|
Titel
7
|
Forløb#7: Installationskunst
Forløbet tager afsæt i en ekskursion til Aros kunstmuseum i Århus hvor vægten lægges på installationskunst, beskuerinddragelse, idéen bag værkerne og samtidskunst.
Eleverne læser afsnittet i e-bogen om installationskunst og laver efterfølgende en række analyser af værker på Aros.
Særlig fokus på disse værker på Aros:
1. udstillingen The Sunken Boat lavet af Anna Boghiguian
2. Laure Prouvost: “Every Sunday, Grandma”. Installation med tæppe og video.
3. Anicka Yi: ”Each Branch of Coral Holds Up the Light of the Moon”. Videoinstallation med duft.
4. ”Your Rainbow Panorama” af den dansk- islandske kunstner Olafur Eliasson på toppen af Aros.
5. ”Storm Room” af Cardiff og Miller.
Praktisk opgave:
Udtænk en installation til skolen eller et sted i dit lokalområde, som skal beskrives i ord og tegninger + billeder af delelementer i form af én eller flere skitser.
Installationen skal efterfølgende forklares mundtligt + skriftligt i portfolien.
I installationen skal indgå nøje overvejelser om idéen bag samt beskuerinddragelsen. (Aktivt eller indirekte)
Som udgangspunkt for en installation skal I overveje, om I synes, der findes problemer i skolens, i jeres egen dagligdag eller lokalmiljøet, som man burde gøre opmærksom på. I kan også vælge at den skal omhandle større politiske eller verdensomspændende problemer. (f.eks. Grønland, Gaza, AI, miljø..)
Overvej hvor en kunstinstallation, der handler om en spændende problematik, skulle befinde sig: I et rum på skolen eller en anden offentlig bygning, eller skulle den være udendørs?
Hvilken type genstande skal indgå i installationen?
Hvilke formelle virkemidler som komposition, farver, lys, lyd, lugt skal bruges og hvordan?
Installationen skal forklares via en eller flere skitser, der v.h.a. tegninger, ord og billeder forklarer sted, idé, brug af virkemidler så som lys, lyd, farver og lugte samt brug af konkrete ting så som f.eks. stof, kasser, glas, spejle, garn, ståltråd, træ, metal, affald, bøger, papirsklip, silkepapir, computere, ”ready mades”, ”object trouvé”, møbler, mad, figurer o.s.v…..
|