Viborg Katedralskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Viborg Katedralskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3d id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Viborg Katedralskole
Fag og niveau
Idræt C
Lærer(e)
Ole Jensen
Hold
2023 id/d (
1d id
,
2d id
,
3d id
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Rytmisk opvarmning EKSAMEN
Titel 2
Badminton EKSAMEN
Titel 3
Kampsport: Boksning og karate
Titel 4
Atletik: Spydkast og hækkeløb
Titel 5
Volleyball EKSAMEN
Titel 6
Pardans: Engelsk vals og Cha-cha-cha EKSAMEN
Titel 7
Fodbold EKSAMEN
Titel 8
Træningsprojekt og crossfit EKSAMEN
Titel 9
Basketball
Titel 10
Hip Hop
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Rytmisk opvarmning EKSAMEN
Indhold:
Formålet med forløbet er, at du bliver i stand til at planlægge, udføre og gennemføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Du skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et rytmisk opvarmningsprogram indeholder, hvordan det bygges op og hvordan man bruger musikken aktivt.
Teori: Yubio side 1287-1293
Læringsmål - Hvad skal jeg kunne?
- Høre og holde rytmen (herunder bruge 1-slaget) og udføre bevægelser i takt til musikken.
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram på ca. 15 min samt finde egnet musik.
- Udføre eget opvarmningsprogram samt instruere andre i det.
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg.
- Koordinere bevægelser med høj bevægelseskvalitet og udføre øvelserne teknisk korrekt.
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op.
Indhold
Kernestof:
Hej 1d,Vi skal i gang med et forløb om opvarmning med brug af musik, og efter et par introducerende moduler skal i selv i grupper udvikle og undervise resten af klassen i jeres opvarmningsprogram.I dag taler vi om hvorfor vi varmer op og lytter til f
Rytmisk opvarmning.docx
description
Læs dokumentet om rytmisk opvarmning der giver et overblik over forløbet, læringsmål og principper for et opvarmningsprogram.
I dag starter vi fælles op med en kort gennemgang af intro-dokumentet for opvarmningsforløbet, så skim gerne dokumentet igen og find ideer til musik, som du tænker vil fungere godt til bevægelse.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Badminton EKSAMEN
Formålet med badmintonforløbet er at give en grundlæggende indføring i teknikken i badminton. Vi har arbejdet med det basale greb og svingsløjfer, hvor vi gradvist har bygget flere slag på og også arbejdet meget med benarbejde (med og uden bold, isoleret benarbejde til nettet og isoleret benarbejde til bagbanen i forhåndssiden). Vi har primært arbejdet med forhåndsslag. Vi har trænet slagserier med fokus på tydelig intention i slagene.
Teori fra Yubio:
Badmintonspillets idé, regler og historie (side 850-855)
Komplekse og tillærte bevægelser (side 880-883)
Læringsmål:
- Kende slagene serv (kort og lang), clear, drop, netdrop, lob & smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop og kort serv
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
Indhold
Kernestof:
Vi går i dag i gang med badminton.Læs om badmintonspillets idé, regler og historie (Yubio side 850-855)Tag gerne egen ketcher med hvis du har en.
I dag er vi i salen - hallen er optaget.Se teknikvideo 3 og 5 (Yubio side 857 + 858) om serven vi lavede i sidste modul. Læg særligt mærke til hofterotationen og vægtoverførslen fra bageste til forreste fod i den lange forhåndsserv.Se også teknikvide
Lektie: Læs om komplekse bevægelser i Yubio side 880-883.
I dag arbejder vi med clearslaget.Se teknikvideo 13 og 14 (Yubio side 867) om benarbejde til bagbanen og clearslaget.
I dag arbejder vi med clearslaget og et drop fra bagbanen.Se teknikvideo 15 (Yubio side 867).
Kapitel 22 Teknik 16
Se teknikvideo om smashet. Læg mærke til at bevægelserne i smashet er de samme som i clear og drop, men kontaktpunktet med bolden er kl 13 - 14, hvorimod clear og drop har boldkontakt kl 12 på urskiven
Drejebog skabelon.docx
description
I dag danser vi Lanciers i salen, så vi bliver skarpe til Galla i 3g.Se tur 1 og 2 (Link fra Yubio) - så har du en idé om hvad du skal.
Les Lanciers, 1. tur
Les Lanciers, 2. tur
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Kampsport: Boksning og karate
INDHOLD
Forløbet introducerer til boksning og karate gennem isolerede teknikøvelser og makkerøvelser, hvor begge arbejder sammen om forsvar og angreb i en fiktiv kampsituation.
Vi arbejder med grundstillinger, fodarbejde, og teknik i slag og spark.
I slagkombinationer og makkerøvelser arbejder vi med flow og rytme.
Specifikke parader, slag og spark:
Boksning - Fodarbejde, slip, jab, kryds, hook, upper cut og slagkombinationer.
Karate - Opadgående og nedadgående blokering, Indadgående og udadgående blokering, retstød og modsatstød, frontspark og cirkelspark. Vi kombinerer slag og spark i et angreb.
LÆRINGSMÅL
Kendskab til stillinger og fodarbejde.
Forståelse for og tydelig brug af teknik i parader, slag og spark.
Tydelig hofterotation i parade, slag og spark.
Kendskab til specifikke slag og spark.
Kendskab til slag- og sparkekombinationer.
Tydelig rytme/flow i slag- og sparkekombinationer.
Indhold
Kernestof:
The Basic Boxing Punches Explained | How & Why Se de første 6.50 min af the tutorial on basic boxing punches. Læg mærke til vægtskifte mellem forreste og bageste fod samt hofterotation.
Vi prøver kombinationer af 5 slag: 1 Jab, jab, cross, hook, cross2 Jab, cross, jab, jab, cross3 Uppercut, cross, hook, cross, hook4 Jab, cross, hook, cross, hook5 Jab, cross, jab, cross, hook
5 MUST KNOW Punch Combinations in Boxing
Se video der viser de 5 slagkombinationer
Partner Drills: Boxing
Vi afprøver lidt fodarbejde med makkerøvelser - se video.Bagefter arbejder vi videre med teknik, hurtighed og rytme i slagkombinationerne (samme som sidst, gense evt. video fra sidste uge)
Se de første 3.05 minutter af kata 1 videoen. Den viseret retstød og en nedadgående blokering, som vi skal arbejde med i dag.Se også kata 2 videoen der viser bevægelserne både langsomt og med flow, rytme og hurtighed. Kata 2 videoen viser desuden en
MAE GERI TECHNIQUE - karate front kick - TEAM KI
I dag sætter vi slag og spark sammen i kombinationer
I dag kombinerer vi slag og spark.Vi repeterer 1-skridtskampen (angreb + forsvar med makker).Til sidst i modulet filmer vi lidt karatebevægelser + boksekombinationer - tag mobilen med.
Drejebog skabelon.docx
description
Læs om kamp, ære og hormoner i Yubio side 968-971.Overvej hvordan tematikkerne kan kobles til vores kampsportsforløb (boksning og karate).
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Atletik: Spydkast og hækkeløb
Indhold:
Vi arbejder i spydkastet med grebet, powerpositionen, impulsskridtet og tilløb samt stemskridt og afleveringen af spydet. I starten er træningen præget af isolerede teknikøvelser og stående kast. I sidste modul sættes alle elementer sammen til det færdige kast.
Vi arbejder i hækkeløbet med svingben og afsæt, passage af hækken samt rytme mellem hækkene. I starten er træningen præget af isolerede teknikøvelser og fortrolighed med hækkene. Vi arbejder hen i mod den færdige passage af 2-3 hække.
Læringsmål for spydkast (4 moduler) og hækkeløb (4 moduler):
Have en vis forståelse for teknikken i de to discipliner
Være i stand til at lave de tekniske deløvelser i begge discipliner
Kunne udføre et spydkast og passere 3 hække med tydeligt afsæt i en korrekt teknik
Have en god fysisk kapacitet og et øget teknisk fokus
Indhold
Kernestof:
Velkommen tilbage! Vi mødes omklædte (udetøj) foran hallen.I dag starter vi et atletikforløb der byder på spydkast og hækkeløb. I de første 4 moduler arbejder vi med spydkast, og i de sidste 4 moduler arbejder vi med hækkeløb.
Et færdigt spydkast består af et tilløb, et impulsskridt, power-positionen, stemskridt + aflevering af spyddet.Se de to teknikvideoer om impulsskridtet
Javelin Throw - Two Tips for More Distance
Se også lidt tips til hvordan du øger kastelængden på dit spydkast (hofterotationen er central her)
Se de to videoer om det færdige hækkeløb og om teknikøvelser. I slowmotionoptagelsen er der først bevægelse efter 30 sek.Læg mærke til (løbe)'rytmen' i begge videoer. I det færdige hækkeløb løber cubaneren eks. med 3 skridt mellem hækkene.I dag skal
Elite hækkeløb Dayron Robles, Cuba - slowmotion optagelse
Koordination og bevægelighed - øvelser med hæk fra A-Sport
Se teknikvideoen der viser isolerede deløvelser for passage af svingbenet (første ben over hæk) og trail leg (sidste ben over hæk). Bemærk at han træner teknikøvelserne ved 'lav' hastighed med fokus på kvalitet OG ved høj hastighed, også med kvalitet
Feed The Cats Hurdle Drills
Vi løber hækkeløb i hallen, så husk indesko.Medbring din mobiltlf. - du skal filme dit løb sidst i modulet.
IKKE lektie: Styrketræning (side 309-313)
Atletik og arbejdsfysiologi.docx
description
Drejebog skabelon.docx
description
Læs i Yubio om kroppens 3 energisystemer (side 63-64) + om muskelfibertyper (side 276-280)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Volleyball EKSAMEN
INDHOLD OG FOKUSPUNKTER
Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og
taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på spillets idé og struktur: særligt angrebsopbygning og placering på banen. Herefter intensiveres fokus på og erfaringer med teknikken i de forskellige
slag, samt hæverspecialisering. Senere i forløbet skifter fokus til team- og holdudvikling, hvor eleverne inddeles på ligeværdige hold, der fastholdes de sidste 5 moduler. Her vurderer/identificerer og arbejder holdet med sine svagheder som et hold, så det oplever en mulig udvikling over de sidste 4 moduler.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i beherskelse af de forskellige tekniske slag samt evnen
til at indgå og fungere på et hold.
LÆRINGSMÅL - Hvad skal jeg kunne
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
- Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
- Indgå i en blokade
- Forståelse for regler og rotationssystem
- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen
Indhold
Kernestof:
IKKE lektie: Styrketræning (side 309-313)
Teorimodul - Ingen omklædning.I dag tager vi hul på et volleyballforløb og begynder med et teorimodul. I de praktiske moduler skal vi være i VK-hallen eller i stadionhallerne - det er desvære pt. uafklaret.Lektie: Læs i Yubio om 'Holdets toppræstatio
LÆRINGSMÅL - Hvad skal jeg kunne- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
Volleyball Passing Technique
Underhåndsserv
Se den korte video om underhåndsserven i volleyball.I dag arbejder vi med serven og også videre med fingerslag/baggerslag.
Volleyball og indløb.docx
description
Læs om hæverspecialisering og hensigtsmæssig placering på banen.
Placeringer til volleyball
High School Volleyball: Dynamic Practice Design and Drills
Gense principperne for hvor du placerer dig på banen i volleyball (video 1). Video 2 viser en opvarmningsøvelse med fokus på modtagning - den prøver vi i dag.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Pardans: Engelsk vals og Cha-cha-cha EKSAMEN
Progression:
I starten vil der være fokus på trin, teknikker, enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og tælling. Senere vil fokus være på at få bygget flere variationer på og få finpudset dansens trin, teknik, udtryk og føring. Der arbejdes hen mod en rutine, som kan vises til forløbsprøven. Rutinen kan enten være lavet af dig/jer selv, eller du/I kan bruge en af de rutiner, som Yubio indeholder (varierende sværhedsgrad).
Teori: Idræt og sundhed
Læringsmål:
Centrale elementer af dansenes tekniske færdigheder mht. fødders, bens og hoftens placering.
Demonstrere tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger.
Kunne flere forskellige dansevariationer i dansen.
Sætte forskellige variationer sammen.
Vise en kort rutine.
Bevæge dig i takt til musikken og begynde på det korrekte taktslag i musikken.
Være bevidst om forskelle og ligheder mellem de gennemgåede danse.
Indhold
Kernestof:
Vi skal i gang med et forløb om pardans, og vi starter med engelsk vals. Læs om standard- og latindans samt engelsk vals i Yubio side 1337-39 + 1355. Se også videoen med grundtrin for engelsk vals.
Grundtrin: Engelsk vals
Se de to videoer om højre- og venstredrejning. Læg mærke til trin og retning for både fører og følger.
Højredrejning
Venstredrejning
Vals: Højredrejning
Vals: Venstredrejning
Vals: Højre spindrejning
Gense video om højredrejning og venstredrejning. Se også video om højre spindrejning - se den et par gange og læg særligt mærke til retningerne undervejs.
Throw away oversway
Se video der viser hvordan danserne indlægger en æstetisk 'pause' i valsen. Dvs. tempoet sættes ned, men hele kroppen er stadig i (kontrolleret) bevægelse.
Grundtrin
Spotdrejning højre
Spotdrejning venstre
Damedrejning
I dag går vi igang med Cha-cha-cha, så se de 4 videoer om grundtrin og basale drejninger
New York
Hand to hand
Triple lockstep
Se de tre videoer og se dig selv (visualisering) lave trinene. Her er du nødt til at gennemskue retning, antal, rækkefølge osv
Turkish towel
Se videoen der viser en ny kombination, 'Turkish towel'.Vær skarp på trin, retning osv.
Se videoen der viser et nyt move: Turkish Towel.Vær skarp på fodarbejde og retning.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Fodbold EKSAMEN
Formålet med forløbet er at introducere til og arbejde med basal teknik, så eleven bliver fortrolig med og i nogen grad behersker: Drible med bold, indersideafleveringer, tæmninger, én til to finter, bandespil og afslutninger foran mål.
Hvad skal jeg kunne?
- Drible kontrolleret med bolden
- Modtage og aflevere bolden kontrolleret med indersiden
- Indgå i og udføre isolerede spil-/teknikøvelser (eks. tæmninger og bandespil)
- Vise tydelig hensigt med en fintebevægelse
- Modtage og aflevere bolden i kamp, så din medspiller kan spille videre med bolden
- Afslutte på mål
Indhold
Kernestof:
Opstart af nyt forløb: Fodbold.Vi vil være ude frem til sommerferien, så tag tøj på i forhold til vejret. Tag gerne fodboldstøvler med, hvis du har nogle.
Sådan udfører du korrekt en indersideaflevering
Sådan udfører du en modtagning med indersiden
Ajax trekanten
Triangle Passing Drills For Soccer/Football | Passing, Movement & Third Man Run | 5 Variation |
Vi arbejder videre med indersideafleveringer og Ajaxtrekanten.Se video og læg mærke til afleveringsretning og hvem der løber hvornår.
Finter
Se video om finter og vælg 2 finter du vil arbejde med i dag.Du er velkommen til selv af finde andre finter på eks. Youtube.
Se øvelsen der viser bandespil, hvor man bruger en medspiller som bande og får dermed bolden igen. Aflever bolden, løb og modtag bolden igen.Timing er vigtig her; aflever ikke for tidligt men heller ikke for sent.
Bandespil (dynamiske bander 6 spillere)
DBU Teknikmærke Bronze - Tema 8: Afslutninger (modløbsbold)
Se video om afslutning ved modløbsbold.
Sidste praktiske modul med fodbold - husk udetøj (evt. målhandsker William)
Fysiske aspekter i fodbold d-klassen 2023-26
Drejebog skabelon.docx
description
Fodbold og fysiske aspekter.pdf
description
Lektie:1. Læs om fysiske aspekter i fodbold side 91-95 i det vedhæftede dokument. Vi vil fokusere på midtbanespilleren og den aerobe kapacitet (konditallet/evne til at optage ilt).
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Træningsprojekt og crossfit EKSAMEN
Formålet med Crossfit-forløbet er en grundlæggende indføring i crossfit som træningsform, kendskab til de centrale tekniske øvelser og forståelse for de forskellige måder, træningen kan sammensættes på (WOD-typer).
I de første lektioner vil fokus primært være på øvelser med egen kropsvægt, og i de følgende lektioner vil der blive inddraget forskellige redskaber. I hver lektion skal I desuden afprøve en ny type WOD og forstå principperne for denne. Slutteligt designer eleverne selv 2 WODS.
Træningsprojektet er baseret på crossfit forløbet således at elevens start- og sluttest er en WOD af typen ’Climb the ladder’ (designet af læreren). Undervisningen i, udviklingen af og afprøvelsen af forskellige WOD-typer udgør træningen på skolen; eleven skal herudover træne hjemme 1-3 gange om ugen. Afslutningsvis afleveres en individuel videopræsentation med en idrætsfaglig evaluering af elevens træningsprojekt.
Hvad skal jeg kunne?
- Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- Udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde
- Sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde
- Være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer
- Støtte, motivere, korrigere og tælle for dine klassekammerater
Indhold
Kernestof:
Læs om principperne for WOD-typen 'Climb the ladder' (Yubio side 1000)OBS: Medbring mobilen og en blyant
Træningsprojektet og Crossfit.docx
description
I crossfit laver vi WODs. WOD er en forkortelse for "workout of the day". Der er mange forskellige principper og designs.Læs om de forskellige WOD-typer i Yubio side 993-1000.Prøv at forstå hvordan de adskiller sig fra hinanden.
Lav din træningsplan (hjemmetræning) færdig frem til og med uge 40 og upload den i Lectio/elevfeedback på dette modul.
Læs min feedback på dit træningsprogram (elevfeedback uge 35 - min feedback til de sidste elever kommer i dag). Genlæs om 'Tabata' i Yubio s. 996.
Læs om X-fit Max side 997 I Yubio
Læs om X-Fit TEAM i Yubio side 998. I dag afprøver vi denne WOD-type.Se også videoen om "Turkish Get Up", så du får repeteret teknikken i øvelsen. I dag indgår øvelsen i en WOD.
The Dumbbell Turkish Get-Up
Kettlebell Pull Throughs in a Plank Position
Pararbejde (lektie) forud for modulet er:Design jeres egen WOD.I skal selv gennemføre WOD'en i dagens idrætsmodul.Længde på WOD: 8-12 min.I skal gentage WOD'en efter en pause, så i gennemfører WOD'en 2 gange. Alternativt kan i designe of gennemføre 2
Tag mobilen med i salen
Teori, ingen omklædning. Genlæs om konditionstræning, den aerobe tærskel, OBLA i Yubio side 294-297 første spalte (læs ikke om løbeøkonomi).Læs også om muskeltræthed i Yubio side 283-287 og fokuser på 'kortvarigt arbejde med høj intensitet'.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Basketball
Formål og indhold:
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball. Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter. Taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at ”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små afleverings- og løbemønstrespil. Der er i forløbet lagt særligt vægt på give’n’go princippet med efterfølgende opfyldning, forsvarsrebound, positioner og roller.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i udvalgte dele af de gennemgåede tekniske elementer og desuden evnen til at deltage i det færdige spil - herunder bl.a. løbemønstre.
Læringsmål – Hvad skal jeg kunne?
Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
Aflevere på forskellig vis (bryst-, studs-, over hovedet- og pushaflevering)
Have erfaring med en specifik finte; fx crossover, pumpfake (kængurufinten)
Forståelse for udførelsen af ’rebound’ både i isolerede øvelser og i kamp
Taktisk forståelse af cuts (L-cut, V-cut, backdoor, give’n’go-cuts) og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
Indgå i kampsituationer hvor du modtager bolden og spiller den videre
Indhold
Kernestof:
Lektie: Læs om fundamentals i Yubio (driblinger, afleveringer, skud, layup osv.) og tjek også video der hører til, side 556-557
Gense video om skud og layup
Lay up
I dag handler det om 'Give and go' og struktur i angrebet.Se video 1 og 2 om principperne for 'Give and go'.Se også de første 3,5 min af video 3, "5 person pass, cut and replace".
Gense videoerne (modul tirsdag) og læg mærke til, at det er spilleren tættest på bolden der cutter mod kurven.Video 3: Hvis man lavet et 'skip pass' (afleverer IKKE til nærmeste medspiller), kan 2 spillere nu cutte mod kurven samtidig - altså de to s
Se video om rebound-øvelser
3 Best Basketball Rebounding Drills that WIN GAMES!
V-cut
Backdoor
Beskriv præstation med en formelForklar Ringelmann-effektenBeskriv forskellige holdtyper med begreberne social kohæsion og opgavekohæsionForklar hvordan roller og rollefordeling er vigtige for en god præstation
Drejebog skabelon.docx
description
Læs om holdets toppræstation i Yubio, side 138-145. Læg særligt mærke til betydningen af sammenhold, kohæsion og roller.
Les Lanciers tur 1 Les Lanciers tur 2 Les Lanciers tur 3 Se tur 1 - 3
Ingen omklædning
Les Lanciers tur 4
Les Lanciers tur 5
Vær skarp på særligt tur 5. I herremøllen er der 14 takter til at komme 1 eller 2 gange rundt (360/720 ish) og 2 takter til at komme ud på plads, så alle er klar til kæden. 14 + 2 takter = 16 takter. Kæden starter på takt nr. 1.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Hip Hop
Forløbet giver en introduktion til hip hop genren. Vi arbejder indledningsvis med centrale aspekter som bounce, grounding, udtryk/attitude samt basale grundtrin. Senere er der fokus på poses, battle-aktiviteter, tempi, øvelser nede på gulvet og egen kreativitet. I grupper udvikles 2 forskellige hip hop-rutiner, hvor vi inddrager Rudolf Labans bevægelsessystem 'BESS'.
Indhold
Kernestof:
Vi starter i dag på sidste forløb - hip hop.Vi mødes omklædte i salen.Læs om hip hop i Yubio side 1377 - 1380.
Basic hip hop moves 1
Basic hip hop moves 2
Basic hip hop moves 3
Eksamensgrupper
Tag lange træningsbukser på og indesko på. Vi skal ned på gulvet i dag.
Tag lange træningsbukser på i dag, så du beskytter dine knæ, når vi drejer rundt på gulvet.
I dag skal du arbejde i din eksamensgruppe.Se de 3 videoer og vælg en koreografi du gerne vil lære sammen med din gruppe - i starten af dagens modul bliver i enige om, hvilken koreografi i arbejder med. Målet er at nå så langt som muligt med at kopie
1. Easy Dance Routine A
2. Easy Dance Routine B
3. This is how we do it
I dag skal du og din gruppe arbejde videre med den koreografi i øvede jer på i uge 5. Så se videoen igen og lav/gentag den del af serien du nåede at øve sidst et par gange hjemme i stuen.
Vi mødes omklædte i salen.
Læs om "Idræt som mål eller middel" (Yubio side 437 - 444 midt). Fokuser på hvordan idrætten kan fungere som et mål i sig selv (har en egenværdi) og hvordan idrætten kan fungere som et middel til noget andet uden for idrætten. Endeligt, er hip hop et
Øv dig på din gruppes 2 hiphop-rutiner.Medbring din mobil; i dag filmer din gruppe jeres 2 rutiner.
Les Lanciers tur 1 - 3
Les Lanciers tur 4
I dag Les Lanciers eller arbejde med drejebøger i eksamensgrupper
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/265/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58289608543", "T": "/lectio/265/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58289608543", "H": "/lectio/265/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58289608543" }