9 Flagfootball (EKSAMEN)
Titel 10 eksamens forberedelse
Titel 11 Forløb#5
Titel 12 Forløb#11

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 mountainbike (EKSAMEN)

Klatreforløb med sikringsbevis

Mtb forløb i skoven (EKSAMEN)
PRAKTISK INDHOLD
- Gearskifte- og bremseteknik
- Dynamisk gearskifte ved kørsel
- Position på cyklen (dynamisk position med løbende vægtforskydning efter behov)
- Teknik ved op- og nedkørsel (pedalposition, vægtforskydning, krop som fjeder)
- Teknik i sving (pedalposition, overkroprotation)
- Teknik ved drops

TEORETISK INDHOLD
Introduktion til mountainbike, udstyr, sikkerhed (7 sider)
Teknik i MTB (12 små teknikvideoer fra Yubio)

Teori:
Ekstremsport
træningslære - kap 2 Yubio (2023-2026)
træningsplan for MTB

Klatring (5 gange)
Eleverne har i løbet af forløbet opnået et sikringsbevis inden for Dansk Klatreforbund således at de - sammen med en lærer - herefter kunne stå for at sikre de brobyggere (8,- 10. klasse).
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 3 volleyball (EKSAMEN)

Volleyball og teampsykologi

Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært de forskellige slag. Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik.

Læringsmål:
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
- Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd
- Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
- Forståelse for regler og rotationssystem
- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen

Teori:
Regler, idé og organisering i volleyball (5 sider)

Forspænding og springtræning (4 side)
Bevægelsesanalyse af simple styrketræningsøvelser samt smash i volleyball (2 sider)
Arbejdskravsanalyse (2 sider)


Forsøg (2 sider)
Test af hoppehøjde med og uden forspænding
Test af muskeludholdenhed i wall-sit

Teampsykologi - det velfungerende team
Henriksen " "idrætspsykologi kap 8 (s.85-91) +kap. 9", (s. 97-101)
Tuckmans teampsykologi

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Badminton og sundhed (EKSAMEN fra c)

Forløbet løftet til B og repetition af badmintonforløbet fra på C-niveau.

Formål med forløbet er grundlæggende indføring i teknikken omkring spil på halv bane. Gennem undervisningen har vi først arbejdet med basale greb og svingsløjfer, dernæst benarbejde og sammensætning af forskellige slag. I undervisningen er der arbejdet med både formelle og kamplignende spiløvelser.

Læringsmål:
- Kendskab til slagene serv, clear, drop, netdrop, lob og smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop, lang forhåndsserv og kort baghåndsserv
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen, herunder spilcentrum

Teori:
- Badmintons regler, idé og organisering (4 sider)
- Arbejdskravsanalyse i badminton (2 sider)
- Aerob effekt og aerob kapacitet
- Anaerob effekt og anaerob kapacitet (1 side)

Sundhed (16 sider)
- Definitionen af sundhed
- Arv og miljøs betydning for sundhed
- KRAM-faktorerne
- Søvn
- Kropsidealer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 skisportstur

Skisportstur i Østrig

Teoretisk og praktisk basisundervisning i alpin skiløb
Anatomi test
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Capoeria og vals og idrætsorgan (EKSAMEN)

Musik og bevægelse og idrættens historie

CAPOERIA (4 moduler)
Capoeiras historie og indføring af kampdansen via videoer fra Youtube

Ginga (grundtrin)
Meialua de frente (cirkelspark udefra og ind over midten)
mâcao (frontspark)
cocohrinha: (front forsvar)
esquiva til venstre og højre (forsvar)
Aù (vejrmølle til forflytning)

Kendskab til
Parfuso (håndstand med håndskift til forflytning)

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- teknisk færdigheder med at finde tilbage til Ginga i et flow
- udføre de forskellige spark og forsvar i balance
- bruge rytmen i musikken på korrekt måde
-  sætte variationer sammen i små formelle rutiner
-  have kendskab til at kunne "kæmpe" frit overfor hn i par
-  Have kendskab til måden at kæmpe på i en cirkel hvor man skifter tur

VALS (4 moduler)
Grundtrin (single og i par)
Danse i firkant
Damens højredrejning

HVAD SKAL JEG KUNNE - VALS
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for den valgte dans
- Beherske en længere rutine
- Bevægelser i takt til musikken
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner


TEORETISK INDHOLD
Dansk idrætshistorie (12 sider)
- Den tidlige idræt
- Den moderne idræt
- Den svenske gymnastik
- Sporten

- Labans bevægelseslære er repeteret
- Komplekse bevægelser

Samlet tekstomfang:
24 sider

_____

Hiphop løftes fra c--> B
eksamensgrupper er lavet så de på ny kan lave en hiphopserie






Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer



Titel 9 Flagfootball (EKSAMEN)

Flagfootball
I dette forløb forventes det at eleverne kan:
- Kaste en amerikansk fodbold, så den roterer rigtigt i luften
- Gribe en amerikansk fodbold stående/i bevægelse - både lave og høje bolde
- Udføre forskellige løberuter med retningsskift (cuts) og med god acceleration (Out - In, Hook - Fly, Come back & Post)
- Have en vis forståelse for reglerne i spillet samt de mest brugte udtryk
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskelige defence-principper
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige offence-principper
- Have spilforståelse og løbe i henhold til de aftaler, som ens playbook indeholder (En fælles løberute var Bad girl og Fake bad girl)

Klassen har til sidst i forløbet været delt op i tre hold så de gennem flere moduler spillede efter holdets playbook.  

Teoretisk
- regler, idé og organisering
- historie om flagfootball
- aerob og anaerob træning - og hvordan man træner sin kondition og træninsadaptioner/effekyer af både aerob og anaerob træning.
Der var et fokus på det anaerobe arbejdskrav i flagfootball - her har vi trukket tråde til træningsforløbet og hvordan man mest optimalt som flagfootballspiller kan træne sin anerobe arbejdsevne via fx intervalløb.
- steady-state kurve

- Aggression i idræt (Yubio)
- Trænerrolle og ledelse (Yubio)

Evaluering
Forløbet er afsluttet med afprøvet drejebog.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 11 Forløb#5

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#11

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer