Holdet 3c id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Skive Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Jens Randrup, Kathrine Ahrenkiel Mikkelsen
Hold 2023 id/c (1c id, 2c id, 3c id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ultimate
Titel 2 Parkour
Titel 3 Opvarmningsprogram
Titel 4 Basketball
Titel 5 Flagfootball
Titel 6 Boldbasis
Titel 7 Grundtræning
Titel 8 Folkedans
Titel 9 Badminton
Titel 10 Træningsprojekt
Titel 11 Just Dance
Titel 12 Pickleball
Titel 13 Floorball

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ultimate

I ultimate har vi trænet:
- grundlæggende kasteteknik (bag-, for og overhånd)
- samspil øvelser
- strategisk (bedst placering på banen i forhold til modstanderholdet)
- præcision via disc-golf.
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Parkour


I dette forløb er eleverne blevet undervist i bevægelse og og gennem fire forhindringer, nemlig hest, dobbeltboom, airtrack og skamler.

Teknikker, der er undervist i er:

Vaults:  Safety vault,Safety reverse vault, Speed vault, Lazy vault, Theft vault, Butterfly vault, Monkey vault, Dash vault, Reverse vault og Kong vault. Se evt. denne video:  https://drive.google.com/file/d/1HndCe-mh_4PKN9MSo6QAsjx3iXC37d-R/view?usp=sharing

Dobbeltboom: Palm spin, forcering med hovedet nedad, spring gennem.

Airtrack: Rullefald, kolbøtter, baglæns kolbøtter og flyveruller.

Skamler: Præcisions hop, cat leap, cat balance og tic tac.

Eleverne har først øvet på deres teknikker, og efterfølgende har de lavet en serie, som blev vist for resten af klassen. I de to sidste lektioner har eleverne 1) lavet en løbeserie og 2) vist mig den og fået en karakter.

Sider 30
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Opvarmningsprogram

I dette forløb er eleverne blevet kold og varmtestet i højde- og længdespring, kast med medicinbold og bevægelighed. Herefter har de lavet et opvarmningsprogram, som resten af klassen har udført.  

Sider 19
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Basketball

Eleverne skal efter forløbet kunne følgende faglige mål:
Boldkontrol: Drible i høj fart, retningsskifte uden tab af bold, kunne orientere sig på banen mens der dribles.
Afleveringer: To-håndsaflevering, en-håndsstødaflevering, studsaflevering, aflevering og modtagning i løb.
Skud: Standskud med korrekt afvikling.
Lay-up: Med tilløb fra begge sider.
Åbninger: Give n' go, V-cut
Regler: Skridtregel, cylinderprincip, dobbeltdribling, 3-sekundersregel.
Spil (3 mod 3, 4 mod 4): Positionering (spil, løb, fyld op), bredde og dybde i spilopbygning.
Kunne reflektere over idrætspsykologiske aspekter af holdspil. Herunder begreberne synergieffekt, opgavekohæsion, social kohæsion, roller og kommunikation.

Sider 17
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Flagfootball

I dette forløb arbejdede vi med flagfootball - amerikansk football uden berøringer. Eleverne bliver trænet i:
- Grundlæggende teknik (kaste-gribe teknik, afleveringer til løbespil)
- De grundlæggende positioner i angreb og forsvar (blitz, safe, cornerback, center, wide reciever, running back, quarterback)
- Grundlæggende spillesystemer (fly, out, post, slant, corner, curl og in)
- Udvikling af spillesystemer

Sider 12
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Boldbasis

Formål
At give eleverne et fælles udgangspunkt, en fælles terminologi og et fundament for fremtidig undervisning i boldspil. Herudover skal alle elever have en fysisk fornemmelse af boldspil.

I dette forløb arbejdes der med boldspils tekniske, taktiske samt sociale og psykiske fundament. Det forventes at eleverne både sprogligt og praktisk har kendskab til:
- Spilhjulet og boldspilsfamilierne
- Afleveringer, modtagninger og boldkontrol
-Spilbarhed - herunder tempo- og retningsskift
- Kommunikation og rollefordeling
Til sidst i forløbet udvikler eleverne i grupper eget spil med afsæt i ovenstående og spilhjulet. Disse afprøves, evalueres og justeres af hele holdet gennem spilstop og refleksion.

Yubio, s.450-455, 455-458. (s.461-492 til inspiration)

Sider 39
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Grundtræning

I dette forløb arbejdes med grundtræning, hvor eleverne undervises i forskellige typer af grundtræning - generelt og specifikt -, forskellige opbygninger af grundtræningsprogrammer - fx cirkeltræning -, og elementer ved træningsprogrammet de skal være opmærksomme på - tidsintervaller for aktivitet og pause, motivation hos deltagerne og brug af remedier.

Efterfølgende skal eleverne parvist eller alene (valgfrit) lave et grundtræningsprogram. Eleverne skal aflevere et produkt i form af videooptagelse og skal kunne argumentere for opbygning af program. 2-3 programmer udvælges til sidst og laves fælles på klassen. Evaluering fælles.

Pensum:
Yubio, afsnit 21.1 + 23.3.5. Afsnit 21.3 er kun til inspiration. Dertil skal ses på figurerne 1.18,1.19,1.20,1.21, 1.22, 1.23 samt figurtekster, knyttet til kapitlet Idræt og sundhed i Yubio.

Side 25
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Folkedans

Formålet med forløbet folkedans, er at:
- Eleverne opnår en praktisk forståelse for opbygning, rytme og det sociale element i de forskellige danse samt historisk kendskab hertil
- Eleverne opnår kendskab til BESS(R) og bliver i stand til at bruge det som et værktøj til at analysere dansene og udtrykkene
- Eleverne udfolder deres kreativitet ifm. andelskomposition

Hvad skal eleverne kunne:
- Udføre de forskellige trin såsom chassétrin, gåtrin samt danse fx polka i takt til musikken
- Opøve musikforståelse så de kan høre, hvornår sekvenser i folkedansene starter og slutter
- Kunne føre eller blive ført af en partner
- Kunne danse med korrekt dansefatning og holdning
- Kunne huske de forskellige danse udenad, så de kan danses med passende udtryk
- Kunne redegøre for de vigtigste elementer ved folkedansenes historie
- Kunne bruge BESS(R) aktivt som redskab

Pensum (Vi har primært brugt Yubio udg. 2023) :
- Historisk indblik: Afsnit 31.1 (folkedans historie) + Afsnit 31.3 (Traditionelle folkedanse)
- Evalueringsskema: Afsnit 31.5
- Udvalgte tabeller og figurer fra rapporten ”Danskernes motions- og sportsvaner 2020” udarbejdet af IDAN, udgivet i 2022. Link til rapport: https://www.idan.dk/udgivelser/danskernes-motions-og-sportsvaner-2020/.
(Tabel 4.4, figur 4.6, 1.1, 1.2, 1.7)
- Labans bevægelseslære – Afsnit 30.8. (Særligt fokus på figur 30.7)
- Nordisk dans (”dansen genopfindes blandt unge”). Se video om Sønderhoning: http://nordiskdans.dk/

Side: 21
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Badminton

I dette forløb skal vi arbejde med badminton for begyndere.

Generelt skal eleverne kunne:
- Gengive og spille efter reglerne, knyttet til både single og double/mix.
- Holde korrekt om ketcher (forhånd, baghånd)
- Udføre korrekt benarbejde, her lægges særligt vægt på korrekt benarbejde på forbanen.

Teknisk skal eleverne kunne udføre korrekt serv og have kendskab til og kunne udføre de fem slag med rimelig beherskelse:
- Kort serv (både for- og baghånd)
- Lang serv (både for- og baghånd)
- Clear
- Drop
- Lop
- Netdrop
- Smash

Taktisk skal eleverne kunne:
- Bevæge sig optimalt på banen (dvs. komme tilbage i spillecentrum + korrekt benarbejde)
- Finte modstander
- Finde ”huller” i spillet, dvs. placere bolden, så den ligger sværest muligt for modstander

Forløbet afsluttes med en forløbsprøve

Pensum:
Afsnit 22.1, 22.2 (s.850-855) i yubio.
Teknik: 1-6, 7, 10,13,17.
Øvelser: 22.A4, 22.A5,22.B1, 22.B2,22.D4,22.E1,22.E2,22.E3

Side 26
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Træningsprojekt

I dette forløb har eleverne selv lavet et træningsprogram over 8 uger, de har gennemført og bogført eventuelle ændringer i en logbog. Fokus har været på løbetræning, men eleverne har haft mulighed for at vinkle deres træningsprojekt på anden træning.
Inden elevernes start på deres selvlavede træningsprogram, har de lavet en prætest, og når træningsprogrammet er slut, har eleverne lavet en posttest. Resultaterne af disse to test skal inddrages i opgaven via en analyse, der tager udgangspunkt i gennemgået teori om arbejdsfysiologi.
Denne teori er løbende blevet gennemgået, og det forventes at eleverne kender følgende teori:
Coopers løbetest
Superkomoensation
Arbejdets tre faser
Aerob træning
Ilttransportsystemet (åndedræt, vejrtrækning og puls)
Musklernes opbygning
Muskelfibertyper
Dannelse af ATP
Kondital

Sider 31
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Just Dance

I dette forløb har vi med udgangspunkt i Labans bevægelseslære lært og videreudviklet en filmdans. Denne filmdans er blevet instrueret til en anden gruppe, og grupperne har fremført deres dans for klassen. Herudover har vi med udgangspunkt i Labans bevægelseslære og viden om dancefit udviklet en ‘Just Dance’ koreografi og efterfølgende lavet en video, som hele klassen har danset.

Eleverne skal have kendskab til:
Labans BESSR model
Body: Total vs. isolerede; simultane vs. successive bevægelser.
Effort: Tid, vægt, flow og rum
Shape: Form, åben vs. lukket; bevægelsesspor; volumen
Space: Planer, niveauer; zoner; relationer
Relation: Afstand; orientering og blikfang; placering; antal (solo vs. par); tid (synkron, kanon eller dialog).
Dance Fit
Musikken i forgrunden, hvor teksten skal oversættes til bevægelser
Musikstilen skal inkorporeres i elevernes koreografi.  
Formanalyse af musik

25
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Pickleball

I dette forløb har vi arbejdet med Pickleball.
Faglige mål: Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og taktiske mål.
Tekniske mål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob med særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.
Taktiske mål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. I rimelig grad at beherske simple slagserier.
Herudover skal eleverne i rimeligt omfang kunne lave en bevægelsesanalyse af et lob og andre slag i Pickleball.

Sider 21
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Floorball

Undervisningsforløb i floorball med fokus på basale tekniske elementer som forhånds-baghåndsdribling, pasning, modtagning og trækskud samt basale taktiske boldspilselementer som spilbarhed, placeringsevne m/u bold og overlap. Herudover er der fokus på teoretiske elementer som de mest basale floorballregler, kendskab til begrebet ”maksimal iltoptagelse” samt kendskab til, hvorledes denne kan optimeres gennem floorball/intervalarbejde samt intensitetens betydning ifbm. træning. Yderligere skal eleven opnå forståelse for floorballs sundhedsfremmende potentiale.

Faglige mål
Tekniske: Beherske basale tekniske elementer så som forhånds-baghåndsdribling, pasning, modtagning og trækskud.
Taktiske: Beherske basale taktiske boldspilselementer så som spilbarhed, placeringsevne m/u bold samt overlap.
Teoretiske: Kendskab til de mest basale floorballregler, samt kendskab til fokuspunkter i forbindelse med de indlærte tekniske elementer (disciplinspecifik). Kendskab til begrebet ”maksimal iltoptagelse” samt kendskab til, hvorledes denne kan optimeres gennem floorball/intervalarbejde samt intensitetens betydning i forbindelse med træning. Kendskab til udviklingen af overvægt i Danmark og dennes effekt på sundheden. Hertil opnå forståelse for floorballs sundhedsfremmende potentiale.

Sider 29
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer