Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Skive Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
Lærer(e)
|
Marianne Lang Riisbøll
|
Hold
|
2023 En/z (1z En, 2z En)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
War
Fokus på krigsoplevelser og -beskrivelser, soldatens motivation og udfordringer, især før og efter krigsoplevelsen. Vi analyserer forskellige tekster om krig for at undersøge, hvordan krig opleves og formidles i tekster, og hvordan krigsoplevelserne påvirker soldaten og dennes omgivelser efter at være hjemvendt.
Vi læser en artikel (The Vulture) om vanskelighederne ved at lave en krigskritisk fiktionsfilm uden at komme til at forherlige krig Vi ser et længere klip Band of Brothers-serien for at undersøge fremstillingen af krig heri.
Formål:
At analysere forskellige tekster og genrer om krig fra forskellige tidsperioder med henblik på at få viden om hvordan krig opleves og formidles i tekster, hvordan krigsoplevelserne påvirker soldaten og dennes omgivelser efter at være hjemvendt.
Der vil være fagligt fokus på analyse af skønlitterære tekster og sagprosa. Derudover er teksterne "The man I Killed" og "War" tvetydige angående genrebestemmelse, idet de kan læses som både fiktion og sagprosa.
Tekster :
"The Man I killed" - Tim O'Brien, 1990, s. 58, printet i "From Battlemind to Homemind", Chr. Bisgaard Olesen. Columbus: 2013
"War" Sebastian Junger (extract). Fourth Estate (2010)
"Your Time in Iraq Makes you a Threat to Society" Andrew Chambers, Ted Talk:
https://www.google.com/search?q=your+time+in+iraq+makes+you+a+threat&rls=com.microsoft:da-DK&ie=UTF-8&oe=UTF-8&startIndex=&startPage=1&gws_rd=ssl
"The 50 greatest war movies ever made" af Keith Phipps, The Vulture Magazine. Nov. 29, 2023.
Supplerende:
Klip fra et afsnit af "Band of Brothers"
trailer til "Black Hawk Down"
Calvin & Hobbes - stribe om krig
ca 20%
grammatisk har vi fokus på
nutids- og datidsendelser, samt kort tillægsform, og derudover adjektiver med både øje for adjektiver i grammatisk og litteraturanalytisk sammenhæng.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Lav arket om bøjning af verber (se herunder)
-
EGG opgaver, kap 1.pdf
-
write 5 sentences about the short film "The Silent Child", se link herunder
-
The Silent Child
-
Minlæring
-
Medbring "English grammar guide."
-
Identify places where you use English in your everyday life - it could be English song lyrics, movies, you tube shorts, gaming or other places where you engage with the English language.
-
Medbring grammatikbogen og lav opgaverne 10C og 10D (indtil "i nogle år.") til i dag. Bemærk at I skal bruge reglerne fra kapitlet
-
Vi skal arbejde med "The Man I Killed" og adjektiver i vores grammatikbog (s. 64)
-
War compendium.docx
-
kap 14.pdf
-
Læs "The Man I Killed" derhjemme (se teksten og ordliste dertil i kompendiet)
-
Brug 20 min. på analyse-opgaverne til "The Man I Killed"
-
The Man I Killed, opsamling, 1z.pptx
-
Læs teksten "War" i kompendiet og husk at læse ordlisten godt også.
-
Husk grammatik-bog (I, der mangler, kan hente en på biblioteket i løbet af i morgen)
-
Lav opg 3d i English grammar Guide
-
brug 15 min på vedhæftede tekst og find 5 - 10 svære ord
-
War movies, The Vulture.docx
-
Læs teksten grundigt. Læs en del af teksten højt for dig selv og genfortæl på engelsk eller dansk derhjemme.
-
https://docs.google.com/document/d/1HkCJpo6r03C7bLjtn5WWDHaVjKS-HBs0isFbLp3rrUk/edit?usp=sharing
-
Word list
-
Husk grammatikbogen English Grammar Guide - I der mangler at få en, kan hente en på biblioteket. Husk at låne bogen på computeren
-
Do-omskrivning
-
STUDY QUESTIONS
-
Your time in Iraq makes you a threat to society Andrew Chambers
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Skrive
- Diskutere
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
2
|
EKSAMEN: South Africa + Born a Crime (værk) 1
Forløbet har fokus på kampen mod apartheid og konsekvenserne heraf. Vi starter forløbet med en intro til Trevor Noah og hans opvækst under Apartheid.
Teksterne, som vi arbejder med analytisk, tager udgangspunkt i bogen 'From Dompas to Democracy'. Der arbejdes både med fiktions- og nonfiktionstekster, små film og et skrevet værk.
Forløbet byder på en intro til engelsk som et lingua franca og hvordan det er blevet det. Heri indgår en kort gennemgang af det britiske imperiums kolonier.
Video: Why did English become the international language?:
https://www.youtube.com/watch?v=iqDFPU9YeQM
Kernetekster:
"From Dompas to Democracy", Birger Axen & Karen Bente Holmgaard Andersen m.fl Gyldendal:
- "Major Historical Events" der giver et kort overblik over vigtige historiske begivenheder: - - The great Trek, Boer-krigene, Natives Land Act, mv. (s. 48-51)
- "An Appeal to the Parliament and Goernment of Great Britain and Ireland", (s. 53-55)
- "Humpfrey Tyler's eye-witness report" (s. 15-17)
- "The Child Who Was Shot Dead by Soldiers at Nyanga", Ingrid Jonker (1963) (s. 18-19)
- "Soweto protest turns violent", ukendt, (1976) (s. 20)
- "Unite, mobilise, fight on!" (1976) Nelson Mandela
Trevor Noah: Born a Crime - Stories from a South African Childhood (værklæsning)
Videoer:
Apartheid Explained
https://www.youtube.com/watch?v=S7yvnUz2PLE
Soweto Uprising
https://www.youtube.com/watch?v=gOU15CQL2Mc
Nelson Mandela (biography):
https://www.youtube.com/watch?v=PyfOrbO0xf4
Supplerende tekster:
video:
in-between fra "The Daily show" https://www.youtube.com/watch?v=kMqqEzUKxrc
"Trevor Noah Interview with Koko" https://www.youtube.com/watch?v=SKb-bMyn-Ss
Grammatisk har vi fokus på do-omskrivning og adjektiver
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
EKSAMEN: South Africa + Born a Crime (værk) 2
Vi læser sektion 1 og 3 af bogen "Born a Crime"
Fokus på mundtlighed og samtale i grupper
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Velkommen tilbage! Jeg håber I har haft en god ferie
-
Opstart på adjektiver
-
I "Born a Crime" Læs Ch. 4 og de tekster med fed skrift før og efter (i alt 12 sider)
-
Medbring Born a Crime og hæftet om adjektiver (udleveret sidste gang)
-
Bemærk af vi arbejder sideløbende med adjektiver - lektien på minlæring er til d. 30/8
-
Læs kap 5 og 6 i Born a Crime
-
Resten af tiden skal I bruge på adjektiver på min.læring.dk
-
Vi skal arbejde med kap 5 og 6 i "Born a Crime"
-
Born a Crime, ch 5 - 6.docx
-
Medbring kompendium, der hedder "8. Adjektiver og adverbier"
-
Sproglig analyse.docx
-
obs, der er en test i adjektiver og stilleje på mandag. Stoffet gennemgås i dag
-
Lav sidste side i papirerne om "8. Adjektiver og adverbier" (51)
-
Lav spørgsmålene til kap 5 i "Born a Crime" færdige derhjemme.
-
Papir-test om adjektiver. Husk blyant og viskelæder. Ordblinde elever skal bruge pc - opgaven kommer her på timen.
-
Medbring ark om stilistisk analyse.
-
Der er oprettet opgaver om samme emne, adjektiver, på minlæring: Minlæring
-
Lav opgaver til kapitel 6 i Born a Crime. ( udleveret på papir).
-
opgaver til kap 15.pdf
-
Læs og med kompendiet om stilistik til i dag. (Udleveret på papir og ligger i mappen "Stilistik" her på lectio)
-
Medbring "Born a Crime"
-
Læs kap 7 og 8 i "Born a Crime"
-
Test i adjektiver og adverbier, sproglig analyse.docx
-
Læs kap 15 i "Born a crime"
-
Udfyld ark om sætninger i aktiv og passiv (vedhæftet)
-
passivdannelse.docx
-
ordliste
-
Læs til s 217 i "Born a Crime"
-
Læs resten af kapitel 16 i "Born a crime" og besvar opgaverne dertil, som blev udleveret i fredags. De er vedhæftet herunder.
-
Born a Crime, Chapter 16.docx
-
Læs kap 17 i "Born a crime " til i dag. Undersøg, hvilke ord/udtryk i kasserne, du kan forklare på engelsk og noter svar til de følgende spørgsmål, imens du læser.
-
Born a crime, Ch 17.docx
-
Hent et print af spørgsmålene på biblioteket-kan findes samme sted som når I henter bøger.
-
Læs kap 18 til i i dag i "Born a Crime"
-
Medbring English Grammar Guide
-
Vi mødes I 68
-
https://travel.usnews.com/rankings/best-african-and-middle-eastern-vacations/
-
https://youtu.be/AIXUgtNC4Kc?si=GC6buAOeQ1uc4oZa
-
Bemærk opgaver på min.læring.dk om modalverber og futurum.
-
Det er lektien til d. 25/10
-
Postcolonialism, How to write about Africa.pdf
-
Minlæring
-
Tag teksten "6 Postcolonial perspectives" med (grøn forside)
-
Individuelt arbejde med skriftlig opgave "How to write about Africa"
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
EKSAMEN: Language, power and race in the US
Language, power and race
African-American stereotypes
Hvordan kan ord være magtfulde? Har vi et ansvar for at være bevidste om hvilke fordomme og stereotyper, vi møder hinanden med? Hvordan tales der om race?
Forløbet fokuserer primært på amerikanske tekster der på forskellig vis tematiserer sprog, magt og race i det amerikanske samfund og vi arbejder med hvordan sproglig variation er med til at udtrykke hhv. magt/afmagt.
Der arbejdes især med elevernes bevidsthed om sprog i relation til stereotyper og fordomme.
Vi ser "Get Out", der tematiserer leger med stereotypiske forestillinger om afro-amerikanere.
Derudover arbejdes der med stilleje.
Kernetekster:
"How to pronounce 'knife'" (2020), novelle af Souvankham Thammavongsa.
"Get Out" (2017), Jordan Peele
“3 Things Amy Cooper Did In Central Park To Damage Her Reputation And Career” (2020), Terina Allen
Tekstuddrag fra bogen "Power and Language, Gender, Sexuality Ethnicity, Race and Social Class", Tine Vedel Eriksen; Columbus, 2013:
- digtet "Niggers , Niggas & Niggaz" af Julian Curry, (s. 105)
- digtet "I Can't Read", Lamont Carey (s. 93-95)
- "The Language of Race", artikel
Supplerende:
Optagelse af Julian Curry der optræder med "Niggers, Niggas & Niggaz",
Optagelse af digtet Lamont Carey, der optræder med "I Can't Read"
ca 20 %
grammatisk arbejder vi med verber, herunder udvidet tid og særlig brug af -ing-form
|
Indhold
|
Kernestof:
-
lav opgaver om modalverber og futurum på minlæring - skriv hvis der er udfordringer!
-
Lav opgaverne på minlæring.dk i modalverber og futurum
-
Det er lektien til d 25/10
-
Minlæring
-
Opsamling på modalverber, som I har arbejdet selv med.
-
Vi skal se resten af "Get Out". Medbring papirerne dertil
-
Tag papirerne til "Get Out" med
-
Pre-reading til The Language of race.pdf
-
African American stereotypes, Decoded.docx
-
Slå ordene på side to i vedhæftede dokument "African American Stereotypes" op efter behov. Du skal bruge ordenes betydning og kunne forklare det på skrift på engelsk
-
Are Fried Chicken & Watermelon Racist? | Decoded | MTV News
-
læs side 83 - 84, l. 30. og forbered pre-reading i bogen "Language and power". Teksten hedder "The Language og Race"
-
De, der ikke var der torsdag, skal gå ned og låne bogen
-
Vi skal arbejde videre med "The Language of Race"
-
Medbring bogen "Power and Language"
-
Vi mødes I 35
-
gloser til 3 Things Amy Cooper did...
-
Brug 10 min på at orientere dig i eksamensopgaven. Du skal ikke lave opgaverne, men notere dig, hvordan siden er bygget op. I timen skal vi arbejde med opgave 5a og 5b
-
Find det dokument, der gemmer sig under "template" og bemærk dig, hvordan det er organiseret. Det er den slags skabelon, du også skal bruge til eksamen.
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
EKSAMEN: Class and identities in Great Britain
Dette forløb arbejder med det britiske samfund i dag med særlig fokus på klasse, klassemarkører og britisk selvforståelse. Vi arbejder med analyse af sagprosa og de dertil hørende faglige begreber i forbindelse med retoriske virkemidler og stilistik, herunder beskrivelse af stilleje.
Vi arbejder med især sproglig og stilistisk analyse af avisartikler.
Tekster:
"Another Brick in the Wall: Part 2" (1979), Pink Floyd (sangtekst + video)
"The Great British Class Survey" (2011) - links til nyhedsklip herunder:
https://www.youtube.com/watch?v=zInIRiBOp44&t=115s
https://www.youtube.com/watch?v=5QWmi3WRT6o
The Guardian: Should we abolish public schools?:
https://www.youtube.com/watch?v=pN36jVSp1x0&t=2s
"Love me or hate me" Lady Sovereign (sangtekst)
"How to pass the posh test: ‘Do you know Marmaduke Von Snittlebert?’" Owen Jones, Stephen Moss, Lucy Mangan, Imogen Fox, Archie Bland. (15 Jun 2015)
"On the streets of binge Britain" Jay Rayner, Sun 5 Sep 2004 The Guardian.
"The Silent Child", kortfilm https://www.google.com/search?q=the+silent+child&rlz=1C1GCEA_enDK836DK836&oq=the+silent+child&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUqCggAEAAY4wIYgAQyCggAEAAY4wIYgAQyBwgBEC4YgAQyBwgCEAAYgAQyBwgDEAAYgAQyBwgEEAAYgAQyBwgFEAAYgAQyBwgGEAAYgAQyBwgHEAAYgAQyBwgIEAAYgAQyBwgJEAAYgATSAQgyNDI0ajBqN6gCALACAA&sourceid=chrome&ie=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:febedbd8,vid:2GbxFIVQv8c,st:0
Supplerende:
Om "public" og "state" skoler
https://stpetersprep.co.uk/news/what-difference-state-public-private-schools/#:~:text=What%20are%20Public%20Schools%3F,of%20the%20most%20famous%20examples.
bagrundsvideoer om det britiske samfunds historie: https://www.youtube.com/watch?v=mxV3V0ZDtb4&list=PLvsS9mRi0sXZyXDqnxUqZmGpNVTvcQdz-
Korte filmklip:
Bid af interview på Graham Norton, hvor Matt Smith kommer til at sige at han er "common" (posh or common): https://www.youtube.com/watch?v=lqc-dW76_vM
Baron wants 'castle-trained' wife to give him Male Heir
https://www.youtube.com/watch?v=mzS90Q0GW6M
Victoria Beckham – "I am working class"
https://www.google.com/search?q=victoria+beckham+working+class&rlz=1C1GCEA_enDK836DK836&oq=victoria+beckham+working+class&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyBggAEEUYOdIBCDgzMzhqMWo3qAIAsAIA&sourceid=chrome&ie=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:e1a23580,vid:AqGkAaOLipQ,st:0
Vi arbejder med adjektiver og adverbier
ca 12%
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Vi skal have skrivetid i lokale 55 hvor I skla skrive så meget som I kan nå på afleveringen om "What Amy Cooper did" på modulet og aflevere umiddelbart efter.
-
Medbring evt. høretelefoner, hvis du gerne vil se/lytte videoen med Amy Cooper en gang til.
-
Tilladte websider 2024.docx
-
Vi skal lære om komma på engelsk
-
Lav opgaverne til komma og relative pronominer på minlæring.dk. Begge lektierne står til i dag og der er link herunder.
-
Minlæring
-
Opstart på nyt forløb om bl.a. klasse i England.
-
What’s the Difference Between State, Public and Private Schools? | St Peter’s Prep
-
Læs på hjemmesiden til Sct. Peter's Preparatory School, læs til overskriften "Is A Private School Right For Me?"
-
Hvad er forskellen på private schools, public schools og state schools? (det er ikke nemt!)
-
Medbring "Language and Power"-bogen
-
Skiftlig eksamen STX B-niveau Fiction,.pptx
-
Skriftlig eksamen STX B-niveau Non-Fiction.pptx
-
Øv dig i ordlisten "Public vs state schools". Vi laver en skriftlig øvelse i starten af timen.
-
Identity and Belonging in Britain, Class Vocab.pdf
-
Humourous definitions of class in Britain.docx
-
Read “Watching the English” pp 124-126 in “Language and Power”
-
Læs resten af "Watching the English"
-
Og medbring ark om kommasætning
-
Engelsk B, delpr 1, modelb term. 2025.pptx
-
Gode råd når du skal skrive et engelsk essay 1.doc
-
Terminsprøve, opgaveformulering.docx
-
https://app.minlaering.dk/lektier?vis=314108
-
Hvad er de vigtigste forskelle mellem Alistair Ryle (den ene kandidat til klubben) og Miles (vores hovedperson)?
-
Medlemmerne af klubben gør mange ting, som man tænker, er usmarte. Hvad er de værste ting, de har gjort indtil nu, synes du?
-
Ville du have lyst til at være medlem at klubben?
-
FORMS OF APPEAL (2).docx
-
Forms of appeal, examples, exercise (2).docx
-
On the streets of binge Britain.docx
-
The rhetorical pentagon_introduction1 (1).docx
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Many Englishes
Forløbet om udbredelsen af det engelske sprog fokuserer på det engelske sprogs rolle i en række tekster fra andre engelsktalende lande, som har relation til kolonialisering.
Vi læser tekster der tematiserer forholdet mellem sprog, identitet og magt /indflydelse.
Fra antologien "English, Global Language, Global Anguish", Malling Beck 2007:
uddrag af "Robinson Crusoe", Daniel Defoe, (1719)
uddrag af "The Mystic Masseur", V.S. Niapaul (1957)
uddrag af "How Pearl Button was Kidnapped"(1912)
derudover:
uddrag af romanen "Americanah", af Chimamanda Adichie fra (2013)
Kort tekst om hvad postkolonial kritik er: "Postcolonial Criticism" fra "The PostColomial Studies Reader" B.Ashcroft m.fl (red.)
Supplerende:
"Room Service", Anonymous, kort humoristisk gengivelse af samtale mellem engelsktalende gæst på et asiatisk hotel, den står i "English, global language, global anguish"
skr arb: fiktionsanalyse
12 %
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
EKSAMEN: Ink of fear - horror fiction
Forløbets indhold og fokus
I dette forløb vover vi os ud i de mørkeste afkroge af menneskesindet og undersøger, hvordan gyserlitteratur både kan virke skrækindjagende og dragende på samme tid.
Forløbet tager afsæt i den gotiske litterære tradition, som ses fortolket på forskellig vis i kerneteksterne; fra Edgar Allan Poes horrorklassiker The Tell-Tale Heart (1843) til Tim Burtons Frankenstein-inspirerede eventyrfilm Edward Scissorhands (1990).
Genremæssigt arbejder vi i forløbet fortrinsvis med skønlitterære tekster, og vi tilgår værkerne nykritisk med særligt fokus på fortælleteknik samt person- og miljøskildring; freudiansk med fokus på id, ego og superego samt ud fra nyere teori om litterær darwinisme (inspireret af Mathias Clasens forskning i "recreational fear").
Desuden arbejder vi med psykopaten (the madman) og videnskabsmanden (the scientist) som gotiske arketyper inden for gysergenren.
Centralt kernestof fra læreplanen til engelsk B (orientering til censor)
- tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- faglig læsning af engelske tekster i samspil med andre fag
- et genremæssigt bredt udvalg af fiktive og ikke-fiktive tekster fra forskellige perioder
TEKSTER
Analyserede kernetekster
The Tell-Tale Heart (1843), novelle, Edgar Allan Poe
Why Should you Read Edgar Allan Poe?, Ted-Ed (link 1)
The Terrapin (1962), novelle, Patricia Highsmith
Lullaby (1989), sangtekst + musikvideo, The Cure
Why we crave horror movies (1982), essay, Stephen King
Edward Scissorhands (1990), spillefilm, Tim Burton
Get out (2017), spillefilm, Jordan Peele
Lessons from a terrified horror researcher (2017), Mathias Clasen (link 2)
Supplerende tekster
The Psychopath as a Gothic Archetype (tekst fra The Gothic Universe)
Gothic Motifs, British Library (link 3)
First person vs. Second person vs. Third person - Rebekah Bergman (link 4)
Treehouse of Horror, The Simpsons (1990) - scene med E. A. Poes The Raven
How to make your writing suspenseful Ted-Ed (2017), Victoria Smith (link 5)
ITl Stephen King (1990) - åbningsscenen med Pennywise the Dancing Clown
Links fra undervisningen
(1) https://www.youtube.com/watch?v=8lgg-pVjOok
(2) https://www.youtube.com/watch?v=6St5R2bYMOY&t=14s
(3) https://www.bl.uk/romantics-and-victorians/articles/gothic-motifs
(4) https://www.youtube.com/watch?v=B5vEfuLS2Qc
(5) https://www.youtube.com/watch?v=xjKruwAfZWk&t=23s
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/262/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58811926321",
"T": "/lectio/262/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58811926321",
"H": "/lectio/262/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58811926321"
}