Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Thisted Gymnasium STX og HF
|
Fag og niveau
|
Psykologi B
|
Lærer(e)
|
Anette Overgaard Nielsen, Lotte Bech
|
Hold
|
2024 Ps1/3abcz (3abcz Ps1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Kærlighed og Parforhold
Formål:
At forstå de psykologiske mekanismer der ligger bag forelskelse og evnen til at knytte kærlighedsrelationer til andre baseret på psykologiske undersøgelser og teorier. Formålet er også at forstå, hvordan forskellige psykologiske retninger anskuer emnet.
Her har vi set på parforholdet med evolutionspsykologiens briller, socialpsykologiens og med udviklingspsykologiens. Et af fokuspunkterne har været tilknytningsmønstres betydning for relationer i voksenlivet.
Følgende kernestof bliver berørt:
Udviklingspsykologi: Der bliver bl.a. berørt, hvordan tilknytning og opdragelse påvirker menneskers evne til at indgå i parforhold. Her vil der være fokus på fokus på teorier som John Bowlbys tilknytningsteori og Mary Ainsworths "Strange Situation"- eksperimenter,
Fra socialpsykologien bliver der kigget på dynamikker i parforhold, såsom kommunikation, konfliktløsning, social indflydelse og gruppedynamikker.
Fra personlighedspsykologi: vil der blive fokuseret på personlighedens betydning i parforhold. Overvejelser om, hvordan forskellige personlighedstræk (f.eks. fra Big Five-modellen) påvirker interaktion og tiltrækning mellem partnere.
Emotioner og motivation: Fokus er på følelsers rolle i parforhold. Teorier om kærlighed, tilknytning og motivation kan hjælpe med at forstå, hvorfor mennesker søger og forbliver i parforhold.
Endvidere berøres, hvordan kulturelle normer og samfundsmæssige forventninger påvirker parforhold. Dette inkluderer emner som kønsroller, kulturforskelle og sociale normer.
Metoder i psykologi: Anvendelse af forskellige forskningsmetoder til at undersøge emner relateret til parforhold. Der inkluderes kvalitative metoder som interviews og case-studier, samt kvantitative metoder som spørgeskemaer og eksperimenter.
Psykologiens veje, iBog
Kapitel 15. FORELSKELSE OG KÆRLIGHED (s.257-268)
- Forskellige tilknytningsstile
- Vi begærer det andre ikke begærer
- Kærlighedens tre komponenter
- Kærlighed og forelskelse er ren kemi
- Hvad bliver vi tiltrukket af
Magnus Riisager, PsykB, Temaer til psykologi på B-niveau. Forfatteren og Frydenlund. 1. udg. 1. oplag, 2023 iBog Systime
Kapitel 5. s.114-119: Følelsernes psykologi
Kapitel 7. s. 215-236: Det gode liv (minus cases og opgaver).
Kapitel 8. s. 264-278 og 287-293 :Tilknytning og kærlighed
Dokumentaren: "Døm vores forhold", S1:E1, DRTV, 10 november, 2023, 33 min, og S1:2 26 min.
Artikler:
- "Hvad er kærlighed?" https://videnskab.dk/kultur-samfund/hvad-er-kaerlighed/#:~:text=K%C3%A6rlighed%20er%20en%20f%C3%B8lelse%2C%20der%20knytter%20og%20forpligter,at%20b%C3%B8rnene%20kunne%20overleve%20og%20n%C3%A5%20seksuel%20modenhed.
- "En myte at der findes fem kærlighedssprog".
https://videnskab.dk/kultur-samfund/forskere-en-myte-at-der-findes-fem-kaerlighedssprog/#:~:text=Id%C3%A9en%20bag%20k%C3%A6rlighedssprog%20stammer%20fra%20den%20amerikanske%2C%20baptistiske,eksemplarer%20og%20er%20oversat%20til%20over%2040%20sprog.
- Skal vi ligne hinanden eller er forskel en styrke?
https://videnskab.dk/krop-sundhed/parforhold-skal-vi-ligne-hinanden-eller-er-forskelle-en-styrke/
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Klimapsykologi
Formål:
Temaet vil fokusere på menneskers reaktion og handling på klimaproblematikken. Målet er at få eleverne til at opnå en bred psykologisk viden om menneskers adfærd, reaktioner, udvikling og mentale processer i forhold til klimaproblematikken.
I relation til forløbet vil der også indgå en mindre feltanalyse, hvor eleverne selv designer afprøver, præsentere og evaluere deres egen miniundersøgelse/eksperiment.
Faglige mål:
Demonstrere et indgående kendskab til fagets stofområder, primært i forhold til det normalt fungerende menneske
Redegøre for og kritisk forholde sig til psykologisk viden i form af psykologiske teorier, begreber og undersøgelser og kunne forstå dem i en historisk-kulturel kontekst
Formulere konkrete psykologifaglige problemstillinger i aktuelt stof samt udvælge og anvende relevant psykologisk viden fra forskellige kilder, herunder digitale medier, til at undersøge disse problemstillinger og kunne forholde sig kritisk til den anvendte viden på et fagligt grundlag
Inddrage og vurdere forskellige forklaringer på psykologiske problemstillinger.
Demonstrere et grundigt kendskab til fagets forskningsmetoder og etiske problemstillinger i psykologisk forskning samt kunne skelne mellem hverdagspsykologi og videnskabelig baseret psykologisk viden.
Vurdere betydningen af sociale og kulturelle faktorer i forhold til menneskers tænkning og handlinger.
Argumentere fagligt og formidle psykologisk viden med et fagligt begrebsapparat på en klar og præcis måde
Demonstrere viden om psykologis identitet og metoder og behandle problemstillinger i samspil med andre fag
Følgende kernestofområder bliver berørt:
Kognition og læring omkring perceptionens og tænkningens betydning for, hvordan vi møder information og klimaforandringer. Her kommer vi ligeledes omkring nudging og kognitive bias.
Personlighed og identitet berører eksistentialismen og personlighedspsykologien, hvor bl.a. konsekvenserne af klimaforandringer som stress og coping inddrages
Socialpsykologien inddrager de gruppepsykologiske processer.
Psykologisk metode inddrages i forbindelse med elevernes egen undersøgelse om bæredygtig bevidsthed samt generel indføring af videnskabelige metoder og databehandling.
Grundbogsmateriale:
Heidi Koldtoft Engdal: Bæredygtig bevidsthed - om klimapsykologi
Systime 2024 ibog herfra følgende afsnit:
Kapitel 1: (s.11-34)
1. Forsøger min hjerne at undgå klima information?
1.1 Fem psykologiske barrierer
1.2 Når hjernen bliver snydt
1.3 Grøn kommunikation og nudging
Kapitel 3: (s.61-77)
3.Har jeg klimaangst?
3.1 Klimaangst
3.2 Klimastress og coping
3.3 Eksistentiel psykologi
4. Kan gruppedynamikker forværre klimaforandringer? (s. 83-95)
4.1 Asch og Konformitet
4.2 Gruppedynamikker
4.3 Lemmingeffekten
Artikel: Zetland d.21.juni2022 – af Zelin Tûrker
Med på moden eller redde kloden? Et kinesisk tøjfirma har fået en generation til at købe
billigt tøj.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Projektarbejde
|
Titel
3
|
Ikke Eksamensemne - Klinisk psykologi
Vi har alle en nogenlunde sikker forståelse af, hvad det vil sige, at være fysisk rask: en sund ansigtskulør, kropstemperatur på omkring 37 grader, en regelmæssig puls og det at vi kan bevæge os frit omkring uden smerter.
At trives mentalt kan være lidt mere komplekst at beskrive, men det vil tage udgangspunkt i, at vi føler os generelt godt tilpas, at vi kan opfatte vores verden tydeligt, og at vi kan indgå sociale relationer med andre mennesker.
Hvis man får en psykisk lidelse kan alt dette ændre sig, hvilket sker fortredjedel af os gennem et livsforløb ifølge opgørelser fra Psykiatrifonden. Her fremgår det også, at op mod 20 % af den voksne befolkning aktuelt har symptomer på psykisk sygdom.
Magnus Riisager (red.) PsykB. Temaer til psykologi på B-niveau, 2023
Holdets grundbog, Kapitel 11.
s. 408-409: Hvorfor beskæftige sig med klinisk psykologi?
s .409-414: Opfattelser af psykiatri på tværs af tid og kultur
s. 415-417: Gal eller normal
s. 417-419: Meningen i at opretholde et skel mellem normal og anormal
s. 419-421: Stigmatisering af mennesker med psykisk sygdom incl. undersøgelse og opgave (minus feltundersøgelsen)
s. 422-430: At stille en diagnose - (disse sider har eleverne kun meget løseligt beskæftiget sig med.
s. 430-431: Kan man snyde sig til en diagnose?
s. 431-434: Kan det være en lettelse at få en diagnose?
Holdet har set alle tre udsendelser: "DRTV: Hvad fejler Fuhlendorff?"
Holdet har lavet deres egen "Formidling af psykologisk viden", og fremlagt for de andre hold - opgaven lød: Find fx en podcast, som handler om vores tema lyt gerne til andres podcast mht at få gode ideer.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Det præsterende og kommunikerende menneske
Formålet med forløbet er at forstå, hvilken rolle psykologien og de psykologiske mekanismer har på dagligdagens præstationer og læringsrum såvel i skolearbejdet som i idrætssammenhænge.
Fokus på den mentale side af både selve præstationerne og den mentale proces, der leder frem til præstationen. I dette tema overfører vi denne viden, som typisk bruges i eliteidrætsmiljøer til den almindelige hverdag som færdes i.
Desuden har temaet set på pres og stress betydning for hjerne, krop og identitet. Især unge mennesker og præstationsmiljøer har vi set på med flere samfundsteoretikeres øjne.
Forløbet har også set på forskellige former for kommunikation - bla konfliktkommunikation og digital kommunikation.
Kernestof:
• Social adfærd, gruppepsykologiske processer, inklusion og eksklusion samt social indflydelse, kommunikation i sociale sammenhænge og på digitale medier.
• Kulturpsykologi, herunder kulturelle normer og konsekvenser af globaliseringen for identitet og socialt samspil.
• Psykologiske, sociale, digitale og kulturelle forholds betydning for læring, motivation og hukommelse.
•Social kognition, herunder stereotyper, fordomme og diskrimination
• Personligheds Psykologi: Individuelle forskelle i livsstil og håndteringen af udfordringer, herunder arbejde, stress og coping. Transaktionsanalyse i forbindelse med kommunikation og konflikthåndtering.
• Undersøgelsesmetoder, herunder eksperiment, observation, interview og spørgeskema samt simpel analyse af data.
Kognition og læring:
- psykologiske, sociale, digitale og kulturelle forholds betydning for læring, motivation og hukommelse
Psykologisk metode:
Undersøgelsesmetoder, herunder eksperiment, observation, interview og spørgeskemaundersøgelse samt simpel analyse af data.
Grundbogsmateriale:
Magnus Riisager (red) mfl. :Psykologi B bogen Frydenlund (2023)
Kap.4 (s.67- 71 og s.89-93) Kommunikationspsykologi
Transaktionsanalyse
Konflikttrekanten
Konflikttrappen
Stereotyper og fordomme
Kap. 5 (s.114-119) Følelsernes psykologi.
Kapitel 6. (s.158-164 og s.166-200) Præstationernes psykologi.
Motivationsprocesser,
Forklaringsstile,
Selvbestemmelsesteori,
Målorienteringsteori
Biologiske faktorers betydning for præstationer.
Refleksion og spændingsregulering
Kap. 7. (s. 215 -219) Det gode liv.
Artikler:
Cecilie Cronwald: Belønning ødelægger din motivation, Videnskab.dk, 16. november 2010.
Hvordan skaber vi sunde læringsmiljøer?. Finduddsannelse.dk 11 dec, 2024 (forfatter ukendt) https://www.finduddannelse.dk/artikler/tips-og-vejledninger/hvordan-skaber-vi-sunde-laeringsmiljoeer-15576
Klaus Dohm: Karakterræset blokerer for gymnasieelevers læring, Jyllands-Posten, 5. august 2018.
Dokumentarudsendelse:
I krig med naboen. Dansk reportage fra 2016. Dr.tv.
https://www.dr.dk/drtv/episode/i-krig-med-naboen_48889
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
|
Titel
5
|
Cases
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/263/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64692560332",
"T": "/lectio/263/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64692560332",
"H": "/lectio/263/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64692560332"
}