Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Y - NEG
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Martin Gartmann, Mette Bruun, Nicolaj Poulsen
|
|
Hold
|
co_2023 id/b (co_1b id, co_2b id, co_3b id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Intro + Lanciers
I dette korte forløb får I en introduktion til hvad idrætstimerne indeholder i gymnasiet, samt de regler og rammer der gælder generelt og specielt for vores gymnasium.
Dette følges af et forløb, hvor I lærer at danse O.G.´s version af Les Lanciers, så I er klar til den store Gallafest den første fredag i december.
|
|
Indhold
|
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige - Lære at danse Les Lanciers
- Lytte
- Personlige
- Selvtillid
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
2
|
Opvarmning incl. musikteori
Opvarmning (Musik og bevægelse) og musikteori
Formål:
-At lære de basale principper for fremstilling af et opvarmningsprogram til musik og herunder at lære om basal musikteori.
-At skrive en synopsis over programmet
-At fremføre programmet for og med holdets deltagere.
-At få feedback på produktet mhp. forbedringer
Indhold:
Der undervises i basal musikteori mhp. at kunne finde og bruge musik til opvarmningsprogrammer. Desuden undervises der i vigtige principper for sammensætning af et målrettet opvarmningsprogram.
Materialer:
Musik efter eget valg og kroppen som redskab. Evt. måtter og små redskaber. Læsestof: se under pensum
Metode:
Efter lærerstyret oplæg arbejdes der i projektgrupper, der udvikler et program efter en kravanalyse og nedskriver det i en synopse. Det færdige program skal vises for og med de øvrige holddeltagere. Herved trænes eleverne i at fremvise et produkt foran andre.
Produkt:
Målrettet opvarmningsprogram til musik
Synopsis over programmet og musikvalg
Evaluering:
Synopsen læses og vurderes af læreren. Opvarmningsprogrammet vurderes og evalueres i fællesskab, og læreren giver en sammenfattende karakter.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opvarmningsprogram
|
16-01-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige - Basal musikteori samt grundprincipper for fremstilling af opvarmningsprogrammer.
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Tekstbehandling
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Projektarbejde
|
|
Titel
3
|
Volley og livsstilsygdomme
Volleyball (Boldspil) og livsstilssygdomme
Formål:
- I dette forløb vil der, som indledning være 2 lektioner med teori om sundhed og livsstilssygdomme mhp. at opnå en viden om risikofaktorer, sygdomstegn og forebyggelse.
-I den praktiske del vil de basale teknikker i volleyball blive præsenteret.
Indhold:
Der arbejdes "fra bunden af" dvs. at vi starter med at kaste og lærer senere at bruge de rigtige teknikker dvs. fingerslag, baggerslag, serveteknikker, smash og blokade.
Vi arbejder også med taktik og spil i praksis, samt relevant opvarmning.
Materialer:
Udover kroppen som materiale anvendes volleybolde, net, stænger og tøndebånd. I den teoretiske del anvendes sider fra "Kompendium i idrætsteori"
Metoder:
- Praktisk undervisning - lærerstyret uv, individuelt og i grupper
- Teoretisk undervisning - lærerstyret klasseundervisning + gruppearbejde med udarbejdelse af små foredrag.
Produkter
Mundtlig fremlæggelse af teori ved tavlen.
Det færdige spil, hvor alle har en anvendelig teknik og taktik
Evaluering:
Løbende vurdering af færdigheder, med hjælpende feedback samt slutevaluering under kamp.
Teoridelen: Der gives en kort mundtlig evaluering efter hver fremlæggelse.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige - Lære om livsstilssygdomme samt opnå basale færdigheder i volleyball
- Lytte
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
4
|
Svømning, sundhed og motion
Svømning (Klassiske og nye idrætter), sundhed og motion.
Formål:
At lære om sundhedsfremme og livsstil (Teori) samt indlære teknikken i brystcrawl incl. startspring, vendinger og tilvænningsøvelser.
Indhold:
At opnå vandtilvænning
At lære at svømme brystcrawl
At indøve vendinger og startspring til crawl
At afprøve leglignende aktiviteter i vand incl. spring fra vipper
At afprøve vandpolo
Materialer:
Udover kroppen og et opvarmet bassin som materiale anvendes plader, svømmefødder, ringe, forskelligt legetøj, vandpolomål og en bold. Hertil kommer vipper, startskamler og banetove
Metoder:
Teoridel: Lærerstyret klasseundervisning med aktiverende par- og smågruppearbejde.
I svømmehallen arbejdes der meget deduktivt med indlæring af specifikke individuelle færdigheder. Der gives også lidt tid til selvtræning og "fri leg" i slutningen af timerne.
Produkt:
Brystcrawl incl. vending og startspring
Kendskab til basale regler og praktik i vandpolo.
Evaluering:
Eleverne vurderes løbende og får feedback på de trænede færdigheder.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige - Lære basal teknik i brystcrawl, startspring og vendinger samt teori om sundhedsfremme
- Lytte
- Formidling
- Selvrefleksion
- Personlige
- Selvtillid
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
|
|
Titel
5
|
Atletik & løb
Indhold:
Fokus:
Materialer:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Aerobics
Indhold:
Grundtrin og serier i aerobic og step aerobic
Teori: Aerobics historiske udvikling, opbygning af serier og aerob træning.
Fokus:
At kunne udføre grundtrin og serier
• I takt til musikken
• I høj hastighed
• Med start og skift på en ”1’er”
• Med god koordinering af arme og ben
• Med spejling af sekvenser (2x8 højre fod først, 2x8 venstre fod først)
• Med fysisk og mentalt overskud.
Materialer:
Yubio s.1360 - om aerobics oprindelse og tidligere historie.
Yubio s.1366 - tabel over grundtrin i aerobic og step aerobic.
Yubio s.1369 - aerobic-serie.
Yubio s.1370 - step aerobic-serie.
Word-dokument om nervesystemet, primært figurer (5 sider).
Grundtræningskompendium s.7-14 om aerob træning.
Grundtræningskompendium s.31-32 om koordinationstræning.
Ca. 17 sider.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
|
|
Titel
7
|
Grundtræning
Indhold:
Fokus:
Materialer:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Fodbold
Fodbold (Boldspil) og idrættens organisering i Danmark.
Formål:
- at indlære og videreudvikle tekniske og taktiske færdigheder inden for fodbold.
- at opnå en basal teoretisk viden om idrættens organisering i Danmark
Indhold:
I fodbolddelen fokuseres på flg. tekniske elementer:
• driblinger, • tæmninger, • afleveringer, • afslutninger
Inden for hvert område vil der blive undervist i en række specifikke tekniske færdigheder. Taktisk sigter forløbet mod at udvikle den offensive og defensive spilforståelse, både individuelt og teamtaktisk.
I teoridelen arbejdes der med udpluk af idrættens historie og herunder de store organisationers opståen, udvikling, organisering og relationer.
Materialer:
Udover kroppen som materiale bruges bolde, mål, kegler o.l.
Teoridelen anvender kopisider fra Kompendium i idrætsteori s. 26-34
Der suppleres med relevant træningslære f.eks. aerob og anaerob træning, koordinationstræning og bevægelighedstræning (se Grundtræningskompendiet 2023)
Metoder:
Der anvendes primært lærerstyret undervisning, men med rum til at der kan arbejdes individuelt, parvist og teambaseret.
Produkt:
Der spilles en afsluttende kamp med de mest almindelige regler.
Evaluering:
Der foregår en løbende vurdering med hurtige feedback og en afsluttende vurdering af præstationsniveauet i forbindelse med slutkampen.
Særlige fokuspunkter:
Faglige - Fodboldpraksis + teori om danske idrætsorganisationer
Lytte
Læse
Diskutere
Selvrefleksion
Almene (tværfaglige)
Overskue og strukturere
Personlige
Selvstændighed
Selvtillid
Initiativ
Ansvarlighed
Sociale
Samarbejdsevne
Arbejdsformer:
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Badminton
Badminton (Klassiske og nye idrætter) + relevant træningsteori
Formål og indhold:
Basal teknik og taktik i badminton. Der trænes greb (forhånd og baghånd), slagteknikker i forhånd og baghånd, såvel forsvars- og angrebsslag. Placering på banen og benarbejde indøves og forskellige taktikker i både single og double trænes.
Faglige mål
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse
hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og
idrættens discipliner
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og
aktiviteter inden for klassiske og nye idrætter
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige,
idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Kernestof
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og fjerboldbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- grundlæggende principper for træning
Arbejdsformer
Individuel, parvist og i grupper á 4 spillere
Evaluering
Løbende feedback + ved kampe
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Træningsprojekt
Træningsprojektet
Formål:
At gennemføre et gruppebaseret (eksamensgrupper) træningsforløb, hvor eleverne både planlægger, beskriver, inddrager relevant idrætsteori, gennemfører og evaluerer.
Forløb:
Der arbejdes gruppebaseret med en udvalgt træningsform (styrke eller hjertekredsløbstræning) som hovedforløb - der kan inddrages både koordinations - og smidighedstræning i forløbet, men ikke som selvstændig disciplin.
Forløbet er opdelt i 4 faser:
1. En teorifase - lærerstyret undervisning(ca. 1-2 dobbelt lektioner = 90 min.) - her introduceres eleverne til projektet og dets opbygning frem til fremlæggelse og afslutning på forløb.
2. En "brainstorm"fase (1 dobbelt lektion)hvor der vælges træningstema, samt foretager beskrivelse af projektet, træningsplanlægning for forløbet, samt vælger og udfører de for træningen relevante test.
3. Træningsuger (9 uger) - her udfører eleverne deres træning, samt skriver logbog og løbende evaluerer jeg gruppernes arbejde med både det teoretiske og det praktiske i forløbet, så eleverne "holdes på sporet".
4. Aflevering af deres produkt - via en fremlæggelse af deres træningsplan med logbog, refleksioner over træningen, fremlæggelse af den relevante træningsteori, samt konklusion på forløbet. (foregår i grupper a ca. 15 min. varighed) (2 dobbeltlektioner) - (eksamenstræning).
Kernestof/materiale:
Idræt c bog systime side 101 - 103 - om træningsprojektet
Idræt c bog systime side 95 - 100 - Om test og træning
Idræt c bog Systime side 143 - 146 om Motivation og målsætning
Idræt c bog systime side 168-173 - om fysiologi og træning
Idræt c bog systime side 175 - 189 - Aerob og anaerob træning
Produkt:
Powerpoint - fremlæggelse i grupper (løbende evaluering) - eksamenslign. forløbsprøve,
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/2765/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80022060558",
"T": "/lectio/2765/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80022060558",
"H": "/lectio/2765/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80022060558"
}