Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Y - NEG
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Emil Müller Ralsted
|
|
Hold
|
co_2025 Id/2hf3g (co_2hf3g Id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Moderne træning
Formål:
At eleverne får en grundlæggende viden og færdigheder inden moderne træningsmetoder indenfor det aerobe felt. Grundlæggende viden og færdigheder omfatter udarbejdelse af aerobe træningsprogrammer indenfor triatletiske discipliner (Løb, cykling og svømning), samt udarbejde af sundhedsprofiler.
Praktiske læringsmål:
- At kunne planlægge og udføre grundlæggende aerobe træningsprincipper indenfor løb, cykling og svømning.
- At kunne udføre aerobe tests (Harvards steptest, BIP-test og Coopertest)
- At kunne udføre diverse sundhedsmålinger (BMI, T/H-ratio, blodtryk, sundhedsmåling med tanita-vægt)
- At kunne fremvise god fysisk kapacitet i en 1/10-ironman
Teoretiske læringsmål:
- At kunne lave en sundhedsprofil med relevante målinger og tests
- At kunne redegøre for forskellige aerobe tests (Coopertest, BIP-test og Harvard Steptest,) og herunder beskrive hvad en direkte/ indirekte test, samt en makimal og submaks-test.
- At kunne redegøre for iltens vej igennem kredsløbet (lunger, blod, hjertet og musklerne)
- At kunne redegøre for grundlæggende aerobe begreber (Maksimal iltoptagelse, udholdenheden, slagvolumen, puls, minutvolumen, kondital, RQ-værdi, glykogenlager)
- At kunne udføre og argumenter for valg i en arbejdskravanalyse
Litteratur:
- Grundbog i Idræt C - Test og træning S. 90-95 OG Idrætportalen - Harvard steptest (Samlet PDF-fil på Lectio)
- B - For bedre Idræt - Aerobt arbejde: S. 67-90
- Din Idræt C - Skabelon for arbejdskravanalyse - (PDF-fil)
Videoer:
Biotech Academy: Iltens vej rundt i kroppen: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=9KXjbsw_doI&cbrd=1
Ekskursioner:
- Tur til Rørvig Kajak Klub (SUP og kajak) som en introduktion til Idræt B, samt et blik ind i moderne aerobe træningsmetoder.
- Deltagelse i Odsherred Stafetten
- Idrætstur til Nørre Vorupør - Eleverne blev introduceret til surf, SUP, mountainbike, løbe og åbent vand svømning.
Produkt:
- Praktisk: Forløbet afsluttes med en 1/10-ironman (380 meter svømning, 18 km cykling og 4 km løb)
- Teoretisk: Arbejde med aerob træningscase
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Det Ultimative forløb
Formål:
At eleverne opnår grundlæggende viden og færdigheder indenfor ultimate og teamudvikling. Grundlæggende færdigheder omfatter håndtering af diverse kasteteknikker og bevægelsesmønstre i ultimate. Grundlæggende viden omfatter viden om teamudvikling, kohæsion (sammenhold), træningsklimaer, motivation, spændingsregulering og de grundlæggende regler i ultimate. Forløbet er sammensat, således at der en meget tæt forbindelse mellem teori og praksis.
Praktiske læringsmål:
- At kunne genkende og udføre grundlæggende greb (Baghåndgreb og pistolgreb), gribeteknikker (Pandekage og pincet) og kast i ultimate (Baghåndskast, forhåndskast og hammerkastet)
- At kunne genkende og udføre hensigtsmæssige bevægelsesmønstre på banen - Både offensivt (Cuts) og defensivt.
- At kunne pivoterer hensigtsmæssigt i forbindelse med afleveringer
- At kunne spille det færdige spil med et godt flow, samt at udvise fairplay i henhold til ultimates ånd.
- At de uddelte teams selvstændigt kan planlægge og varetage træningsøvelser i ultimate.
Teoretiske læringsmål:
- At kunne redegøre for ultimatereglerne (Udereglen, Døm-selv-princippet, pointsystem, erobringer, ende-byt ved scoringer, kontaktfri og pivoteringer)
- At kunne redegør hvilke fokuspunkter der er i de forskellige kast.
- At kun redegøre for ultimates historie og ånd.
- At kunne redegøre og anvende teorier om motivationstyper (Ydre, introjiceret, identificeret, integreret og indre motivation). Yderligere skal eleverne kunne redegøre og anvende Selvbestemmelsesteorien.
- At kunne redegøre og anvende teorier om målsætninger (Procesmål, præstationsmål og resultatmål) og målorienteringer (Konkurrence- og opgaveorienteret, samt mestring- og konkurrenceklimaer).
- At kunne redegøre for hvad et team er og hvilke faser i et team typisk gennemgår, samt hvilke rolle kohæsion har på et teams.
- At kunne redegøre for hvorledes spændingsniveauer kan reguleres
- At kunne udføre og argumenter for valg i en arbejdskravanalyse af ultimate
Litteratur:
- B - For bedre Idræt - Motivation, målsætning, målorienteringer, træningsklimaer og spændingsregulering: S. 137-152
- B - For bedre Idræt - Teamet, teamets udvikling, kohæsion og roller: S. 155-166.
- Yubio C+B - Ultimates regler og historie: S. 583-587 (PDF-fil)
- Rapport - Det motiverende idrætsmiljø for unge - Selvbestemmelsesteorien. S. 6-12 (PDF-fil)
Produkt:
- Praktisk og teoretisk: Forløbet afsluttes med en kåring af en endelig vinder af Det Ultimate forløb - Vinderholdet findes på baggrund af teoretiske og praktiske point indsamlet i løbet af forløbet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Arbejdsspørgsmål - Motivation - S. 137-141.docx
-
Læs S. 137-141 i grundbogen. Det handler om motivation. Det kan vise sig at være GULD værd for dit team, at du har læst.
-
Læs S. 583-587 omkring Ultimates historie og regler - Så skal vi ikke bruge så meget tid på at forklare det, så vi kan spille mere.
-
Øvelsesguide til Ultimate: Baghåndskast
-
Øvelsesguide til Ultimate: Forhåndskast
-
Lektie til mentaltrænerne: I skal forbedrede en kort (5-10 min) øvelse, som kan øge det sociale sammenhold på jeres team.
-
Arbejdsspørgsmål - Målsætninger og træningsklimaer S. 141-148.docx
-
Læs. S. 141-148 i grundbogen. Der er point på spil til den samlede stilling, så sørg for at læs grundigt!
-
Lektie til de teknisk-taktiske-trænere: I skal finde en øvelse, som I skal træne med jeres hold. Øvelsens fokus skal være på et punkt, hvor I føler at holdet kan forbedre sig. Øvelsen skal udføres mellem 10-15 minutter i lektionen.I kan finde øvelser
-
Arbejdsspørgsmål - Teamet, kohæsion og roller.docx
-
Læs S. 155-166 omkring teamet, kohæsion og roller. Dagens tip en 13'er er baseret på læselektien - Det vil sige der er point på spil til den samlede stilling.
-
Teknisk-taktisk-trænere: Forbered 1-2 øvelser, som kan forbedre jeres team - Øvelserne skal vare ca. 15 minutter. Fysisk træner: Forbered en ultimate-øvelse som træner den maksimale iltoptagelse (Genopfriskning af aerob teori). Få inspiration fra sid
-
Arbejdsspørgsmål - Spændingsregulering - S. 148-152.docx
-
Læs S. 148 (Fra afsnittet: Spændingsregulering) til S. 152 (Til afsnittet: Mindskning af spændingsniveauet). Siderne handler om hvordan man kan tilpasse spændingsniveauet inden man skal ud og præstere (Eksempelvis til en vigtig ultimatekamp eller eks
-
Fair-play i ultimate - Yubio S. 608.pdf
-
Caseanalyse - Ultimate, motivation og teamudvikling.docx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Volleyball, anatomi og muskler
Formål:
At eleverne opnår grundlæggende viden og færdigheder indenfor volleyball, anatomi og muskler. Grundlæggende færdigheder omfatter håndtering af diverse volleyballslag, slagserier og sammenspil i volleyball. Grundlæggende viden omfatter viden om anatomi, bevægelsesanalyser, muskelopbygning og træning af disse.
Praktiske læringsmål:
- At kunne genkende og udføre grundlæggende slag og teknikker i volleyball (Fingerslag, baggerslag, serv (underhåndsserv og delvist overhåndsserv), blokade og delvist smash.
- At kunne udføre slagserier med diverse grundslag.
- At kunne spille med en taktisk forståelse for hvordan man skal angribe og hvordan man skal stå i defensiven
- At kunne spille det færdige spil med et godt flow
Teoretiske læringsmål:
- Kunne genkende positioner på en volleyballbane (Fra 1. position til 6. position)
- At kunne redegøre volleyballreglerne (Pointsystem, rotation, angrebslinjen)
- At kunne redegør hvilke fokuspunkter der er i de forskellige slag.
- At kunne redegør for koncentriske, excentriske og statiske muskelbevægelser
- At kunne redegør for kroppens primære muskler, samt bestemme hvilke type bevægelse diverse muskler kan lave.
- At kunne redegør begreberne agonist, antagonist og synergist
- At kunne udføre simple bevægelsesanalyser (Ud fra de fire trin som er introduceret i undervisningen)
- At kunne redegøre for muskler opbygning
- At kunne redegøre for forskellige typer af muskelfibre (Type 1, Type 2a og type 2x)
- At kunne redegøre for muskeltræning i praksis
Litteratur:
- B- For bedre Idræt - Skellettet, muskler og bevægelser: S. 37-45
- B - For bedre Idræt - Overkroppens anatomi: S. 45-55
- B - For bedre Idræt - Benets anatomi: S. 55-63
- B - For bedre Idræt - Rygsøljens anatomi: S. 63-66
- B - For bedre Idræt - Musklers opbygning: S. 106-108
- B - For bedre Idræt - Muskelfibersammensætning: S. 114-118
- B - For bedre Idræt - Styrketræning i praksis: S. 118-124
- Yubio C+B - Regler i Volleyball: S. 510-513 (PDF-fil)
Produkt:
- Praktisk: Forløbet afsluttes med en mindre forløbsprøve i form af kampe i det færdige volleyball-spil
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Hiphop og danskernes idrætsadfærd
Formål:
At eleverne opnår grundlæggende viden og færdigheder indenfor hiphop og danskernes idrætsadfærd. Grundlæggende færdigheder i hiphop omfatter grundtrin, freezes, poses og forståelse for hiphops stil og udtryk. Grundlæggende viden omfatter viden om danskernes idrætsadfærd og hiphops historie.
Praktiske læringsmål:
- At kunne basale trin indenfor hiphop (Grapewine, bounce, slides mm.)
- Opnå basal musik- og rytmeforståelse på baggrund af taktslag i musikken (Begynde og starte 1. taktslag)
- At kunne genkende freezes (Crow-freeze, baby-freeze og shoulder-freeze)
- At kunne udføre poses - Både individuelt og gruppemæssigt
- At kunne genkende og udføre en "dancebattle", som et element i en hiphop-koreografi.
- At kunne genkende og udføre bodyrolls - Både individuelt og gruppemæssigt
- At kunne udvikle og koreografere egen danseserie med udgangspunkt i hiphops stil og udtryk
- At kunne udvikle nye bevægelser ved hjælp af Labans bevægelsesteori (BESS)
Teoretiske læringsmål:
- At kunne redegøre for hiphops historie og udtryk
- At kunne redegøre for danskernes idrætsadfærd (Forening VS. Selvorganiseret, Mænd VS. Kvinder, Den generelle idrætsudvikling, Udvikling af idrætsdiscipliner, Motivationer for at dyrke idræt)
- At kunne redegøre for Labans bevægelsesteori (BESS)
Litteratur:
- B - For bedre Idræt - Befolkningens idrætsadfærd med særligt blik på de 16-19 årige (Systime - Derfor PDF-fil) (13 Normalsider)
- Yubio C+B - Hiphops historie og identitet - S. 1076-1079 (PDF-fil)
- Idrætsportalen - Labans bevægelsesteori (BESS) - (PDF-fil)
Produkt:
- Praktisk: Forløbet afsluttes med at eleverne udformer og fremviser en mindre hiphop-koreografi.
- Teoretisk: Arbejde med relevant caseopgave
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb#1
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/2765/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80022070737",
"T": "/lectio/2765/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80022070737",
"H": "/lectio/2765/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80022070737"
}