Holdet 2q ks (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Viborg Gymnasium
Fag og niveau K og S faggrup. -
Lærer(e) Jesper Thomsen, Majbritt Ann Hougaard, Torben Frank Petersen
Hold 2024 ks/q (1q ks, 1q ks hi, 1q ks re, 1q ks sa, 2q ks, 2q ks hi, 2q ks re, 2q ks sa)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Verdenshistorisk overblik (Hi)
Titel 2 Holocaust (HI)
Titel 3 HO: Danmarks tilblivelse: Vikingetiden (HI)
Titel 4 Introduktion til religion
Titel 5 Hinduisme - særfagligt forløb
Titel 6 Kolonisering og imperialisme (HI)
Titel 7 Islam - fællesfagligt emne - Kulturmøder
Titel 8 Fællesfaglig tema 1: Kulturmødet- indvandring (HI)
Titel 9 Fællesfaglig tema 2:Velfærdsstatens udvikling (HI)
Titel 10 Kristendom - fællesfagligt forløb - Velfærdsstaten
Titel 11 USA's historie
Titel 12 Religion og samfund - fælles - identitetsdannelse
Titel 13 Fællesfaglig tema 3: Identitetsdannelse (HI)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Verdenshistorisk overblik (Hi)

Forløbet skal give eleverne et overblik over centrale udviklingslinjer i verdenshistorien og dermed sætte dem i stand til at relatere senere emner til dette overblik, samt en introduktion til at arbejde med historie fagets metode og forskelligartede materiale og kilder.
Kernestof:
– hovedlinjerne i Europas historie fra antikken til i dag
– religiøse og politiske brud i dansk og europæisk perspektiv
- natur, teknologi og produktion i historisk og nutidigt perspektiv
- Styreformer i historisk perspektiv

Vi har været inde på følgende perioder: Antikken, Romerriget, europæisk middelalder og kulturmødet, renæssance, reformationen, enevælden, oplysningstiden, revolutioner, indførslen af dansk demokrati og national identitet, industrialisering, imperialisme, mellemkrigstiden, den kolde krig, afkolonisering og verdenen i dag.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Holocaust (HI)

Eleverne har fået kendskab til FN's folkedrabskonvention og undersøgt hvordan et folkedrab kan opstå via 3 teori om folkedrab. Eleverne har også kendskab til de forskellige aktører i et folkedrab (Ofre, gerningsmænd, tilskuere og beskyttere). Eleverne har kendskab til begivenheder før, under og efter Holocaust.

Kernestof:
Holocaust og andre folkedrab
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 HO: Danmarks tilblivelse: Vikingetiden (HI)

I dette forløb er der arbejdet med Danmarks tilblivelse, altså hvornår Danmark bliver til en nation. I den forbindelse har vi set på vikingetiden. Eleverne har kendskab til vikingen som bonde, kriger og handelsmand. Eleverne har kendskab til brug og misbrug af vikingen også set i forhold til national identitet. Eleverne har stiftet bekendtskab med brug af vikingen i tv serien Vikings. Som afslutning på forløbet blev der skrevet HO om emnet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Introduktion til religion

Introduktion til religion 2%
Introduktionens formål er at præsentere kort hvad religionsfaget er, samt hvordan vi arbejder. Eleverne introduceres til forskellige religionsfaglige begreber og metoder.

Litteratur:
Purushahymnen Mennesket og magterne, Esben Andreasen et al, Gyldendal 1992 s. 124
Ninian Smarts 7 dimensioner

Begreber og fokuspunkter: almene religionsfaglige begreber
Kosmologi og kosmogoni
Antropologi og antropogoni
Teologi og teogoni
Eskatologi
Monoteisme
Polyteisme
Denne verden >< den Anden verden
Essentialisme
Konstruktivisme
Indefra
Udefra
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Hinduisme - særfagligt forløb

Hinduisme 25%

Formål:
Eleverne introduceres til hinduismen, hinduismens historie og mytologi, samt religionens nutidige indflydelse på det indiske samfund.

Baggrundslitteratur:
Grundbog til religion C

Vedisk tid og kastesystemet:
Rel C:
Kort introduktion til Vedisk tid med fokus på kastesystemet - oplæg
Purushahymnen Mennesket og magterne, Esben Andreasen et al, Gyldendal 1992 s. 124


Upanishaderne:
Rel C:
”Lignelsen om manden i brønden”
Upanishadefilosofien - ppt

Guderne:
Rel C: 129-133
Interview med en gud: Brahma, Vishnu, Shiva, Krishna, Lakshmi, Kali, Parvati, Ganesha

De tre frelsesveje og Bhagavadgitaen
Rel C
De tre frelsesveje
Tekst 27: ”Jeg ønsker ikke at dræbe”, uddrag af Bhagavedgita I, 22-36 og II 5-8, fra Ansigt til ansigt med Inderne

Puja
”Ritualer i hinduismen”, Hanne Kjærgaard, Religion.dk, 25. maj 2005 http://www.religion.dk/artikel/247916:Hinduisme--Ritualer-i-hinduismen
Introduktion til ritualmodel - Van Gennep

Moderne hinduisme
Rel C:
Gandhi - ppt
”Gandhi og de undertrykte klasser”, http://www.lulu.com/items/volume_63/2470000/2470389/3/print/2470389.pdf
Hindunationalisme - ppt (kort)
Hinduisme i Danmark - ppt (kort)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Kolonisering og imperialisme (HI)

Kolonisering: Eleverne skal have en grundlæggende viden om den europæiske kolonisering i 14 – 1600-tallet og dens konsekvenser samt europæernes motiver og forudsætninger for ekspansionen. Desuden diskuteres det menneskesyn, som lå bag både koloniseringen og den senere imperialisme.

Industrialisering: Betydningen af den industrielle udvikling for europæernes ekspansion i fjerne egne.

Imperialisme: Baggrunden for og konsekvenserne af opdagelserne og Europas ekspansion.

Redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks historie, Europas historie og verdenshistorie.

Bearbejde forskelligartet historisk materiale og forholde sig metodisk-kritisk til eksempler på brug af historien

Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Gennem arbejdet med Rwanda som case-studie perspektiveres elevernes viden om kolonisering og imperialisme til den verden, de selv er en del af.

Kernestof:
- nedslag i verdens og Europas historie fra antikken til i dag, herunder forskellige typer af årsagssammenhænge og
periodiseringsprincipper
- natur, teknologi og produktions betydninger for mennesker i historisk og nutidigt perspektiv
- historiefaglige metoder
- historiebrug.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Islam - fællesfagligt emne - Kulturmøder

Islam 25%
Del af fællesfagligt emne 1: kulturmøder

Formål:
Forløbet skal introducere til islam ud fra nedenstående temaer. Særlige fokuspunkter er også islam set i globalt perspektiv med vægt på dens europæiske og danske fremtrædelsesformer. I arbejdet indgår tekster fra Koranen og hadithsamlinger samt nutidige tekster.
Herudover har forløbet arbejdet videre med ritualteori og introduceret til myteteori.

Baggrundslitteratur:
Grundbog i religion C,
Islam og muslimer, Jens Forman, Systime 2011
”Fem skarpe om islam”, DR
"Rejsen mod oprøret", DR2

Supplerende litteratur:
Musikvideo: ”Dawah” OMAR ESA - DAWAH Ft. MUSLIM BELAL (OFFICIAL NASHEED VIDEO) - LYRICS IN DESCRIPTION
Religionsnørden om islam
Billeder af tørklæder fra basaren i Damaskus
”Hijabi (Wrap my hijab)”, Mona Haydar, Mona Haydar - Hijabi (Wrap my Hijab)
TikTok: Tørklædet som accessory https://www.tiktok.com/@reelly_dk/video/7265706002480221473


Introduktion:
Rel C: 93-96
Oplæg om islams oprindelse
Sura 96, 1-5 (gudsbillede)
Sura 112 (gudsbillede)
5 skarpe om islam
”Dawah”

Trosartiklerne
Rel C: 108-109; 103-107
Den nikænske trosbekendelse
Den muslimske trosbekendelse
Sura 39, 53 (Gud og dommedag)

Islams hellige tekster og Muhammed
Kort om koranen og Hadith - ppt
Mytebegrebet – models of og models for – ppt
”Profetens himmelrejse” i Muslimernes religion, Jens Forman, s. 66-68, Systime 2009

Praksis i islam
Rel C: 97-103
Ortodoksi og ortopraksi – ppt
5 søjler og islams hus
o Sura 2, 255 (om troen)
o Sura 5, 6 (om bønnen)
o Sura 2, 185, 187 (om fasten)
o Sura 2, 177 (om almissen)
o Sura 2, 196-198 (om valfarten)
o “Sneaking a Camera into Mecca”, https://www.youtube.com/watch?v=q7q_LcqbvKI
o Ritualteori: model og 3 planer – ppt
Jihad
o Sura 61, 11-14 (jihad)
o Stor og lille
Sharia:
Rel C: 110-118
Klassisk Sharia: kilder, lovskoler
“Sharia er troens kilde”, Morten Rasmussen i Kristeligt Dagblad,  3.oktober 2003
Moderne Sharia: 4 idealtyper og Hjärpes model

Islam i en moderne verden
Rel C: 90
Moderne Sharia: 4 ideal typer og Hjärpes model

Kønsdebatten i islam
Forman: 125, første uddrag fra Hadith om tørklædet
Sura 33 (tørklæde)
“Tekst 25: Uden tørklædet er helvede nær”. Islam og muslimer, Jens Forman, s.127-128, Systime 2011
Billeder af tørklæder fra basaren i Damaskus
”Hijabi (Wrap my hijab)”, Mona Haydar,
TikTok: Tørklædet som accessory
Sharin Khankan: Rejsen mod oprøret, DR2
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Fællesfaglig tema 1: Kulturmødet- indvandring (HI)

Opbygge en viden om fremmede i Danmark og fremmedpolitikken fra 1800-tallet til i dag.
Se den aktuelle fremmeddebat i et historisk lys.
Dansk historie og identitet.
Kulturmøde og kultursammenstød.
Eleverne har meget fokus på indvandringen i 1960'erne og fremefter samt debatteret udviklingen af den danske indvandringspolitik

Kernestof:
- globalisering og kulturmøder i historisk og nutidigt perspektiv
- Dansk historie og identitet
- forholdet mellem aktør og struktur i et historisk og nutidigt perspektiv
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Fællesfaglig tema 2:Velfærdsstatens udvikling (HI)

Forløbet skal bibringe eleverne en forståelse af den danske velfærdsstats udvikling fra grundloven 1849 frem til idag. I forløbet har vi fokuseret på de bærende principper i denne udvikling: Fra skønsprincippet med skellet mellem værdigt og uværdigt trængende til dagens velfærdsstat baseret på retsprincippet og universelle ydelser. Eleverne har også kendskab til forskellige udfordringer som velfærdsstaten kan komme til at stå overfor.

Kernestof:
- forholdet mellem aktør og struktur i et historisk og nutidigt perspektiv
- Dansk historie og identitet
- Historiefaglige metoder
- Historiebrug.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Kristendom - fællesfagligt forløb - Velfærdsstaten

Kristendom 28%
Del af fællesfagligt emne 2: Velfærdsstaten
Formål:
Forløbet skal introducere til væsentlige sider af kristendom set i globalt perspektiv, med vægt på dens europæiske og danske fremtrædelsesformer. I arbejdet indgår tekster fra Det Gamle og Det Nye Testamente, enkelte andre tekster fra kristendommens historie samt nutidige tekster. Udover dette er der også fokus på religionernes centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode.
Forløbet afrundes med et kort tema omkring etikformer og klimadebatten, hvor der er fokus på hvordan man i folkekirken arbejder med klima og bæredygtighed.

Baggrundslitteratur:
Grundbogen til religion C,
Kultur og Samfund, Sofie Reimick et.al. Systime, 2009.
Klimaetik og religion, Poul Storgaard Mikkelsen, 2020,
5 skarpe om Jesus, DR


Supplerende litteratur:
Midt i julenat, Per Vers
Satire: https://www.youtube.com/watch?v=mXQuJBkmFcc


Den kristne grundmyte:
Rel C: 53-56
Skabelsen 1 mos 1,2 - 2,4
Syndefaldet 1 mos 3,1-24
Paulus 1 kor 15, 1-28


Ritualer:
Rel C: 63-64; tekst 7-8; 67-69
Ritualmodel og 3 planer
Matt 26, 19-27: nadveren
Indstiftelsesordene til nadveren
Satire: https://www.youtube.com/watch?v=mXQuJBkmFcc

Kristendommens grundetik og menneskesyn:
Rel C: 72-76
5 skarpe om Jesus, DR
Bjergprædikenen Matt 5-7
Den barmhjertige samaritaner Luk 10, 25-37
Lignelsen som genre


Luther og reformationen:
Rel C: 60-62
Kort introduktion til Luther og baggrunden for reformationen - ppt
Luther, Eric Till (instruktør), 2003 (film) Første 15min
Kultur og Samfund: s. 130 (billedanalyse)
Kultur og Samfund: s. 129 (tabel)
Uddrag fra Til den Kristne Adel
"Kristendommens omsorgshistorie", Religion.dk 26. april 2007, http://www.religion.dk/nyheder/2007-04-26/kristendommens-omsorgshistorie


Kristendommen i dag:

”De unge præster”, afsnit 1, DR, 2016
Billeder af bryllupsritualet i det traditionelle og senmoderne samfund

Etik:
Nytteetik og pligtetik - ppt
"Det drejer sig om mere end menneskeliv", Lars Holger Ehlers, Kristeligt Dagblad, 31. marts 2020

Klimadebatten:
Nytteetik, pligtetik og tabuetik, Klimaetik og religion, Poul Storgaard Mikkelsen, 2020, 77-84 (kun skemaet har været brugt i undervisningen, resten af siderne er frivillig læsning)
Solsangen, Frans Ad Assisi, 1225
Grønkirke
o Strategi for Grønkirke 2021-23
o Glimt fra skabelsestiden: samtalegudstjeneste ved frelsens hær i Valby, https://www.gronkirke.dk/glimt-fra-skabelsestiden-samtalegudstjeneste-i-frelsens-haer-i-valby/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 47 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 USA's historie

Forløbet har omhandlet USAs historie fra kolonitiden frem til i dag. Der har været fokus på uafhængigheden, borgerkrigen, The Frontier og indvandringen, skellet mellem isolationisme og aktivisme, borgerrettighedsbevægelsen. og den kolde krig. Fokus i forløbet har også været på hvad der kendetegner den amerikanske drøm - og hvordan den har udviklet sig.

Kernestof:
- natur, teknologi og produktions betydninger for mennesker i historisk og nutidigt perspektiv
- forholdet mellem aktør og struktur i et historisk og nutidigt perspektiv
- Ideologiernes kamp i det 20. århundrede
- historiefaglige metoder
- historiebrug.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Religion og samfund - fælles - identitetsdannelse

Religion og samfund 20%
Del af fællesfagligt emne 3: Identitetsdannelse
Formål:
Formålet med dette miniforløb er at introducere eleverne for religionens rolle i det traditionelle, moderne og senmoderne samfund med fokus på europæisk og dansk kontekst. Forløbet danner således basis for en forståelse af den udvikling religion (her særligt i form af kristendom) har gennemgået. Vi har kort berørt diverse teorier om hvordan religion kunne se ud i fremtiden (menneske og natur, posthumanisme).

Litteratur:
Religion i det senmoderne samfund, Lise Ludvigsen og Poul Storgaard Mikkelsen, Systime, 2007
Kristendom i nutiden, Allan Poulsen og Jakob Schow-Madsen, Gyldendal, 2000
De kristnes religion, Jens Forman, Systime, 2008

Det traditionelle samfund
Litteratur:
Uddrag af Fiskerne, Hans Kirk, 1928, s.26-27, 117-118
Trosbekendelsen

Begreber og fokuspunkter:
Statisk samfundsorden
Vi-kultur
Individet er underordnet gruppen
Deocentrisme
Fortryllet
Religion som videnskabelig forklaringsmodel

Det moderne samfund
Litteratur:
Religion i det senmoderne samfund, s. 17-23
Afmytologisering og Bultmann: De kristnes religion: tekst 19, s.165-67
Grosbøll og ”Oprør mod teismen”: De kristnes religion: tekst 7, s. 142-43
Trosbekendelsen

Begreber og fokuspunkter:
Industrialisering og urbanisering
Dynamisk
Videnskaben bliver den nye forklaringsmodel
Øget SEKULARISERING og institutionalisering
Antropocentrisme
Affortryllet
Afmytologisering
Religionskritikken

Det senmoderne samfund
Litteratur:
Religion i det senmoderne samfund, s. 24-31,
"Reinkarnation og trosbekendelsen”, Johannes H. Christensen, Kristendom i nutiden, tekst 83, s.130-31
"Komikeren Casper Christensen efter dåb: For mig er Jesus som en vejviser og storebror", Kristeligt Dagblad, 9.okt. 2020. Af Else Marie Nygaard

Begreber og fokuspunkter:
Et globalt samfund
En flydende overgang mellem det private og arbejde
Høj institutionalisering
Dynamisk
Religiøse dogmer mister betydning som autoritet
Afsekularisering
Polarisering af modsatrettede holdninger til religion
Medialisering
Polycentrisme
Det situide menneske
Maksimalisme og minimalisme
genfortryllet
New Age

Ny era?
Vi diskuterer hvorvidt vi stadig er i det senmoderne med udgangspunkt i de nyeste tendenser - menneske og natur; posthumanisme.
Litteratur:
Dataisme:https://www.youtube.com/watch?v=JE85PTDXARM
"Studerende og forsker: AI-Jesus er online 24/7. Spørgsmålet er, om han stadig er Gud", Kronik af Tilde Juel Hansen og Kasper Dalgaard, Altinget, 22. oktober 2025 kl. 02.00, https://www.altinget.dk/artikel/studerende-og-forsker-ai-jesus-er-online-247-spoergsmaalet-er-om-han-stadig-er-gud
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 43 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Fællesfaglig tema 3: Identitetsdannelse (HI)

Fokus på hvordan det danske samfund udvikler sig fra det traditionelle landbrugssamfund i 1700-tallet til det moderne og til det senmoderne samfund. Eleverne har også fået en forståelse for hvad der er i overgangen fra det ene samfund til det andet.. I den forbindelse fokuseres der på
- Danmark i 1700-tallet som eksemplificering af et traditionelt landbrugssamfund,
- industrialiseringen i Danmark med udblik til England som begyndelsen på det moderne industrisamfund
- Overgangen til det senmoderne med fokus på Ungdomsoprøret.
- Hvordan ser det senmoderne samfund ud?
I hver af disse perioder har eleverne beskæftiget sig med meget med teknologi, familie, befolkning og identitetsdannelser i de forskellige samfundstyper

Kernestof:
– dansk historie og identitet
– hovedlinjerne i Europas historie fra antikken til i dag
– natur, teknologi og produktions betydninger for mennesker i historisk og nutidigt perspektiv
- forholdet mellem aktør og struktur i et historisk og nutidigt perspektiv

Kompetencer:
- Arbejde med forskelligartet materiale
- Kildeanalyse
- Årsagsforklaring
- Se på individet som historieskabte og historieskabende
- Mundtlig fremlæggelse
- Brug af filmklip
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer