Bjerringbro Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Bjerringbro Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2023 Ty/g1 - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2024/25
Institution
Bjerringbro Gymnasium
Fag og niveau
Tysk B
Lærer(e)
Line Utermøhl Kruse
Hold
2023 Ty/g1 (
1g Ty1
,
2g Ty1
,
2g Ty1 SRO
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Grundforløb
Titel 2
Täter und Opfer (eksamen)
Titel 3
Migranten in Deutschland (eksamen)
Titel 4
Migranten in Deutschland (fortsat fra 1g) EKSAMEN
Titel 5
Täter und Opfer (fortsat fra 1g) EKSAMEN
Titel 6
Identität und Ungleichheit (EKSAMEN)
Titel 7
Die DDR EKSAMEN
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Grundforløb
Grundforløb
Med udgangspunkt i i-bogen Dein Deutschland og kapitlet Einsam gemeinsam starter vi op med tysk i gymnasiet.
Der er fokus på ordforråd, tekstforståelse, udtale og mundtlig kommunikation.
Materiale: Dein Deutschland (i-bog), Rikke Taber og Martin Zickert Graverholt, Systime, 2024.
Læste sider ca. 15
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Täter und Opfer (eksamen)
Med udgangspunkt i i-bogen Dein Deutschland og kapitlet "Der Krimi" arbejder vi med temaet "Täter und Opfer". Vi har fokus på ordforråd inden for genren (das Krimimodell), tekstforståelse samt mundtlig og skriftlig sprogproduktion.
Som afslutning på forløbet laver eleverne gruppevis deres egen krimifilm.
Kernestof:
-"Mord im Hotel" (Fra: Meiner Meinung Nach 1 v/Karsten Anker-Møller, Leif Frederiksen og Hans Henrik Jacobsen. Gyldendal, 1989
- Milena Moser: Mein fünfter Mord (Fra: Gebrochene Herzen oder mein erster bis elfter Mord. Rowohlt, 1991)
- Ingrid Noll: Nasentropfen (Fra: Falsche Zungen: gesammelte Geschichten, 2005)
Supplerende stof:
- Tatort: Borowski und der brennende Mann (https://mitcfu.dk/mm/player/?copydan=241305122015)
- de første to afsnit af"37 Sekunden" (https://www.dr.dk/drtv/serie/37-sekunder_403694)
Grammatisk er der arbejdet med verberne sein, haben og werden. samt fokus på regelmæssige og uregelmæssige verber. Der er blevet trænet tempus: præsens, perfektum og præteritum.
Endelig har vi arbejdet med ledsætninger og ordstilling. Grammatikken er blevet indarbejdet i emnearbejdet.
Læste sider ca. 40
Indhold
Kernestof:
Medbring høretelefoner!
Mord im Hotel
Følg linket til Min Læring og øv dig (igen) i bøjningen af sein, haben, werden i præteritum (Øvelse 4).
Genlæs del 1 og 2 af teksten "Mord im Hotel" (se link til i-bogen), så du kan genfortælle den og er klar til at læse teksten færdig i timen.
Repetér de noter, du har taget til "Borowski und der brennende Mann" i dine individuelle klassenoter (se: Das Krimimodell: Borowski und der brennende Mann") i OneNote, så du er klar til at se filmen færdig.
Overvej, hvordan I vil lave jeres krimifilm, som I skal arbejde med i timen. Tænk i de punkter, som I kender fra "Das Krimimodell": handling, komposition, tid og sted, personer samt krimitype.
I skal være helt klar til at filme, så I kan lave jeres krimifilm færdig i timen.
Repeter det, vi lavede i det virtuelle modul d. 4.1. (Se OneNote --> sektionen "Krimi" --> 4.1.2024: Mein funfter Mord (virtuelt modul). Genhør/læs første del af teksten "Mein fünfter Mord" i i-bogen (se link). Jeg har forlænget svarfristen på quizze
https://squiz.systime.dk/tinyurl/8P7-35de6966e
Følg linkene og genhør/læs del 2 af "Mein fünfter Mord" og besvar wahr oder falsch-opgaven dertil. Du skal kunne begrunde dine svar med et citat fra teksten.
Titel
Genhør/læs sidste del af teksten (Teil 3) "Mein fünfter Mord" i i-bogen (se link). Vi arbejder videre med teksten i timen.
Samme lektie som til tirsdag d. 16.1. Hvis du fx ikke har fået lagt de fem gloser fra sidste del af "Mein fünfter Mord" ind i Elevfeedback, kan du nå det endnu (gerne under dette modul).
Vi samler op på beskrivelsen af de tre vigtigste personer i "Mein fünfter Mord", på motivet for mordet og på, om der er en morale i historien (se OneNote --> Der Krimi --> 18.1.2024: Milena Moser: Mein fünfter Mord --> pkt. 4, 5 og 6), så hav opgaver
Genlæs/hør første del af teksten "Nasentropfen" (se link) og besvar de fire nedenstående spørgsmål. Find citater i teksten, der understøtter dine svar.
Skriv fem centrale gloser fra første del af teksten (gerne nogle, du ikke kendte i forvejen) i elevfeedback. Husk at oversætte gloserne til dansk.
Ingrid Noll: Nasentropfen
Genlæs/hør anden del af teksten "Nasentropfen" (se link) og besvar de tre følgende spørgsmål:
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Einen Krimifilm machen
12-12-2023
Mein fünfter Mord
24-01-2024
Vorlesen
31-01-2024
Genaflevering
08-02-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Migranten in Deutschland (eksamen)
I forløbet "Migranten in Deutschland" arbejder vi med spørgsmålet om, hvordan det er at være påvirket af forskellige kulturer og traditioner,
Vi ser på Tysklands fortid som indvandringsland og fokuserer bl.a. på nutidens unge, som bl.a. har tyrkiske rødder og ser på, hvilke fordele og ulemper, det har at have flere kulturer i sig. I den forbindelse har vi inddraget basal integrationsteori med begreberne: assimilation, segregation og pluralistisk integration samt basal identitetsteori: den rene identitet, bindestregs-identitet og den kreolske identitet.
Vi kigger desuden på de fordomme, som de unge møder, og hvordan de unge bliver opfattet.
Kernestof:
- Al-Gear: Integration
- Erdal Sezer: Es wird immer etwas Fremdes bleiben (fra: "Hier ist meine Heimat - deutsch-türkisches Leben" v. Kirsten Blume og Mette Hermann, Tyskforlaget, 2010)
- "Almanya - willkommen in Deutschland" (Yasemin Samdereli, 2011)
Supplerende stof:
- "Integrationstheorie" + "Identitätstheorie" (fra Taber, Rikke: "Dein Deutschland", Systime 2013 (i-bog))
Læste sider: ca. 45
Indhold
Kernestof:
Lav øvelse 2, hvor du skal finde verballed, subjekt, direkte objekt og indirekte objekt (se OneNote --> sektionen "Grammatik" --> "Analysepilen" --> Øvelse 2 nederst på siden).
Integrationstheorie
Følg linket og læs/lyt til teksten "Integrationstheorie". Du behøver ikke forstå alle detaljer i teksten, vi arbejder med den i timen. Find fem centrale gloser i teksten og skriv dem i Elevfeedback under dette modul (tysk ord + dansk oversættelse).
Repetér de tre tekster "Migrantenliteratur", "Integrationstheorie" og "Identitätstheorie" (følg linket til i-bogen), vi arbejder med dem i timen.
Gå ind på denne nyhedshjemmeside https://www.nachrichtenleicht.de/nachrichtenleicht-nachrichten-100.html og find en nyhed fra Tyskland. Man behøver ikke at forstå det hele, men hvad er aktuelt fra Tyskland? Læg linket i elevfeedback fra den artikel
Gruppe 1: Ali: Andrea, Cecilie, Cornelius, Daniel, Emil, Esben; Gruppe 2: Klaus: Frida, Ingeborg, Jessieca, Laura, Lucas, Lykke Gruppe 3: Abdel: Magnus, Mathias, Mathilde, Oskar, Stig, Tobias
Samme lektie som til i torsdags, d. 14.3.
Lær bøjningen af den bestemte artikel udenad (se fx Grammatik-sektionen i OneNote, dit laminerede grammatikark eller Alles in allem (grøn grammatikbog), s. 18 nederst).
Vi tager artikelsangen igen, så øv jer på den, til I kan den udenad. OBS: den må ikke deles op, men alle i bordgruppen skal kunne hele sangen/remsen.
Vi mødes til fælles intro i Studieområdet kl. 8.00
Tidsplan for kulturdag april 24.xlsx
Vi ser videre i filmen "Almanya - willkommen in Deutschland", som vi startede på d. 4.4. For at genopfriske den, skal I se de første 52 minutter af filmen. Jeg har lånt den til jer på CFU fra d. 27.-29. april. Følg linket og log ind med uni-login CFU
Lav opgaven til teksten "Es wird immer etwas Fremdes bleiben", hvor du skal finde antonymer (modsætninger) (se OneNote --> sektionen Mingrantenliteratur --> 15.5.2024: Es wird immer etwas Fremdes bleiben --> Wortschatzübungen zum Text --> Wortschatzü
Repeter teksten "Es wird immer Fremdes bleiben" (som du efterhånden har læst en del gange), da vi skal gøre den færdig i timen.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Almanya: talepapir
02-05-2024
Vorlesen 2
19-05-2024
Es wird immer etwas Fremdes bleiben
23-05-2024
Skriftlighed i forbindelse med timer og lektier
28-05-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Migranten in Deutschland (fortsat fra 1g) EKSAMEN
Fortsættelse af forløb fra 1g. I 2g har vi haft fokus på individets oplevelser af at føle sig ekskluderet og diskrimineret.
Vi har ud over begreberne fra 1g (assimilation, integration og segregation) desuden arbejdet med identitetstyper (die reine Identität, Bindestrich-Identität und die kreolische Identiät)
Kernestof:
"Die Macht des Vorurteils" (fra: Hermann, M: Hier ist meine Heimat, Gyldendal 2010)
Supplerende stof:
"Familie Braun"
Omfang ca. 30 ns
Indhold
Kernestof:
Følg linket og øv dig på gloserne i "Tyske småord" (quizlet). Vi spiller live i timen.
Microsoft Forms
Quizlet - Die Macht des Vorurteils
die macht des vorurteils.pdf
Samme lektie som til i torsdags.
Medbring høretelefoner!
Læs resten af teksten "Die Macht des Vorurteils" (side 3, linje 36 - til slut). Et lille eksperiment: I læser som aftalt teksten uden brug af kunstig intelligens og forstår så meget, I kan. På klassen får I så lov til at kontrollere, hvor meget I ren
Lav sætning 8-14 i opgaven, hvor du skulle indsætte possessive pronominer med de rigtige endelser (se grammatik-sektionen i OneNote eller Alles in allem, s. 57-58, øvelse 1). Husk at analysere sætningerne først, og at du skal kunne forklare dit valg
Medbring kuglepen/blyant, den grønne grammatikbog Alles in allem samt det laminerede grammatikark!
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Schlacht um Kasse 4 + oversættelse på klassen
26-09-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Täter und Opfer (fortsat fra 1g) EKSAMEN
Vi har arbejdet videre med emnet fra 1.g, og har i 2.g fokus på tekster, hvor omdrejningspunktet er menneskelige relationer, som fører til, at den ene part forbryder sig mod den anden. Vi har arbejdet med motiver og skyldsspørgsmål. Sprogligt har der været fokus på samtale og ordforråd.
Kernestof:
Bertolt Brecht: "Der Nachbar" (fra: Egendal, Helle: "Gattungen", Gyldendal 2017)
Milena Moser: Letzte Pizza (fra: "Kurzum - Text und Sprache" v. Angela Homann og Erik Wikkelsø Pedersen, Tyskforlaget 2005)
Supplerende stof:
de to første afsnit af "Ich bin Dagobert" (https://www.dr.dk/drtv/episode/bombemanden-fra-berlin_-det-du-ikke-ser-findes-ikke_457151)
Omfang ca. 10 ns.
Indhold
Kernestof:
Repeter digtet "Der Nachbar" (se OneNote --> sektionen "Täter und Opfer" --> 3.10.2024: Der Nachbar) og lav "Richtig oder falsch"-opgaven til teksten færdig. Tag et screen shot af opgaven, når du har lavet den, og læg det i Elevfeedback under dette m
Besvar i elevfeedback følgende spørgsmål til digtet "Der Nachbar": Ist das lyrische Ich ein Täter oder ein Opfer? Begründe deine Meinung!
Læs videre i "Letzte Pizza" med brug af spørgsmål fra AI - sådan som vi har arbejdet med det på klassen. Du skal læse instruktionen i One-Note under d. 28.10, før du kan lave lektien. Der er link til siden i One-Note her: Lektie til 28.10. (Webvisni
1) Vi samler op på øvelsen, hvor I skulle erstatte de understregede ord med det tilsvarende personlige pronomen (se OneNote --> sektionen Grammatik --> Personlige pronominer).
2) Læs teksten "Letzte Pizza" færdig med brug af AI - sådan som vi har arbejdet med det på klassen. Det vil sige, at du:
Som nævnt i sidste modul samler vi op på øvelsen, hvor I skulle erstatte de understregede ord med det tilsvarende personlige pronomen (se OneNote --> sektionen Grammatik --> Personlige pronominer) - så hav den klar.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Afl. 2: "Letzte Pizza"
31-10-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Identität und Ungleichheit (EKSAMEN)
I temaet "Identität und Ungleichheit" arbejdes indledningsvist med, hvordan vi skal forstå identitet, samt hvordan identitet dannes. Desuden fokus på social ulighed og dens betydning for identitetsdannelsen. Derefter arbejder vi med forskellige materialer, som alle berører det at finde sin plads i verden som menneske og finde ud af, hvem man er - alene og sammen med andre.
Kernestof:
- Interview mit Norman: ”In welcher Familie lebst du?” (fra: Møller, Grethe Nyholm: ”Wie man lebt – Menschen untereinander”, Systime 2005)
- Julia Franck: ”Streuselschnecke” (fra Graverholt, Martin og Taber, Rikke: ”Dein Deutschland”, Systime 2013 (i-bog) + Hermann, Mette: ”Los geht’s”, Gyldendal 2018 - opgaver begge steder)
Film:
”Tigermilch” (Ute Wieland, 2017)
"Sonne und Beton" (David Wnendt, 2023)
Supplerende stof:
”Identität – einfach erklärt” -
https://www.youtube.com/watch?v=SzpIkl6yLyc
Projekt "Freestyle" (video)
Dokumentarfilm: "Die zärtliche Revolution" (Annelie Boros, 2024)
Omfang: 35 ns
Indhold
Kernestof:
Som nævnt i sidste modul samler vi op på øvelsen, hvor I skulle erstatte de understregede ord med det tilsvarende personlige pronomen (se OneNote --> sektionen Grammatik --> Personlige pronominer) - så hav den klar.
Identität – einfach erklärt
Vi er gået i gang med temaet "Identität und Ungleichheit". Følg linket og se videoen "Identität - einfach erklärt". Skriv 5 tyske nøgleord/begreber fra videoen i Elevfeedback.
Læs teksten "In welcher Familie lebst du?" færdig (s. 2). Teksten står på s. 1-2 i det vedhæftede kompendium. Skriv i Elevfeedback 5 ord fra s. 2 i teksten, som du havde svært ved at forstå/oversætte. Det kan også være ord, som du ikke kendte i forve
Kompendium Identität und Ungleichheit.pdf
Skriv i Elevfeedback et svar på dette spørgsmål: Welche Rolle spielt soziale Ungleichheit im Text "In welcher Familie lebst du?"? Svaret må gerne være på dansk.
Afsnit
Inden timen skal I have set de første 90 minutter af filmen "Sonne und Beton", som jeg har lånt til jer på CFU.
Noter til "Dronningen i Sydslesvig" (forberedelse til Flensborg)
Ovenstående link er ikke en lektie - det skal bruges til dagens lektion.
Program Flensburg 24.docx
Individuelle samtaler på baggrund af afleveringen "Soziale Ungleichheit" og filmen "Sonne und Beton". Til samtalen må kun medbringes TALEKORT med STIKORD (se OneNote --> sektionen "Identität und Ungleichheit" --> 10.12.2024: Individuelle samtaler + "
I en del af timen afholder vi de sidste individuelle samtaler på baggrund af afleveringen "Soziale Ungleichheit" og filmen "Sonne und Beton". Til samtalen må kun medbringes TALEKORT med STIKORD (se OneNote --> sektionen "Identität und Ungleichheit" -
Repetér personlige pronominer i Grammatik-sektionen i OneNote + på s. 52-53 i Alles in allem.
sQuiz: Siden er låst
Følg linket og løs krydsogtværsen med gloser fra teksten "Streuselschnecke", som vi skal i gang med at læse.
Der er lige en lille opgave: ud over at genhøre/genlæse første del af "Streuselschnecke" skal I finde 5 (centrale) gloser i den sidste del af teksten (s. 4). Skriv gloserne + oversættelse til dansk under dette moduls elevfeedback, så vi kan bruge dem
Vi starter timen med, at I præsenterer jeres opdeling, overskrifter og nøgleord til "Streuselschnecke" for en anden gruppe/par, så husk jeres grupper fra sidste time og hav præsentationen klar (se OneNote eller s. 5, opgave 3 i kompendiet "Identität
Lille film-lektie: Se videre på filmen "Tigermilch" frem til 0.48.20 (vi har set de første ca. 21 minutter) + skriv kort i elevfeedback om det centrale indhold i afsnittet (på dansk). Som vi fandt ud af, ligger filmen på filmcentralen.dk, hvor I skal
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Afl. 3: Soziale Ungleichheit
28-11-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Die DDR EKSAMEN
Emne med fokus på en overordnet forståelse af hverdagens udfordringer i DDR samt fokus på overvågningssamfundets begrænsninger og konsekvenser for individet.
Sprogligt fokus på mundtlig sprogfærdighed gennem diverse dialogøvelser.
Kernestof:
- Film: Das Leben der Anderen (Florian Henckel von Donnersmarck, 2006)
- Claudia Rusch: “Die Strickjacke” (uddrag) (Fra: Claudia Rusch: "Meine freie deutsche Jugend" v. Bjarne Mørup, Systime 2004)
- Giesela Gross: "Sonntagskleider" (Fra: Vestergaard: "Berlinerporträt", Systime, 1986)
Supplerende stof:
- Die DDR für Anfänger (uddrag fra forskellige hjemmesider m fokus på: Die Geschichte der DDR, der Ausbau des Systems und Auf dem Weg in den Zusammenbruch)
- Eingemauert (https://www.youtube.com/watch?v=jlbAUFvh04k&t=234s)
Omfang: 60 NS
Indhold
Kernestof:
Minlæring
Repeter s. 1-4 i DDR-kompendiet (se øverst i DDR-sektionen i OneNote), så du er klar til at arbejde med stoffet i timen.
Til timen skal I have set de første 60 minutter af filmen "Das Leben der Anderen", som jeg har lånt til jer på CFU (vi har set ca. 30 minutter sammen). Husk at tage noter til filmen undervejs (se OneNote).
Til timen skal I have set hele "Das Leben der Anderen. Jeg har lånt den til jer igen på CFU. Sig til, hvis der er behov for, jeg låner den endnu engang.
I skal til i dag i elevfeedback notere følgende til dokumentarfilmen "Die zärtliche Revolution", som vi så i biffen i onsdags: 1. Hvad handler dokumentarfilmen om? 2. Hvordan kan den inddrages i vores tema om "Identität und (soziale) Ungleichheit? (m
Øveplan
Individuelle samtaler om filmen "Das Leben der Anderen". Til samtalen må kun medbringes talepapir i udprintet form, IKKE computer. Kontakt mig, hvis du har brug for hjælp til at printe.
Lav opgave 2 på siden "Øvelser med modalverber", hvor du skal indsætte modalverbet fra parentesen med den rigtige endelse (person og tal) i PRÆSENS. Husk, at du skal kunne forklare dit valg af endelse (se OneNote --> sektionen Grammatik --> "Øvelser
Vi samler op på "Aufgaben zum Film "Das Leben der Anderen" (se jeres klassenoter i OneNote), så hav dem klar.
Microsoft Forms
Hvis du ikke var der til timen d. 29.4., skal du have læst indledningen + de første 12 linjer (til og med ...auf einem anderen Stern gewesen) i teksten "Die Strickjacke" (Auszug) (se OneNote --> sektionen "Die DDR" --> 29.4.2025: Intro til "Die Stric
Die Strickjacke - Zitate aus dem TextFind et citat i teksten "Die Strickjacke" (Auszug), som du finder interessant. Skriv citatet i den Padlet, jeg har linket til, og kommentér, hvorfor du finder citatet interessant. Husk også at angive dit navn.
Individuelle samtaler om teksten "Sonntagskleider" (forbered som til eksamen - se OneNote). Til præsentationen må du kun medbringe teksten + evt. talekort.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 25
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/266/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57778666803", "T": "/lectio/266/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57778666803", "H": "/lectio/266/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57778666803" }