Holdet 2022 SP/3 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Viborg Katedralskole
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Anne Heyn Stubberup
Hold 2022 SP/3 (1g SP/3, 2g SP/3, 3g SP/3 (I))
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløbet
Titel 2 Begynderundervisning
Titel 3 God praksis for sprogarbejdet
Titel 4 Vivir entre culturas
Titel 5 Cuentos
Titel 6 Sostenibilidad en el día a día
Titel 7 Frida Kahlo (Eksamen)
Titel 8 Cuba (Eksamen)
Titel 9 La conversación espontánea
Titel 10 Turismo en España (Eksamen)
Titel 11 Repasamos, hablamos, mejoramos

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløbet

Omfang: ca. 15 sider

Eleverne lærer de helt grundlæggende sproglige byggeklodser, så det bliver overkommeligt & overskueligt at bygge simple spanske sætninger. Desuden har vi stor fokus på mundtlighed: personlige præsentationer med fokus på udseende, tøjbeskrivelse, familiemedlemmer og fritidsinteresser samt mindre dialogøvelser.

Fokus på:
- udtale og tryk
- talord
- regelmæssige ar, er og ir verber
- ser, estar, hay, tener
- brugen af personlige pronominer som subjekt
- artikler, substantiver
- adjektiver
- ropa y colores
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Begynderundervisning

Omfang: ca. 64 sider

Beskrivelse
Eleverne arbejder med mundtlige og skriftlige færdigheder samt lytte- og læseforståelse med afsæt i hverdagsnært og kulturelt indhold om daglige rutiner, måltider og spansk- og latinamerikanske traditioner.

Formål
Formålet er at give eleverne et sprogligt fundament, så de kan udtrykke sig enkelt og hensigtsmæssigt både mundtligt og skriftligt. Eleverne skal udvikle strategier til at forstå og producere enkle tekster og samtaler, anvende grundlæggende ordforråd og grammatik samt begynde at reflektere over spansktalende kulturer.

Kernestof:

Fra 'Caminando', Gyldendal 2013:

- Entrevista con Eloy
- En la cafetería

Fra 'Viva la vida', Praxis, 2022

- Las comidas en España
- El Camino de Santiago

Fra 'Tapas', Gyldendal, 2002

- Una chica morena

Supplerende stof:

- 'Mi rutina diaria', Español Básico A1 - A2 Youtube

- 'Los horarios de las comidas en España', Videos ELE, Youtube

- El Camino de Santiago, Videos ELE, Nivel B1, Youtube

- 'Botafumeiro Santiago de Compostela' Youtube

- Film: Coco, Disney-Pixar

Grammatik

- substantiver, adjektiver, artikler
- gængse regelmæssige og uregelmæssige verber (ir, tener, hacer mv.)
- diftongerende verber
- refleksive verber (+ placering af refleksivt pronomen ved finitte og infinitte verber)
- præsens, nær fremtid og perfektum
- verbalperifraser: estar + gerundium, tener que + infinitiv, ir + a + infinitiv
- adverbier muy + mucho samt tidsadverbier
- det relative pronomen 'que'

Emner
- Daglig rutine
- Mad og måltider, fokus på spanske måltider, madkultur og spisetid
- Klokken, måneder, ugedage, årstider
- Transportmidler, herunder El Camino de Santiago

Genrer:
- email, brev, sociale medier
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Mi árbol genealógico 02-12-2022
Coco - Descripciones 16-12-2022
Prøve 1 - Ordklasser 16-01-2023
Prøve 2 - Ordforråd og korte sætninger 27-01-2023
Mi rutina diaria 13-03-2023
Prøve 3 - la rutina diaria y comida 30-03-2023
Una carta a Margarita de Santiago de Compostela 24-04-2023
Un email desde Santiago de Compostela 17-05-2023
Prøve 4 - verbalperifraser og billedbeskrivelse 25-05-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 55 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 God praksis for sprogarbejdet

Omfang: ca. 8 sider

Beskrivelse
Forløbet fungerer som overgang mellem 1g og 2g og introducerer centrale sproglige redskaber, der kvalificerer elevernes videre færd med spansk. Eleverne arbejder med læsestrategier for at styrke deres evne til at forstå og afkode tekster effektivt – også når ordforrådet er begrænset – samt med kommunikationsstrategier, der hjælper dem til at udtrykke sig mere frit og funktionelt på spansk.

Formål
Formålet er at gøre eleverne mere selvstændige i deres sprogarbejde ved at give dem konkrete strategier til at forstå tekster i helhed og detalje og til at kommunikere hensigtsmæssigt - også i de situationer, hvor de ikke kender alle ord.

Kernestof:
- Kloch, Tønner & Vilhelm: ’Adriana’, España mañana, Colombus, 2022
- Kommunikationsstartegier (egenproduktion)
- Læsestrategier (MitDigitaleGym v. Lærke Ryge og Camilla Jürgensen)
Indhold
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Vivir entre culturas

Omfang: ca. 28 sider

Beskrivelse
Forløbet undersøger, hvordan unge oplever mødet mellem dansk og spansk kultur. Gennem komparativt tekstarbejde får eleverne indsigt i kulturelle særtræk og forskelle, som de bruger til at reflektere over egne erfaringer og forståelser. Forløbet afsluttes med en elevproduceret reklamefilm på spansk målrettet unge spaniere. Der arbejdes løbende med interkulturel bevidsthed som forberedelse til Sprogrejsen 2024 og mødet med værtsfamilier.

Formål
Formålet er at udvikle elevernes interkulturelle kompetencer gennem sprogarbejde, der styrker deres evne til at forstå, formidle og reflektere over kulturelle forskelle og ligheder -  både i mødet med andres normer og i erkendelsen af egne.

Indhold
Der arbejdes med tekster, der belyser unges oplevelser af dansk og spansk kultur. Tematikkerne spænder fra cykel- og alkoholkultur til skattevilje, høflighedsformer, siesta, måltidsvaner og administrative forskelle.

Kernestof:
Kloch, Tønner & Vilhelm: España mañana, Colombus, 2022 (portrætter)
- Alba
- Adriana

López, Sara: ‘Curiosidades danesas desde la visión española’, mevoyalmundo.com (blog)

Supplerende stof:
Extranjeros en España - choques culturales, vivir en Madrid, Youtube, 2023 (personlig youtubekanal)

Elevproduceret reklamevideo: Video publicitario para atraer a jóvenes españoles a Dinamarca (colaboración con VisitDenmark)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Cuentos

Omfang: ca. 6 sider

Beskrivelse:
Et miniforløb om eventyr, hvor eleverne arbejder med klassiske og moderne spanske (og oversatte) eventyr. Gennem fortællinger i datid opnår eleverne en funktionel og intuitiv forståelse for forskellen mellem præteritum og imperfektum. Forløbet afsluttes med, at eleverne selv skriver et eventyr i datid inspireret af den animerede kortfilm 'El vendedor de humo'.


Formål:
At udvide elevernes kommunikative kompetencer gennem arbejdet med narrativer i datid. Eleverne trænes i at skelne mellem og anvende præteritum og imperfektum i kontekst. Den omfattende eksponering for tekst i datid skal støtte en mere intuitiv og funktionel forståelse af forskellen mellem de to datidsformer.

Kernestof:

Alonso, Fernando: ’El hombrecito vestido de gris y otros cuentos’ (2014), Kalandraka,

Sellés, Jaime: ’El vendedor de humo’ (2023), Animeret kortfilm på Youtube

Grammatik: præteritum og imperfektum – anvendelse og betydningsforskelle

Supplerende stof:

Perrault, Charles: ’Caperucita Roja’, første version oversat fra fransk

Baggrundsstof på dansk: "Eventyr – genretræk", indidansk.dk/eventyr-genretraek

It-støttet læring: Interaktive øvelser med datidsformer (Wordwall)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Sostenibilidad en el día a día

Omfang: ca. 35 sider

Beskrivelse
Eleverne arbejder med bæredygtighed som tematisk ramme og gennemfører en komparativ undersøgelse af unges bæredygtige hverdagspraksisser i Danmark og Spanien. Undersøgelsen forankres i en taskbaseret tilgang og gennemføres i tre faser: dels blandt klassekammerater i Danmark, dels under sprogrejse til Sevilla, hvor eleverne interviewer lokale unge. Undervisningen fokuserer på sproglig anvendelse i praksis og interkulturel forståelse og munder ud i en mundtlig præsentation baseret på dataindsamling og analyse.

Formål
Formålet med forløbet er at styrke elevernes kommunikative kompetencer i autentiske og elevnære sprogbrugssituationer. Samtidig udvikler de interkulturel forståelse og indsigt i, hvordan unge i Spanien forholder sig til bæredygtighed i deres hverdag. Gennem anvendelsesorienteret arbejde oplever eleverne, hvordan spansk kan bruges meningsfuldt som redskab til at kommunikere, samarbejde og formidle viden.

Kompetencefokus
Forløbet udvikler elevernes interkulturelle kompetencer gennem mødet med spanske unge i Sevilla, hvor de opøver evnen til at forstå og agere hensigtsmæssigt i en anden kulturel kontekst. De innovative kompetencer styrkes, når eleverne selvstændigt formulerer interviewspørgsmål, tilrettelægger dataindsamling og omsætter deres resultater til visuelle og mundtlige præsentationer. Karrierekompetencer aktiveres, når eleverne bruger spansk i autentiske samtaler og samtidig opøver evnen til at undersøge, planlægge og samarbejde i et længerevarende forløb, der afspejler arbejdsformer fra videregående uddannelser.

Indhold
Forløbet er struktureret i tre faser: førtask, undertask og eftertask.

I førtask-fasen opbygger eleverne et fælles tematisk ordforråd gennem 17 strukturerede øvelser med fokus på ordets form, betydning og brug (jf. Nation). Arbejdet organiseres i fem semantiske felter: 1) Reciclar y reutilizar, 2) Consumo consciente, 3) Movilidad sostenible, 4) Reducir el desperdicio de energía y agua og 5) Evitar el consumo excesivo.

I undertask-fasen planlægger og gennemfører eleverne to interviewrunder om bæredygtig livsstil – først internt i klassen og dernæst i Sevilla med lokale unge. De anvender diskursregulerende gambitter og kommunikationsstrategier for at sikre naturlig samtale.

I eftertask-fasen transskriberes og analyseres interviewdata og eleverne fremlægger deres komparative resultater mundtligt med visuelle hjælpemidler som søjlediagrammer.

Kernestof

Centralt og emnespecifikt ordforråd om bæredygtighed

Spanske kilder og elevproduceret data, som giver et aktuelt indblik i samfundsforhold i Spanien set fra unges perspektiv

Udvalgte diskursregulerende gambitter og kommunikationsstrategier, der styrker elevernes evne til at kommunikere situationsbestemt på spansk

Mundtlig og skriftlig sprogproduktion med fokus på anvendelse i praksis

Supplerende litteratur:

Spansksprogede infografikker med konkrete råd til bæredygtig livsstil, der anvendes som input til ordforrådsarbejde, sammenligning og samtale

Elevskabte materialer: interviews, transskriptioner og visuelle præsentationer

Musikvideoen Mama Tierra af Macaco
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Frida Kahlo (Eksamen)

Omfang: 27 normalsider

Beskrivelse
Forløbet handler om Frida Kahlo som en af det 20. århundredes mest markante latinamerikanske kunstnere. Gennem arbejdet med tekster, film og malerier får eleverne indsigt i hendes liv og i, hvordan hendes værker tematiserer smerte, identitet, køn og kulturel tilhørsforhold. Forløbet kombinerer biografisk læsning, billedanalyse og sproglig produktion og giver eleverne mulighed for at anvende spansk i både analytiske mere kreative sammenhænge.

Formål
At opnå viden om Frida Kahlos liv og kunst og kunne forstå, præsentere og samtale om hendes rolle som kunstner og feministisk ikon.

Indhold
Forløbet indledes med tekster og film om Frida Kahlos liv, som tilsammen skaber en forståelsesramme for hendes kunst. Derefter arbejder eleverne med billedanalyse af udvalgte værker og afslutningsvis undersøges hendes status som feministisk ikon.

Kernestof
Ferrer Rovira, Á. & Navajas Algaba, A.: “Frida Kahlo”. MarcoELE. Revista de Didáctica, 2006.

Julie Højgaard, Silvia Becerra Bascuñan & Sigrid Østergaard: “Frida, una artista”. Viva la vida. Systime, 2022.

Fra Marianne Havsteen & Estíbaliz Hernández Marquinez: “Frida Kahlo y Diego Rivera”. Gyldendal Uddannelse, 2002.

- Las dos Fridas (texto + cuadro)
- Frida y Diego (texto + cuadro)
- Allá cuelga mi vestido (texto + cuadro)
- La columna rota (texto + cuadro)

Egea, Pili: “Las dos Fridas”. Historia Arte, 2019
https://historia-arte.com/obras/las-dos-fridas

Bolaño, Emilia: “Autorretrato con el pelo cortado”. Historia Arte, 2022.
https://historia-arte.com/obras/autorretrato-con-el-pelo-cortado

Hernández, Ainoa: “Frida Kahlo, el feminismo a través de la pintura”. Publiceret på bloggen Artenea, 2016.

Supplerende stof

Film
Julie Taymor: “Frida”, 2002

Animationsfilm under UNG: DOX 25 under med oplæg af Anne Valbjørn Odgaard
Carla Gutiérrez: “Frida”, 2024  
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Cuba (Eksamen)

Omfang: ca 40 sider

Beskrivelse
Forløbet har fokus på den cubanske befolknings livsvilkår efter murens fald og den såkaldte 'specielle periode', hvor landet oplevede vanskelige økonomiske og sociale forhold. Centralt står det paradoksale i, at mange veluddannede cubanere fravælger akademiske karrierer til fordel for ufaglærte jobs som cocheros og jineteras, som giver bedre indtjening i et samfund præget af økonomisk knaphed og begrænsede muligheder.

Eleverne får desuden indblik i Cubas nyere historie samt de sociale, politiske og økonomiske forhold, der præger hverdagslivet, herunder de forandringer, som en gradvis økonomisk liberalisering har sat i gang.

Formål
At opnå indsigt i hvordan økonomiske og politiske forhold i nyere cubansk historie påvirker befolkningens levevilkår og valg af beskæftigelse. Gennem arbejdet med tekster, film og musik udvikler eleverne deres evne til at forholde sig nuanceret til temaer som hverdagsliv, arbejdsmuligheder og de vilkår, cubanerne må navigere i – og til at kommunikere om disse emner på et klart og sammenhængende spansk.

Kernestof:

Rosalba Cazón López & Bente Dalgaard Frederiksen: "Personajes de la crisis económica: Macetas, Jineteras y mantenidas", Cuba en cambio af Gyldendal 2016

Louman, Ole: Retratos cubanos – once historias de la Cuba actual, Gyldendal, 2000
- Alberto el cochero
- Patricia la jinetera

Sang af Willy Chirino:
- Jinetera

Film:
Benito Zembrano: "Habana Blues", 2005

Supplerende materialer:
Louman, Ole: Retratos cubanos – once historias de la Cuba actual, Gyldendal, 2000
- Indledning (dansk)

Anny Holmgaard: "Cuba – La lucha cubana", forlaget EA 2015

- La historia
- Bajo Fulgencio Batista
- Después de la caída del muro - el período especial

Delprøve 1 “Miguel el cubano” (typeopgave 2)

Florin, Thomas: "Corona har ført Cuba ud i økonomisk katastrofe og nærmere et opgør med revolutionen", Information 2022
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 35 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 La conversación espontánea

Omfang: cirka 7 sider

Beskrivelse:
Et mundtlighedsforløb med fokus på spontan samtale på spansk. Eleverne arbejder med samtalestrukturer, gambitter og udvalgte kommunikationsstrategier, der styrker deres evne til at føre en sammenhængende og naturlig samtale. Forløbet veksler mellem læreroplæg, samtaletræning i grupper og feedback baseret på optagelser og transskriptioner.


Formål:
At styrke elevernes dialogiske mundtlighed og kommunikative kompetence gennem målrettet træning i spontane samtaler. Eleverne opøver både produktive (tale) og receptive (lytte) færdigheder.

Kernestof:
Handouts til understøttelse af undervisning i teknikkerne spørge-ind-til og lytterfeedback samt gambitsedler, jf. Comunicación en acción (Teichert, 2017)

Autentiske lydklip med samtalesituationer

Supplerende materialer:
'Conversación en español' (https://www.youtube.com/watch?v=P4sHt_0x_lE&t=3s)
Videoklip med autentisk samtaler mellem en spansktalende og en ikke-spansktalende person

Andersen, Fernández, Fristrup & Henriksen (2005): Fagdidaktik i sprogfag, Frydenlund – kapitel om kommunikativ kompetence og samtaleundervisning
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Turismo en España (Eksamen)

Omfang: ca. 22 sider

Beskrivelse
Forløbet fokuserer på masseturismens rolle i Spanien, som i 2024 nåede et højdepunkt med rekordmange udenlandske turister. På trods af turismens store betydning for Spaniens økonomi, vokser utilfredsheden blandt lokalbefolkningen, som mærker konsekvenserne i form af højere boligpriser, trængsel og tab af lokalkultur. Eleverne opnår indsigt i denne udvikling samt mulige veje til en mere bæredygtig turisme.

Formål
At opnå indsigt i, hvordan masseturisme påvirker det spanske samfund - både økonomisk, socialt og kulturelt samt diskutere fordele og udfordringer ved masseturisme på et klart og sammenhængende spansk.

Indhold
Eleverne arbejder med artikler, nyhedsindslag og statistisk materiale, der belyser masseturismens udvikling i Spanien, fra væksten i 1960’erne til kulminationen i 2024. Der inddrages tekster med både økonomiske, sociale og kulturelle perspektiver, herunder kritiske stemmer og forslag til bæredygtige løsninger.

Kernestof

María, Francisco: "El boom del turismo en la España de los años 60", Okdiario, 2024

Sánchez, Nacho: "Miles de personas se manifiestan en Málaga contra el turismo masivo", El País, 2024

RTVE: "España podría convertirse en el país con más turismo de todo el mundo", 2024

Peralta, Antonio: "El problema del turismo masificado", La Opinión de Málaga, 2023

Gómez, Mª Ángeles Rodríguez: "Sostenibilidad turística: 7 claves del sector en Andalucía", 2023


Supplerende litteratur

Hinton, Thomas: "Los viajes y el turismo mueven el 17% de la economía española", Statista, 2024

Bermejo, Inma: "El turismo español bate récords en 2024 con 93,8 millones de visitantes extranjeros y un ingreso histórico de 126.282 millones", La Razón, 2025

Redacción Traveler: "El mapa de la atracción turística más popular de cada provincia de España", Condé Nast Traveler, 2021

Interaktiv eksamensopgave delprøve 1: "Turistificación", MinLæring
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Repasamos, hablamos, mejoramos

Omfang: ca. 11 sider

Beskrivelse
Dette afsluttende forløb har fokus på målrettet træning frem mod den mundtlige og skriftlige eksamen. Eleverne arbejder med de konkrete opgavetyper, der indgår i begge prøver, herunder billedpræsentation, tekstforståelse og selvstændig mundtlig og skriftlig produktion. Der eksperimenteres med ChatGPT som interaktiv samtalepartner i en simuleret mundtlig eksamenssituation.

Formål
Formålet er at konsolidere elevernes sproglige og kommunikative kompetencer og styrke deres selvtillid i eksamenssituationer.

Indhold

Træning i præsentation af ukendt billedmateriale

Anvendelse af ChatGPT som samtalepartner til at simulere en mundtlig eksamen med spørgsmål i stigende taksonomisk niveau

Besvarelse af spørgsmål og refleksion over ChatGPT’s respons, herunder lytning til alternative eller korrigerede svar

Træning i mundtlig besvarelse af instrukser til ukendt tekst
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer