Holdet co_1hf id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Y - Nordvestsjællands Erhvervs- og Gymnasieuddanne
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Susanne Ankjær Klavsen
Hold co_2025 id/hf (co_1hf id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Opvarmning til Musik
Titel 2 Badminton
Titel 3 Floorball
Titel 4 Forløb#3

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Opvarmning til Musik

Opvarmning (Musik og bevægelse) og musikteori

Formål:
-At lære de basale principper for fremstilling af et opvarmnings program til musik og herunder at lære om basal musikteori.
-At skrive en synopsis over programmet
-At fremføre programmet for og med holdets deltagere.
-At få feedback på produktet mhp. forbedringer

Indhold:
Der undervises i basal musikteori mhp. at kunne finde og bruge musik til opvarmningsprogrammer. Desuden undervises der i vigtige principper for sammensætning af et målrettet opvarmnings program.

Kernestof: Grundbog idræts C - systime side 10-13 + suppl. materiale i forhold til musiktælling og valg af passende musik til øvelse og intensitet (udleveret materiale).

Materialer:
Musik efter eget valg og kroppen som redskab. Evt. måtter og små redskaber.

Metode:
Efter lærerstyret oplæg arbejdes der i projektgrupper, der udvikler et program efter en kravanalyse og nedskriver det i en synopse. Det færdige program skal vises for og med de øvrige holddeltagere. Herved trænes eleverne i at fremvise et produkt foran andre.

Produkt:
Målrettet opvarmnings program til musik
Synopsis over programmet og musikvalg

Evaluering:
Synopsen læses og vurderes af læreren. Opvarmningsprogrammet vurderes og evalueres i fællesskab, hvor programmet fremlægges i klassen og læreren giver en sammenfattende karakter.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Badminton

Badminton (Klassiske og nye idrætter) + relevant træningsteori

Formål og indhold:

Basal teknik og taktik i badminton. Der trænes greb (forhånd og baghånd), slagteknikker i forhånd og baghånd, såvel forsvars- og angrebsslag. Placering på banen og benarbejde indøves og forskellige taktikker i både single og double trænes.

Desuden afprøves en række opvarmningsøvelser og legprægede aktiviteter.

I forløbet indgår teori om spændstighed (styrke), aerob og anaerob træning.

Faglige mål
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse
  hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og
  idrættens discipliner
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og
  aktiviteter inden for klassiske og nye idrætter
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige,
  idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Kernestof
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og fjerboldbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- grundlæggende principper for træning

Faglig læsning/pensum : Grundbog idræt C systime side 79-86 og side 168-170 (aerob og anaerob energilevering)

Arbejdsformer
Individuel, parvist og i grupper á 4 spillere

Evaluering
Løbende feedback + ved kampe
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Floorball

Floorball - Færdighedsområde : Bold

Der arbejdes med de grundlæggende tekniske slag, greb mv.

Der arbejdes med tæmning, boldkontrol, dribling i små spil situationer.

Spilhjulet introduceres og der arbejdes med de muligheder, der ligger i at ændre i spillet via spilhjulet.

Regler og bane mv. gennemgås og hver lektion afsluttes med det "færdige spil". (Link til grundlæggende regler)

Teori: er Aerob/anaerob energilevering kobles til Floorball , roller i idrætten, ligesom at spilhjulet introduceres. (udlevereret materiale  - gennemgået i lektionerne under den praktiske undervisning).


Kernestof: Energiomsætning, fysisk træning (herunder hurtighed, kondition, styrke og mobilitet). Spillets regler, teknik og taktik. Spilhjulet.

Faglig læsning: Idræt c bog Systime side 168-170, samt side 171-173 (ilttransport, hjertekredsløb og minutvolumen).
Der udleveres materiale omkring "roller i idræt".


Faglige mål: udvikling af elevernes tekniske spillefærdigheder og det taktiske i spillet. Spilhjulet bliver introduceret og eleverne skal arbejde med alternative spilsystemer indenfor floorball. Dette for at udvikle elevernes egne færdigheder i at se spil muligheder og udvikling af spil generelt.
Gruppe arbejde med drejebøger og progression af spillet fra begynder til de færdige spil.
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#3

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer