Holdet co_3a id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Y - NEG
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Mette Bruun, Susanne Ankjær Klavsen
Hold co_2023 id/a (co_1a id, co_2a id, co_3a id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Intro + Lanciers
Titel 2 Svømning, sundhed og motion
Titel 3 Opvarmning og musikteori
Titel 4 Volley og livsstilsygdomme
Titel 5 Fodbold + idr. organisationer
Titel 6 Grundtræning/ Fitness
Titel 7 Fremlæggelse af grundtrænngsprogrammer + opsamling
Titel 8 Dans (SA)
Titel 9 Dans lanciers
Titel 10 Atletik og løb
Titel 11 Træningsprojektet og eksamenstræning
Titel 12 badminton
Titel 13 Crossfit
Titel 14 Lanciers

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Intro + Lanciers

I dette korte forløb får I en introduktion til hvad idrætstimerne indeholder i gymnasiet, samt de regler og rammer der gælder generelt og specielt for vores gymnasium.

Dette følges af et forløb, hvor I lærer at danse O.G.´s version af Les Lanciers, så I er klar til den store Gallafest den første fredag i december.

Indhold


Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Almene (tværfaglige)
  • Personlige
  • Sociale
Væsentligste arbejdsformer
  • Lærerstyret undervisning

Titel 2 Svømning, sundhed og motion

Svømning (Klassiske og nye idrætter), sundhed og motion.

Formål:
At lære om sundhedsfremme og livsstil (Teori) samt indlære teknikken i brystcrawl incl. startspring, vendinger og tilvænningsøvelser.

Indhold:
At opnå vandtilvænning
At lære at svømme brystcrawl
At indøve vendinger og startspring til crawl
At afprøve leglignende aktiviteter i vand incl. spring fra vipper
At afprøve vandpolo

Materialer:
Udover kroppen og et opvarmet bassin som materiale anvendes plader, svømmefødder, ringe, forskelligt legetøj, vandpolomål og en bold. Hertil kommer vipper, startskamler og banetove

Metoder:
Teoridel: Lærerstyret klasseundervisning med aktiverende par- og smågruppearbejde.
I svømmehallen arbejdes der meget deduktivt med indlæring af specifikke individuelle færdigheder. Der gives også lidt tid til selvtræning og "fri leg" i slutningen af timerne.

Produkt:
Brystcrawl incl. vending og startspring
Kendskab til basale regler og praktik i vandpolo.

Evaluering:
Eleverne vurderes løbende og får feedback på de trænede færdigheder.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige - Praktisk træning af brystcrawl, vendinger, startspring og vandpolo
  • Personlige - Evnen til at svømme brystcrawl m.m.
  • Selvtillid - Mod til at svømme og opholde sig på dybt vand.
Væsentligste arbejdsformer
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 3 Opvarmning og musikteori

Opvarmning (Musik og bevægelse) og musikteori

Formål:
-At lære de basale principper for fremstilling af et opvarmningsprogram til musik og herunder at lære om basal musikteori.
-At skrive en synopsis over programmet
-At fremføre programmet for og med holdets deltagere.
-At få feedback på produktet mhp. forbedringer

Indhold:
Der undervises i basal musikteori mhp. at kunne finde og bruge musik til opvarmningsprogrammer. Desuden undervises der i vigtige principper for sammensætning af et målrettet opvarmningsprogram.

Materialer:
Musik efter eget valg og kroppen som redskab. Evt. måtter og små redskaber.

Metode:
Efter lærerstyret oplæg arbejdes der i projektgrupper, der udvikler et program efter en kravanalyse og nedskriver det i en synopse. Det færdige program skal vises for og med de øvrige holddeltagere. Herved trænes eleverne i at fremvise et produkt foran andre.

Produkt:
Målrettet opvarmningsprogram til musik
Synopsis over programmet og musikvalg

Evaluering:
Synopsen læses og vurderes af læreren. Opvarmningsprogrammet vurderes og evalueres i fællesskab, og læreren giver en sammenfattende karakter.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opvarmningsprogram 05-03-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige - Basal musikteori samt viden om opbygning af et opv. program
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Tekstbehandling
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Projektarbejde

Titel 4 Volley og livsstilsygdomme

Volleyball (Boldspil) og livsstilssygdomme

Formål:
- I dette forløb vil der, som indledning være 2 lektioner med teori om sundhed og livsstilssygdomme mhp. at opnå en viden om risikofaktorer, sygdomstegn og forebyggelse.

-I den praktiske del vil de basale teknikker i volleyball blive præsenteret.

Indhold:
Der arbejdes "fra bunden af" dvs. at vi starter med at kaste og lærer senere at bruge de rigtige teknikker dvs. fingerslag, baggerslag, serveteknikker, smash og blokade.
Vi arbejder også med taktik og spil i praksis, samt relevant opvarmning.

Materialer:
Udover kroppen som materiale anvendes volleybolde, net, stænger og tøndebånd. I den teoretiske del anvendes sider fra "Kompendium i idrætsteori"

Metoder:
-  Praktisk undervisning - lærerstyret uv, individuelt og i grupper
- Teoretisk undervisning - lærerstyret klasseundervisning + gruppearbejde med udarbejdelse af små foredrag.

Produkter
Mundtlig fremlæggelse af teori ved tavlen.
Det færdige spil, hvor alle har en anvendelig teknik og taktik

Evaluering:
Løbende vurdering af færdigheder, med hjælpende feedback samt slutevaluering under kamp.
Teoridelen: Der gives en kort mundtlig evaluering efter hver fremlæggelse.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige - Teori om livsstilssygdomme. Almene færdigheder indenfor volleyball.
  • Læse
  • Søge information
  • Formidling
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 5 Fodbold + idr. organisationer

Fodbold (Boldspil) og idrættens organisering i Danmark.

Formål:
- at indlære og videreudvikle tekniske og taktiske færdigheder inden for fodbold.
- at opnå en basal teoretisk viden om idrættens organisering i Danmark

Indhold:
I fodbolddelen fokuseres på flg. tekniske elementer:
• driblinger, • tæmninger, • afleveringer, • afslutninger
Inden for hvert område vil der blive undervist i en række specifikke tekniske færdigheder. Taktisk sigter forløbet mod at udvikle den offensive og defensive spilforståelse, både individuelt og teamtaktisk.

I teoridelen arbejdes der med udpluk af idrættens historie og herunder de store organisationers opståen, udvikling, organisering og relationer.

Materialer:
Udover kroppen som materiale bruges bolde, mål, kegler o.l.
Teoridelen anvender kopisider fra Kompendium i idrætsteori s. 26-34
Der suppleres med relevant træningslære f.eks. aerob og anaerob træning, koordinationstræning og bevægelighedstræning (se Grundtræningskompendiet 2023)

Metoder:
Der anvendes primært lærerstyret undervisning, men med rum til at der kan arbejdes individuelt, parvist og teambaseret.

Produkt:
Der spilles en afsluttende kamp med de mest almindelige regler.

Evaluering:
Der foregår en løbende vurdering med hurtige feedback og en afsluttende vurdering af præstationsniveauet i forbindelse med slutkampen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige - Fodboldpraksis + teori om danske idrætsorganisationer
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 6 Grundtræning/ Fitness

Grundtræning (Klassiske og nye idrætter)

Formål:
I dette forløb læres de mest almindelige grundtræningsformer at kende og på baggrund af teorien, skal der udarbejdes et program, der illustrerer principperne i de forskellige træningsformer.

Indhold:
Der arbejdes med flg. træningskvaliteter: Styrketræning, anaerob træning, konditionstræning, muskeludholdenhedstræning, koordinationstræning og smidighedstræning.

Materialer:
Teorien læses i O.G.´s Grundtræningskompendium i idræt 2023-24  (s. 2-32). I den praktiske del inddrages de store og små materialer, som den enkelte gruppe finder nødvendigt.

Metoder:
Efter et kort lærerstyret oplæg, arbejdes der projektbaseret i grupper.
Grupperne arbejder med forskellige træningsformer.

Produkt:
Der afleveres en synopse over programmet og den nødvendige teori.
Hver gruppe fremviser og forklarer principperne i deres program for og med resten af holdet.

Evaluering:
Grupperne evalueres mundtligt på baggrund af deres skriftlige produkt og det fremviste program.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Grundtrænings program 05-11-2024
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige - Teori om grundtræningsformer
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Personlige
  • Sociale
  • IT
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Projektarbejde

Titel 7 Fremlæggelse af grundtrænngsprogrammer + opsamling

Fremlæggelse af grundtræningsprogrammer - Stor gruppe/klasse, så det har taget længere tid end beregnet - vi supplerer med idrætsteori, der hvor det er muligt.
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Dans (SA)

Der arbejdes med teknik, musikvalg, tempo, takter og serier.

Der arbejdes i grupper med udarbejdelse af danseserier i blokke af 4 x 8 takter.
Eleverne præsenteres for forskellige trin og muligheder for bevægelser, der kan gennemføres, så rytme, tempo mv. holdes og overgange ml. øvelserne gennemarbejdes.

Teori: Der lægges fokus på musikforståelse og dennes indflydelse på udførslen af serierne til det formål der skal opfyldes (hård fysisk træning eller meget koreografiske serier, hvor trinene er sværere.

Der kan vælges, at følge og anvende musikken så vers, omkvæd mellemspil mv. ligner hinanden i koreografi eller opbygning i blokke af 4 x 8 takter (3-4 blokke).

Arbejdsform: Grupperne vælger hvilken form, de ønsker at arbejde med, men alle elever introduceres til begge muligheder.

Kernestof: Idrætsteori biologisk (energilevering under arbejde) - Der undervises i dansens historie inden for "dancefitness" fra aerobic til Zumba.
Der lægges vægt på, at den enkelte elv får mulighed for at arbejde kreativt med musik og bevægelse i udfærdigelse af enten en aerobic serie eller en koreograferet dans.

Hele forløbet afsluttes med "opvisning" af produktet - (fremlæggelse af dans)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Skrive
  • Projektarbejde
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT - musik
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Dans lanciers

Dans: Der danses lancier - selskabsdansen som vi skal danse til gallafesten den 28. marts. Der er afsat 2. 1,5 time til dette.

Dette forløb indgår som en del af danseforløbet i 2.g.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Atletik og løb

Formål:
Formålet med forløbet er, at eleverne skal kunne beherske centrale færdigheder og viden indenfor atletik og bevægelseslære. Følgende teoretiske og praktiske læringsmål er opstillet for forløbet:

Praktiske læringsmål:
- At kunne udvise korrekt løbeteknik på henholdsvis 400m sprint og 1500 m løb.
- At kunne udvise korrekt stødeteknik i kuglestød.
- At kunne udvise korrekt springteknik i  længdespring.

Teoretiske læringsmål:
- At kunne redegøre for kroppens primære skeletmuskler, samt opnå erfaring over hvilke bevægelser de kan lave.
- At kunne redegøre for kroppens led, samt opnå erfaring med hvilke bevægemuligheder der er i de enkelte led.
- At kunne udføre simple bevægelsesanalyser baseret på atletikkens discipliner

Produkt:
Til den afsluttende lektion i forløbet får eleverne mulighed for at slå personlige og OG-rekorder i de indøvede discipliner. Yderligere skal eleverne lave en drejebog over i henhold til en eventuel eksamen.

Teoripensum:
Grundbog i Idræt C: Anatomi og bevægelsesanalyse S. 149-167
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Træningsprojektet og eksamenstræning

Træningsprojektet incl eksamenstræning

Formål:
At gennemføre et gruppebaseret (eksamensgrupper) træningsforløb, hvor eleverne både planlægger, beskriverr, inddrager relevant idrætsteori, gennemfører og evaluerer.

Forløb:
Der arbejdes gruppebaseret med en udvalgt træningsform (styrke eller hjertekredsløbstræning) som hovedforløb - der kan inddrages både koordinations - og smidighedstræning i forløbet, men ikke som selvstændig disciplin.

Forløbet er opdelt i 4 faser:

1. En teorifase - lærerstyret undervisning(ca. 2- 3 dobbelt lektioner = 90 min.) - her introduceres eleverne til projektet og dets opbygning frem til fremlæggelse og afslutning på forløb.

2. En "brainstorm"fase (2 dobbelt lektioner)hvor grupperne dannes efter interesse og ønske, og hvor grupper vælger træningstema, samt foretager beskrivelse af projektet, træningsplanlægning for forløbet, samt vælger og udfører de for træningen relevante test.

3. Træningsuger (9 uger) - her udfører eleverne deres træning, samt skriver logbog og løbende evaluerer jeg gruppernes arbejde med både det teoretiske og det praktiske i forløbet, så eleverne "holdes på sporet".

4. Aflevering af deres produkt - via en fremlæggelse af deres træningsplan med logbog, refleksioner over træningen, fremlæggelse af den relevante træningsteori, samt konklusion på forløbet. (foregår i grupper a ca. 15 min. varighed) (2 dobbeltlektioner) - (eksamenstræning).

Kernestof/materiale:

Idræt c bog systime side 101 - 103 - om træningsprojektet
Idræt c bog systime side 95 - 100 - Om test og træning
Idræt c bog Systime side 143 - 146 om Motivation og målsætning
Idræt c bog systime side 168-173 - om fysiologi og træning
Idræt c bog systime side 175 - 189 - Aerob  og anaerob træning

Produkt:
Powerpoint - fremlæggelse i grupper (løbende evaluering) - eksamenslign. forløbsprøve,
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Træningsprojekt 05-12-2025
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 badminton

Badminton (Klassiske og nye idrætter) + relevant træningsteori

Formål:
- at opnå basal teknik og taktisk forståelse i badminton.

Indhold:
Der trænes greb (forhånd og baghånd), slagteknikker i forhånd og baghånd, såvel forsvars- og angrebsslag. Placering på banen og benarbejde indøves og forskellige taktikker i både single og double trænes.
Desuden afprøves en række opvarmningsøvelser og legprægede aktiviteter.
I forløbet indgår teori om spændstighed (styrke), aerob og anaerob træning. (Repetition fra Grundtræningsforløbet)

Faglige mål
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse
  hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og
  idrættens discipliner
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og
  aktiviteter inden for klassiske og nye idrætter
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige,
  idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Kernestof
Idræt c bogen - side 79-86
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og fjerboldbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- grundlæggende principper for træning

Arbejdsformer
Individuel, parvist og i grupper á 3-4 spillere

Evaluering
Løbende feedback + ved kampe
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Crossfit

Crossfit:

Kernestof:

- Historien (hum. idrætsteori)
- Hjertekredsløb
- Anatomi side149-164 (muskelbevægelse og gennemgang af store muskler og deres placering)
- Styrketrænings teknikker - Herunder 1. Den knædominante, 2. Den hoftedominante, 3. pres, 4. træk (videoer og fysiske gennemgang med øvelser)
- Vi arbejder med den kardiovaskulære træning og medfølgende idrætsteori (hvor undervisning i aerob og anaerob gentages).

Idræt C -bogen systime side168-177 + Anatomi side 149-164

Faglige mål:
Eleverne skal introduceres til funktionel træning.
De skal have kendskab til fire grundlæggende bevægemønstre:

- Det knædominante bevægemønster,
- Det hoftedominante bevægemønster,
- Træk og
- Pres

De skal kunne genkende bevægemønstrene i de funktionelle øvelser og udføre bevægemønstrene teknisk korrekt.

Eleverne skal have kendskab til enkelte intervalprincipper, og slutteligt skal eleverne sammensætte en alsidig WOD,  som gennemføres med holdet.
Og vi afprøver også AMRAP - så de kan vælge om de sammensætter deres drejebog som en WOD eller en AMRAP

Vi arbejder lærerstyret i tekniktræningen og eleverne arbejder i grupper med de tekniske færdigheder og lærer at rette hinanden udfra gennemgåede fokuspunkter.

Forløbet afsluttet med, at eleverne fremlægger (alle deltager) deres WOD eller AMRAP.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Lanciers

Lanciers (gen) øves til gallafesten den 1. maj.

Forløbet er en repetition fra de forrige års undervisning
Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer