Holdet 3z DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Viborg Katedralskole
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Emma Bundgaard Graham
Hold 2023 DA/z (1z DA, 2z DA, 3z DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 I gymnasiet
Titel 2 Krimi! + værk
Titel 3 Retorik og taler
Titel 4 Besættelsestiden - DHO
Titel 5 Mundtlig- og skriftlig formidling
Titel 6 Konstruktive nyheder og mediebilledet i dag
Titel 7 Danmarksbilleder
Titel 8 Noveller
Titel 9 Oplysningstiden + værk
Titel 10 Klimalitteratur + værk
Titel 11 Fra Claus Nielsen til Madam Nielsen
Titel 12 Dokumentar
Titel 13 På flugt - Grafiske romaner + værker
Titel 14 Populærvidenskabelig formidling
Titel 15 Køn, kønnere, kønnest
Titel 16 Romantisme og repetition + værk
Titel 17 Nye Balancer og autofiktion
Titel 18 Modernisme og realisme
Titel 19 Kortfilm og skriftlighed
Titel 20 Fra Claus Nielsen til Madam Nielsen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 I gymnasiet

Vores omgivelser og vores miljø påvirker os. Som individer bevæger vi os ustandseligt fra rum til rum: fra vores værelse til stuen, fra vores hus til arbejdspladsen, fra vores land til udlandet. Og hver gang vi skifter rum, gælder der nye regler. Nogle rum er lettere at afkode end andre; nogle har simple regler og konventioner, andre er sværere at navigere i. Nogle steder er man fri, andre steder er man fastlåst. Gymnasiet er også et sted med egne regler og normer. Det afspejler tidernes skiften – værdier og menneskesyn – men det er altid sin egen verden. Med nye begyndelser følger også valg. Det er denne verden over tid og disse valg, som vi skal undersøge i forløbet I gymnasiet.

I forløbet bliver eleverne både introduceret for begreber som heterotopi, dannelse, uddannelse, valg, eksistentialisme i både nyere og ældre tekster, såvel som i en kronik og en tv-serie.  

Eleverne fik også en kort introduktion til akademisk skrivning i forbindelse med et FF-forløb (påstand, belæg, refleksion).

Teori:
Ane Sofie V. Stokholm & Tony S. Andersen (2023): I gymnasiet, Dansklærerforeningens Forlag
Henriksen, Liselotte (2017): Uddrag fra Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard, Systime


Tekster
Leth, Jørgen (2006): ‟Hvad er forbudt her?” i Det gør ikke noget, Gyldendal
Hauberg, Sonja (1944): af Syv år for Lea, Gyldendal
Rifbjerg, Klaus (1958): af Den kroniske uskyld, Gyldendal
Turèll, Dan (1980): ”Min skoletid” i Billeder fra 60'erne. 10 samtidshistorier af danske forfattere, Delta
Khiljee, Naiha (2020): “12-talspige//hustler (M/K)” i Kære søster, Lindhardt og Ringhof
Bengtssons, Nina Möger (2014) "I kampen for at blive til noget, har vi glemt at blive til nogen”, Information
Aubert, Marie (2016): "Hjemme" i "Må jeg komme med dig hjem", Lindhardt og Ringhof
Andersen, H.C (1845): "Hyrdinden og skorstensfejeren"
SKAM sæson , afsnit 1

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Krimi! + værk

Formål: At eleverne får kendskab til genren krimi i både litteratur og fjernsyn. Fokus vil være på mediedelen, hvor første afsnit af Pigerne på englandsbåde analyseres. Der vil blive inddraget filmiske virkemidler (lys, lyd, perspektiv, kamerabevægelse og beskæring). Eleverne arbejder også produktivt med at producere en plakat over krimiens 10 bud og læser en selvvalgt krimi (værk)

Eleverne så også dokumentaren Testamentet i forbindelse med et fællesfagligt oplæg på skolen

Teori:
Stefan Brockhoff: Kriminalromanens ti bud
Film X: Håndbog i filmiske virkemidler
Levende billeder: Tv-serier
TVTVTV om krimi


Tekster:
Pia Juul: En flinker fyr
Pigerne fra englandsbåden afsnit 1
Selvvalgte værker
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Retorik og taler

Kendskab til talegenren. Eleverne skal arbejde med genrebestemmelse og træk, sproglige virkemidler (herunder stilfigurer), appelformer, Ciceros pentagram og en kort introduktion til toulmins argumentationsanalyse (den simpel udgave: påstand+belæg+hjemmel). Eleverne skal også i grupper udarbejde en studentertale og fremføre talen for klassen.

Desuden arbejdes der skriftligt med sætningskoblere (Skriv dig frem "opgave 3: Sprogets rytme og flow" afsnit 1)

Teori:
Håndbog til dansk: Talegenrer  (afsnit 4.9: Retorik), systime
Håndbog til dansk: Ciceros pentagram (afsnit 4.9: Retorik), systime
Nytårstalens historie (På kongehuset.dk)
Søren Vrist: Retorik og argumentation - retoriske virkemidler, YouTube

Tekster:
H.M. Dronningens nytårstale 2023
Gretha Thunberg: Blah Blah Blah 29/9-21
Martin Luther King: I have a dream (1963)
Kronprinsesse Mary: Tale til Kronprinsens 50 års fødselsdag (2018)
Villy Søvndal: Klimamøde (2011)


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering Krimi 19-02-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Besættelsestiden - DHO

Indhold
Anders Refn: De forbandede år 1 (2020), som dækker både samarbejdspolitikken/modstandskamp/de Østfrontsvillige og tyskertøser.

Anonym: Brydningstid bragt i NSDAPs årsskrift Jul i Norden 1935 (Nazistisk novelle, nazismen som løsning på økonomiske og sociale problemer)
Morten Nielsen: Skæbne og Bestemmelse 1945
Poul Henningsen Man binder os på mund og hånd 1940/45
Kaj Munk: ”Den blå anemone” 1943
Kaj Munk: Nytårsprædiken, nytårsdag 1944
Nazi-plakater fra 1930/40erne
Censuren under besættelsen 1940-45, En national vækkelse - alsang og kulturel oprustning, Systime
Hævnens time, DR (2020)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Mundtlig- og skriftlig formidling

Formål: Eleverne opnår kendskab til både mundtlig- og skriftlig formidling i danskfaget. I den skriftlige formidling arbejdes der dels med den akademiske skrivning, hvor der fokuseres på at skrive indledninger. Derudover arbejdes også med kreativ skrivning, hvor der arbejdes produktivt og kreativt med forskellige skriveøvelser, hvor eleverne både skal imitere, opfinde og lege med sproget som et led i af udvikle en personlig stemme. Der vil blandt andet være fokus på sanseindtryk og at skrive i scenarier.

Derudover arbejdes der også med mundtlig formidling ( herunder begreberne det verbale, paraverbale og nonverbale) i forbindelse med udarbejdelse af talepapir og præsentation af elevernes mundtlige forsvar af deres DHO.


Teori:
Skriv dig frem (Rebecca N. Albinus og Sarah Nehammer): Indledning (kapitel 3.1 s. 84-86)

Tekster:
Pia Juul: "Alle kan ro"
Karen Blixen: Uddrag af Den unge mand med Nelliken (Lær af forfatterne s. 111)
Herman Bang: Uddrag af Ved vejen (Lær af forfatterne s. 147)
Uddrag af Debatten fra 17/02/2011: https://www.kb.dk/find-materiale/dr-arkivet/post/ds.tv:oai:io:6d19b28c-f701-4efc-b8df-99d74746b2fc
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk 4 29-05-2024
Disposition/talepapir 29-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Konstruktive nyheder og mediebilledet i dag

Eleverne arbejder med, får kendskab til og reflekterer over mediebilledet i dag, hvor der blandt andet inddrages fra  begrebet "fra news til views" og sociale mediers indflydelse på nyhedsbilledet i dag. De har også analyseret fysiske aviser og kort berørt brugen af deep-fakes/fake news i politik i såvel Danmark som USA. Teoretisk arbejdes der med kommunikationssituationen, layout, nyhedstrekanten, nyhedskriterierne og journalistisk sprog. Den sidste del af forløbet har særligt fokus på det særlige ved konstruktive nyheder, hvor eleverne også har omskrevet en selvvalgt artikel til en konstruktiv nyhed.
I forløbet er eleverne også blevet introduceret for den debatterende artikel og i den forbindelse arbejdet med argumentationsanalyse af udvalgte tekster.


Teori:
Håndbog til dansk: - Hvad er en avis, indre komposition, ydre komposition, nyhedskriterierne

Tekster:
Et udvalg af fysiske aviser herunder Viborg stifts folkeblad, Jyllandsposten, Børsen, Ekstrabladet m.fl.
Selvvalgte artikler fra Verdens bedste nyheder og videnskab.dk
Statistikker om danskernes nyhedsvaner
https://www.dst.dk/da/Statistik/bagtal/2019/2019-05-22-hver-ellevte-dansker-laeser-primaert-nyheder-paa-sociale-medier.
https://www.berlingske.dk/kultur/nyheder-laeser-man-da-paa-facebook
https://www.information.dk/debat/2023/05/mainstreammedier-maa-finde-kreative-formater-appellerer-unge-nyhedsbrugere
https://videnskab.dk/redverden - selvvalgt konstruktiv nyhed.
https://www.nrk.no/vestfoldogtelemark/xl/tiktok-viser-ikke-krigen-i-ukraina-til-brukere-i-russland-1.15898864#top
https://www.verdensmaal.org/nyheder/flere-danskere-vaelger-indenrigsflyvninger-fra

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Danmarksbilleder

Formål: Eleverne får kendskab til forskellige Danmarksbilleder samt analyse og fortolkning af lyrik af både romantiske og nyere tekster med inddragelse af blandt andet billedsprog, semantiske skemaer, rim, gentagelser, modsætninger og opbygning/form. De har desuden stiftet bekendtskab med romantikken som periode og dens strømninger med vægt på universalromantikken og nationalromantikken. Derudover arbejdes der også med billedanalyse på maleri fra Guldalderen og nutiden. Dertil har eleverne også arbejdet med den svenske nationalsang og en reklame, hvor denne bruges, som blev analyseret ved brug af filmiske virkemidler. Forløbet blev afsluttet med en analyse og fortolkning af dokumentaren Livet i Danmark, hvorefter eleverne efterfølgende har produceret en medieproduktion med inspiration fra denne dokumentar omkring Ungdomslivet i Danmark i 2024.

Teori:
Håndbog i dansk: Sproglige billeder
Sammenklip fra: ”Romantikken”, i: Littteraturhistorien på langs og på tværs
Håndbog i dansk: Rim
Udleveret ark om billedanalyse

Tekster:
Schack von Staffeldt: Indvielsen (1804)
H.C. Andersen: Klokken (1845)
H.C. Andersen: Danmark mit fædreland (1850)
Isam B: Danmark mit fædreland (2007)
Adam Oehlenschläger: Det er et yndigt land (1819)
Richard Dybeck: Du gamla, du Fria (1844)
Volvo XC70 feat. Zlatan -Made in Sweden (2014)
Johan Thomas Lundbye: Efterårslandskab, Hankehøj ved Vallekilde, 1846-47
(maleri)
Allan Otte: Lundbye Remake (5:6), 2011 (billede)

Grundtvig: Til Danmark (1848)
Benny Andersen: H.C Andersen land (1985)
Nordbrandt: Danskheden og Kongehuset er en rigtig god forretning (2010)
Nordbrant: året har 16 måneder (1986)

Per Højholt: Gittes monolog om Danmark (1982)
Jørgen Leth: Livet i Danmark (1971)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Noveller

Teori: Læreroplæg om genren og om Boccaccios novelle Falken samt den traditionelle og den moderne novelletradition. Desuden repetition af karakteristik af fortæller, komposition, person- og miljøkarakteristik

Tekster:
Thomas Korsgaard: Vintermedister
Martin A. Hansen: Roden
Niviaq Corneliussen: Ønskelisten
Peter Seeberg: Patienten
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Oplysningstiden + værk

Eleverne er blevet introduceret til Holberg som forfatter og oplysningstiden som periode.
Der er arbejdet med dramaet Jeppe på bjerget som værk med afsæt i manuskriptet, uddrag af filmatiseringen samt diskuteret nyfortolkninger af teaterstykket i forbindelse med opsætningen på Aarhus teater. Eleverne har altså stiftet bekendtskab med remedieringer af tekster og diskuteret forholdet mellem formidling i lyd og på tekst samt forskelle mellem manuskript, film og teateropsætning.
Desuden har eleverne perspektiveret tematisk til syn på alkohol i nutiden, hvor de har analyseret to kampagnefilm fra kræftens bekæmpelse.

Lærermateriale om oplysningstiden, herunder Fibiger m.fl.: Uddrag af Litteraturens veje om oplysningstiden
Podcast om Holberg - Kanon14: https://www.kanon14.dk/ludvig-holberg
Ludvig Holberg: Jeppe på Bjerget
Ludvig Holberg: Epistel om kaffe og te
Kaspar Rostrup: Uddrag af filmen Jeppe på Bjerget
Christian Lollike: Iscenesættelse af Holbergs Jeppe på Bjerget på Århus Teater

Kræftens bekæmpelse: Man kan da aldrig få for meget pølse!?!: https://www.youtube.com/watch?v=HEP3jURCXnI

Kræftens bekæmpelse: Spritstiv speeddate: https://www.youtube.com/watch?v=pXkY2ZefA64
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Klimalitteratur + værk

Formål:
Eleverne har i forløbet lært og arbejdet med kunst, der beskæftiger sig med klimakrisen. De har arbejdet med begreberne holocæn og antropocæn samt med Timothy Mortons begreber om the mesh blandt andet som udgangspunkt for analyse og tolkning er forskellige nyere tekster omkring klima og klimasituationen. Der er blandt andet blevet læst lyrik, hvor fokus har været på fremstillingen af klimasituationen og analyseelementer som billedsprog, aktiv/passive verber, ordklasser, gentagelser, modsætninger/kontraster,  

I forløbet læste eleverne også et værk: Havbrevene af Siri Ranva Hjelm Jacobsen


Materiale:

Teori:
Michael Paulsens artikel: Del 1: det antropocæne (uddrag)



Tekster:
Allan Otte: I stykker, 2009 (maleri)
Lars Skinnebach:  https://www.youtube.com/watch?v=2p9Ui67GgCs&t=49s (fra 0.45)
Theis Ørntoft: Digte 2014
Julie Steen-Knudsen: Spor efter fugle
Benny Andersen: Kærlighed
Siri Ranva Hjelm Jacobsen: Havbrevene (2018) - VÆRK

Per Højholt: Gittes monolog om naturen (1981)
https://www.youtube.com/watch?v=KaNc4NdoP38&t=2s

Alene i vildmarken I (2017)  Intro (0.00-1.40)
https://www.dr.dk/drtv/se/alene-i-vildmarken_-afrejsen_73515

Theis Ørntoft: Jeg analyserer samfundene (2014)
https://www.youtube.com/watch?v=0pSTcOVMQFQ&t=4s (fra 0.14)


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Fra Claus Nielsen til Madam Nielsen

Eleverne har stiftet bekendtskab med forfatteren Claus Beck Nielsen/Madam Nielsen samt begreberne autofiktion, performancekunst og selviscenesættelse.
De har fået indblik i tendenser i nyere litteratur gennem podcasten 20før20 om Claus Nielsen, teateropsætningen samt oplæg af Madam Nielsen om autofiktion, identitet, tech, AI og kunst som aktivisme.



Podcast: https://litteratur.podbean.com/e/2000-claus-nielsen-kommer-til-byen/
DRTV: https://www.dr.dk/drtv/se/kulturelt_-kan-superlim-og-en-hejre-redde-verden_324956
Claus Nielsens død: https://www.youtube.com/watch?v=dspRCn8ZIWs
Udvalgte citater fra avisartikler om identitetstyveriet
Manuskriptet af Madam Nielsen (2025) og teateropsætningen/performance af Christian Lollike v. Viborg Kunsthal: https://viborgkunsthal.viborg.dk/udstillinger/aktuelle-udstillinger/the-church-of-very-rich-angels/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Dokumentar

Dokumentar

Introduktion til dokumentargenren via TVTVTV! af Ane Cortzen og dokumentarlinjen (fra iscenesat til total virkelighed)
Derudover om om dokumentarens genrer, fakta- og fiktionskoder og autencitetsmarkører samt repetition af filmiske virkemidler.

Teoritekster
- Ole Schultz Larsen: Håndbog i dansk (Systime, 2022)
- TVTVTV! af Ane Cortzen

- Udsat af Anders Agger (afsnit 1): https://www.dr.dk/drtv/serie/indefra-med-anders-agger-_-udsat_489179
- 100 år og en sommer (afsnit 1): https://www.dr.dk/drtv/saeson/100-aar-og-en-sommer_510791
- Den sorte Svane afsnit 1.  

Desuden skriftlighed
- Den gode debatterende artikel
- Den gode analyserende artikel
- Den gode reflekterende artikel
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 På flugt - Grafiske romaner + værker

Eleverne arbejder tematisk med tekster, der omhandler at være på flugt med særligt fokus på Anne Frank. I forløbet introduceres eleverne til mediet grafiske romaner, hvor fokus vil være på den grafiske romans særtræk herunder begreber som beskæring, synsvinkel, komposition, farver, rammen, helsiden og sidelayout, samspillet mellem ramme og layout (funktion), montage, multimodalitet (forhold). Derudover får eleverne kendskab til oversat litteratur og remediering i arbejdet med Anne Franks dagbog. Her sammenligner de hhv. sproglige virkemidler (stilistiske virkemidler, værdiladede ord, sanser og teori om metaforer) i det originale værk og visuelle virkemidler i den grafiske roman. De arbejder også med animation som virkemiddel i såvel den grafiske roman som i dokumentaren Flugt (2021).  

Tekster:
Uledsaget – uddrag af tegneserieantologi
Sort hul – intro til begreber i tegneserien.
Anne Franks dagbog som grafisk roman (værk)
Anne Franks dagbog i uddrag (verdenslitteratur i oversættelse).
Fokus på remediering (original bog og grafisk roman)
– sammenligning med originalen, herunder sproglig analyse
Flugt af Jonas Poher Rasmussen (2021) – dokumentar (værk)

Remediering og kommunikationsanalyse – formidling af historien om Anne Frank, som tegneserie, bog og fysisk sted/Museum (studietur til Amsterdam).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Populærvidenskabelig formidling

Introduktion til populærvidenskabelig formidling og den formidlende artikel, og de sproglige og retoriske overvejelser der ligger bag (både mundligt og skriftligt, såvel som multimodalt (tekst, explainer, instagram, dokumentarer mv.). Baggrundsviden om genren og introduktion til faglige begreber, herunder ciceros pentagram, stilistiske virkemidler, metaforer og analogier. Analyse af eksempelartikler og filmklip samt formidling af hhv. Anne Fransk og Van Goghs historie i forskellige medier på studieturen. Derefter har klassen i grupper udviklet et valgfrit kreativt produkt om binomialtest, som de lavede på sturdieturen til Amsterdam og formidlet de danskfaglige overvejelser bag artiklen.

Lotte Rienecker: "Skriv en artikel", s. 13-20, 93-106, 115-123
Weile og Aasbjerg:  "Del din viden", s. 58-61 og 80-85
Bente og Flemming Christensen: "SRP i STX. Formidlingsopgaver i dansk", Haslev Gymnasium 2009
Perspektiver i dansk - Populærvidenskabelig artikel
Link:  https://m2.dansklf.dk/pub/media/DANSKLF/PDF/Ekstramateriale-shop/Kap6d-Populaervidenskabelig-artikel-Perspektiveridansk.pdf
PP om den fagligt formidlende artikel
Teori om Ciceros pentagram
Populærvidenskabens tre kriterier: Let at forstå, tro mod viden og underholdende

Eksempler på formidlende artikler:
Rasmus Kragh Jacobsen: "Noahs Ark for gener", Illustreret videnskab
DR: "Forskerfesten, ph.d.-cup 2025"
DR: "Historien om hjernen. Begyndelsen" (2023) (Uddrag)

Tekster og oplevelser på studietur

Formidling af jødeforfølgelse under Anden Verdenskrig og Anne Franks historie
- Grafisk romen
- Originale værk (verdenslitteratur i oversættelse)
- Anne Franks Museum inkl. undervisning

Formidling af Van Gogh
- Elevoplæg om litterær- og kunsthistorisk periode
- Van Goghs Museum
- Van Gogh og Rembrandt experience (lysshow i kirke)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Køn, kønnere, kønnest

Formål: Eleverne arbejder med køn og kvindebilleder i et forløb, hvor der er fokus på det moderne gennembrud samt de fire feministiske bølger. I den første bølge får eleverne kendskab til den litterære periode: Det moderne gennembrud (1870-1890). De skal have forståelse for, at litteraturen skulle sætte: ”problemer under debat”, men også kunne genkende den naturalistiske og impressionistiske skrivestil. Der vil primært være fokus på kvindens stilling i samtiden, hvor kanonforfatterne Herman Bang og Martin Andersen Nexø, mens også George Brandes og J.P. Jacobsen vil blive inddraget. I den forbindelse introduceres eleverne for fremstillingsformer (herunder særligt scenisk, panoramisk).  I den anden feministiske bølge inddrages Tove Ditlevsens essay "Flugten fra opvasken" med fokus på essaygenren og tematisk om kvindens stillig i hjemmet. Hovedfokus i den tredje bølge vil være den akademiserende debat omkring den socialkonstruktivistiske tilgang til køn. Der vil herunder også blive arbejdet med diskursanalyse, queerteori og den feministiske læsemetode samt analyse af reklamer med fokus på køn. I den fjerde bølge inddrages blandt andet Girlsquad, #metoo-bevægelsen og mandens rolle i dag med udgangspunkt i argumentationsanalyse, argumenttyper og det personlige sprog.


Materiale:

Teori:
Litteraturens perioder s. 59
Johannes Fibiger mfl.: Naturalisme, i:  Litteraturens veje (2010)
Det sædelige lighedskrav https://historielab.dk/til-undervisningen/kildebank/koen-og-seksualitet/4-koen-tid/det-saedelige-lighedskrav/
Blik for køn: Diskursanalyse s. 23-27
Helle Juhl Lassen: Fuck normen s. 53-56 (queerteori)


Tekster:
George Brandes: Indledning til Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Litteratur (uddrag), (1871)
J. P. Jacobsen: Fru Marie Grubbe (uddrag), (1876)
Martin Andersen Nexø: Tyvetøs (1901)
Herman Bang: Impressionisme. En lille replik (1890)
Herman Bang: Den sidste balkjole (1887)
Herman Bang: Foran alteret
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød (1887)

Mande og kvinderoller til debat, Fra: Mimi Sørensen og Mads Rangvid: Brug litteraturhistorien, Systime (ibog)
Tove Ditlevsen: Flugten fra opvasken
Glenn Bech: Jeg Anerkender ikke længere jeres Autoritet (uddrag)
Joakim B. Olsen: Mænd er mere ambitiøse og det afspejler sig i lønnen
Elevernes selvvalgte reklamer
Nik og Jay: Boing!
Tessa: Ding Dong

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Romantisme og repetition + værk

Læsning af novellen Sildig opvaagen af St. St. Blicher samt repetition af romantikken herunder særligt strømningerne romantisme, poetisk realisme og biedermeier samt begrebet utroværdig fortæller

Eleverne fik tildelt et arbejdsfokus og fremlagde arbejdet for klassen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 18 Modernisme og realisme

Steffen Auring og Erik Svendsen: Realisme og modernisme, uddrag herfra om modernisme, med fokus på futurisme (herunder det futuristiske manifest), ekspressionisme, eksistentialisme og konfrontationsmodernisme
Desuden uddrag fra Paldam m.fl.: Mellemkrigstiden
Lærerintroduktion om modernisme, bl.a. med billeder (sammenholdes med realistiske tekster, vi har læst)
Video om modernisme og realisme: https://litthist.systime.dk/?id=126
Johannes V. Jensen: Interferens
Tom Kristensen: Nat i Berlin
Emil Bønnelycke: Gaden
Peter Seeberg: Hjulet
Klaus Rifbjerg: Foster
Klaus Rifbjerg: Motor
Tove Ditlevsen: Der bor en ung pige (modernismen sammenlignes med realismen)
Helle Helle: Syltning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 Kortfilm og skriftlighed

Teori: Når ikke andet er angivet, er teorien fra: ”Shorts – kortfilm i undervisningen”, Wolfhagen og Granild, Systime, 2023
- ”Laboratorium og legeplads” + ”Hvor korte er kortfilm”
- ”Kortfilmens DNA”
- "Kortfilmens særlige karakterfremstilling”
- ”Slutninger”
- ”Tre typer kortfilm” og ”Den klassisk fortællende kortfilm”

- om ”Ridderviser og trylleviser”, ”Brug litteraturhistorien”, Sørensen og Rangvid, Systime, 2014
- ”Harpens kraft” læses og inddrages i en perspektivering til kortfilmen ”Ude i skoven”

- Om filmiske virkemidler, ”Håndbog til dansk”, Schultz Larsen, Systime, 2015. Redigeret af MLO.

Kortfilm
- Kortfilmen "Natsværmer", https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/natsvaermer-0 (2020)
- Kortfilmen ”Pistol” (4 min) https://offstream.dk/play/189 (2016)
- kortfilmen "vis mod" .... HUSK INFO
- Kortfilmen ”Ude i skoven” (2013) https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/ude-i-skoven/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 20 Fra Claus Nielsen til Madam Nielsen

Nyeste tid
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer