Holdet 2022 SP2/b - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Thisted Gymnasium STX og HF
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Charlotte Elvang Ranneries
Hold 2022 SP2/b (1b SP2, 2b SP2, 3b SP2)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Begynderspansk
Titel 2 Genopfriskning
Titel 3 Colombia EKSAMENSEMNE
Titel 4 Cuentos de hadas - eventyr
Titel 5 SRO: Immigration
Titel 6 Cuba
Titel 7 Sexualidad
Titel 8 La España actual: Fester og hverdag
Titel 9 Amor y desamor
Titel 10 Inmigración y latinos en EE.UU EKSAMENSEMNE
Titel 11 La España actual EKSAMENSEMNE
Titel 12 Identidad y sexualidad EKSAMENSEMNE
Titel 13 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Begynderspansk

Vi bruger begyndersystemet Tapas
Suppleret med kopier og it-opgaver

Vii træner og lærer ordforråd indenfor emnerne:
Ropa
Comida
Animales
Colores
La vida diaria
Tiempo libre
Desuden tal og klokken

Grammatik der er gennemgået:
Bøjning af verber i præsens (regelmæssige og uregelmæssige verber, refleksive verber, diftongerende  verber.
Udvidet nutid (estar + gerundium)
Nærfremtid
Førnutid
Enkelte verbalperifraser


Indhold
Omfang Estimeret: 36,00 moduler
Dækker over: 35,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Genopfriskning

Vi genopfrisker og repeterer:
Bøjning af diftongerende og refleksive verber
Bøjning i perfektum (førnutid)
Gloser til at beskrive hverdag og fritid
Madgloser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Colombia EKSAMENSEMNE

Formålet med forløbet er at få indblik i colombiansk kultur og samfundsforhold. I teksten om Mario læser vi om hverdagen som ung colombianer, drømmene og problemerne. I sangen: La historia de Juan, hører vi om gadedrengen Juan og hans drømme, som ikke går i opfyldelse.
Serien Narcos giver et indblik i narcobanderne (fokus på Pablo Escobar i 70'erne) og kampen mod disse.
Dette belyses også i et afsnit fra den danske serie "Kurs mod fjerne kyster".
Filmen: Maria llena eres de gracia (materiale fra 2.g) skildrer levevilkårene for en ung pige i en landsby i Colombia.

Kernestof:

Tekst: Mario de Colombia
Film: Maria llena eres de gracia af Joshua Marston, 2004
Sang: La historia de Juan af Juanes


Supplerende stof:
Kurs mod fjerne kyster – Sæson 1, episode 6

La historia de Juan opgaver: https://personal.colby.edu/~bknelson/SLC/juan/accion.html

Héctor de Nicaragua fra La identidad contrastada, Gyldendal 2013

Netflix serie: Narcos, om Pablo Escobar - 3 episoder set hjemme

Tekst om Juan Pablo Escobar fra et eksamenssæt

Sang: La bicicleta af Shakira
Billeder af Fernando Botero beskrives

Grammatik:
Uregelmæssige verbers bøjning i nutid
Gerundium - Udvidet nutid
Perfektum - Førnutid
I dette forløb tager vi også hul på præteritum og imperfektum

Skriftlig opgave om Juan Pablo Escobar Delprøve 1

Indhold
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige - Fokus på mundtlighed: at referere film og tekster, at præsentere personer, at perspektivere til sig selv. At lære om unges liv i spansktalende lande.
Væsentligste arbejdsformer
  • Individuelt arbejde
  • Pararbejde
Titel 4 Cuentos de hadas - eventyr

Formål: At læse sammenhængende tekster, eventyrtekster, at øge ordforrådet. Vi arbejder med eventyrstrukturen og bruger forskellige analysemodeller til at tale udfra.

Kernestof:
Film: El Laberinto del fauno
Tekst: Rammeeventyret fra Pans labyrint
Caperucita Roja

Supplerende stof:
Artikel: Derfor er 'Pans Labyrint' en af dette århundredes bedste film, Information, 19. november 2019: https://www.information.dk/kultur/2019/11/21-aarhundredes-24-bedste-film-pans-labyrint-tidloest-eventyr-skoenhed-smerte-monstroese-mennesker


Grammatik: præteritum og imperfektum

Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 SRO: Immigration

SRO: Vi arbejder i dette forløb med migration fra Latinamerika til USA, og undersøger, hvordan det er at være latinamerikansk immigrant i USA. Herunder kommer vi ind på push-pull-faktorer, risiciene ved at emigrere, den amerikanske drøm og integrationsproblematikker.


Kernestof:
Sange:
Migra af Carlos Santana
Pobre Juan af Maná
Film:
Maria llena eres de gracia
Sueños: Héctor Nieto Montoya


Supplerende stof:
Immigration fra Latinamerika til USA  og Nyere immigration (Ringgaard & Kledal: Retratos latinos en California, s. 6-13 og 106-112)
Latinamerikanernes drøm, fra 'Den amerikanske drøm' af Rikke Mosegaard Dyring, Frudenlund 2022, s. 91-101

Dokumentaren: The other side of immigration:
https://www.google.com/search?q=The+other+side+of+inmigration&rlz=1C1EJFA_enDK799DK799&oq=The+other+side+of+inmigration&aqs=chrome..69i57j46i13i512j0i22i30l7.8659j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:7cfa829b,vid:uavX9fP9j_U   

Repetition af:
Førnutid, præteritum og impefektum, refleksive verber, ser-estar-hay

Formål:
Formål er, at eleverne tilegner sig viden om den nyere migration fra Latinamerika til USA, de risici rejsen indebærer for emigranterne og de forhold, immigranterne lever under i USA. De skal på baggrund af den tilegnede viden om de samfundsmæssige forhold i Latinamerika og USA kunne forklare, hvorfor folk emigrerer til USA på trods af de store konsekvenser for dem selv og deres pårørende.

Efter forløbet forventes eleverne:
- at have en viden om, hvorfor latinoer emigrerer til USA, og hvor udbredt det er
- at kunne læse, forstå og referere fiktionstekster, sange og digte.
- at kunne skrive inden for forskellige genrer, herunder dialog, resumé, billedbeskrivelse, brev og artikel
- at kunne forstå talt spansk i et enkelt sprog
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Cuba

Formålet med forløbet er at få indblik i hverdagslivet på Cuba og cubansk kultur og historie.

Kernestof:

Tekst fra Caminando om musik i Cuba

Små film:
1. La familia en Cuba
2. El ritmo en Cuba
3. La escuela en Cuba
4. El deporte en Cuba


Sange:
Frutas del Caney por Félix Benjamín Caignet
Guantanamera -cubansk folkesang

Supplerende stof:
Tekst om cubansk pige og skolegang med bøjning af verber: https://personal.colby.edu/~bknelson/SLC/presente_ar.html
Dansk tekst fra Caminando: Mere om Cuba

Grammatik:
Præteritum
Præsens
personlige pronomener som direkte objekt
Billedbeskrivelse

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Sexualidad

Identidad y sexualidad -fortsættes i 3.g:
Formålet med forløbet, er at undersøge, hvordan spansktalende lande forholder sig til seksuelle minoriteter. Mariángeles fra Argentina drømmer om, at kunne gifte sig med en kvinde, men tør ikke tale åbent om sin seksualitet på arbejdet eller i byen.

Kernestof:
Tekst: Mariángeles de Argentina, fra La identidad contrastada, Gyldendal 2013.





Parejas homosexuales, Delprøve 1
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 13,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 La España actual: Fester og hverdag

Vi undersøger, hvad der kendetegner Spanien i dag: De forskellige regioners særpræg, fester og kultur. I forløbet skal vi på sprogrejse til Malaga

Kernestof:
Estrella de Sevilla fra 'La buena vida', Gyldendal 2008.


Supplerende stof:

Tekster på dansk fra España en la calle af Kasper Kloch og Martin Tønner, Gyldendal, 2019:
a) I byen på spansk s. 8-11
b) Fester rimer på fare s. 80-83

Regionale stemmer s. 14 i Nuevos retratos af Ole Loumann, Gyldendal 2014
Spanien de selvstyrendes regiones stat s. 103 i Spanien af Stig Jørgensen, Systime 2009

Gruppeopgaver om:
1. País Vasco (Pamplona): San Fermín
2. Valencia (Buñol): La Tomatina
3. Valencia: Las Fallas
4. Andalucía (Sevilla): La Semana Santa
5. La Rioja (Haro): La batalla del vino
6. Catalonien: La Sardana og Castells humanos
7. Valencia (Alicante): Moros y cristianos
8. Galicia (Lugo): Arde Lucus
Eleverne finder information og små film på nettet om spanske fester og traditioner.

Videoele: Las comunidades autónomas: http://www.videoele.com/A1-Comunidades-autonomas.html

Billedbeskrivelser af genremalerier fra Andalusien i 1880-tallet.

Nutidig flamenco:
Rosario La Tremendita – Abulería:
https://www.youtube.com/watch?v=sIJZNX-y2fs&list=PLQr7G8cM9z1GllRVycgLRQc0Vjc0G2JPk&index=3

Romernes og muslimernes tilstedeværelse i Andalusien
https://lex.dk/Spaniens_historie

Jóvenes que comparten piso: Extra – serie en español: https://www.youtube.com/watch?v=Dfb9-ZTCA-E&list=PLLVULqsElvki_riI1ld0QhZJx1wom5Ply



Vi træner gloser og sætninger til sprogrejsen til Malaga og forbereder spørgsmål, som eleverne kan stille de unge spaniere (om familie, skole, fag, studier, fritid, interesser, arbejde...)


Atracciones y comida en Málaga
Studietur til Malaga
Besøg på skolen La Rosaleda
Besøg på sprogskolen Debla


Træning til skriftlig eksamen: Jóvenes contra el cambio climático
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Amor y desamor

I forløbet arbejder vi med forskelligt materiale om emnet Amor y desamor.  Filmen Carmen y Lola skildrer den forbudte kærlighed mellem to kvinder i sigøjnerkulturen i Spanien. Den argentinske kortfilm "Hasta que la muerte nos separe" viser hvor galt det kan gå, når man bliver offer for utroskab. I selvvalgte sange arbejdes med 'frases de amor'. I sangen La historie de Juan hører vi om gadebarnet Juan, som ikke får kærlighed. Filmen Sin Nombre ses med fokus på kærligheden mellem de to hovedpersoner Sayra og Casper/Willy.


Kernestof:
Film: Carmen y Lola af Arantxa Echevarría, 2018
Sange fundet af eleverne
Kortfilm fra Relatos salvajes: ”Hasta que la muerte nos separa” (1:21:00 – 1:50.00)
Sang: La historia de Juan af Juanes
Film: Sin Nombre af Cary Fukunaga, 2009.


Supplerende stof:
Test: ¿Estás preparado/ para el amor? (førnutid)
(s. 6 i hæftet Amor y amistad (Cultura española, Kaleidoscope, 1996)
Sange:
Obsesión af Aventura
Billy la Bufanda  https://www.youtube.com/watch?v=_cjV3gbex1E  –La historia de un amor prohibido pero legendario

https://buscapalabras.com.ar/sopa-de-letras-de-hasta-que-la-muerte-nos-separe.html

Un test:
https://www.youtube.com/watch?v=8Nv_uYQoY6g
¿Quién es la persona adecuada para ti? (Prueba de personalidad)

Sitcom: Extra en español: https://www.youtube.com/watch?v=Qs1To0Cw_BU

Lyricstraining.com

Desuden trænes skriftlighed
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Inmigración y latinos en EE.UU EKSAMENSEMNE

Vi arbejder i dette forløb med migration fra Latinamerika til USA, og undersøger, hvordan det er at være latinamerikansk immigrant i USA. Herunder kommer vi ind på push-pull-faktorer, risiciene ved at emigrere, den amerikanske drøm og integrationsproblematikker. Fortsat fra 2.g (SRO).


Kernestof:
Sange:
Migra af Carlos Santana
Pobre Juan af Maná
Tekst:
Sueños, fra Al otro lado, Gyldendal, 2004, s. 15
Film:
Maria llena eres de gracia af Joshua Marston, 2004
Sin Nombre af Cary Fukunaga, 2009


Supplerende stof:
Immigration fra Latinamerika til USA  og Nyere immigration (Ringgaard & Kledal: Retratos latinos en California, s. 6-13 og 106-112)
Latinamerikanernes drøm, fra 'Den amerikanske drøm' af Rikke Mosegaard Dyring, Frudenlund 2022, s. 91-101

Dokumentaren: The other side of immigration:
https://www.google.com/search?q=The+other+side+of+inmigration&rlz=1C1EJFA_enDK799DK799&oq=The+other+side+of+inmigration&aqs=chrome..69i57j46i13i512j0i22i30l7.8659j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:7cfa829b,vid:uavX9fP9j_U   

Repetition af:
Førnutid, præteritum og impefektum, refleksive verber, ser-estar-hay

Formål:
Formål er, at eleverne tilegner sig viden om den nyere migration fra Latinamerika til USA, de risici rejsen indebærer for emigranterne og de forhold, immigranterne lever under i USA. De skal på baggrund af den tilegnede viden om de samfundsmæssige forhold i Latinamerika og USA kunne forklare, hvorfor folk emigrerer til USA på trods af de store konsekvenser for dem selv og deres pårørende.

Efter forløbet forventes eleverne:
- at have en viden om, hvorfor latinoer emigrerer til USA, og hvor udbredt det er
- at kunne læse, forstå og referere fiktionstekster, sange og digte.
- at kunne skrive inden for forskellige genrer, herunder dialog, resumé, billedbeskrivelse, brev og artikel
- at kunne forstå talt spansk i et enkelt sprog
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 La España actual EKSAMENSEMNE

Vi har fokus på Spaniens regioner, kultur og de unge. Vi undersøger, hvad der kendetegner Spanien i dag: De forskellige regioners særpræg, fester og kultur. I præsentationer af unge spaniere får vi indtryk af deres dagligdag og kultur og hvad der adskiller den fra den danske. Forløbet bygger videre på det forløb, vi havde i forbindelse med sprogrejsen til Malaga.

Kernestof:

Tekster om unge:
Entre tres países  fra 'Nuevos retratos' Ole Loumann, Gyldendal 2009.
Estrella de Sevilla fra 'La buena vida', Gyldendal 2008.
Alejandro de Madrid fra 'La buena vida' Gyldendal 2008.
Los jóvenes españoles bebemos mucho pero sabemos controlarlo fra España en la calle, Kasper Kloch & Martin Tønner, Gyldendal 2019.


Supplerende stof:

Tekster på dansk fra España en la calle af Kasper Kloch og Martin Tønner, Gyldendal, 2019:
a) I byen på spansk s. 8-11
b) Fester rimer på fare s. 80-83
c) Spanien på randen af et nervøst sammenbrud s. 44-47

Regionale stemmer s. 14 i Nuevos retratos af Ole Loumann, Gyldendal 2014
Spanien de selvstyrendes regiones stat s. 103 i Spanien af Stig Jørgensen, Systime 2009

Gruppeopgaver om:
1. País Vasco (Pamplona): San Fermín
2. Valencia (Buñol): La Tomatina
3. Valencia: Las Fallas
4. Andalucía (Sevilla): La Semana Santa
5. La Rioja (Haro): La batalla del vino
6. Catalonien: La Sardana og Castells humanos
7. Valencia (Alicante): Moros y cristianos
8. Galicia (Lugo): Arde Lucus
Eleverne finder information og små film på nettet om spanske fester og traditioner.

Videoele: Las comunidades autónomas: http://www.videoele.com/A1-Comunidades-autonomas.html

Sitcom: Jóvenes que comparten piso: Extra – serie en español: https://www.youtube.com/watch?v=Dfb9-ZTCA-E&list=PLLVULqsElvki_riI1ld0QhZJx1wom5Ply

Billedbeskrivelser af genremalerier fra Andalusien i 1880-tallet.

Atracciones y comida en Málaga
Studietur til Malaga
Besøg på skolen La Rosaleda
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Identidad y sexualidad EKSAMENSEMNE

Fortsat fra  2.g
Formålet med forløbet, er at undersøge, hvordan det er at tilhøre en seksuel minoritet og hvordan vilkårene er for fx homoseksuelle og transpersoner i Latinamerika og Spanien.  Mariángeles fra Argentina drømmer om at kunne gifte sig med en kvinde, men tør ikke tale åbent om sin seksualitet på arbejdet eller i byen. Filmen Carmen y Lola viser to kvinders forbudte kærlighed i et meget traditionelt og konservativt miljø blandt sigøjnerbefolkningen i Spanien. Vi sammenligner hvordan betingelserne er for LGBT+ personer i Latinamerika, Spanien og Danmark. Det ser ikke godt ud for seksuelle minoriteter i Latinamerika.

Kernestof:
Tekst:
Mariángeles de Argentina, fra La identidad contrastada, Gyldendal 2013.
Film:
Carmen y Lola af Arantxa Echevarría, 2018
Tekst:
Introduccion al género en proceso s. 62-64 fra El sexo en proceso af Louise Friis Arfaoui og Maria Francisca Gavilán, Colombus 2021
Dokumentar:
EU I Aktion: Spanien som den nye bastion for homoseksuelles rettigheder i Europa - Multimedia Centre: https://multimedia.europarl.europa.eu/da/video/action-spain-new-bastion-of-gay-rights-in-europe_P004-90702-001 (2009)

Supplerende stof:

Seksuelle minoriteters rettigheder. Dansk tekst fra Nuevos Retratos, Gyldendal 2008 s. 10-11.
I hvilke lande er homoseksuelle ægteskaber tilladte?: https://cnnespanol.cnn.com/2022/09/26/paises-legal-personas-del-mismo-sexo-matrimonio-igualitario-union-civil-orix/  

Statistikker om forholdene
Korte tekster om el machismo y el marianismo.

Parejas homosexuales, Delprøve 1
Orgullo, Delprøve 1
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer