Holdet 2022 Id/x - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Thisted Gymnasium STX og HF
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Aske Overgaard Hammar, Kira Kopp Mortensen
Hold 2022 Id/x (1x Id, 2x Id, 3x Id)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1.1. Floorball
Titel 2 1.2. Rytmisk opvarmning
Titel 3 2.1. Livredning i åbent vand
Titel 4 2.2. Lindyhop, idrætshistorie og sociokulturel bet
Titel 5 2.3.Volley-hvordan kan jeg forbedre min hoppehøjde
Titel 6 2.4. Badminton, arbejdskrav og anaerob energiomsæt
Titel 7 2.5. Roundnet + Aerobe processer (as)
Titel 8 3.1 Flagfootball og idrætspsykologi (Mr)
Titel 9 3.2 Pickleball og doping (Mr)
Titel 10 3.3 Træningsprojekt (Mr)
Titel 11 3.4 X-Fit  - Tests (Mr)
Titel 12 3.5. Hiphop, livsstil og sundhed
Titel 13 3.6. Five-a-side håndbold, sport og politik
Titel 14 Forløb#13

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1.1. Floorball

Forløbet består af følgende:
- idrætsopstart med teambuildingslege og idrætshistorier
- Regler, organisering og boldtilvænning
- Driblinger, afleveringer og spilbarhed
- Afslutninger med fokus på trækskud
- Taktik og samspil
- Den fysisk gode floorballspiller


Faglige mål:
- eleverne skal kunne aflevere og modtage afleveringer på 5-10 meters afstand. Afleveringen skal så vidt muligt flugte med gulvet.
- Eleverne skal kunne drible med forside/bagside af stav stående, i let tempo og zigzag uden at miste kontrol med bolden.
- Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser
- Udføre et trækskud hvor bolden løftes fra jorden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser og vise overvejelser omkring angrebssystemer og forsvarstaktik.
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre

Kernestof:
Yubio Idræt C+B s. 616-623 + 645-646

Supplerende stof
Video af professionel kamp fra 15 min.: https://www.youtube.com/watch?v=-Qz0YEkNAIA
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 1.2. Rytmisk opvarmning

Formål
Formålet med forløbet er, at du bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Du skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til
musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt.


Læringsmål i rytmisk opvarmning

• Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
• Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
• Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min
• Finde egnet musik til de fundne øvelser
• Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
• Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
• Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
• Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
• Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
• Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op

Kernestof:
Yubio Idræt C+B s. 1241-1247
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 2.1. Livredning i åbent vand

I dette forløb har eleverne trænet op til og gennemført livredningsprøven i åben vand (underviserprøven): https://www.svoem.org/Discipliner/Livredning/Vandsikkerhed/Proever/Aabent-vand-underviserproeven/
Dette har været koblet med teori om danske vandforhold, statistik om drukneulykker, førstehjælp samt hjerte/lunge-kredsløbet.

Kernestof:
Iwersen, Michael (2017): Livredning - Håndbogen til alle med interesse for vand og sikkerhed. Dansk Svømmeunion. s. 15-22 + 25-31
Yubio C + B s. 45-50 + 51-52.
Øvelser til underviserprøven: https://www.svoem.org/Discipliner/Livredning/Vandsikkerhed/Proever/Aabent-vand-underviserproeven/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 2.2. Lindyhop, idrætshistorie og sociokulturel bet

Et praktisk forløb i Lindyhop kombineret med lindyhoppens historie og sociokulturelle betydning i USA samt dansk idrætshistorie og BESS.

Faglige mål:
Praktisk:
- Kunne danse lindyhop 6-count med en partner i takt til musikken og med bounce
- Kunne udføre forskellige figurer; ’over åen’ (’cross the bridge’), ’follower under armen’, ’byt plads’ (’pass by’)
- Kunne udføre forskellige autentiske jazztrin (’Skating’, ’Mess Around’, ’Tackie Annie’, ’Step-Touch’, ’Suzy Q’)
- Kunne føre/blive ført
- Kunne lave koreograferede sekvenser, men også danse, hvor der improviseres undervejs.
- Have kendskab til aerials og som minimum kunne udføre A-frame.

