Viborg Katedralskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Viborg Katedralskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 id/z - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
Viborg Katedralskole
Fag og niveau
Idræt C
Lærer(e)
Ole Jensen
Hold
2022 id/z (
1z id
,
2z id
,
3z id
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Rytmisk opvarmning EKSAMEN
Titel 2
Badminton EKSAMEN
Titel 3
Fodbold
Titel 4
Atletik: Spydkast og hækkeløb
Titel 5
Pardans: Engelsk vals og cha-cha-cha
Titel 6
Kampsport: Boksning og karate (Wado) EKSAMEN
Titel 7
Volleyball EKSAMEN
Titel 8
Træningsprojektet
Titel 9
Basketball EKSAMEN
Titel 10
Hip Hop EKSAMEN
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Rytmisk opvarmning EKSAMEN
Indhold:
Formålet med forløbet er, at du bliver i stand til at planlægge, udføre og gennemføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Du skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et rytmisk opvarmningsprogram indeholder, hvordan det bygges op og hvordan man bruger musikken aktivt.
Teori: Yubio side
Læringsmål - Hvad skal jeg kunne?
- Høre og holde rytmen (herunder bruge 1-slaget) og udføre bevægelser i takt til musikken.
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram på ca. 15 min samt finde egnet musik.
- Udføre eget opvarmningsprogram samt instruere andre i det.
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg.
- Koordinere bevægelser med høj bevægelseskvalitet og udføre øvelserne teknisk korrekt.
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op.
Indhold
Kernestof:
Hej 1z Id, I dag skal vi i gang med rytmisk opvarmning, et forløb der løber fremt til jul. Lektie: Læs om rytmisk opvarmning i Yubio side 1241-1247.Husk idrætstøj - vi ses i salen.
Buddygrupper/Opvarmningsgrupper
Lektie: Læs om og fokuser på de positive effekter af opvarmning i Yubio side 71-72. Læs også om læringsmålene for vores "Rytmisk opvarmning"-forløb side 1260.
Opvarmning.docx
Gruppe 1: Emilie, Frederikke, Mathias, Noah
Vi danser Lanciers i salen - ingen omklædning
Gruppe 1 og 2 varmer op i dag. Vi ses i salen.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Badminton EKSAMEN
Formålet med badmintonforløbet er at give en grundlæggende indføring i teknikken i badminton. Vi har arbejdet med det basale greb og svingsløjfer, hvor vi gradvist har bygget flere slag på og også arbejdet meget med benarbejde (med og uden bold, isoleret benarbejde til nettet og isoleret benarbejde til bagbanen i forhåndssiden). Vi har primært arbejdet med forhåndsslag. Vi har trænet slagserier med fokus på tydelig intention i slagene.
Læringsmål:
- Kende slagene serv, clear, drop, netdrop, lob & smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
Indhold
Kernestof:
Badminton læringsmål.docx
Læs om læringsmålene i badmintonforløbet.Se teknikvideoerne 7, 8, 9, 10, 11 og 12 i Yubio side 850-851. De handler om benarbejdet ved nettet, et slag der hedder et netdrop (kort bold), og et slag der hedder et lop (lang bold). De to slag laves ved ne
Se teknikvideo 13 og 14 side 854 i Yubio. De viser benarbejde til bagbanen (forhåndshjørnet) og et clearslag.Læg mærke til netop benarbejdet og at udgangsstillingen er med siden til bolden. Herefter rotationen i overkroppen under slaget. Boldkontakt
4 Types of Dropshots from Beginner to Pro
Se videoen om drop-slaget. Læg mærke til at han venter på og modtager bolden med siden til bolden, og med løftede albuer. I selve slaget roterer han hoften og overkroppen frem.
Kære 1z
IKKE lektie - aktiviteterne laves i modulet.Læs om 'Anaerob træning' og 'tolerancetræning' i det vedhæftede dokument, (side 18-22 midt/ pdf.side 20-24 midt). Læg mærke til forholdene mellem intensitet, arbejdstid og pauselængde. Det er vigtigt at for
Anaerob præstationsevne DIF.pdf
Drejebog Floorball 2016.docx
Drejebog skabelon.docx
Ingen omklædning i dag: Teorimodul
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Fodbold
Formålet med forløbet har været at give en introduktion til spillet og centrale aspekter som boldkontrol, indersideafleveringer, tæmninger, løb unden bold, bandespil, bredde-/dybdespil, finter, afslutninger på mål og forsvarsbevægelser. Vi har primært lavet spilnære øvelser og småspil på små mål. Der er arbejdet særligt med boldkontrol og kvalitet i indersideaflevringen.
Hvad skal jeg kunne?
- Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Udføre 2 forskellige former for driblinger/finter med og uden moderat pres fra modstander
- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4:1)
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
Indhold
Kernestof:
Ajax-trekanten
Se videoen der viser afleveringer, aktiv modtagning og førstegangsberøringer sat i system i en trekantformation.Vi afprøver øvelsen i dag.
FODBOLD - HVAD SKAL JEG KUNNE?
Læs i Yubio om regler, idé og organisering i fodbold, side 494-498, samt side 499 om tæmninger, indersideafleveringer og finter.
Bandespil (dynamiske bander 6 spillere)
Se øvelsen der viser bandespil, hvor man bruger en medspiller som bande og får dermed bolden igen. Aflever bolden, løb og modtag bolden igen.Timing er vigtig her; aflever ikke for tidligt men heller ikke for sent.
LÆR 3 FINTER PÅ 1 DAG!
Se videoen - vi skal øve finte 1 og/eller 3; finte 2 i videoen kan du springe over.
TOP 5 DEFENDING SECRETS - BECOME THE BEST DEFENDER IN FOOTBALL
Se de første 4.50 min af videoen om principper ved forsvarsspil og fokuser på hvordan man som forsvarsspiller laver effektive bevægelser i forhold til at neutralisere/afvæbne sin modstander.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Atletik: Spydkast og hækkeløb
Indhold:
Vi arbejder i spydkastet med grebet, powerpositionen, impulsskridtet og tilløb samt stemskridt og afleveringen af spydet. I starten er træningen præget af isolerede teknikøvelser og stående kast. I sidste modul sættes alle elementer sammen til det færdige kast.
Vi arbejder i hækkeløbet med svingben og afsæt, passage af hækken samt rytme mellem hækkene. I starten er træningen præget af isolerede teknikøvelser og fortrolighed med hækkene. Vi arbejder hen i mod den færdige passage af 2-3 hække.
Læringsmål for spydkast (4 moduler) og hækkeløb (4 moduler):
Have en vis forståelse for teknikken i de to discipliner
Være i stand til at lave de tekniske deløvelser i begge discipliner
Kunne udføre et spydkast og passere 3 hække med tydeligt afsæt i en korrekt teknik
Have en god fysisk kapacitet og et øget teknisk fokus
Indhold
Kernestof:
Gruppe 1Kommenter på udvalgte figurer fra Bangsbos ’Fysiske aspekter i fodbold’ og relater dem til aerobt arbejde
Yubio
Hej 2z,Pga. vejrudsigten begynder vi skoleåret med at samle op på fodboldforløbet (maj/juni) med et enkelt teorimodul. Ingen omklædning i dag.Lektie: Læs om fysiske aspekter i fodbold side 91-95 i det vedhæftede dokument. Vi vil fokusere på midtbanes
Fodbold og fysiske aspekter.pdf
I dag går vi i gang med spydkast. Vi er ude, så tag tøj med efter vejrforholdene.Lektie: Læs om spydkast i Yubio side 904-907 og fokuser på grebet om spydet og teknikken i det stående kast. Vi venter lidt med tilløbet.Se teknikvideo F1 og F4.
Se det færdige spydkast (link 1, slow motion) og se de to tips der forbedrer din teknik og dermed kastelængde. I dag arbejder vi lidt videre med hofterotationen inden vi sætter tilløbet på. Tag din mobiltelefon med på græsset.
Johannes Vetter | Javelin Throw | Slow Motions
Javelin Throw - Two Tips for More Distance
Et færdigt spydkast består af et tilløb, et impulsskridt, power-positionen, stemskridt + aflevering af spyddet.Se de to teknikvideoer om impulsskridtet Et færdigt spydkast består af et tilløb, et impulsskridt, power-positionen, stemskridt + afleverin
Impulsskridt over zone
Impulsskridt + rytme
Gense teknikvideoer fra de forrige moduler
I dag filmer du dit spydkast, og herefter går vi igang med hækkeløb. Se de to videoer om det færdige hækkeløb og om teknikøvelser. Læg mærke til (løbe)'rytmen' i begge videoer. I det færdige hækkeløb løber cubaneren eks. med 3 skridt mellem hækkene.
Gense hækkeløbslektie fra onsdag sidste uge
Feed The Cats Hurdle Drills
Se teknikvideoen der viser isolerede deløvelser for passage af svingbenet (første ben over hæk) og trail leg (sidste ben over hæk).Bemærk at han træner teknikøvelserne ved 'lav' hastighed med fokus på kvalitet OG ved høj hastighed, også med kvalitet
Husk udetøj.
I forbindelse med atletikken (spyd/hæk) skal vi tale om 'muskelfibertyper' og 'træning og muskelfibertyper'.Læs derfor side 274 til og med side 278 i Yubio.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Pardans: Engelsk vals og cha-cha-cha
Progression:
I starten vil der være fokus på trin, teknikker, enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og tælling. Senere vil fokus være på at få bygget flere variationer på og få finpudset dansens trin, teknik, udtryk og føring. Der arbejdes hen mod en rutine, som kan vises til forløbsprøven. Rutinen kan enten være lavet af dig/jer selv, eller du/I kan bruge en af de rutiner, som Yubio indeholder (varierende sværhedsgrad).
Teori: Idræt og sundhed
Læringsmål:
Centrale elementer af dansenes tekniske færdigheder mht. fødders, bens og hoftens placering.
Demonstrere tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger.
Kunne flere forskellige dansevariationer i dansen.
Sætte forskellige variationer sammen.
Vise en kort rutine.
Bevæge dig i takt til musikken og begynde på det korrekte taktslag i musikken.
Være bevidst om forskelle og ligheder mellem de gennemgåede danse.
Indhold
Kernestof:
1. Vi begynder i dag på et forløb om pardans: Engelsk vals og Cha-cha-cha, og vi har Engelsk vals som første dans. I dag arbejder vi med dansefatning og grundtrin. Se video 32.C1 (grundtrin) og 32.C2 (vals i firkant) - Yubio side 1310.
I dag repeterer vi grundtrin og vals i firkant. Herudover tager vi hul på højredrejning. Gense video 32.C1 og 32.C2 samt video 32.C3 (ny: Højredrejning) i Yubio side 1310.
I dag repeterer vi grundtrin, vals i firkant og højredrejning, og vi arbejder videre med/mod at mestre en venstredrejning også.Gense video med højredrejning (Yubio side 1310) samt ny video med venstredrejning (side 1311).
Se video om 'Throw away oversway' (Yubio side 1311) og 'Højre spindrejning' (Yubio side 1312). Tæl takterne i 'Throw away oversway' og se gerne spindrejningen flere gange så du er skarp på retning og trin undervejs.
Tag mobilen med - i dag filmer du og din makker en rutine i engelsk vals. Jeres valse-rutine skal vise det i kan og på det højeste niveau i mestrer. I designer altså selv jeres rutine, øver den og filmer den i modulet.Lektie: Gense teknikvideoer for
Læs om Cha-cha-cha i Yubio side 1295-96 og se video 32.A1, A2 og A3 - alle på side 1297.
Gense video i Yubio om spotdrejning højre/venstre og damedrejning, og se 3 nye videoer: New York 32.A6, Hand to hand 32.A7 og Triple lockstep 32.A8.
Se videoen om 'Turkish towel', 32.A10, side 1300 I Yubio.De skal se videoen et par gange og lægge særligt mærke til retninger: Hvor er føreren hvornår, hvilke trin laver føreren? Hvor er følgeren i forhold til føreren, hvilke trin laver følgeren?Læg
Tag mobilen med - i dag øver i en rutine og filmer til sidst i modulet.
Teorimodul: Læs om idræt og sundhed i Yubio (side 13-25) og overvej hvornår man er sund.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Kampsport: Boksning og karate (Wado) EKSAMEN
INDHOLD
Forløbet introducerer til boksning og karate gennem isolerede teknikøvelser og makkerøvelser, hvor begge arbejder sammen om forsvar og angreb i en fiktiv kampsituation.
Vi arbejder med grundstillinger, fodarbejde, og teknik i slag og spark.
I slagkombinationer og makkerøvelser arbejder vi med flow og rytme.
Specifikke parader, slag og spark:
Boksning - Fodarbejde, slip, jab, kryds, hook, upper cut og slagkombinationer.
Karate - Opadgående og nedadgående blokering, Indadgående og udadgående blokering, retstød og modsatstød, frontspark og cirkelspark. Vi kombinerer slag og spark i et angreb.
Teori i Yubio: 'Ære og kamp' og 'Kamp og hormoner' side 955-958.
LÆRINGSMÅL
Kendskab til stillinger og fodarbejde.
Forståelse for og tydelig brug af teknik i parader, slag og spark.
Tydelig hofterotation i parade, slag og spark.
Kendskab til specifikke slag og spark.
Kendskab til slag- og sparkekombinationer.
Tydelig rytme/flow i slag- og sparkekombinationer.
Indhold
Kernestof:
The Basic Boxing Punches Explained | How & Why
Se de første 6.50 min af the tutorial on basic boxing punches.Læg mærke til vægtskifte mellem forreste og bageste fod samt hofterotation.
Punch Combinations in Boxing
I dag øver vi os på disse kombinationer - se video
Gense video fra modul 3 sidste uge.Fokus er på kvalitet, rytme og hurtighed i slagene
Se de første 3.05 minutter af kata 1 videoen. Den viseret retstød og en nedadgående blokering, som vi skal arbejde med i dag.Se også kata 2 videoen der viser bevægelserne både langsomt og med flow, rytme og hurtighed. Kata 2 videoen viser desuden en
Kata 1 Taikykoku Shodan Full Tutorial
Bunkai Kata 1 Taikyoku Shodan Applications
Kata 2 Pinan Nidan performed by Neil Pottinger.
MAE GERI TECHNIQUE - karate front kick - TEAM KI
SIDE KICK Exercise (Yoko Geri) by Jesse Enkamp
MORE YOKO GERI TIPS - karate side kick - TEAM KI
I dag arbejder vi bla. med frontspark og fodkantspark.Se videoerne om sparketeknik i de to spark.
Wado Karate Pinan Nidan performed by Neil Pottinger.
Se Pinan Nidan kataen og læg mærke til retningerne han bevæger sig i. Vi kopierer dele af kataen (ikke alle), men retningerne/strukturen på kataen vil være den samme.En kata er en teknik-serie der træner specifikke teknikker. Her er der fokus på tekn
Medbring din telefon. I dag filmer du A, B og C:A. Boksning: 2 forskellige boksekombinationer (5 slag) af eget valg.B. Karate: Spark-/slagkombinationen Frontspark, fodkantspark, modsat stød.C. Karate: 1 skridtskamp; din makker angriber med et slag ti
Teori: ’Kamp og ære’ og ’Kamp og hormoner’ (Yubio)
Drejebog skabelon.docx
Læs i Yubio om 'Ære og kamp' og 'Kamp og hormoner' side 955-958
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Volleyball EKSAMEN
INDHOLD OG FOKUSPUNKTER
Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og
taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært de forskellige
slag. Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i beherskelse af de forskellige tekniske slag samt evnen
til at indgå og fungere på et hold.
LÆRINGSMÅL - Hvad skal jeg kunne
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
- Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
- Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd
- Forståelse for regler og rotationssystem
- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen
Indhold
Kernestof:
Vores næste forløb bliver volleyball, og vi veksler mellem Stadionhal 6 og vores egen hal.Lektie: Læs om volleyballspillets idé og regler på side 572-579 i Yubio.Vi ses i Stadionhal 6 (hvor i kan klæde om og bade) omklædte og klar til opvarmning kl.
Sask Volleyball/Saskapalooza Triple Ball Video Overhead Passing
Stadionhal 6.pdf
Læs om reglerne i Volleyball (Yubio side 579) samt fingerslaget, baggerslaget og serven (Yubio side 581-583).Se de to videoer om serven.
Underhåndsserv
Overhåndsserv
Volleyball: Smash
Læs kort om smashet i Yubio side 582 og se videoen.Læg mærke til at vi forsøger at omsætte al fremadrettet energi/bevægelse til højde/et svæv, så vi ikke springer ind i nettet.
Volleyball og indløb.docx
I dag arbejder vi med hæverspecialisering og hvordan vi står optimalt på banen i forskellige situationer. Læs derfor dokumentet om hæverspecialisering/'indløb'. Når vi sætter gode hævere til at hæve bolde til resten af holden, optimerer vi sandsynlig
Genlæs teori om indløb, hæverspecialisering og positioner på banen (se modul i sidste uge).
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Træningsprojektet
Indhold
Kernestof:
Træningsprojektet og Basketball.docx
Velkommen tilbage! Vi går i gang med det obligatoriske 3g træningsprojekt, og i dag skal du ikke klæde om men bruge hovedet. Læs i Yubio om træningsprojektet og vær her opmærksom på, at du kun kan vælge mellem projekt 1 og 2.Projekt 1 har fokus på ko
Vi laver Coopertest (starttest) i alléen for alle på projekt 1.Jer på projekt 2 laver starttest i 3-4 discipliner i polititesten (hallen/salen/træningscentret).
Lav et udkast til dit træningsprogram (til og med uge 40) med øje for dit testresultat og din målsætning. Læs/genlæs i Yubio om specifikke træningsprincipper og brug denne viden til at designe og optimere dit træningsprogram, så det bliver effektivt,
Projekt 1 træner i dag med basketbolde i hallen.Projekt 2 træner selv på VK og har en klar plan for træningen.Lektie: Upload dit færdige træningsprogram for alle ugerne frem til uge 41. Tilføj med grøn skrift din realiserede træning frem til nu.Jer d
Projekt 1 træner med basketbolde og OJ i hallen (kredsløbstræning)Projekt 2 træner selv på VK
Projekt 1: Basketball i hallen - HUSK indesko; svært at lave retningsskifte i strømperProjekt 2: Muskelarbejde i salen/træningsrummet
Projekt 1: A. Forklar sammenhængen mellem minutvolumen, slagvolumen og pulsfrekvens for en utrænet person, og en trænet person
Lektie:Projekt 1Projekt 2
Træningsprojektet og den individuelle videopræsentation
Teorimodul - Ingen omklædning
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Basketball EKSAMEN
Indhold
Kernestof:
Se video om driblinger, afleveringer og skud i Yubio side 544 og 545 (ikke layup).Skim også siderne om basketballs historie, idé og organisering side 534 - 542.
Se videoen om layup I Yubio side 545.
Basketball læringsmål.docx
Lay up
Cross-step finte
Skudfinte
Gense video om lay-up og se også eksempler på to simple finter
Eksamensgrupper 3z:
Læs om psykologiske aspekter af den individuelle toppræstation og holdets toppræstation i Yubio side 131-143.
I dag handler det om 'Give and go' og struktur i angrebet.Se video 1 og 2 om principperne for 'Give and go', og se de første 3,5 min af video 3, "5 person pass, cut and replace".
3 Best Basketball Rebounding Drills that WIN GAMES!
Se video om rebound-øvelser (3:40 - 11:00)Tag et par ideer med til dit hold (skud, layup, afleveringer, give'n'go, rebound, finte etc), så i hurtigt kan lave en plan for hvad i skal træne i dag. Lav evt. lidt research i Yubio (afsnittet om basketball
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Hip Hop EKSAMEN
Indhold
Kernestof:
Læs om hiphoppens historie i Yubio side 1331-1333.Se også video 1, 2 og 3 side 1336.
5 BEGINNER GO DOWNS - HOW TO BREAKDANCE - BY COACH SAMBO (2020)
Tag lange træningsbukser på i dag
Freezes (Yubio)
5 BEGINNER FREEZES - HOW TO BREAKDANCE - BY COACH SAMBO
Se de to videoer om 'Freezes', men det bliver hurtigt lidt atletisk, så lav selv lidt research og tag et par 'lette' freezes med i lommen.
Freja + Savannah underviser
1: Easy Hip Hop Routine | MihranTV
2: Easy Hip Hop Routine | MihranTV
3: This Is How We Do It by Montell Jordan | Choreography by MFEC
I dag skal du arbejde i din eksamensgruppe.Se de 3 videoer og vælg en koreografi du gerne vil lære sammen med din gruppe - i starten af dagens modul bliver i enige om, hvilken koreografi i arbejder med. Målet er at nå så langt som muligt med at kopie
Lektie: Træn din rutine i 15 min, så du bliver lidt skarpere på bevægelseskvalitet, rækkefølge og udtryk. Hvis du allerede kan din rutine udenad og er tilfreds med kvaliteten, så se de to andre videoer/rutiner igen og overvej hvad du kan stjæle her o
Læs om "Idræt som mål eller middel" (side 437-444) i det vedhæftede dokument. Overvej den Hip Hop som mål eller middel til noget andet/større.
Idræt som mål eller middel.docx
Lav lidt research på eks. Youtube og tag nogle forslag med til bevægelser/moves til din gruppe - Din gruppe har 2 moduler til at lave og øve en sidste hip hop rutine.
Sidste modul med hip hop - i dag når du i slutningen af modulet i en tilstand af flow og fremviser din hip hop serie for en klassekammerat med et videokammera. I filmer sidst i modulet.Lektie: Øv dig på din rutine/serie
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/265/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52111739984", "T": "/lectio/265/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52111739984", "H": "/lectio/265/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52111739984" }