Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Bjerringbro Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
Lærer(e)
|
Kirsten Skjoldborg Andreasen, Thomas Lau Christiansen
|
Hold
|
2024 Id/2hf (2hf Id, 2hf Id (uge 33-40))
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Klatring - energiomsætning
Klatreforløb med fokus på sikkerhed (sikring, udstyr og kommunikation med makkeren) og klatreteknik. Vi arbejder med trepunktsreglen, fodskifte og har fokus på at holde os tæt til væggen og så vidt muligt strække armene og bruge benene meget. Desuden arbejder vi med forskellige typer af greb (pinch, pocket, crimp osv.) og med hvordan man bedst bruger disse. Eleverne lærer ligeledes om flaggin som et klatreteknisk element.
I teori arbejder vi med bevægelsesanalyse af klatring og med de involverede musklers navne og funktion i bevægelserne. Vi arbejder desuden med ledtyper og taler om, i hvilke led, der sker bevægelse i forskellige faser af klatringen. Endelig ser vi på, hvilke fysiologiske og træningsmæssige krav der er til en klatrer, og hvordan dette afhænger af, om man er speedklatrer eller klatrer på motionsplan lige som eleverne.
Begreber:
- musklers opbygning
- excentrisk, koncentrisk og isometrisk muskelarbejde
- ægte og uægte led
- kugleled, to-akset led, drejeled, hængselled, glideled
- Muskler (Quadriceps femoris, Gluteus maximus, Soleus, Gastrocnemius, Biceps brachii, Flexor digitorum, Latissimus dorsi)
- Energiprocesser (spaltning af ATP-lager, spaltningn af CrP, glykolyse, aerob forbrænding af glukose og fedt)
- Sikring og kommunikation i forbindelse med klatring
- Greb (Jug, Pinch, Sloper, Pocket, Crimp, Mono)
- Flagging
- anaerob kapacitet og træning heraf + effekt af træning
- anaerob effekt og træning heraf + effekt af træning
- arbejdskravsanalyse af klatring
Litteratur - teori
Idræt teori og træning
- side 38-42 om energiomsætning
- side 72-75 om energiomsætning under arbejde
- side 97-98 om træning af anaerobe arbejdsevne
- side 14-16 om led
Litteratur - klarting
- klatrens fysiologi: https://www.youtube.com/watch?v=gDOYHWDuH2o
- Basal teknik i klatring: https://www.youtube.com/watch?v=gDOYHWDuH2o
- Flagging: https://www.youtube.com/watch?v=gDOYHWDuH2o
- Artiklen lodret akrobatik om klatring i det senmoderne samfund
- kompendium om toprebsklatring
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Volley og springtræning
Volleyballforløb med fokus på basal teknik og fysisk træning.
Praktisk idræt:
- Fingerslag
- Baggerslag
- Underhåndsserv
- Overhåndsslag ved nettet - eventuelt smash (for dem, der kan)
- Springtræning
Teori:
- Styrketræning m. særligt fokus på eksplosivitet
- Musklers opbygning
- Muskelkontraktion: tværbrodannelsen.
- Superkompensationsprincippet
- Springtræning/plyometrisk træning
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Judo - talentudvikling
Formål
En introduktion til judo og kampsportens verden på en sikker måde
Arbejde med sensomotoriske færdigheder, koordinationsevner og kropskontrol
Indførelse i nogle af judoens værdier
Introduktion
Judo er tænkt som en dannelsesvej og betyder direkte oversat ”den milde vej”. Den metafor er et billede på, at eftergivenhed sejrer over styrke. I judo indgår der ikke spark og slag. Du vinder point ved at udføre en korrekt teknik og ikke ved at påføre din modstander skade.
Disse værdier er til stede i judo verden over: Mod, respekt, beskedenhed, venskab, ære, oprigtighed, selvkontrol og høflighed
Læringsmål
- Beherske korrekt faldteknik
- Beherske to korrekte holdegreb
- Lave to frigørelsesteknikker
- Lave en vendeteknik
- Lave to korrekte kast
- Indføring i judoens basale begreber
Generelle sikkerhed i judo
Spark, slag, bide og kradse er ikke tilladt
Diverse låse og kvælninger er ikke tilladt
Bliv fra makkers fingre, tæer og ansigt
Tage hensyn og vær omsorgsfuld – pas på din makker og brug din sunde fornuft
Når der klappes 2-3 gange (gulv eller på makker) skal der slippes
Benyt en træningsdragt med lange ærmer og ben
Ingen smykker (ringe, ure, halskæder osv.), rene tæer og fingre (i judo har man tæt kropskontakt) og korte negle (… er idealet, men det kan være svært at implementere)
Materiale
Judo-i-Skolen-opdateret-190516.pdf
QUICK GUIDE TO JUDO - YouTube
Judo Danmark - Judoværdier
https://video.dif.dk/dju-1-2-traener-sikkerhed-rullefald
https://video.dif.dk/dju-1-2-traener-sikkerhed-rygfald
https://video.dif.dk/dju-1-2-traener-sikkerhed-sidefald
- o-goshi: https://www.youtube.com/watch?v=VLYKx-Fwhxg
- hara goshi: https://www.youtube.com/watch?v=_gcIWtS-9Ms
- tanio toshi: https://www.youtube.com/watch?v=i_yvO3ICpgs
- hon kesa gatame: https://www.youtube.com/watch?v=3UnJa3bn0h8
- yoko shio gatame: https://www.youtube.com/watch?v=1GJn6OEyuO4
Litteratur - teori: Talentudvikling
- talentudvikling: https://sportspsykologen.dk/index.php?page=36
- talent som biologi: https://sportspsykologen.dk/index.php?page=35
- talent som psykologi: https://sportspsykologen.dk/index.php?page=33
- talent som økologi: https://sportspsykologen.dk/index.php?page=31
- Yubio side 166-173 om talentudviklingsparadigmer, dual career, og relativ alders effekt.
- Yubio side 159-165 om trænerroller
- https://youthguidelines.nba.com/#widget__specialization
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvtillid
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Hiphop + identitet, sundhed og senmodernitet
Formålet med dette hiphop forløb er at eleverne får kendskab til hiphoppen som kultur og danseform - herunder, hiphoppens historie og kultur, bevægelsesformer og udtryk, samt breakdance.
De faglige mål for undervisningen i dette forløb er:
- kunne tælle takter - herunder finde 1. taktslag
- kunne bevæge sig i takt til musikken
- lave deres egen hiphop-serie
- kunne performe foran andre
Litteratur
Yubio: 428-437 "senmodernitet og identitet"
Yubio: 13-16 "Sundhedens ansigter"
Yubio: 24-28 "oplevet sundhed" og "kropsideal"
Yubio: 98-100 "Hvem doper sig"
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Aerobic og stepaerobic + iltforsyning
Formålet med dette forløb er at eleverne får kendskab til aerobic som kultur og danseform - herunder, historie og kultur, bevægelsesformer og udtryk
De faglige mål for undervisningen i dette forløb er:
- kunne tælle takter - herunder finde 1. taktslag
- kunne bevæge sig i takt til musikken
- lave egen aerobic og stepaerobic-serie
- kunne performe foran andre
- have en forståelse for aerobic som træningsform - kontinuerlig træning
Litteratur
- Yubio side 1406-1408 - Hvad er det?
- Yubio side 1410-1411 - Udførsel
- Yubio side 45-52 - Åndedræt og blodkredsløb
- Yubio side 224-227 - Ilttransport
- Yubio side 294-299 - Kondital, anaerobe tærskel og OBLA
- Yubio side 276-279 - Muskelfibertyper
- Yubio side 280-283 - Aktivering af muskelfibertyper under arbejde
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Basketball - politik og sport
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball.
Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter.
Men taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at
”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små afleverings- og løbemønstrespil.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder. BEEF
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet)
- Finter fx crossover, pumpfake (kængurufinten)
- Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
Materialer - basketball
- Yubio side 547-555 (Regler og organisering)
- Yubio side 557 - afleveringer, BEEF/Skud og Lay-up
- https://www.basketballforcoaches.com/basketball-screens/ (sreening)
Materialer til idræt og politik
- Yubio side 397-407 - idræt og politik ( idræt som mål/egenværdi eller middel/nytteværdi, elite eller bredde, hård og blød magt)
- Yubio side 407-409 - Sportsidealisme og sportsrealsime
- Yubio side 438 - Hvorfor dyrke idræt?
- Yubio side 389 - 394 - integration og anerkendelse
- https://psykveje.systime.dk/?id=5423&L=0 om kapital former
- Yubio side 395-397: Integration, assimilation, segregation og selektiv akkulturatio
- https://psykveje.systime.dk/?id=5665#c13135 - Intergruppekonflikt og reduktion af fordomme
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Paddeltennis
Paddeltennis
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Eksamensforberedelse
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Forløb#8
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/266/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64909878315",
"T": "/lectio/266/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64909878315",
"H": "/lectio/266/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64909878315"
}