Holdet 1g1 id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Thisted Gymnasium STX og HF
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Kira Kopp Mortensen
Hold 2025 id/g1 (1g1 id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Boldbasis
Titel 2 Outdoor

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Boldbasis

Formål med forløbet
Forløbet relaterer sig til dele af følgende overordnede mål for idræt, der beskriver, at eleverne skal kunne følgende:
1. Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: Boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter.
2. Opnå større kropsbevidsthed
3. Kende centrale begreber inden for idrættens discipliner

Nærmere bestemt vil dette boldbasisforløb fremme elevernes centrale færdigheder inden for boldspil. Derudover vil forløbet introducere eleverne for begreber som: Boldspilsfamilier, spilhjulet, fairplay, læringstrinsmodellen, kommunikation og samarbejde. Forløbet har desuden til formål at udvikle elevernes evne til at kombinere praktiske færdigheder med teoretiske begreber, da forløbet vil udmunde sig i, at eleverne skal udvikle deres eget boldspil. Elevernes boldspil skal udvikles på baggrund af viden om boldspilsfamilier og spilhjulet.


Læringsmål:
• Indgå i forskellige former for boldspil på et basalt niveau
• Kunne reflektere over forskellige spil med baggrund i de gennemgåede modeller og figurer
• Have viden om de forskellige boldspilsfamiliers forskelle og ligheder
• Kunne justere forskellige spil mod et givent formål eller en bestemt målgruppe
• Udvikle, afprøve, justere og evaluere et nyt boldspil
- Karrierelæring + dannelse i form af at skulle instruere folkeskoleelever i eget udviklede boldspil til skolernes motionsdag.

Kernestof:
Yubio idræt C+B s. 455 + 459-462 (antal normalsider: 5)
• Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse, herunder forskellige former for kaosspil, net/væg spil, slagspil, træfspil, spilkonstruktion på baggrund af spilhjulet.
• Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Outdoor

Outdoor Introforløb
Forløbet indgår i hovedområdet: "Nye og klassiske idrætter".

Indhold og særlige fokuspunkter:
Basisteknik på mountainbike (attack position, sving-træning, bremseteknik, brug af gear op og ned ad bakker)
Udendørs oplevelser og personlige udfordringer


Arbejdsformer:
Cykling i større grupper (tur)
Individuel tekniktræning på opstillet bane

Omfang: 4-6 moduler

Kernestof:
Nedkørsel:
https://www.youtube.com/watch?v=81HNSnOfsyU

Opkørsel:
https://www.youtube.com/watch?v=MbzrBu6OqJo&feature=emb_rel_end

Bremseteknik:
https://www.youtube.com/watch?v=pzGGE1G4EW0&feature=emb_rel_end
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer