Holdet sh_3g sp/3 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Y - NEG
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Astrid Katrine Lose Nielsen, Iben Højlund, Marie Svarer Bai Andersen
Hold 2023 SP/sh_g3 (sh_1g SP/3, sh_2g SP/3, sh_3g SP/3)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Begyndersystem Caminando
Titel 2 Vuelta a España
Titel 3 Forløb - Caminando (fortsat)
Titel 4 Colombia
Titel 5 Intro til handelskorrespondancer
Titel 6 La inmigración a los Estados Unidos
Titel 7 México
Titel 8 Tradiciones
Titel 9 Cuba
Titel 10 El fútbol y el mundo deportivo
Titel 11 Cuentos
Titel 12 La familia en España

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Begyndersystem Caminando

Formål:
Arbejdet med intro til det spanske sprog og spansk kultur introduceres gennem begyndersystemet Caminando suppleret med korte videoer, instrukser, tekster, billeder mm. Eleverne arbejder med basisgrammatik, udtale, lytte- og læsestrategier. Eleverne oparbejder et basisordforråd til brug i dagligdagssituationer, f.eks. personlig præsentation, indkøb mm.  

Kernestof (faglige mål):
- et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
- forstå hovedindholdet i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik

Materialer:
- Caminando, kap. 1-3
- Supplerende videoer, opgaver og korte tekster/instrukser om præsentation/hilsner, familie, tøj, ugedagene, klokken etc.

Evaluering:
- Skriftlige og mundtlige afleveringer i kernestoffet

50 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 60,00 moduler
Dækker over: 46 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Lectio
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
  • Konferencesystem
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 2 Vuelta a España

Formål:
Eleverne introduceres til Spaniens geografi med fokus på de 17 regioner, deres karaktertræk og kultur. Der arbejdes med begyndersystemet Ya Vamos og supplerende videoer og billeder. Eleverne er derudover ansvarlige for en præsentation af hver deres region, hvor de selv søger information om geografi, historie, fester/traditioner og gastronomi. Der oparbejdes stadig basisordforråd, udtale og grammatik.   

Eleverne har desuden deltaget i Spansk sprogdag. Her har de læst om Las Fallas, La Tomatina, La feria de abril og San Fermín. De har i den forbindelse modtaget undervisning i spansk dans og kultur. Derudover har de været i biografen.

Kernestof (faglige mål):
- et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
- forstå hovedindholdet i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik

Materialer:
- "Las fiestas más populares en España" (https://yavamos.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=186#c743)
- Ocho apellidos vascos (cinemateket)
- Supplerende videoer, billeder og elevernes egne kilder om regioner .

Evaluering:
- Præsentation af egen region

10 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Søge information
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Projektarbejde

Titel 3 Forløb - Caminando (fortsat)

Formål: Eleverne arbejder fortsat med basis ordforråd og temagloser, grammatik og viden om spansksprogede områder.  

Fokus er på at genopfriske det lærte grammatik og ordforråd fra 1.g.  I undervisningen er der fokus på nutid, nær fremtid og førnutid (verbalbøjning) samt temagloser ift. familia, ropa, tiempo, comida, paises hispanohablante etc.


Materialer: Caminando (Systime)

Supplerende materiale:
- Ya vamos (Systime)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Presentación personal 02-10-2024
Blog de viajes 10-10-2024
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 5 Intro til handelskorrespondancer

Intro til genren handelskorrespondancer. Eleverne præsenteres for genren og relevant ordforråd, grammatik og indhold i forhold til handelsbreve og -emails. Derudover har klassen i løbet af undervisningen gennemgået og diskuteret kulturforskelle i forhold til spansk-dansk mentalitet og virksomhedskultur i de to lande.

Materiale:
Spansk virksomhedskommunikation (Systime)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Artículo - Colombia 11-12-2024
SO4 - Handelskorrespondance 1 17-12-2024
SO4 - Handelskorrespondance 2 17-12-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 México

Faglige mål: Dette tema giver en generel præsentation til emnet México med særligt fokus på mexicansk kultur, stereotype kønsroller, machismo og generelle samfundsmæssige forhold gennem et foredrag og workshop med Mi Cuerpo/Min krop d. 19/8/25.
Derudover vil temaet give en introduktion til el narcotráfico med fokus på El Chapo - som kobles til emner som ligestilling og kønsroller.

Der er fokus på analyse af tekster, artikler, dokumentarer og filmanalyse på baggrund af række forskellige materialer der belyser emnet.


Kernestof (Indhold):
– et centralt ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
– et specifikt ordforråd i tilknytning til de valgte emner
– grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
– moderne artikler og sagprosa
– historiske, kulturelle og interkulturelle forhold i México, der har relevans for de studerede emner
– centrale samfunds- og erhvervsmæssige forhold i México
– aktualitet og identitet i México

Materialer:
Kompendium: Mi cuerpo: 11 normalsider

Systime – México en perspectiva:
- La Ley Olimpia: 1 normalside
- El macho mexicano: 1 normalside
- El machismo en la sociedad mexicana: 1 normalside
- Un día en la casa de Jimena: 2 normalsider
- ¿Quién hace qué en la casa de Edgar? (interview): 2 normalsider
- ¿Quién hace qué en la casa de Gabriela? (interview): 2 normalsider
- Un día en la casa de Federico: 2 normalsider

Øvrige tekster og medier:
- Dokumentar: Madkultur i Puebla, México (YouTube): 1 normalside
- El Chapo: 1 normalside
- Dokumentar: Narco Bling: Chapo Guzman – End Game (National Geographic): 2 normalsider
- Foredrag: Mi Cuerpo med Salka og Nori: 4 normalsider

Systime – En ruta:
- Hugo cuenta sobre el tiempo libre de los mexicanos: 1 normalside
- Hugo cuenta sobre la delincuencia y el peligro en México: 2 normalsider


Metoder:
- Forelæsninger
- Gruppearbejde
- Individuelt arbejde
- Lærerstyret undervisning
- Pararbejde

Evalueringsform:
- Afsluttende projekt, der skal præsenteres med power point.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
México: Anmeldelse af foredrag & workshop 25-08-2025
Machismo en México 25-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 37 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 8 Tradiciones

Formål: Eleverne får viden om Spaniens og Latinamerikas traditioner som bl.a. Día de los Muertos, Navidad, Las Pascuas m.fl. De arbejder med, hvordan traditioner afspejler kultur, identitet og fællesskab, og de udvikler deres interkulturelle forståelse. Samtidig træner de ordforråd, lytte- og læseforståelse samt mundtlig og skriftlig fremstilling på spansk.

Indhold/kernestof:
- Traditioner og kulturelle praksisser i Spanien og Latinamerika.
- Identitet og kulturmøder i den spansktalende verden.
- Tekst-, film - og billedanalyse med fokus på kultur- og identitetsforståelse.
Sammenligning af spanske/latinamerikanske traditioner med danske.

Materialer:
Systime – El Sur: El mundo hispano
- Lo mejor de Cuba: 4 normalsider

Systime – Tapas
- Kapitel 14: México: 2 normalsider

Systime – Por Dios
- Kapitel 6.2: El Día de los Muertos: 2 normalsider

Caminando – grund- og øvebog
- ¡Feliz Navidad y Próspero Año Nuevo!: 2 normalsider

Canciones
- Marc Anthony – Vivir mi vida: 1 normalside
- Celia Cruz – La vida es un carnaval: 1 normalside
- Alexander Abreu – Me dicen Cuba: 2 normalsider

Film:
- Coco (Pixar, 2017), spillefilm, ca. 105 min.
Arbejdet med før, under og efter: 14 normalsider


Evaluering:
Quizz og aflevering om El Día de Los Muertos og filmen Coco.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Delprøve 1 (eksamensversion) 30-10-2025
El Día de Los Muertos y Coco 25-11-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Cuba

Formål: Eleverne får viden om Cubas historie og aktuelle samfundsforhold - og bliver introduceret til den cubanske kultur, religion og livssituation.

Indhold/kernestof:

Materialer:
Caminando – grund- og øvebog:
- Unidad 6 (udvalgte tekster): 2 normalsider

Caminando – for fortsættere
- Unidad 4: Cuba (hele kapitlet): 6 normalsider
- 4a: ¡Bienvenidos a Cuba!: 2 normalsider
- 4b: Voces cubanas: 4 normalsider

Film / dokumentar (bærende værk)
- Soy Cubana (Anja Dahlhoff), dokumentar, ca. 110 min.
Arbejdet med før, under og efter: 12 normalsider


Evaluering: Skriftlig opgave, hvor eleverne reflekterer over Cubas tidslinje med fokus på dikotomiet "før/efter" El Período Especial 1991-2003.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Cuba 15-12-2025
E-mail 19-01-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 El fútbol y el mundo deportivo

Formål:
Formålet med temaet er at give eleverne indsigt i fodboldens rolle som kulturelt og identitetsskabende fænomen i Spanien - og Argentina. Eleverne arbejder med fodbold som el deporte rey og undersøger, hvordan sporten afspejler spansk kultur, fællesskab og national identitet. Gennem tekster om unge spillere, sportskarrierer og sportspsykologi opnår eleverne forståelse for både individuelle drømme og de sociale og mentale udfordringer, der er knyttet til elitesport i Spanien. Vi læser også om fodboldens historiske betydning i bl.a. Katalonien under Franco-regiment.

Vi arbejder med bogen Pordios, hvor vi særligt kigger på fodboldens betydning i Argentina - og på Maradonakirken.

Materialer:
El deporte rey:
- 3. Guti se presenta: 1,5 normalsider
- 3. Los objetivos deportivos de la escuela: 1 normalside
- 3. Ventajas y desventajas de una carrera como futbolista: 3 normalsider
- 3. El fútbol en España: 2 normalsider
- 4. El psicólogo del deporte: "El fútbol es el deporte rey": 4 normalsider
Por Dios:
- La religión maradoniana
- Los 10 mandamientos de la Iglesia Maradoniana
- Diego nuestro og Fadervor

Dokumentar: Fútbol es Dios

Evaluering: Vi afslutter forløbet med en skriveøvelse, som bliver et resumé/anmeldelse af dokumentaren, et handelsbrev til et argentinsk fodboldmuseum samt en Kahoot om emnet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Cuentos

Formål: Formålet med temaet er at give eleverne indsigt i spansksprogede fortællinger og eventyr som kulturelt og litterært fænomen. Eleverne arbejder med "Cuentos" som genre og undersøger, hvordan fortællinger afspejler samfund, historie og menneskelige erfaringer i den spansktalende verden.

Gennem arbejdet med filmen "El Laberinto del Fauno" får eleverne indblik i, hvordan eventyrgenren kan kombineres med historiske begivenheder, særligt i perioden efter den spanske borgerkrig. Eleverne analyserer, hvordan fantasi og virkelighed flettes sammen, og hvordan fortællingen bruges til at skildre temaer som magt, lydighed, modstand og uskyld.

Derudover arbejder vi med klassiske eventyr Los Tres Cerditos, hvor eleverne får kendskab til eventyrgenrens opbygning, sprog og morale. Her fokuseres der på fortællestruktur, gentagelser, symbolik og karaktertyper.

I forløbet har vi desuden særligt fokus på brugen af præteritum og imperfektum, hvor eleverne arbejder med, hvordan de to datidsformer anvendes i fortællinger til henholdsvis at drive handlingen frem og beskrive baggrund, stemning og gentagelser.

Gennem forløbet udvikler eleverne deres evne til at læse, forstå og analysere fortællinger på spansk samt deres kompetencer i at anvende sproglige virkemidler – både analytisk og i egen produktion.

Materialer:

Film:

- El laberinto del fauno af Guillermo del Toro (15 normalsider)

Tekster:

- Los tres cerditos (5 normalsider)
- Los tres osos (5 normalsider)



Evaluering:

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Resumé/Personbeskrivelse af El Laberinto del Fauno 09-03-2026
Terminsprøver - del 2 - karakterer 12-03-2026
Artikel 09-04-2026
Terminsprøve 2: Delprøve 1 13-04-2026
Komplet opgave 13-04-2026
Terminsprøve 2: Delprøve 2 13-04-2026
Skriveøvelse.. 23-04-2026
Genaflevering 27-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 La familia en España

La familia – struktur, roller og hverdagsliv i Spanien.

Temaet La familia handler om familierelationer i Spanien, hvor familien spiller en central rolle i hverdagen. Mange unge bor hjemme hos deres forældre til sent, hvilket både skyldes stærke familiebånd og økonomiske forhold. Den økonomiske krise i 2008 gjorde det vanskeligt for unge at opnå økonomisk selvstændighed, og familien blev derfor et vigtigt økonomisk og socialt støttepunkt.
Vi skal bl.a. se filmen Volver.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Genaflevering 27-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer