Holdet 2pq3b Re (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Thisted Gymnasium STX og HF
Fag og niveau Religion B
Lærer(e) Kristine Margit Guldhammer
Hold 2025 Re/2pq3b (2pq3b Re)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introforløb - Kaos og Kosmos
Titel 2 Hinduismen
Titel 3 USA - DK Religion,  Kristendom Politik
Titel 4 Islam og feminisme
Titel 5 Førkristen nordisk religion og diverse hekserier
Titel 6 Kult og konspiration
Titel 7 Outro-forløb

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introforløb - Kaos og Kosmos


FORMÅL

Faglige mål
• I skal have viden om og forståelse af religioner og religiøse fænomener, og I skal kunne anvende religionsfaglig terminologi og grundbegreber
• I skal have indsigt i forholdet mellem religiøse og ikke-religiøse virkelighedsopfattelser

Læringsmål
d) Redegøre for centrale religiøse fænomener og anvende elementær religionsfaglig terminologi
e) Analysere, fortolke og perspektivere fagets dokumentariske materiale, herunder vurdere, hvorvidt et givet materiale anskuer en religion indefra eller udefra, dvs. fra en deltagersynsvinkel eller et eksternt, evt. religionskritisk synspunkt

INDHOLD

Kernestof
d) Religionens centrale fænomener som myte, ritual, kult, etik, lære, den religiøse erfaring og religionens organisering

METODE

Smarts 7 dimenensioner
Religionsfænomenologi
komparativ metode
religionernes ideverden og filosofi


MATERIALER

Kosmos og Kaos:  Håndbog i Religion - Erik Thastum  systime  s.36-44

Ritual hvor alle fagudtryk kommer i spil:  Soldans-ritualet
Rød i en hvid verden (sioux)  Fogde

Film  A man called horse 1971  Richard Harris


Ninian Smarts 7 dimensioner:
Madsen, Lene et al. "Grundbegreber". I: "Grundbogen til Religion C". Systime (2018): https://grundbogentilreligionc.systime.dk/index.php?id=143&L=0


Indefra og udefra  synsvinkel:
Ahle, Allan et al. "Horisont - Grundbog i religion". Gyldendal 2013: 12-13

Religionsfænomenologi, herunder komparativ analyse:
Ahle, Allan et al. "Horisont - Grundbog i religion". Gyldendal 2013: 18-19

EVALUERING
Fremlæggelse via Powerpoint i teams og mindmaps om Religionsfagets Fagudtryk plus mundtlige oplæg


FOKUSPUNKTER  (fagudtryk)   

myter – ritual – tabu – mana – kosmos – kaos – overgangsriter -  shaman - skabelsesmyter – wakan Tanka – medicinmand –svedehytte – soldansen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Hinduismen


Fælles Mål
Eleverne skal:

Opnå viden om hinduismens grundlæggende forestillinger, ritualer og praksis.
Kunne sammenligne hinduismen med andre religioner og livsopfattelser.
Reflektere over religionens betydning i individets og samfundets liv.
Udvikle respekt og forståelse for religiøs mangfoldighed.


Indhold

Historisk baggrund: Hinduismens oprindelse og udvikling.


Centrale begreber: Dharma, karma, samsara, moksha.

3.1 Filosofien om Karma og genfødsel
3.2 Atman, Karma og Samsara
3.3 Brahman og Moksha
3.4 Om reinkarnationslæren

Hinduismens vigtigste helligskrifter:

Shruti:  Vedaerne og Upanishaderne
Smriti:  Sutraer om Yoga, Manus Lovbog, Ramayana
Bhagavaghita (læredigt) s.28

Kilde: Hinduismen  Allan Poulsen systime 2017


Guder og gudinder: Vishnu, Shiva, Brahma
5.3  Hinduismens 3 hovedguder.

Tre veje til frelse:  s38-39 i bogen Hinduisme af Allan Poulsen
handlingens vej      -   Karma Yoga kap.3
Erkendelsens vej    -   Jnana Marga kap. 4 og 7
hengivelsens vej     -   Bhakti Marga

kapitler hentyder til  Bhagavad Gita tekster
Kilde: Hinduismen  Allan Poulsen systime 2017


Kastesystemet renselse og Purushahymnen (Skabelsesmyte):
Kilde: "Kastesystemet - hinduisme"  Religion.dk 25.maj 2005

Rigveda:  Purushahymnen  T29
Yoga og meditation: s.68-71
Kilde: Hinduismen  Allan Poulsen systime 2017



andre Materialer:

Introduktion til Hinduismen:  Hinduismens univers  - "En Hindus 4 livsaldre" s.5-6  

"En hindus 4 livsaldre" + ritualer og pilgrimsrejsen  Birte Mølhave  s.8-34

Film:
Mahatma Ghandi  - Ben Kingsley



Tekster: Bhagavad Gita (udvalgte vers), Ramayana

Metoder
fænomenologisk metode
workshops, pararbejde og klassediskussioner
Komparativ metode: Hinduismen vs. kristendom/islam/buddhisme.



Evaluering
Mindmaps med oplæg -  interaktive workshops - powerpoint
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 USA - DK Religion, Kristendom Politik


Titel: USA, religion, fundamentalisme - kristne konservative nationalister og "de sortes kirkers" syn på det centrale i Jesu lære og bibelforståelse. Hvad lægger de vægt på som det afgørende i deres fortolkning af bibelen som guds ord ? hvordan forsøger disse kirker at engagere sig politisk i USA i dag ?  Vi skal også studere Grundtvigs danske udgave af, hvad sand kristendom er og derigennem sammenligne folkekirkens kristendom med
amerikansk religion og især kristne bevægelser, deres læresyn og praksis. Eksempler på Kristen Befrielsesteologi og civilreligion i USA vil også blive gennemgået i dette forløb.


Fag: Religion

Forløbsbeskrivelse:
Dette undervisningsforløb undersøger religionens rolle i amerikansk politik og samfund med særligt fokus på kristen nationalisme. Eleverne arbejder med, hvordan religiøse forestillinger og læresyn og værdier har formet amerikansk identitet, og hvordan kristne nationalistiske bevægelser har påvirket politiske strømninger, herunder synet på demokrati, kvinders rettigheder, frihed og moralske værdier omkring for eksempel abort.
Forløbet inddrager både historiske og aktuelle perspektiver og kombinerer religionsfaglige begreber med samfundsrelevante problemstillinger. Eleverne skal både analysere artikler, taler og medier, og de skal diskutere, hvordan religion kan fungere som en politisk og kulturel magtfaktor.

- I USA findes der et meget bredt spektrum af kristne retninger og bevægelser, som afspejler landets religiøse mangfoldighed og historie. Vi vil derfor også arbejde med andre kristne kirker i USA -  Mormonerne  - Pinsekirker - Amish people -



Materialer:

Phil Zuckerman: Religion i Skandinavien og USA
Kilde: Phil Zuckerman: Samfund uden Gud, Forlaget Univers 2008, s. 188-193 i uddrag

"Wall of separation" - adskillelsen af stat og religion (2023)  
"Amerika er Guds eget land" - civilreligion
             Kilde:  USAhistoriesamfundreligion.systime.dk

link til 3 centrale artikler:   https://usahistoriesamfundreligion.systime.dk/?id=267:

Fælles titel:  Fundamentalisterne bliver til den politiske kristne højrefløj (2023):

Kilde:  https://usahistoriesamfundreligion.systime.dk/?id=267  

Jerry Falwell: "Ronald Reagan ærede Gud" fra "Kristendom og protestantisk fundamentalisme i USA"  Gyldendal, 2005 Svend Lindhardt

Forbud mod undervisning i skoler i Darwins evolutionsteori i USA:  
"Kreationisme og intelligent design"
- Kilde: https://usahistoriesamfundreligion.systime.dk/?id=268

C. B. Strozier: Apocalypse – On the Psychology of fundamentalism in America  artiklen er et uddrag Kilde: Wipf and Stock Publishers, 2002. s. 252-53. Oversat af Hanne Følner.

"Amerika er Guds eget land" / Civil religion
• Tale af Joe Biden:  valgsejrstale som præsident 2021

Mormonkirken ( Jesu Kristi Kirke af sidste dages Hellige) - version af kristendommen:
"Hvem er mormonkirken"  Isabelle Hazen&Ester Mark  KD 12.12.2017

"Hvem er Amish people?" Isabelle Hazen KD 12.12.2017

•  "black churches"  kristendomsforståelse og samfunds-       
     værdier, der har udgangspunkt i Tale af Martin Luther King 1963 i Memphis

Casestory om abort, der skiller amerikanerne:  Katolske politikere stemte for at bevare
retten til abort. Nu beder biskopper dem om at blive væk fra nadveren."  KD 9/6 2022 af Simone Nilsson

"Grundtvigs kristendomssyn"
Kilde: https://danmarkshistorien.azurewebsites.net/danmarkshistorien.dk/vis/materiale/nfs-grundtvigs-verden.html

Salmer af Grundtvig:
"Dejlig er den himmelblå" 1853 udgivet i nuværende version
"I al sin glans nu skinner solen" 1843


Fokuspunkter:
Kristendom - Grundtvig - Grundloven - USA Wall of seperation - den amerikanske forfatning og religionsfrihed - Fundamentalisme - bibelbæltet - Christian nationalist - the Black churches - befrielsesteologi   -  mormoner -  Pinsekirker - Amish people

Faglige mål:
• Analysere og perspektivere religiøse fænomener i en kulturel og samfundsmæssig kontekst.
• Anvende religionsfaglige begreber til at forstå religiøse bevægelser og ideologier.
• Diskutere religionens rolle i moderne samfund med fokus på USA.
• Reflektere over forholdet mellem religion og politik.



Arbejdsformer:
• Gruppearbejde med analyse af taler og religiøse  bevægelser
• To og To besvarelse af spørgsmål til tekster
           Workshops med powerpoint som mundtlig fremlæggelse
           Klaseundervisning og udarbejdelse af mindmap
        
        

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Islam og feminisme

Forløbets indhold og fokus:

Forløbet ”islam og feminisme” dækker over en indføring i centrale perspektiver i den islamiske religionspraksis samt en tematisering af islam i forhold til feminisme og senmodernitet. Formålet med forløbet har været at give et indblik i dels hvordan islams formative år og historie præger nutidige muslimer i deres praksis, dels hvordan moder-nitet fordrer islam til at indtage nye former (fra fundamentalisme til euroislam, eks.) – alt med et gennemgående fokus på feminisme.

Forløbet involverer blandt andet: De fem søjler, Koranen, sira, hadith, sunna, tafsir, fatwa, sharia, umma, Muhammed, Iran-konflikten, euroislam, Jan Hjärpe, Ninian Smart.

Faglige mål:

- redegøre for centrale sider ved islam
- karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber og -teorier
- karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske, og aktuelle diskussioner af religionsfaglig relevans med anvendelse af både indefra- og udefraperspektiver
- karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en globaliseret verden, samt anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter


Kernestof:

- islam set i et globalt perspektiv, samt europæiske og danske fremtrædelsesfor-mer. I arbejdet indgår tekster fra Koranen og hadithsamlingerne samt andre hi-storiske og nutidige tekster.

Anvendt materiale:

Primære kilder:
Koranen:
Sura 24 (Lyset), vers 31-34.
Sura 33 (Forbundsfællerne), vers 54-59.

Hadith:
Sahih al-Bukhari, Hadith 4759 – Sahih al-Bukhari, Prophetic Commentary on the Qur’an (Tafseer of the Prophet), Book 65 (Chapter 12), Hadith 4759. Hentet på Sunnah.com: https://sunnah.com/bukhari:4759 den 15/1 2026.

Sunan Abū Dāwūd 4104. Kitāb al-Libās (Clothing). Sunnah.com. Hentet på https://sunnah.com/abudawud:4104 den 15/1 2026.

Internetfatwa:
Public » Askimam ”I left Islam. What should I do to become a Muslim now?” (30. July 2024). Hentet den 6/1 2026.

Redditopslag:
“Vil muslimske kvinder egentlig gerne bære hijab, eller gør de det på grund af mænd?”. På r/hijab i ~2024. Hentet den 8/1 2026 på https://www.reddit.com/r/Hijabis/comments/1907rvs/do_muslim_women_genuinely_want_to_wear_a_hijab_or/?tl=da.

Podcast:
”Islam og Sharia (manifestpunkt #37)”. Minut 7:20-12:10. På: Podcast: SHARIA MA-NIFESTET | Dansk muslimsk mani

Internetkilde:
”Islam og køn”. Hentet den 22/1 2026 på 11. islam og køn | Dansk muslimsk mani

Dansk Muslimsk Manifest. DanskMuslimskManifest.dk. Hentet på https://www.danskmuslimskmanifest.dk/ den 4/2 2026.


Sekundære tekster:

Det iranske oprør indefra (2023). DR TV. Dokumentar (Inside the Iranian Uprising). Hen-tet på https://www.dr.dk/drtv/program/det-iranske-oproer-indefra_409931

Havmand, Tobias (2010). “Islamisk feminisme I: Skal man være sekulær for at være feminist?” Information, 20. november 2010. Hentet den 23/1 2026.

Libak, Anna (2019). “Debat: Selvfølgelig kan en feminist bære muslimsk tørklæde.” Berlingske, 3. maj 2019. Hentet den 23/1 2026.

Lenti, Camilla (2009). “Hvad er euroislam?” Information, 4. maj 2009. Hentet fra https://www.religion.dk/islam den 2/2 2026.

Lærebogsmateriale o.lign:

Ninian Smart: Ninian Smarts 7 dimensioner:
Madsen, Lene et al. "Grundbegreber". I: "Grundbogen til Religion C". Systime (2018): https://grundbogentilreligionc.systime.dk/index.php?id=143&L=0

Hansen, Isabelle; Nørhøj, Henning; Bendix, Mads Boel (2013). Det vigtigste at vide om islams fem søjler. Hentet den 6/1 2026

Hussain, Waseem (2009). ”Kategorier af Islamiske regler”.

Kitir, Deniz (2019). Klassisk og moderne islam. Systime. Tema: “Islam og kvinder”, s. 209-217 & s. 18-19 om Jan Hjärper.

Udgør i alt cirka 62 sider, her med film, podcast, arbejdsdokumenter og power-points undtaget tilsvarende 24% af forventet omfang.


Indhold


Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Førkristen nordisk religion og diverse hekserier

Forløbet ”Førkristen nordisk religion og hekse” dækker over en indføring i centrale perspektiver i den førkristne nordisk religionspraksis, bedre kendt som nordisk mytologi. Fokus har særligt været på religion i praksis. I forbindelse med dette forløb har eleverne endvidere lært om hekse og magi. Dette med udgangspunkt i den nordiske magiker ”vølven”. Eleverne har læst hovedværket Vóluspa og dele af Gylfes Blændværk.
Efter forløbet kan eleverne anvende ritualteori (van Gennep og Podemann Sørensen) og magiteori (Frazer og Malinowski) i analyse af religiøse handlinger og forestillinger. De har viden om førkristen nordisk religion, herunder “forn sidr”, mytologi, kosmologi, slægt, ære og samfundsstruktur med afsæt i bl.a. Edda- og sagatekster. Eleverne kan genkende arkaisk religion (her FKNR) samt dens moderne udgave (her asatro) og nyreligiøse praksisser som vølver og hekse. De kan desuden kritisk analysere religiøse fremstillinger i både tekst, film og dokumentar som kilder til religionsforståelse.

Faglige mål:
- disponere en mundtlig fremstilling af religionsfagligt stof
- redegøre for væsentlige sider af førkristen nordisk religion
- karakterisere og analysere forskelligartet materiale
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- analysere en længere, kompleks religiøs tekst

Kernestof:
- Væsentlige sider af førkristen nordisk religion. Dette med udgangspunkt i Den højes tale, Vølvens Spådom og Erik den rødes saga samt moderne fortolkninger herunder The Northman og Hedningen, Heksen og Hyldemor.
- Hovedværkslæsning
Anvendt materiale:

Primære kilder:
Aziza. Hil Thor Hit Odin - Version 2.0: Mit år med Asatroen, s. 160 samt s. 248–299 (2 sider pr. elev).
Den poetiske edda ved Rolf Stavnem (2020). ”Den højes tale” vers 12-38 (s. 46-52).
Lembek & Stavnem (2012). ”Gylfes Blændværk 51-54” (s. 84-91). I Snorri Sturluson Edda.
The Northman (137 min., set på Netflix) som supplerende materiale til forløbet om førkristen nordisk religion og mytologi.
Hedningen, heksen og hyldemor, sæson 1, episode 1: “Fucking underligt” (29 min., set på DRTV).
Gotved, G. V. (2022). ”Indledning”, ”Vølvens runer” og ”Vølvens planter” (s. 15-18; 70-73; 87, 107, 175). I Vølvekraft og Runekunst.
Islændingesagaerne : samtlige sagaer og niogfyrre totter. Bind 1: “Erik den Rødes saga”, kap. 4, s. 353–356.
Sørensen & Steinsland (2001). ”Vølvens spådom” (s. 11-32 & 117).

Sekundære tekster:
Andersen, B., Bertelsen H., Bøgelund V., Christoffersen A., Pedersen R. D. (2008). ”Samfund, individ og religion” (s. 7-12). I Senmoderne religiøsitet i Danmark. Systime.
Fibiger, M. Q. (2022). Ritualstruktur og ritualklassifikation 2.0 :Et par kommentarer til en udmærket artikel. Religionsvidenskabeligt Tidsskrift, (74), 176–178. https://doi.org/10.7146/rt.v74i.132102
Jens Peter Schjødt (2022): “Georges Dumézils position i religionsforskningen siden 1994”, Religionsvidenskabeligt Tidsskrift, nr. 74, s. 46–47.
Jensen, Hans Jørgen Lundager (2019): ”Arkaisk religion” (s. 23-29). I: Religionshistorie: kort oversigt. Aarhus Universitet
Jensen, Linda Corfitz (2019): “Historiske film skævvrider vores syn på den virkelige historie”, Kristeligt Dagblad, 10.01.2019.
Koch, Carl Henrik; Madsen, Jes: kosmologi i Lex på lex.dk. Hentet 4. maj 2026 fra https://lex.dk/kosmologi
Motzfeldt, D. T. (2014). ”Magi” (s. 71–73 samt 74-75). I Religion: teori, fænomenologi, metode. Forlaget Systime.
Motzfeldt, D. T. (2014). ”Ritualer” (s. 33-34). I Religion: teori, fænomenologi, metode. Forlaget Systime.
Nørgaard-Højen, Peder; Stefánsson, Finn: eskatologi i Lex på lex.dk. Hentet 4. maj 2026 fra https://lex.dk/eskatologi
Om RITUALER fra Grundbogen til religion C, iBog p255 (4 sider).
Schjødt, J.P. (1999). ”Indledning” (s. 33-51). I Det førkristne norden: religion og mytologi. Spektrum.

Lassen, A (2017). ”Slægten”, ”Retsforhold”, ”Sagasamfundets køn” & ”umandige mænd og mandsrollens grænser” (s.69-73 & 79-81). I Islændingesagaernes verden. Gyldendal.
Sørensen, Jesper (2014). ”7-9-13”, ”Det stadie har vi da forladt…” og ”Dette er mit legeme”. I:  Magi, Tænkepauser 20. Aarhus Universitet.
Stefánsson, Finn: Odin i Nordisk Mytologi på lex.dk. Hentet 5. marts 2026 fra https://mytologi.lex.dk/Odin
Warmind, Morten; Stefánsson, Finn: asatro i Lex på lex.dk. Hentet 4. maj 2026 fra https://lex.dk/asatro

Estimeret til omkring 100 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer