Holdet 1g bk/3 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Viborg Katedralskole
Fag og niveau Billedkunst C
Lærer(e) Karen Haderup Guldberg, Maja Hagelkvist Bloch
Hold 2025 bk/3 (1g bk/3)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1:Grundforløb - lyskunst og grundbegreber
Titel 2 Forløb#2 Farve, rum, lys, skygge - rep
Titel 3 Forløb#3 Vanitas
Titel 4 Forløb#4 Skulptur
Titel 5 Forløb#5 Syn
Titel 6 Forløb#6 Installationskunst
Titel 7 Forløb#8: Arkitektur
Titel 8 Forløb#7: Eksamensprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1:Grundforløb - lyskunst og grundbegreber

Grundforløbet tager udgangspunkt i et stort fællesfagligt projekt med skolens andre kunstneriske fag. Derfor starter vi med det kreative og praktiske frem for det analystiske og teoretiske, som vi kobler på efterfølgende.

Projekt lyskunst:
Tema: Mellem himmel og jord.
Metode: Vi arbejder med innovationsmodellen KIE-modellen (kreativitet, innovation, entreprenørskab) med særligt fokus på den kreative proces. SWOT-modellen præsenteres som redskab til evaluering af projektet.
Indhold:
Holdet skal illustrere sangen "Ud af min krop" med Minds of 99 til en fælles forestilling, hvor alt visuelt bliver vist i stort format på skolens vægge i skolegården, mens musikelever spiller sangene.
Fokus er på abstrakte akvarelmalerier, der understøtter stemninger gennem farver og former i sangen.
Vi samarbejder med to kunstnere (Jody og Thomas), der er knyttet til projektet.

Teori: Akvarelteknik og farveteori - herunder de 7 farvekontraster.
Analyse: Formanalyse: farve, komposition, rum.
Praktisk: Lyskunstprojekt. Visualiseringsøvelser for at forstå fagbegreber inden for formanalysen.

Praktiske øvelser:
1. Akvarelteknikker
2. Lyskunstprojekt
3. Komposition - statistk og dynamisk
4. Rum (linearperspektiv + 2 selvvalgte rumskabende virkemidler)
5. Rum 2 - formgivende lys - tegning af kugle eller æble.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 Farve, rum, lys, skygge - rep

Kortere repetitionsforløb med fokus på lys og skygge samt farve som optakt til næste større forløb om vanitas, memento Mori, Thomas Kloge og barokken.
Eleverne læser om disse begreber i e-bogen (Billedkunst af ) samt laver en farve/rum/lys og skygge øvelse (Frugtøvelsen)
Farveøvelse med fokus på komplementærfarver samt lys og skygge:
Formål:
Du skal i denne opgave afprøve brugen af komplementærkontraster som et virkemiddel til at skabe energi og spænding i et billede.
Du skal blive fortrolig med de forskellige komplementærfarvepar i praksis.
Du skal opøve din evne til at bruge lys og skygge som et rumligt virkemiddel i et billede samt arbejde med slagskygge og egenskygge i praksis.
Du opbygger med denne opgave din evne til at gengive form, volumen og rum vha komplementærfarver, lys og skygge og højlys.
Du skal arbejde med caran d’ache neocolor farvekridt.
Du skal efterfølgende i portfolien kunne forklare, hvilke begreber, du har brugt og hvilken virkning de har for billedets udtryk.

Opgave:
Du skal lave et billede af den frugt, som du får stillet foran dig. (KK har et bredt udvalg med)

Materialer: Caran d'ache neocolor-farvekridt + tegnepapir (hvidt eller råhvidt)
Du må kun bruge farvekridt + evt køkkenrulle til at gnide farverne lidt ud med.
Du må vælge kun to farver til billedet – og det skal være et komplementær-farvepar, eksempelvis:

• Gul + lilla
• Orange + blå
• Rød + grøn

Du skal derudover bruge en hvid farve + evt en grå farve samt et stykke køkkenrulle til at blande/blende farverne sammen med. (KK viser hvordan)

Billedets motiv er en simpel opstilling/et ”still-leben” (Udtales på tysk ) med en frugt på et bord.

Frugten skal nu laves på dit papir i den ene farve, som du har valgt og skal formes, så godt du kan, så den ser rumlig ud – ud fra den vinkel og i det lys, som du ser frugten. Du kan bruge farven meget dækkende/mættet og intens eller mere ”luftigt”, blid og pastelagtig – alt afhængigt af det tryk, du lægger. Du kan med fordel bruge både den hvide og den grå farve til at skabe nuancer med samt køkkenrullestykket til at gnide farverne mere sammen.

Du skal bruge den anden farve til slagskyggen på bordet – og skal derfor være bevidst om, hvor din lyskilde kommer fra. (Kan være lidt svært i bk-lokalet, men beslut dig for enten højre, venstre.)
Kig godt på din frugt og dens egenskygge + slagskygge på bordet og brug nu den hvide + evt den grå farve til at ”tone” og forme både frugten og skyggen med. Lav antydningen af bordet blot som en linje (KK viser hvordan)
Tænk på at skyggen tættest på frugten er kraftigst, mens den vil ”fade” lidt mere ud, jo længere væk, du kommer.
Brug den hvide farve til at skabe effekten af højlys på din frugt – der hvor lyset nu engang falder. – Frugten skal ikke være helt ensfarvet men ”tones”, så den ender med at se tredimensional ud

I portfolien: Overskrift: ”Frugt-opstilling” eller ”Stilleben med komplementærfarver”
Sæt et farveprint ind af dit frugtbillede, når den er helt færdig. (Lidt mindre end A5).
Forklar øvelsen og de begreber, du har brugt. Bonus for spændende opsætning  





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Vanitas

Dette forløb tager udgangspunkt i særudstillingen på Skovgaard museet efteråret 2025 med værker af Thomas Kluge. Eleverne besøger denne udstilling og får rundvisning + besvarer spørgsmål og analyserer værker.
Klip fra Skovgaardmuseets hjemmeside forklarer kort udstillingens fokus: Med udstillingen: 'Thomas Kluge. Det Stille Liv I Tid og Rum' præsenterer Skovgaard Museet en omfattende præsentation af Thomas Kluge, hvis værker forener klassisk malertradition med en undersøgelse af, hvordan vi forstår og oplever tid i dag.

Udstillingen, der består af 48 malerier udlånt fra private samlere, sætter fokus på maleriets klassiske genrer såsom portræt, blomster, landskab, dyremotiv og stilleben – fortolket gennem Kluges hyperrealistiske stil, der trækker tråde tilbage til mestre som Caravaggio (1571–1610) og Rembrandt (1606–1669). Ved at anvende clair-obscur-teknik og dramatiske kontraster mellem lys og mørke skaber Kluge et billedsprog, der både refererer til kunsthistorien og samtidig fungerer som en kritisk kommentar til samtidens æstetik og smag.

I et samfund, som er præget af acceleration og billedmæssig overeksponering, insisterer Kluges værker på det langsomme blik og det detaljerede håndværk, der manifesterer sig over tid. Derfor er udstillingen ikke blot en visuel oplevelse, men også en tidslig forskydning, hvor ældre billedformer fortsat kan tale ind i aktuelle spørgsmål om tid, rum og mening. Her træder maleriet frem som et sted for stilhed, koncentration og håndværksmæssig integritet – i kontrast til samfundets øvrige billedmedier.



Tekstlæsning: Fra Kunsten stemmer: Afsnittet om vanitas.
Spørgsmål til teksten:
Hvad er et stilleben? Hvad hedder genren på fransk? :)
Nævn nogle maletricks, der får billederne til at se så ægte/realistiske ud som muligt.
Hvornår havde stilleben deres storhedstid? Og hvor?
Hvem tror du, der købte billederne?
Hvad er et vanitassymbol?
Hvad er moralen bag stillebenmalerier med vanitasmotiver?
Nævn mindst 3 eksempler på vanitassymboler fra barokken
Nævn mindst 3 moderne vanitassymboler, som kunne bruges i dag

Eleverne analyserer værket Pieter Claesz: ”Stilleben med violin og glaskugle”, 1628 og introduceres her til både form- og betydningsanalysen.
Form:
Hvilke farver dominerer i billedet?
Hvilke typer lys kan du finde i billedet?
Rumskabende virkemidler?
Komposition?
Fortolkning:
Gå på jagt efter vanitassymboler i billedet: Hvilke? hvad betyder de mon?
Hvordan tolker du den store glaskugle?
Hvad tror du kunstnerens budskab med maleriet er?

I portfolien laver eleverne følgende:
En forklaring på hvad et stilleben er, og hvad ordet Vanitas dækker over og hvor det hører hjemme i tid.

Et billede af dit "moderne" vanitas-stilleben med forklaring til de symbolske betydninger + eksempler på de gamle vanitas-symboler

En billedcollage med eksempler på samtidsværker (Kluge m.fl.), der er inspirerede af barokkens billedsprog + stikord til værkernes symbolik.

I forløbet indgår AI. Eleverne lav en søgning på AI hvor deindsætter denne prompt: Lav en liste over barokke kendetegn i malerkunst inddelt efter hvor de er malet: 1. I nederlandene 2. I Italien. Lav desuden en liste over barokke kendetegn i samtidskunstværker malet af Thomas Kluge, Michael Kvium og Christian Lemmerz.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 Skulptur

Forløbet tager afsæt i analyse af et bredt udvalg af skolens (VK's) egne skulpturer, herunder introduceres de skulpturelle virkemidler samt tilhørende nye fagudtryk. Der fokuseres på form- betydnings- og kontekstanalyse.
Næste trin i forløbet: Introduktion til grimhedsæstetikken med afsat i tekstlæsning i e-bogen (Billedkunst) samt TAP (om grimhedens æstetik) Afslutningsvist lærer eleverne om den klassiske æstetiks kendetegn og sammenhæng med tidens tanker.
Eleverne diskuterer og besvarer disse spørgsmål:

1. Hvorfor får grimheden en større rolle i moderne kunst?

2. Hvordan kan det grimmes æstetik få os til at tænke over livet og samfundet på nye måder?

3.Hvilke tabuer nævnes som eksempler på, hvad kunsten kan tage fat på?

4. Hvorfor kan det være vigtigt, at kunsten viser os det, vi egentlig ikke har lyst til at se?

5. Hvordan kan motiver, der normalt ville være uudholdelige, få en æstetisk dimension.

6. Hvordan reagerer du selv på de eksempler, der nævnes i bogen?

Med fokus på TAP-bogens afsnit om grimhedsæstetik besvares:
Hvilke definitioner på æstetik nævnes i teksten?

Hvad siger filosoffen Karl Rosenkranz om grimhedsæstetik?

Hvad vi kan bruge Rosenkranz' grimhedmakører til i dag?

Hvad er de vigtigste pointer i litteraten Mikhail Bakhtin's teori?

Som modpol til denne æstetik introduceres eleverne for den klassiske æstetik og læser om denne både i e-bogen (Billedkunstbogen) og i TAP-bogen og besvarer disse spørgsmål:

Hvilke perioder dyrker den klassiske æstetik?

Hvilke tillægsord kan sættes på den klassiske æstetik?

Hvilke regler er der for gengivelse af den menneskelige krop?

Hvordan hænger kroppen sammen med arkitektur?

Hvordan hænger den klassiske æstetik sammen med matematik?

Hvilke filosoffer og arkitekter har beskrevet reglerne?

Eleverne individuelt fremstiller en skulptur med bevidst brud på den klassiske æstetik (ler)


I portfolien forklarer eleverne følgende:

Hvad dækker grimhedsæstetik over <> den klassiske æstetik

Eget værk: Forklar hvilke punkter af grimhedsæstikken, du har i spil + hvad idéen bag skulpturen er. Sæt et billede ind.

Eksempler på klassiske skulpturer + stikordsanalyse af de tre værker

Hvilke perioder dyrker den klassiske æstetik? Hvilke gør ikke/ gør op med den?



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 Syn

Dette forløb beskæftiger sig med forskellige synsmåder og oplevelser af kunst med særlig fokus på haptisk overfor optisk.
Teorilæsning om disse begreber i TAP-bogen side 139-145.
Analyse af selvvalgte haptiske og optiske værker med krav om spredning : Samtid <> værker fra de klassiske perioder (Oldtid, renaæssance og (ny)klassicisme samt minimalisme.
Praktisk øvelse: Surrealistisk collage
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 Installationskunst

Forløbet tager afsæt i en ekskursion til Aros kunstmuseum i Århus hvor vægten lægges på installationskunst, beskuerinddragelse, idéen bag værkerne og samtidskunst.
Eleverne læser afsnittet i e-bogen om installationskunst og laver efterfølgende en række analyser af værker på Aros.
Særlig fokus på disse værker på Aros:
1. udstillingen The Sunken Boat lavet af Anna Boghiguian
2. Laure Prouvost: “Every Sunday, Grandma”. Installation med tæppe og video.
3. Anicka Yi: ”Each Branch of Coral Holds Up the Light of the Moon”. Videoinstallation med duft.
4. ”Your Rainbow Panorama” af den dansk- islandske kunstner Olafur Eliasson på toppen af Aros.
5.  ”Storm Room” af Cardiff og Miller.

Praktisk opgave:
Udtænk en installation til skolen eller et sted i dit lokalområde, som skal beskrives i ord og tegninger + billeder af delelementer i form af én eller flere skitser.
Installationen skal efterfølgende forklares mundtligt + skriftligt i portfolien.
I installationen skal indgå nøje overvejelser om idéen bag samt beskuerinddragelsen. (Aktivt eller indirekte)   
Som udgangspunkt for en installation skal I overveje, om I synes, der findes problemer i skolens, i jeres egen dagligdag eller lokalmiljøet, som man burde gøre opmærksom på. I kan også vælge at den skal omhandle større politiske eller verdensomspændende problemer. (f.eks. Grønland, Gaza, AI, miljø..)    
Overvej hvor en kunstinstallation, der handler om en spændende problematik, skulle befinde sig: I et rum på skolen eller en anden offentlig bygning, eller skulle den være udendørs?     
Hvilken type genstande skal indgå i installationen?     
Hvilke formelle virkemidler som komposition, farver, lys, lyd, lugt skal bruges og hvordan?     
Installationen skal forklares via en eller flere skitser, der v.h.a. tegninger, ord og billeder forklarer sted, idé, brug af virkemidler så som lys, lyd, farver og lugte samt brug af konkrete ting så som f.eks. stof, kasser, glas, spejle, garn, ståltråd, træ, metal, affald, bøger, papirsklip, silkepapir, computere, ”ready mades”, ”object trouvé”, møbler, mad, figurer o.s.v…..
  
              
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#8: Arkitektur

Forløbet handler om arkitektur i bred forstand og særligt om de klassiske arkitekturperioders kendetegn med afsæt i en analyse af Viborg Katedralskole (Nyklassicisme) i anledning af skolens 100 års jubilæum i 2026.
Til de klassiske perioder regnes her Antikken, græsk og romersk oldtid, renæssancen og nyklassisisme.
Eleverne finder, undersøger - og analyserer et udvalg af bygninger fra disse perioder og lærer desuden at finde klassiske kendetegn i bygninger fra disse perioder samt fra barokken.
Tekstlæsning og teori: e-bogens kap. 6.1 og kap. 6:4
Begreberne "Vartegn" og "ikoniske arkitektur" introduceres og undersøges i arkitekturens historie fra oldtid og frem til i dag. Herunder lærer eleverne bl.a. om dekonstruktivismes kendetegn.
Begrebet udvides til at undersøge, hvordan magtens bygninger kan kendes  med fokus på:
Religion (herunder introduktion til romansk og gotisk kirkebyggeri)
Kongemagt (fra barokken og nyklassicismen)
Demokratiet (fra nyklassicismen og modernismen og til i dag)
Kunst og kultur (fra nyklassicime til dekonstruktivisme og samtid)
Penge (fra skyskrabere i 20'erne til i dag)
Der indgår ikke en praktisk øvelse i dette forløb.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#7: Eksamensprojekt

Tema: Ungdom og identitet
Det danske band Saveus skriver sange med mange forskellige tematikker. Flere af sangene kredser om ungdom og om at finde sine rødder og identitet i en verden i forandring.
Problemformulering:
Hvordan kan et kunstværk visualisere identitet og ungdommens proces med at finde sine rødder i en foranderlig verden?
Du skal med inspiration fra Saveus’ sangtekster og musikalske stemninger lave et kunstværk, der visualiserer identitet og ungdommens proces med at finde sine rødder og identitet.

Spørgsmål, der kan hjælpe jer med at finde idéer til dit projekt:
- Hvordan kan kulturelle, familiære eller personlige lag bruges som materiale i en kunstnerisk undersøgelse af, hvem man er – og hvem man er ved at blive?
- Hvordan kan ungdommens forandringer, udfordringer, valg, muligheder eller følelser danne udgangspunkt for et kunstværk som også kan skabe betydning for andre?
- Hvordan kan du bruge visuelle lag, symboler eller materialer til at undersøge, hvor du kommer fra – og hvordan kan Saveus’ følelsesladede univers inspirere dig til at fortælle en personlig visuel historie om rødder og tilhørsforhold?
- Hvordan kan billedkunst udtrykke den eksplosive blanding af frihed, kaos og intensitet, der kendetegner ungdomsårene?
- Hvilke materialer og teknikker kan visualisere følelsen af at være “midt imellem” barndom og voksenliv?
- Hvordan kan du undersøge ungdommens søgen efter identitet gennem visuelle udtryk, der viser den indre kamp mellem tvivl, sårbarhed og udvikling?
- Hvordan kan kunstneriske virkemidler bruges til at spejle de følelsesmæssige transformationer, man oplever i ungdomsårene?

Et udvalg af Saveus’ sange til inspiration:

- ”Vil du noget?” (Fokuserer omkring ungdomsliv med fest og forstadskedsomhed)
- ”Lines” (There’s A Tree Where I’m From) – (Handler om at længes tilbage til sine rødder og familie)
- ”Levitate me” (Kredser om at frigøre sig fra forventninger/bånd for at løfte sig op mod noget bedre/blive ”befriet” fra noget der holder én fast)
- ”Himalaya” (har et grundlæggende tema om at forlade noget/nogen for at stræbe mod noget større/mod forandring)
- ”Rush” (Handler om (tabt) kærlighed)

Uddybning:
1. Du skal lave en selvstændig og selvvalgt kreativ fortolkning af “ungdom og identitet”. Vælg med afsæt inspirations- power pointen og en eller flere af Saveus’ sange, hvor du vil lægge dit fokus. Du må gerne vælge at blande/kombinere forskellige udtryksformer, medier og materialer, men det er ikke et krav. Værkerne skal udstilles på skolen i forbindelse med skolejubilæumsfesten i maj 2026 og er dit eksamensprojekt til en evt. eksamen til sommer.
2. Du skal desuden lave en grundig undersøgelse, analyse og fortolkning af et eller flere udvalgte kunstneres værker, der på én eller anden måde forholder sig til temaet inkl. brug af de relevante metoder og teori. Alle værker i power pointen må indgå til eksamen og må/kan bruges – også i andre sammenhænge til en eventuel eksamen. Analysen hører med til billedkunstundervisningen og skal præsenteres til sidst, hvis I ikke skal til eksamen. Hvis I skal til eksamen, skal den præsenteres der sammen med jeres værk. Selve præsentationen skal vare ca 6 min.
3. Begge dele af eksamensprojektet skal desuden kort præsenteres i din portfolie.

Du kan f.eks. vælge at arbejde med:
· installation
· skulptur
· object trouvé
· mixed media
· mobile
· fotoserie
· collage
· maleri
· tegning
· stof
· garn
· broderi
· træ
· ler
· ostevoks
· arkitektur
· - eller noget helt andet.

Din idé skal godkendes af din lærer, før du går i gang, og du skal aflevere en oversigt over din idé, inden du går i gang. Denne oversigt ligger i lectio.

Tidsramme: ca 9 timer inkl. hjemmearbejde

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer