Holdet 2q En (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Viborg Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Majbritt Ann Hougaard
Hold 2024 En/q (1q En, 2q En)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Growing up
Titel 2 The American Election
Titel 3 Rhetorical Analysis
Titel 4 Australia - EKSAMEN
Titel 5 Twisted Stories - EKSAMEN
Titel 6 The American Dream - EKSAMEN
Titel 7 Dystopia - EKSAMEN
Titel 8 Multicultural Britain - EKSAMEN
Titel 9 Lingua Franca
Titel 10 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Growing up

Growing Up - EKSAMEN
Formål: Eleverne skal stifte bekendtskab med basal tekstanalyse, samt teoridannelse og anvendelse. Eleverne har arbejdet induktivt med at afdække den forandring centrale personer i teksterne gennemgår i Indian Camp hvorefter de er blevet præsenteret for modellen ”Home1 – Away – Home2”. Modellen tager udgangspunkt i eventyrmodellen og teori omkring overgangsriter:

Home 1: tryghed, det velkendte, harmoni, statisk
Away: utrygt, fare, dynamisk, foregår et andet sted, forbundet med viden som initianten skal erhverve sig, transformation, nogle gange har initianten en guide.
Home 2: tryghed, statisk, velkendt, men med ny status. Resultatet af overgangen kan defineres som positivt (initianten har dermed fået den nye status som var tiltænkt), lig udgangspunktet (nogle gange skal man blot igennem en begivenhed for at opretholde status quo) eller negativt (noget er gået galt i overgangen og initianten er værre stillet end udgangspunktet).
Udover modellen har eleverne arbejdet med følgende: characterisation, setting, atmosphere, themes, message, title.

Kernestof:
- Home-Away-Home modellen
- Indian Camp, Ernest Hemingway, Contexts s. 12-17
- Just Like That, Michael Richards, Contexts s. 24-30
- The Kings of Summer, film
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 The American Election

The American Election

Eleverne arbejder med det amerikanske valg med særligt fokus på retoriske virkemidler og campagne videoer fra både Republicans og Democrats. Derudover har vi set på valgkampagnernes udvikling i USA og arbejdet med Trumps særlige brug af retoriske virkemidler. Forløbet skal træne både retoriske og visuelle virkemidler og afsluttes med en kreativ opgave hvor eleverne laver deres egen kampagnevideo.

Kernestof:
- How the Electoral College Works: youtube.com/watch?v=OUS9mM8Xbbw&list=TLPQMTEwOTIwMjQHBiWjT6C0Fw&index=3
- How Eisenhower and Obama Changed Political Advertising: https://www.youtube.com/watch?v=Bv20Wuxyol4&list=TLPQMTEwOTIwMjQHBiWjT6C0Fw&index=5
- A Field Guide to Trump's Dangerous Rhetoric: https://www.youtube.com/watch?v=sH1jln-Vyi0&t=13s
- Political campaign Ads:
o Every Political Ad Ever: https://www.youtube.com/watch?v=KmmFQeaY3YM
o The is a Generic Presidential Campaign Ad: https://www.youtube.com/watch?v=rouDIzhgVcY

- Trump:
Chief Weirdo https://www.youtube.com/watch?v=Qhp_X6MxrVM&list=PLLje0G5Yhf33aqzsYhTa4pnpaIqH8ul86&index=39
Attention all Seniors https://www.youtube.com/watch?v=KZDXbxloK1s&list=PLLje0G5Yhf33aqzsYhTa4pnpaIqH8ul86&index=33
Least Likely https://www.youtube.com/watch?v=O2HQWo8lxic&list=PLLje0G5Yhf33aqzsYhTa4pnpaIqH8ul86&index=25
Make America Affordable Again https://www.youtube.com/watch?v=I8-TIfycLZM&list=PLLje0G5Yhf33aqzsYhTa4pnpaIqH8ul86&index=2Make America Great Again https://www.youtube.com/watch?v=FN-pKR2_oyU&list=PLLje0G5Yhf33aqzsYhTa4pnpaIqH8ul86&index=3

- Harris:
Lies https://www.youtube.com/watch?v=7i3qBlkbwns&list=PLLje0G5Yhf33PvkzHG7WZ5JdZm9tjwVjD&index=6
Monster https://www.youtube.com/watch?v=Se-l2w3mhYA&list=PLLje0G5Yhf33PvkzHG7WZ5JdZm9tjwVjD&index=4
Backwards 30’s https://www.youtube.com/watch?v=cN5n9WpJJdM&list=PLLje0G5Yhf33PvkzHG7WZ5JdZm9tjwVjD&index=19
Full House https://www.youtube.com/watch?v=cJ0JhIlj528&list=PLLje0G5Yhf33PvkzHG7WZ5JdZm9tjwVjD&index=26
In the criminal justice system https://www.youtube.com/watch?v=8yusthVw838&list=PLLje0G5Yhf33PvkzHG7WZ5JdZm9tjwVjD&index=32
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 4 Australia - EKSAMEN

Australia - EKSAMEN
Formålet med forløbet har været at introducere eleverne til de problematikker der er omkring Australiens indfødte befolkning gennem historien og herunder en kort introduktion til koloniseringen af Australien. Derudover har eleverne trænet analyse af forskelligartede tekster og sat dem ind i en historisk, kulturel og samfundsmæssig sammenhæng.

- Baggrundslitteratur:
o Boomerang, Jesper Kaalund og Bo Clausen, s. 8-15; 20-21
- Kernetekster:
o Where the Green Ants Dream, Werner Herzog (dir), 1984 (film)
o "Not Choosing", Kevin Gilbert i The Grass Was Greener, s. 125
o "The New True Anthem", Kevin Gilbert
o "Advance Australia Fair" (sang)
o "Lost Aborigines win inquiry", Robert Milliken, The Independent 16/05/1995
o "Heart is Where the Home is" Thea Astley, The Grass Was Greener, s.87-92
o Podcast Australia Day: https://www.mamamia.com.au/podcasts/the-quicky/january-26-change-the-date
o "Stuck in the Middle", Laurie May (Australian Poetry Slam), 2012, https://www.youtube.com/watch?v=JQxpgdQVJxE

- Supplerende litteratur:
o "My Country", Dorothea Mackellar
o "How to Talk Australians"
How to Talk Australians - Episode 1: ‘G’DAY KNACKERS’
o Beds Are Burning, Midnight Oil (musik)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Twisted Stories - EKSAMEN

Twisted Stories - EKSAMEN
Forløbet har haft til formål at træne almen tekstanalyse med særligt fokus på handlingsforløb og "plot twists". Derudover har eleverne læst et værk som en del af forløbet.

Kærnestof:  
Tekster fra grundbogen "Choices" af Mette Hermann, s. 68-113
- Button Button, Richard Matheson
- House Names, James Reasoner
- Mondays and Thursdays, Donna Moore
- In an Instant, Sonya C. Dodd
- Dorian Gray, Oliver Parker, 2007 (film)

Værklæsning:
The Yellow Wallpaper, Charlotte Perkins Gilmann, 1899
Supplerende litteratur: "Why I Wrote The Yellow Wallpaper", Charlotte Perkins Gilman, The Forerunner, 1913
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 The American Dream - EKSAMEN

The American Dream - EKSAMEN
Forløbet har haft fokus på den amerikanske drøm samt American Exceptionalism og kritikken heraf.
- Baggrundslitteratur:
o The Origins of the American Dream, podcast
https://www.bbc.co.uk/sounds/play/b08k2fmj

- Kernetekster:
o James Truslow Adams, The Epic of America, 1931: citat om the American Dream
o The Declaration of Independence 1776 (uddrag)
o City Upon a Hill, John Winthrop, 1630
https://www.mtholyoke.edu/acad/intrel/winthrop.htm
o The Great Gatsby, F. Scott Fitzgerald (Uddrag)
o The Great Gatsby (film) Baz Luhrman
o Manifest Destiny (billede)
o "The Transformation of the American Dream", Robert Shiller, NYTimes, 04/08/2017
https://www.nytimes.com/2017/08/04/upshot/the-transformation-of-the-american-dream.html
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Dystopia - EKSAMEN

Dystopia - EKSAMEN

Eleverne har arbejdet med elementer der kendetegner den dystopisk litteratur og hvordan dette afspejles i en Sci-fi kontekst. Derudover har der været særligt fokus på samfundskritik af tekstens samtid. Derudover har eleverne læst et værk som en del af forløbet

•  "Brave New World", Aldous Huxley, 1932, Chapter One
• "1984", George Orwell, s. 3-5
• "The Orville", Seth MacFarlane, season 1, episode 7, 2017
• "The Obsolete Man", fra The Twilight Zone, season 2, episode 29, 1961
· Værklæsning: Fahrenheit 451 - The Authorized Adaptation (graphic novel), Ray Bradbury og Tim Hamilton, 2009
· "Minority Report", Steven Spielberg (dir) 2002


Supplerende litteratur:
• Ted-Ed: How to Recognise Dystopia
•  Sparknotes, 1984: Video SparkNotes: Orwell's 1984 Summary
• Thug notes, 1984: 1984 (Nineteen Eighty-Four) - Thug Notes Summary and Analysis
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Multicultural Britain - EKSAMEN

Multiculturalism in Britain - EKSAMEN
Forløbet har haft til formål at introducere eleverne til samfundsforhold i England og hvordan England påvirkes af globalisering og multikulturalisme. I den forbindelse har eleverne haft fokus på integrationsstrategier i form af følgende begreber: "segregation, integration, assimilation, marginalisation" som de defineres af John Berry (Immigrant Acculturation Strategies).

Baggrundslitteratur:
- "Immigration and Multiculturalism in the United Kingdom, https://ndla.no/r/engelsk-1/immigration-and-multiculturalism-in-the-united-kingdom/032da3d1d8
- Being British, Jan Erik Mustad (et.al), Gyldendal 2014, s. 99 (boks); 108-112

Kernetekster:
- "The Rainbow Sign" (uddrag), Hanif Kureishi
- Chicken Tikka Masala, London - Immigrant City, Systime, s. 38-42
- My Son the Fanatic, Hanif Kureishi, Contexts, Gyldendal, 2004, s.193-202
- East is East (film), Damien O'Donnell, 1999
- The British, Benjamin Zephania, https://www.poemhunter.com/poem/the-british/
- "What we don't know about Europe's Muslim kids", TEDx, Deeyah Khan, https://www.ted.com/talks/deeyah_khan_what_we_don_t_know_about_europe_s_muslim_kids/reading-list
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Lingua Franca

I forløbet er eleverne indledningsvist blevet introduceret til begrebet Lingua Franca og Braj Kachrus model “The Three Circles of English”. I forlængelse heraf arbejdede de med deres egne erfaringer med brugen af engelsk som et Lingua Franca. Herefter arbejdede vi med begreberne "Standard English" og "Variations of English" hvor vi arbejdede med en lang række eksempler fra "The International Dialects of English Archive". Forløbet blev afsluttet med en mundtlig aflevering, hvor eleverne skulle tale om "English as a Foreign Language and English as a Lingua Franca" ud fra følgende spørgsmål:
· What are your experiences with learning English as a foreign language? What is difficult, what is easy, and what would you like to improve on?
· What are your experiences of using English as a lingua franca? Are some non-native speakers easier than others to communicate with? Where have you used  English as a Lingua Franca? And if you have not used English as a Lingua Franca, why is that?
· How do you think you will use your English language in the future? For studies? For travelling? For work? Or for something else?

Materiale:

Præsentation af Lingua Franca som begreb:
http://enrichproject.eu/professional-development/24-english-as-a-lingua-franca>

Braj Kachrus model “The Three Circles of English”:
https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=166

David Crystal (2007): "Why English" and “What Is Standard English?” (pp. 13 - 14 + 16 - 17), in: Leif Frederiksen (2007): English. Global Language, Global Anguish.

The International Dialects of English Archive:
https://www.dialectsarchive.com/gabon-1
https://www.dialectsarchive.com/comma-gets-a-cure
http://www.dialectsarchive.com/guangdong-3
http://www.dialectsarchive.com/trinidad-7
http://www.dialectsarchive.com/guanajuato-1
http://www.dialectsarchive.com/papua-new-guinea-2
http://www.dialectsarchive.com/iran-10
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer