Holdet 2024VH bk (I) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Viborg Katedralskole
Fag og niveau Billedkunst C
Lærer(e) Karen Haderup Guldberg
Hold 2024VH bk (I) (3g bk (I))
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1
Titel 2 Forløb#2
Titel 3 Forløb#3
Titel 4 Forløb#4
Titel 5 Forløb#5
Titel 6 Forløb#6
Titel 7 Forløb#7

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1

Forløbet dækker over en introduktion til de grundlæggende visuelle virkemidler; komposition, rum, lys, skygge, farve, linearperspektiv med afsæt i i-bogen "Billedkunstbogen" af Katrine Charlotte Busk. https://billedkunstbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk.
Elevere stifter bekendskab med begreberne og ser kunstværker fra forskellige perioder samt afprøver tingene i praksis i form af forskellige praktiske visuelle øvelser - herunder bl.a. collage-landskab, statiske <> dynamiske samt åbne<> lukkede værker, øvelser i linearperspekbiv. Eleverne arbejder desuden for første gang med deres portfolie. I tilknytning til i-bogen ser og analyserer holdet en del af de kunstværker, som skolen råder over (Værker af bl.a. Nina Steen Knudsen, Triptykon, 1986,Ole Sporring, Seddelmanden, 1998, Seppo Mattinen, Ponte Galeria, 1997, Arne Haugen Sørensen, Leda med svane i grøn skov, 1997, Svend Wiig Hansen – Mennesket, det ensomme dyr 1999, Andrea Damp, uden titel, 2014
Eleverne arbejder desuden både praktisk og analytisk  med begreberne "flade, lineær og malerisk" udtryk samt stifter bekendskab med konteksten bag disse og linearperspektivet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Forløb#2

Forløbet dækker over en introduktion til installationskunst samt forberedelse og oplevelse af udvalgte udstillinger på Aros (Aarhus kunstmuseum) med fokus på natur, installationskunst, maleri, oplevelser og sansning.
1. Vedr. udstillingen "1960-nu": Eleverne undersøger på hvilken måde værkerne gør op med (adskiller sig fra) traditionel klassiske kunst - F.eks. i sin udformning, i materialevalg, i størrelsen, i farvevalg, i kompositionen eller noget helt andet samt diskuterer, hvad der er mon værkets bagvedliggende idé, budskab, tanke. (Betydnings- og kontekstanalyse)
2. Vedr særudstillingen "Sky Gazing": Eleverne skal her bruge begereber fra 1. forløb til af forklare, hvordan lyset bruges i værket. Der skal bruges fagbegreber, hvis de er relevante (fx naturligt lys, formgivende skygger, farveperspektiv osv.) Eleverne udvælger et værk hvor himmelen eller himmellegemer bruges i overført, symbolsk eller religiøs betydning og undersøger, hvordan værket bruger himmelen eller himmellegemerne og hvad de betyder i værket. I samme udstilling undersøger de/vælges én af video-installationerne med fokus på at lave en beskrivelse af lydsiden og det visuelle udtryk (stemning, farver o.s.v.) af værket–f.eks. om der er musik og/eller reallyd, bliver der talt i filmen, er der en handling eller et plot
3. Ved. udstillingen "Ron Mueck – Art and Life": Her undersøger eleverne, hvordan man som beskuer bliver inddraget i værkerne; Direkte og konkret eller mere indirekte, følelsesmæssigt eller provokerende. Ligeledes fukuseres på om værkerne kræver baggrundsviden eller er de umiddelbart til at forstå samt hvilke temaer Ron Mueck arbejder med i de tre værker værkerne. Med andre ord: Hvad er meningen? og hvilken rolle spiller størrelsen, hvordan inddrager værkerne rummet – til forskel fra et maleri? og hvad betyder det at værkerne er 3D for oplevelsen af værkerne.
4. Ved. installationen "Metronome" af kunstneren Sarah Sze fra 2024 (lavet til udstillingen på ARoS): Her undersøger eleverne, hvilke motiver de kan finde i de små videoer i kunstværket samt hvilke følelser eller tanker værket vækker og hvorfor. Eleverne arbejder her også med, hvordan værket bruger rummet, hvordan beskuerne i det hele taget inddrages beskueren (sanser, oplevelse), og hvordan andre besøgende reagerer på værket - herunder hvorfor værket er installationskunst.
5. To installationsværker er - ud over "Metronome" en del af undersøgelsen: Elever oplever og reflekterer over værket ”Your Rainbow Panorama” af den dansk- islandske kunstner Olafur Eliasson på toppen af Aros samt værket ”Storm Room” af Cardiff og Miller.
6. I udstillingen ”Human Nature” undersøger de elever, der når det, forskellige former for landskab og natur – med eller uden mennesker, hvilken type natur skildres i maleriet? Tæmmet eller utæmmet? Menneskeskabt eller vild? Hvilke lys/skyggebegreber er der i billedet? (Her er der fokus på værker fra føre 1900 og værker fra efter 1900)

Eleverne udfylder og besvarer spørgsmål til værkerne i et særskilt hæfte, som de efterfølgende gemmer til en eventuel eksamen.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Forløb#3

Forløbet dækker over en bred introduktion til skulptur og 3 Dim. kunst med afsæt i udvalgte værker fra skolens (VK') kunstsamling. Eleverne introduceres til skulpturelle virkemidler og de tilhørende fagudtryk og laver i tilknytning hertil form- og betydningsanalyse af udvalgte værker. Et hovedpunkt undersøges særligt - både praktisk og teoretisk: Kontraster i skulpturer
Tekstlæsning: afsnittet om det kontraster i skulpturer i e-bogen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forløb#4

Forløbet dækker over en introduktion til begrebet "Det grimmes æstetik" <> "Den klassiske æstetik" samt brug af AI i billedkunst.
Eleverne ser en række "grimme", provokerende, tankevækkende værker og diskuterer oplevelse, formål og betydning. Tekstlæsning: Fra TAP-bogen: Afsnittet om det grimmes æstetik, samt fra e-bogen: afsnittet om den klassiske æstetik. Eleverne producerer egne "grimme" værker på baggrund af AI-genererede værker og diskuterer muligheder og "bias" vedr brug af AI.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Forløb#5

Forløbet dækker over en grundig indføring i arkitektur med afsæt i en form-, betydnings- og kontekstanalyse af Viborg Katedralskole (Et nyklassicistisk hovedværk af Hack Kampmann fra 1926) Fokus rettes især mod de klassiske kendetegn ved bygningen (både ude og inde), samt diskuterer oplevelsen og betydningen af disse ting i 1926 versus 2025. Eleverne lærer om de tre klassiske perioders kendetegn (antikken, renæssancen, nyklassicismen) samt stifter bekendskab med de mellemliggende perioder (middelalder: romansk og gotisk, barokken, modernismen, postmodernismen, dekonstruktivisme, samtid) Efterfølgende fokuserer forløbet på arkitektoniske vartegn og ikoniske bygningsværker forud for den praktiske opgave. Tekstlæsning. Afsnittet om vartegn og ikoniske bygninger i e-bogen samt i Wolters bog. Forløbet afrundes med fokus på begrebet "Stedets ånd" (Genius Loci) (Tekst: Fr TAP-bogen; afsnittet om Stedets ånd) Fokus på at kende og kunne bruge begreberne "mimetisk, komplementær og symbolsk" overfor bygninger, samt forståelse af begrebet "ikke-sted". Eleverne producerer og præsenterer i grupper deres eget byggeri i 3-D inklusiv. powerpoint eller planche.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Forløb#6

Forløbet dækker over en indføring i samtidskunst fra ikke-vestlig kultur med særlig fokus på det arktiske område  - herunder specifikt Grønland.

Teoretisk:
Holdet undersøger i dette forløb en bred vifte af grønlandske og arktiske kunstværker med afsæt i de aktuelle globale udfordringer, som Danmark, Grønland og Arktis står overfor. Holdet diskuterer, hvordan kunstnere fra Grønland og Arktis forholder sig til emner som klimaforandringer, kolonialisme, globalisering og identitet og reflekterer over, hvordan kunst kan være med til at formidle aktuelle budskaber i et historisk lys, og hvordan kunsten kan bidrage til at udvide vores kendskab til og forståelse for Grønland og Arktis.

Praktisk:
Eleverne arbejder med fremstille et eller flere værker, inspireret af kunst og kunstnere fra Arktis, med afsæt i et eller flere af disse temaer:

• Forbindelsen til naturen
• Klimaforandringer
• Kulturel bevarelse
• Den arktiske identitet
• Global dialog
• Samarbejde og fællesskab
• Fordomme og brud med disse
• Grønlands selvstændighed
• Kreativ fortolkning af en af de gamle myter fra inuit-kulturen
• Livet som ung i Arktis
• Nyfortolkning af et af værkerne fra powerpointen med jeres vinkel og pointe.
• Nyfortolkning af et værk af en bestemt kunstner fra Arktis
• Kreativ og visuel fortolkning af en af sangteksterne fra rockbandet Sume
• Visuel nyfortolkning af historier om og fra Grønlands historie.
• Danmark som kolonimagt
• Et nyfortolket etnoæstetisk blik på Grønland/Arktis

Man vælger selv om man vil arbejde med installationskunst, skulpturer, malerier, tegninger, foto, collage, masker, tupilakker, mixed media inkl brug af stof, garn, sten, træ, skind, akvarel osv..

Tidsramme: 5 timer i alt inkl. teorigennemgang

Baggrundsmateriale:

Tekst: Etnoæstetik (Fra TAP-bogen side 115-121)
Tekst: Postkolonialisme (Fra TAP-bogen side 205-211)
Tekst: To sangtekster af rockbandet ”Sumé”
Tekst: En række gamle myter og fortællinger fra det arktiske område.

2 x powerpoint (KK) Værker + overvejelser

I portfolien skal der afslutningsvist ligge følgende:
Foto af eget værk inkl. titel
Reflektioner over processen og resultatet samt forklaringer til idéen bag/tematik
Perspektiveringsværk/-værker (husk datering, navn på kunstner, titel)






Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Forløb#7

Forløbet dækker over det afsluttende eksamensprojekt.
Overordnet emne: Mangfoldighed/Diversity
Eksamensprojektets fokus er en undersøgelse og fortolkning af ordet Mangfoldighed på dansk eller Diversity på engelsk. I løbet af processen skal eleverne udforske forskellige former for mangfoldighed eller diversitet set enten i et historisk lys, et samfundsmæssigt nutidigt lys eller et bredere kulturelt lys. De kan også vælge et bredere fænomenologisk fokus på tværs af tid og sted.
• Eleverne skal med andre ord skabe deres eget værk under overskriften ”Mangfoldighed” eller ”Diversity”
• og derudover lave en analyse af 1-2 udvalgte kunstværker – hvor en eller flere fortolkninger og betydninger af mangfoldighed/diversity kommer til udtryk – som perspektivering til deres eget værk.

• Der indgår med andre ord både en praktisk og en teoretisk del

• Produktet skal dokumenteres i portfolien + præsenteres.

• Hvis holdet  skal til eksamen i billedkunst, indgår eksamensprojektet som ca halvdelen af den mundtlige prøve.

Holdet får præsenteret følgende muligheder for fokus:

• multikulturelle samfund,
• etnicitet,
• sexualitet,
• religiøsitet,
• alder,
• krop,
• sprog,
• kulturel baggrund

KK præsenterer en række udvalgte værker fra Biennalen i Venedig 2024: 1. Samtidskunstværker fra hele Verden, 2. Ældre værker fra hele Verden. Værkerne indgår i pensum og kan bruges på tværs af forløb til en eventuel eksamen. Eleverne skal vælger mindst et værk herfra til grundig ananlyse og perspektivering til deres eget produkt/værk.


Uddybning:
1. Eleverne skal lave en selvstændig og selvvalgt kreativ fortolkning af, hvad ordet ”Mangfoldighed” eller ”Diversity” kan dække over. Eleverne vælger med afsæt KK’s inspirations- PowerPoints samt listen nedenfor, hvor de vil lægge deres fokus. De må gerne vælge at blande/kombinere forskellige udtryksformer, medier og materialer, men det er ikke et krav.
2. Eleverne skal desuden lave en grundig undersøgelse og analyse af et eller flere udvalgte kunstneres værker, der på én eller anden måde forholder sig til og udtrykker begrebet mangfoldighed inkl. brug af de relevante metoder til analyse og fortolkning. Alle værker i KK’s PowerPoints indgår til eksamen og må/kan bruges – også i andre sammenhænge til en eventuel eksamen.
a. Samtidskunstværker fra andre lande end Danmark
b. Ældre kunstværker fra andre lande end Danmark

Metodeoversigt:
1. Formanalyse
2. Betydningsanalyse
3. Kontekstanalyse/socialanalyse

- Der ligger analysemodeller til alle tre i lectio inkl. analyse af nyere kunstformer.
- Man skal ikke nødvendigvis bruge alle tre, men vær bevidst om metodebrug og hvilke dele af disse, der er relevante for projektet

Baggrundsteori: Kilde: Fra TAP-bogen:

1. Æstetik generelt: Klassisk æstetik, det grimmes æstetik, etnoæstetik
2. Postkolonialisme
3. Stedets ånd og fænomenologi
4. Haptisk <> optisk syn
5. Queerteori

- Baggrundstekster til disse er i lectio

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer