Holdet 2022 id/a - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Viborg Katedralskole
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Ole Jensen
Hold 2022 id/a (1a id, 2a id, 3a id)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Boldbasis
Titel 2 Badminton - EKSAMEN
Titel 3 Rytmisk opvarmning og bevægelse til musik -EKSAMEN
Titel 4 Fodbold
Titel 5 Atletik: Spydkast og hækkeløb - EKSAMEN
Titel 6 Pardans: Engelsk vals og cha-cha-cha - EKSAMEN
Titel 7 Volleyball - EKSAMEN
Titel 8 Ultimate - EKSAMEN
Titel 9 Træningsprojektet
Titel 10 Argentinsk tango
Titel 11 Basketball

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Boldbasis

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Badminton - EKSAMEN

Formålet med badmintonforløbet er at give en grundlæggende indføring i teknikken i badminton. Vi har arbejdet med det basale greb og svingsløjfer, hvor vi gradvist har bygget flere slag på og også arbejdet meget med benarbejde (med og uden bold, isoleret benarbejde til nettet og isoleret benarbejde til bagbanen i forhåndssiden). Vi har primært arbejdet med forhåndsslag. Vi har trænet slagserier med fokus på tydelig intention i slagene.

Teori (Yubio udgave 2022-2025):
Badmintonspillet + regler, side 839-842.
Teknikvideo 3, 5, 7-16, side 844-855. (benarbejde, kort/lang serv, netdrop, lob, clear forhånd, drop, smash)
Den individuelle toppræstation, side 131-136.


Læringsmål:

- Kende slagene serv, clear, drop, netdrop, lob & smash

- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton

- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen

- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne

- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd

- Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv

- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget

- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Rytmisk opvarmning og bevægelse til musik -EKSAMEN

Formålet med forløbet er, at du bliver i stand til at planlægge, udføre og gennemføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Du skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et rytmisk opvarmningsprogram indeholder, hvordan det bygges op og hvordan man bruger musikken aktivt.

Teori (Yubio udgave 2022-205):
Rytmisk opvarmning, effekter af opvarming, bevægelseskvalitet, programmets struktur, side 71-72 + 1241-1247.


Hvad skal jeg kunne?
- Høre og holde rytmen (herunder bruge 1-slaget) og udføre bevægelser i takt til musikken.
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram på ca. 15 min samt finde egnet musik.
- Udføre eget opvarmningsprogram samt instruere andre i det.
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg.
- Koordinere bevægelser med høj bevægelseskvalitet og udføre øvelserne teknisk korrekt.
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Fodbold

Formålet med forløbet har været at give en introduktion til spillet og centrale aspekter som boldkontrol, indersideafleveringer, tæmninger, løb unden bold, bandespil, bredde-/dybdespil, finter, afslutninger på mål og forsvarsbevægelser. Vi har primært lavet spilnære øvelser og småspil på små mål. Der er arbejdet særligt med boldkontrol og kvalitet i indersideaflevringen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Atletik: Spydkast og hækkeløb - EKSAMEN

Indhold:
Vi arbejder i spydkastet med grebet, powerpositionen, impulsskridtet og tilløb samt stemskridt og afleveringen af spydet. I starten er træningen præget af isolerede teknikøvelser og stående kast. I sidste modul sættes alle elementer sammen til det færdige kast.
Vi arbejder i hækkeløbet med svingben og afsæt, passage af hækken samt rytme mellem hækkene. I starten er træningen præget af isolerede teknikøvelser og fortrolighed med hækkene. Vi arbejder hen i mod den færdige passage af 2-3 hække.

Teori (Yubio udgave 2022-25):
Muskelfibrens opbygning, side 265-269.
Muskelfibertyper, figur 8.52 side 275.


Læringsmål for spydkast (4 moduler) og hækkeløb (4 moduler):

Have en vis forståelse for teknikken i de to discipliner

Være i stand til at lave de tekniske deløvelser i begge discipliner

Kunne udføre et spydkast og passere 3 hække med tydeligt afsæt i en korrekt teknik

Have en god fysisk kapacitet og et øget teknisk fokus
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Pardans: Engelsk vals og cha-cha-cha - EKSAMEN

Progression:
I starten vil der være fokus på trin, teknikker, enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og tælling. Senere vil fokus være på at få bygget flere variationer på og få finpudset dansens trin, teknik, udtryk og føring. Der arbejdes hen mod en rutine, som kan vises til forløbsprøven. Rutinen kan enten være lavet af dig/jer selv, eller du/I kan bruge en af de rutiner, som Yubio indeholder (varierende sværhedsgrad).

Teori (Yubio udgave 2022-25):
Engelsk vals - grundtrin og teknikvideo 32.C1, 32.C2, 32.C3, 32.C5, 32.C7, side 1309-1312.
Cha-cha-cha - grundtrin og teknikvideo 32.A1 til og med A8 + 32.A10, side 1295-1300.
Idræt og sundhed, side 13-25



Læringsmål:
Centrale elementer af dansenes tekniske færdigheder mht. fødders, bens og hoftens placering.

Demonstrere tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger.

Kunne flere forskellige dansevariationer i dansen.

Sætte forskellige variationer sammen.

Vise en kort rutine.

Bevæge dig i takt til musikken og begynde på det korrekte taktslag i musikken.

Være bevidst om forskelle og ligheder mellem de gennemgåede danse.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Volleyball - EKSAMEN

INDHOLD OG FOKUSPUNKTER
Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og
taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært de forskellige
slag. Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik.

Forløbsprøven tager udgangspunkt i beherskelse af de forskellige tekniske slag samt evnen
til at indgå og fungere på et hold.

Teori (Yubio udgave 2022-25):
Teknikvideo i Yubio om underhånds-/overhåndsserv, side 583.
Teknikvideo YouTube: Fingerslag, baggerslag, smash
Handout om 'indløb'.
Holdets toppræstation, side 136-143.


LÆRINGSMÅL - Hvad skal jeg kunne
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb

- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden

- Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane

- Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd

- Forståelse for regler og rotationssystem

- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere

- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Ultimate - EKSAMEN

Indhold:
Forløbet introducerer til spillets idé og regler, og i starten træner vi kaste- og gribeteknik samt pivotering.
Taktisk vil vi fokusere på spilbarhed, det frie rum, løbebaner og 'stack' princippet.
Da i selv skal agere dommere under spillet, bliver 'the spirit of the game' også et vigtigt element.

Teori (Yubio udgave 2022-25):
Spillets historie og regler, side 651-656.
Teknikvideo (greb, pivotering, baghåndskast, forhåndskast, hammerkast, side 657-658.
Cutting, Youtube video, øvelse 15.C1 side 670, og 'karrusellen'
Stack-princippet - øvelse 15.C6, 15.C7, 15.C8, side 671-672.
Spirit of the game, side 678-680.
Intervaltræning og anaerob træning, side 75-78.


Faglige mål:
Tekniske - Baghåndskast, forhåndskast, upsidedown (hammerkast), gribeteknik, pivotering
Taktiske - Løbebaner, spilbarhed, positionering i forsvar og angreb, regler og principper for ultimate
Fysiske - Høj fysisk aktivitet (aerobt + anaerobt arbejde)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Træningsprojektet

Beskrivelse af træningsprojektet:
Træningsprojektet er et individuelt projekt der løber over 9 uger og med 9 ugers træning hjemme/på VK. Du skal gennem projektet forsøge at forbedre din iltoptagelse og dermed din kondition via kredsløbstræning (projekt 1). Du kan også fokusere på en kombination af at forbedre din iltoptagelse og øge din eksplosive muskelstyrke (projekt 2 - polititesten).
Helt konkret laver du en starttest og en sluttest (løbetests eller polititesten) for at kunne dokumentere og evaluere effekten af din træning.


Forløbet:
Træningen i løbet af projektet består dels af fysisk aktivitet i idrætstimerne og dels af obligatorisk fysisk aktivitet udenfor idrætstimerne. Det forventes, at du er fysisk aktiv 2-3 gange om ugen udover idrætstimerne i samtlige uger. Går du til anden idræt, tæller det selvfølgelig som fysisk aktivitet udover timerne (du skal dog være opmærksom på, at det konkrete mål som du vurderes på til slut er dit kondital eller forskellige former for muskelstyrke).
I idrætstimerne er kredsløbstræningen med bold tilrettelagt af mig. Træningen udover idrætstimerne skal du selv planlægge.
Du skal undervejs i projektet føre en træningslogbog over, hvordan og hvor hårdt du træner (brug Borgskalaen og meget gerne pulsmålinger). Hver uge uploader du en opdateret version af din logbog/træningsprogram i Lectio/elevfeedback. Din opdaterede version viser din planlagte træning OG din realiserede træning.


Læringsmål og vurderingskriterier:
Du bliver vurderet på din fysiske kapacitet mht. iltoptagelse/former for muskelstyrke samt din evne til at forbedre disse fysiologiske parametre (iltoptagelse/former for muskelstyrke).

Du bliver vurderet på din evne til at udarbejde, gennemføre og fagligt evaluere et hensigtsmæssigt og individuelt træningsprogram.

Du bliver vurderet på din evne til at gennemføre fællestræning på VK og din egen træning hjemme.

Du bliver vurderet på din evne til at koble teoretisk viden og kundskaber til dit personlige træningsprogram.

Du bliver vurderet på din evne til at anvende relevante fagtermer korrekt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Argentinsk tango

Fokus og læringsmål: Vi arbejder med grundlæggende principper i tangoen, grundtrin samt basale figurer. Vi får erfaring med omfavnelsen (abrazo), balance, standben, vægtskifte, basen, krydset, ocho-bevægelser, the sandwich, fortrydelsestrin og temposkifte.

Vi arbejder hen i mod at kunne:
- Føre og følge
- Beherske basen inkl. et kryds
- Beherske og variere lineære og cirkulære bevægelser i forskellige tempi
- Improvisere mht. at sammensætte de figurer vi kender
- Følge musikken
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Basketball

Formål
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball. Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter. Taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at ”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små afleverings- og løbemønstrespil. Der er i forløbet lagt særligt vægt på give’n’go princippet med efterfølgende opfyldning, forsvarsrebound, positioner og roller.


Læringsmål – Hvad skal jeg kunne?

Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)

Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder

Drible både med begge hænder dog primært den dominerende hånd (kigge op imens)

Aflevere på forskellig vis (bryst-, studs-, over hovedet- og pushaflevering)

Have erfaring med en specifik finte; fx crossover, pumpfake (kængurufinten)

Forståelse for udførelsen af ’rebound’ både i isolerede øvelser og i kamp

Taktisk forståelse af cuts (L-cut, V-cut, backdoor, give’n’go-cuts) og ideen i opstilling i både forsvar og angreb

Indgå i kampsituationer hvor du modtager bolden og spiller den videre
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer