Titel
3
|
Ideologier, partier og det politiske system
Ideologier, partier og det politiske system
Del 1 af politikforløbet: "Politik 1, ideologier, partier og vælgere".
Forløbet har handlet om de klassiske politiske ideologier, nye ideologier og strøminger, herunder populisme og den grønne bevægelse. Derudover er der arbejdet med politiske skillelinjer, fordelingspolitik og værdipolitik samt partiers adfærd og modeller til at forklare denne adfærd. Eleverne har i grupper arbejdet med at undersøge de danske politiske partiers ideologi, politk og vælgergrundlag og har præsenteret dette arbejde for hinanden. Afslutning med politisk debat af aktuelle problemstillinger.
Kernestof:
politiske partier i Danmark og politiske ideologier
Faglige mål:
• undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre
• anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder
• argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog.
Kernestof:
P. Brøndum mfl, Luk samfundet op, 3.udg: s. 108-124 + 133-137
Supplerende materiale:
"På rundtur i Papes drømmesamfund", uddrag, JP 21.2.16
"Alle børn er vores børn", Politiken 1.8.16
"Det er dansk politiks største kampplads, men reelt hersker der en stærk konsensus om udlændingepolitikken" (Information 14.7.18)
"USA har en stolt tradition for populisme", videnskab.dk 27.10.16
"Ny kurs over for 10-årige kriminelle", Pol. 30.6.18
"Kun en fløj prioriterer reelt socialpolitik, og DF er endnu ikke en del af den", Information 10.7.18
"Hvordan vil SVM forme Danmark: Her er fem vigtige punkter fra det nye regeringsgrundlag", Kristeligt Dagblad 14.12.22
Samfundsstatistik 2023: figurer og tabeller vedr. vælgeradfærd (vælgerprofil.pdf)
TV-dokumentar, "Vermund og kampen om højrefløjen", DR2, 17/12-19, 45 min.
Diverse avisartikler og statistik (tabeller) fra 2024 og 2025 (se vedhæftede filer)
Del 2 af politikforløbet:"Demokrati og magt".
Forløbet hænger sammen med Del 1: "politik 1, ideologier, partier og vælgere".
Fokus i dette forløb er det politiske system, den parlamentariske styringskæde, magt, lovgivningsprocessen, medier, demokrati og deltagelse og ligestilling mellem kønnene.
Kernestof:
- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng
- politiske deltagelsesmuligheder, rettigheder og pligter i et demokratisk samfund
Kernestof:
P. Brøndum mfl, Luk samfundet op, 3. udg., s. 13-28, 125-173
Supplerende materiale:
"Minister afbrød besøg på gymnasium efter tilråb" på https://www.dr.dk/ligetil/indland/minister-afbroed-besoeg-paa-gymnasium-efter-tilraab, DR 8.3.19.
Ole Ryborg: 14 danskere kommer til at afgøre EU´s forhold til Trump, klimakampen og ulvenes fremtid i Ulfborg
på https://www.dr.dk/nyheder/udland/ole-ryborg-14-danskere-kommer-til-afgoere-eus-forhold-til-trump-klimakampen-og
Diverse film fra "Dit Demokrati", www.ft.dk
Borgerforslag på https://www.borgerforslag.dk
|