Teoretisk:
- Kunne beskrive hvad der kendetegner Lindyhop, herunder dansens kendetegn, historie og sociokulturelle betydning i datidens USA samt hvordan den adskiller sig fra andre pardanse.
- Kunne redegøre for og aktivt anvende Rudolf Labans bevægelseslære, BESS, både analytisk og kreativt i forbindelse med egen koreografi.
- Kunne redegøre for dele af dansk idrætshistorie med fokus på udviklingen i idrættens rolle siden Vikingetiden (enkelte nedslag). Herunder hvordan dansk idræt undervejs har været påvirket af både Engelsk, tysk og svensk idræt.
- Kunne diskutere idrættens rolle og kendetegn i det senmoderne samfund.
- Kunne diskutere, hvilken rolle medierne spiller for idrætten i dag.




Kernestof:
Yubio C+B (2022) s. 1418-1426 + 1428-1431 + 1433-1434 + 1442-1444 + 1264 (figur 30.7) + 351-356 + 363-368
Van Ee, Jeppe Elmelund, Lars Bo Kristensen & Troels Wolf (2018): Idræt C - praksis og teori, gyldendal. s. 14-23 (Labans bevægelseslære)
Idræt C, systime.dk: 3.2. Bønderne og den svenske gymnastik. https://idraetc.systime.dk/?id=85

Supplerende stof:
Swing History 101: The Golden Age of Harlem Lindy Hop (1935-1942) (2017): https://swungover.wordpress.com/2017/01/13/swing-history-101-the-golden-age-of-harlem-lindy-hop-1935-1942/

Interview med Frankie Manning: https://www.youtube.com/watch?v=1NKBolRDyBo

Enkelte figurer fra "Danskernes Motionsvaner" (2016) + (2020), Idrættens Analyseinstitut. https://www.natouren.dk/wp-content/uploads/2019/11/idan_2016.pdf (figur 40) + https://www.idan.dk/media/fg0jwckc/baggrundsrapport-final.pdf (figur 4.25)

Artikel: DGI, "Alle børn og unge skal have adgang til foreningslivet" https://www.dgi.dk/samarbejd/om-vores-fokusomraader/fokusomraader/boerns-bevaegelsesglaede/alle-boern-og-unge-skal-have-adgang-til-foreningslivet

diverse videoer:
Charleston: 1920s - charleston dance
Og mere fra i dag: 2011 ILHC Solo Charleston Finals - Spotlight

Shag: RTSF 2013  Stephen & Chandrae - Shag Showcase

Balboa: RTSF 2017 - Balboa Showcase

Lindyhop: Lindy Hop JnJ Finals. MXDC 2018

The A-frame: https://www.youtube.com/watch?v=0EOFxVKhJPI
The Frog Jump: https://www.youtube.com/watch?v=5IT1KXSzKs4

Gymnastik fra 1860'erne Piger: https://www.youtube.com/watch?v=UGAdkAuAlzY&t=1s
Gymnastik fra 1860'erne Drenge: https://www.youtube.com/watch?v=NTfAQ73312Y&t=21s

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 2.3.Volley-hvordan kan jeg forbedre min hoppehøjde

Faglige mål:
o At eleverne opnår basale tekniske færdigheder inden for volleyball, dvs. at de isoleret fra en kampsituation kan udføre et fingerslag, baggerslag, en serv og et stående slag til bolden.
o At eleverne kender og kan redegøre for centrale tekniske fokuspunkter i ovenstående isolerede bevægelser.
o At eleverne opnår forståelse for spillets faser og kan indgå funktionelt i dette i et spil, herunder udvise forståelse for løbemønstre samt relationer og kommunikation til andre spillere på banen.
o At eleverne forstår deres roller og ansvar på banen og kæmper for bolden.
o At eleverne behersker opstillingsmønstre og rollefordeling i et simpelt 2-hæversystem.
o At eleverne kan redegøre for spillets regler og basal taktik.
o Eleverne skal kunne anvende viden om træningslære og træningsplanlægning med henblik på at forbedre en volleyballspillers hoppehøjde, herunder særligt viden om muskelfysiologi og styrketræning.
o Eleverne skal kunne lave en anatomisk bevægelsesanalyse (af en volleyballrelevant bevægelse)

Indholdsfokus i den teoretiske del:
Anatomi:
- Bevægelsesanalyse af hop
- Knogler, ledtyper, muskler
- Afsætsbevægelsen
Muskelfysiologi og styrketræning:
- Kraft-hastighedskurven, længde-spændingskurven
- Neurale faktorer (neuralt drive, RFD, motorisk enhed m.m.)
- Fibertypesammensætning
-  Superkompensation og styrketræningsplanlægning i praksis
Arbejdskravsanalyse
Psykiske/sociale faktorer: Spændingsregulering


Kernestof:
Troels Wolf og Jørn Hansen (2020): B for bedre idræt, Gyldendal, 2. udgave. S. 36-42 + 54-59 + 60-62 + 106-124 + 126-130 + 153-158

Supplerende stof:
Innowell e-learning: Introduktion til Muskelsystemet, minut: 0.00-13.00. Link:
https://www.youtube.com/watch?v=lwDt0hE57-4

Artikel: ”Tyndere lægge giver afrikansk dominans”, Videnskab.dk, 22/7-09, https://videnskab.dk/kultur-samfund/tyndere-laegge-giver-afrikansk-dominans

Diverse youtube-videoer af volleyballkampe. Derudover har de set pokalkamp live mellem Bedsted KFUM og Gentofte Volley (damer)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 2.4. Badminton, arbejdskrav og anaerob energiomsæt

Faglige mål (praktisk):
1. At eleverne kan udføre centrale tekniske slag i badminton: clear, drop, netdrop, lop, serv.
2. At eleverne opnår kendskab til forhånds- og baghåndsserv samt smash og kan udføre dem nogenlunde
3. At eleverne opnår kendskab til benarbejdet i badminton og kan udvise kropslig forståelse for, hvordan man bevæger sig bedst muligt på banen
4. At eleverne kan redegøre for reglerne i badminton, herunder banens forskellige størrelse i single og double
5. At eleverne opnår basal teoretisk og kropslig kendskab til double taktik

Teoretisk har vi haft fokus på anaerob energiomsætning og træning samt adaptationer heraf. Derudover har de lavet en arbejdskravsanalyse af badminton samt en bevægelsesanalyse af et clear-slag (øvecase).

Kernestof:
Yubio C + B s. 837-842 + 844 + s. 854 (men kun teknik 14: Clear forhånd) + 850-851 teknik 8 og 11 + s. 855 teknik 16 + 850 teknik 7 + s. 851 teknik 10 & teknik 11 + s. 854 teknik 13 + s. 855 teknik 17
Troels Wolf og Jørn Hansen (2020): B for bedre idræt, Gyldendal, 2. udgave. S. 92-95 + 99-102 + 103-104
Van Ee, Jeppe Elmelund, Lars Bo Kristensen & Troels Wolf (2018): Idræt C - praksis og teori, gyldendal. s. 83-84

Supplerende stof:
- øvecase og arbejdskravsanalyse bilag
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 2.5. Roundnet + Aerobe processer (as)

Praktisk: Roundnet - Nye og klassiske idrætter

Roundnet (Spikeball) er et nyt boldspil hvor man spiller 2 mod 2.
Eleverne er blevet præsenteret for spillets regler og 5 faser:
1. Serv (serve)
2. Modtagelse (recieve)
3. Hævning (setting)
4. Slag (hitting)
5. Forsvar (defence)
I hver fase er eleverne blevet præsenteret for fasens basale tekniske og taktiske principper, som de har arbejdet med gennem blevet isoleret og funktionelle øvelser.

*Roundnet teorien bygger på principper kreeret af
Preston Bies og Scott Beeks.


Teoretisk: Aerobe processer
I de teoretiske timer er der blevet arbejdet med ATP-dannelse gennem aerobe processer. Her er der blevet arbejdet med hvordan aerob træning påvirker kroppen så som puls, slagvolume, og minutvolume.
I arbejdet med de aerobe processer har eleverne skulle udarbejde træningsplaner og applicere deres viden på konkrete sportsgrene.

Kernestof:
Aerobe processer

Pensum:
Wolf, Troels og Hansen, Jørn, 2009, " B for bedre Idræt", Gyldendal, 1. udgave, s. 67-90.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 3.1 Flagfootball og idrætspsykologi (Mr)

Praksis:
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknik og taktik i flag football. Der arbejdes med forskellige tekniske færdigheder såsom kaste/gribe samt forskellige teknikker til at løbe i fri position. Derudover arbejdes der også med det taktiske element i flag football og ikke mindst holdsamarbejdet. I store dele af forløbet er man inddelt i faste hold for at kunne udarbejde en god playbook. Der lægges vægt på meget tid til selve spillet, da det er den bedste måde at lære de mange regler på.

Hvilke færdigheder lærer eleverne?
- Kaste en amerikansk fodbold, så den roterer rigtigt i luften
- Gribe en amerikansk fodbold stående/i bevægelse - både lave og høje bolde
- Udføre forskellige løberuter med retningsskift (cuts) og med god acceleration
- Have en vis forståelse for reglerne i spillet samt de mest brugte udtryk
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskelige defence-principper
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige offence-principper
- Have spilforståelse og løbe i henhold til de aftaler, som ens playbook indeholder

Teori:
Idrætspsykologi - Yubio s.131-146, s.157-163
- den individuelle toppræstation
- motivation og målsætning
- spændingsniveauet

- holdets toppræstation
- synergieffekt
- social kohæsion og opgavekohæsion
- formelle og uformelle roller på et hold
- verbal og nonverbal kommunikation

- positiv og negativ aggression
- trænerroller og ledelse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 3.2 Pickleball og doping (Mr)

Praksis:
Faglige mål for forløbet: Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.

Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.

Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. At beherske simple slagserier.

Teori
Doping - Yubio hele kapitel 4
- Dopings historie
- aktuelle dopinghistorier - Jannick Sinner (tennis), nye diskvalifikationer i 1500m finalen fra OL i London i 2012 på baggrund af gemte blodprøver mm.
- doping af udholdenhed
- doping af styrke
- diskussion af legalisering af doping, herunder introduktion til "Enhanced Games"
- Anti Doping kampen - dopingprøver, blodpas, whereabouts
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 3.3 Træningsprojekt (Mr)

Fokus og formål

Formålet med træningsprojektets er at forbedre fysisk formåen og bevidsgøre om, hvordan man opbygger et hensigtsmæssigt træningsprogram, og hvordan test kan indgå i vurderingen af præstationsforbedring. Eleven skal således dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram og koble teoretisk viden og kundskaber til det personlige træningsprogram, herunder demonstrere korrekt brug af faglige termer.

I vurderingen lægges vægt på følgende kriterier:
• Testresultater (før og efter resultat samt forbedring).
• Træningsindsats for at opnå præstationsforbedring – både i idrætstimerne og udenfor skoletid.
• Evnen til at opbygge et træningsprogram i forhold til fysiologisk viden om baggrunden for præstationsforbedringen.
• Refleksioner over træningsforløbet. Hvorfor har jeg valgt at opbygge mit træningsprogram, som jeg har? Hvorfor medførte det en præstationsforbedring? Osv.



Kernestof

• Aktiviteter, der fremmer fysisk aktivitet
• Grundlæggende principper for træning
• Basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner.

Faglige mål

• Udarbejde, gennemføre og evaluere træningsprogrammer og i relation hertil redegøre for relevant fysiologisk teori.
• Indgå i idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• Kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden.
• Beherske centrale færdigheder inden for X-Fit, herunder
o Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
o Udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde
o Sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde
o Være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer
o Støtte, motivere, korrigere og tælle for dine klassekammerater

Anvendt materiale

Yubio 2022

• Træningsprojekt (20.1)
• Forløbet (20.3)
• Målsætning (20.3.2)
• Åndedrætssystemet (2.1-2.2.2)
• Kost og energi (2.4.1 -2.4.2)
• Test (7.1-7.2.3)
• Superkompensation (3.1-3.2)
• Aerob og anaerob træning (3.4-3.6)
• Styrketræning (3.6)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 3.4 X-Fit - Tests (Mr)

Praksis
Grundlæggende viden om X-fit - historie, træningsprincipper,
Træne med kropsvægt og med kettlebells, håndvægte og vægtstænger
Følgende former for WODs bliver prøvet:
- Fight Gone Bad
- AMRAP
- EMOM
- TABATA
- I go - You go
- Climb the ladder

Hvilke færdigheder lærer eleverne?
- Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- Udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde
- Sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde
- Være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer
- Støtte, motivere, korrigere og tælle for dine klassekammerater

Teori - Yubio (2022) s.193-206
Hvorfor tester vi i idræt?
Former for test:
- direkte / indirekte
- maksimal / submaksimal
Test af udholdenhed:
- Bip test
- Cooper test
- Pulsforholdstest
- 1,6 kilometer gåtest
Styrketest
- RM begrebet
- Estimering af 1RM
Allroundtest
Effekt af opvarmning

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 3.5. Hiphop, livsstil og sundhed

I dette forløb består den praktiske del af hiphop, mens den teoretiske del omhandler sundhed og livsstil.





Faglige mål:
1) At eleverne kan redegøre for hiphoppens historie og særlige kendetegn
2) At eleverne kan anvende Rudolf Labans BESS-koncept analytisk i en karakteristik af hiphop og til at sammenligne hiphop og andre rytmiske bevægelseformer.
3) At eleverne kan anvende Rudolf Labans BESS-koncept til kreativ udvikling og bearbejdning af koreografisk materiale.
4) At eleverne kan udføre basistrin og basalt sammensatte koreografier med mange gentagelser, herunder at de kan inddrage bounce.
5) At eleverne kender til og evt. kan vise forskellige poses og freezes
6) At eleverne kan fremvise den udleverede og indøvede fælles koreografi med indlevelse og performance, hvor der lægges vægt på udtryk
7) At eleverne kan følge rytmen i musikken, herunder at de er i stand til at identificere 1. slaget.
8) At eleverne kan anvende ovenstående viden og færdigheder til at danse sammen i mindre "crews" og både improvisere og danse egne koreograferede sekvenser i en battle samt at eleverne kan lave deres egen showcase (koreograferet dans)

9) At eleverne kan diskutere betydningen af forskellige sundhedsdefinitioner og bruge det til at tage stilling til egen forståelse af sundhed
10) At eleverne kan redegøre for KRAM samt risiciene ved de forskellige faktorer
11) At eleverne kan strukturere og gennemføre en undersøgelse af befolkningens idrætsdeltagelse ud fra egne selvvalgte parametre
12) At eleverne kan undersøge og diskutere ulighed i sundhed, herunder anvende Bourdieus begreber hertil.
13) At eleverne kan diskutere, hvem der har ansvaret for individets sundhed.



Kernestof:  
Yubio C+B (2022) s. 13-22 + 1331-1334

Wolf, Troels & Jørn Hansen (2020): B for Bedre Idræt s. 24-34.

Iversen, Evald Bundgård et al. (2019): Din Idræt C. "Sundhedsopfattelser og livsstil". s. 147-148. (pdf)

Skov, Oliver Boserup et al. (2016): Samf på B.  "Den nye Ulighed" s. 59-62 (pdf)

Van Ee, Jeppe Elmelund et al. (2018): Din Idræt C - Praksis og teori. "Kreativ bevægelse til musik". s. 14-22 (Labans bevægelseslære, BESS) (pdf)


Supplerende stof:
U-turn, Chris MacDonald:  https://www.chrismacdonald.dk/wp-content/uploads/2013/05/diabetesforeningen1.pdf

DR TV (2022): Signe Molde på Udebane - Det er ikke usundt at være tyk. https://www.dr.dk/drtv/se/signe-molde-paa-udebane_-det-er-ikke-usundt-at-vaere-tyk_336033

Bak, Cecilie Hedegaard (2024): Børn og unge med dårlig trivsel prøver kræfter med idræt, men falder fra igen. Idrættens analyseinstitut. https://www.idan.dk/nyheder/boern-og-unge-der-trives-daarligst-proever-kraefter-med-idraet-men-falder-fra-igen/

Selvvalgte figurer fra følgende rapporter om idrætsdeltagelse:
https://www.idan.dk/media/myiiev5i/aendringer-i-danskernes-idraetsvaner-over-tid.pdf + https://www.idan.dk/media/brgf4e44/baggrundsrapport-final.pdf

Ernst, Anders Ejbye et al. (2024): Det er kun blevet værre siden 80'erne: Fattige danskere dør flere år før deres rigere nabo. DR.dk. https://www.dr.dk/nyheder/indland/det-er-kun-blevet-vaerre-siden-80erne-fattige-danskere-doer-flere-aar-foer-deres

Prakash, Thomas og Mille Vejen Vig Fich (2024). Eksperter advarer: Wegovy-trenden fører os tilbage til usunde skønhedsidealer. Dr.dk.
https://www.dr.dk/nyheder/indland/eksperter-advarer-wegovy-trenden-foerer-os-tilbage-til-usunde-skoenhedsidealer

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 3.6. Five-a-side håndbold, sport og politik

Formålet med Five-a-side Håndboldforløbet er en grundlæggende indføring i de tekniske
og taktiske aspekter af spillet, samt kendskab til reglerne. De første tre praktiske lektioner har primært fokus på tekniske aspekter af spillet, mens lektion 4 og 5 primært har fokus på taktiske aspekter. I alle lektioner er sammenspil og mange boldberøringer centrale pointer. Vi afslutter forløbet med en lektions strandhåndbold, som på nogle måder ligner five-a-side og på andre adskiller sig fuldstændigt.

Faglige mål:
- Aflevere teknisk korrekt til medspiller 5-15 meter væk
- Gribe og aflevere bolden i bevægelse
- Gribe og aflevere bolden under pres
- Afslutte mod mål - både fra stående, i løb og med hopskud
- Komme hurtigt tilbage i returløbet og være klar i forsvaret
- Kunne ”rykke med bolden” i forsvaret og bakke dine medspillere op
- Indgå i samspil med medspillere også under pres og i kamp
- Kunne løbemønstre og timing i det taktiske spil (presspil og krydsspil)
- Kende de vigtigste regler i Five-a-side Håndbold

Sideløbende hermed har vi haft et teoretisk forløb om sport og politik med særlig fokus på OL - dog ikke udelukkende med fokus på OL, da eleverne til slut har valgt selvvalgte cases at dykke ned i.
Indhold:

Eleverne skal kunne:
- Diskutere definitioner af sport, idræt og motion
- Diskutere fordele og ulemper ved at holde sport og politik adskilt
- Diskutere idrættens rolle som mål vs. middel til noget andet
- Redegøre for tendenserne i tre historiske perioder af OL's historie i forhold til hvordan sport og politik bliver blandet sammen samt Coubertins rolle i opstarten af de moderne OL og Olympismen som begreb.
- Redegøre for Hitlers OL i 1936
- Redegøre for selvvalgt sag
- Diskutere mediernes og økonomiens rolle i at sport og politik blandes sammen i nyere tid.

Kernestof:
Yubio C+B (2022) s. 395-399 + 716-723

Franch, Jesper et al. (2009): Idræt B teori. "De Moderne Olympiske Lege" s. 37-54 (udleveret på pdf)



Supplerende stof:

Podcast fra Mediano Sport og Perspektiv (2020): OL i Berlin 1936 – Forførelsens triumf https://open.spotify.com/episode/1heg4cmOMTo6ptgcc3hBas

Uddrag fra: OL ( 1 ) - Legene i politisk og historisk perspektiv (2004), TV2. https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?mode=-1&page=1&pageSize=6&search=Berlin%201936&orderby=title&SearchID=97faff9e-fefa-4d36-99da-55272b947063&index=6 fra 22:52

Historisk kilde: "Hitler om krop og ånd":
https://idraetshistorie.dk/wp-content/uploads/2020/03/kap-4_kilde-1.pdf

Selvfundet materiale om selvvalgt sag.

Øvecase: Marathon
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Forløb#13

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer