Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Y - NEG
|
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
|
Lærer(e)
|
Inger Michelsen, Marharyta Møberg-Poulsen
|
|
Hold
|
2024 Ty/sh_g3 (sh_1g Ty/3, sh_2g SO4 ty/3, sh_2g Ty/3)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Familie
Formål:
Eleverne repeterer og opnå et ordforråd, så de kan tale om sig selv, egen og andres familie og familieformer. Der er fokus på, forskellige måder at leve på. Eleverne skal kunne indgå i små samtaler om emnet. Der lægges vægt på, at eleverne opnår fælles grundlag for at kunne arbejde videre med tysk på gymnasieniveau efter grundforløbet.
Kernestof (faglige mål):
- Forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- Læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere tysksprogede tekster
- Redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere
– grundlæggende normer og regler for skriftlig og mundtlig sprogbrug og kommunikation på tysk
– grundlæggende regler for tysk udtale og intonation
– føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
Arbejdsformer: Gruppearbejde/individuelt arbejde/lærerstyret undervisning/pararbejde
Materialer: Rikke Taber, Martin Zickert Graverholt: DEIN DEUTSCHLAND - TYSK FORTSÆTTERGRUNDBOG. Kapitel 2: Die moderne Familie
Evaluering: Schriftliche Aufgabe Familie
Mündliche Aufgabe Familie
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Digitales Leben
Formål:
Eleverne opøver et ordforråd, så de kan tale om andres og eget digitale liv. Der er fokus på, hvordan digitale medier påvirker unge menneskers liv og dagligdag på godt og ondt. Der tales om fordele og ulemper, og eleverne skal kunne udtrykke deres egen holdning til digitale medier. Teksterne læses med fokus på at finde nøgleord og vigtige pointer til resumeer. Der lægges vægt på, at eleverne skal kunne genfortælle teksterne indholdsmæssigt korrekt og udtale ordene.
Kernestof (faglige mål):
- Forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- Læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere tysksprogede tekster
- Redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere
– grundlæggende normer og regler for skriftlig og mundtlig sprogbrug og kommunikation på tysk
– grundlæggende regler for tysk udtale og intonation
– føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
Materialer:
- Programmiert (Tim Bendzko)
- Wie wäre mein Leben ohne Handy, Facebook und CO. (Lukas Böing, Auf uns)
- Film "LenaLove"
- „Ich bin dein Freund und nicht dein persönlicher Paparazzo“ fra Jetzt.de
https://www.jetzt.de/whatsapp-kolumne/whatsapp-kolumne-insta-boyfriend
Evaluering:
Skriftlige og mundtlige opgaver "Digitales Leben"
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
1) Vi arbejder med verber i nutid. Opgaver udleveres i timen.
-
Wer in der Klasse.docx
-
Einstieg | Auf uns. Grundbog til tysk i gymnasiet
-
Programmiert Aufgaben (1).docx
-
8 Vor- und Nachteile
-
Grammatik 1-4
-
1 Wortschatzübung
-
I skal læse og forstå teksten:
-
2 Ausdrücke kombinieren
-
„Ich bin dein Freund und nicht dein persönlicher Paparazzo“
-
Aufgaben zum Text Ich bin dein Freund.docx
-
I skal læse teksten færdig: „Ich bin dein Freund und nicht dein persönlicher Paparazzo“
-
TidspunktGruppe10.40Andrea, Sofie, Clara, Laura10.47Niklas, Alexander, Jasmin, Johan10.54Victor, Gustav, Magnus J.11.01Mathias, Nicolas, Valdemar11.08Albert, Mathias E.11.15Aksel, Luka, Oscar11.22Natali, Sahanna, Rikke11.29Benjamin, Magnus K., Valdem
-
Husk, at aflevere jeres forberedelse til mundtlig fremlæggelse i "Mündliche Aufgabe Digitales Leben", som skal afleveres den 6.12.Aflevering er gruppeaflevering.
-
vi mødes i biografen i kælderen
-
LenaLove2024.pdf
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Mündliche Aufgabe Digitales Leben
|
06-12-2024
|
|
Schriftliche Aufgabe
|
06-12-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Modalverber
Elever lærer om modalverber på tysk:
- Betydning: Forstå modalverbernes funktion og betydning i sætninger.
- Bøjning: Lære de korrekte bøjninger i forskellige tider og personer.
- Anvendelse: Øve anvendelse både skriftligt og mundtligt.
Målet er, at eleverne kan skrive sætninger med modalverber og anvende dem aktivt i deres sprogbrug..
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Modalverber
|
17-01-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Krimi
Formål:
- Eleverne skal udvide sin ordforråd om emnet.
- Læse og forstå tekster af genre ”krimi”. Vide hvad definerer en krimi.
- Indblik i samfundsmæssige forhold, der fungerer som baggrund for forskellige typer af krimi.
- Egen tekstproduktion.
Kernestof (faglige mål):
- Læse og forstå ubearbejdede nyere tysksprogede tekster af genre ”krimi” - Analysere og referer tysksprogede tekster - Grundlæggende grammatiske normer og regler for skriftlig og mundtlig sprogbrug og kommunikation på tysk - Grundlæggende regler for tysk udtale og intonation
Materialer:
- Systime. DEIN DEUTSCHLAND. Mord im Hotel, Teil 1, Teil 2, Teil 3
- Systime. DEIN DEUTSCHLAND. Jan Flieger: Liebfrauenmorgen (2010)
- Systime. DEIN DEUTSCHLAND. Jan Flieger: Abschied ohne Zeugen (2010), Teil 1, Teil 2, Teil 3
- Film "Tatort"
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Schriftliche Aufgabe Krimi
|
31-01-2025
|
|
Mündliche Aufgabe „Krimi“
|
03-03-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Ordstillig i hoved og bisætninger
Eleverne lærer om ordstilling i hoved- og bisætninger på tysk:
- Betydningen af korrekt ordstilling.
- Bøjning af verber i relation til ordstilling.
- Verbernes placering i sætningen.
- Anvendelse i både skriftligt og mundtligt tysk.
Målet er, at eleverne skal kunne skrive sætninger med korrekt ordstilling og anvende denne korrekt i deres talte og skrevne sprog.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Ordstilling i hoved og bisætninger
|
16-03-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Gemeinschaften
Formål:
- Eleverne skal opbygge ordforråd for at kunne tale om moderne ungdom og sig selv, som en del af ungdommen.
- Eleverne skal kunne definere forskellige fælleskaber og redegør for hvilke fælleskaber de er en del af.
- Der tales om begrebet ”mainstream” og dens betydning for unge mennesker og berømte personligheder.
- Eleverne skal kunne forholde sig til og redegøre på tysk, hvor vigtig det er for dem selv at være mainstream. Der tales om fordele og ulempe ved det at være mainstream.
Teksterne læses med det formål, at kunne diskutere - ved at anvende ordforråd fra teksterne - betydning af fælleskaber for mennesker.
Kernestof (faglige mål):
- Læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere tysksprogede tekster - Analysere og referer tysksprogede emner og tekster - Grundlæggende grammatiske normer og regler for skriftlig og mundtlig sprogbrug og kommunikation på tysk - Grundlæggende regler for tysk udtale og intonation
Materialer:
- Eskesen A.L. GENAU!: Alle wollen Mainstream sein (Barbara Vorsamer)
- Eskesen A.L. GENAU!: Gödde, Patrick: Solidaritätsaktion: Haare ab für Max (2017) -
- Eskesen A.L. GENAU!: Hannah Beitzer: Stellen Sie sich vor – ich trage das Kopftuch freiwillig (2016) -
- Eskesen A.L. GENAU!: Wolfgang Herrndorf: Tschick (2010) (Aus Kapitel 12)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Mündliche Aufgabe Gemeinschaften
|
28-04-2025
|
|
Schriftliche Aufgabe Gemeinschaften
|
30-04-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Repetition (mundtligt/skriftligt)
Repetition af de fire emner, som er gennemgået i 1.g
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Repetition
|
23-05-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Forløb 8 Vergangenheitsbewältigung
Forløbet indgår i historiske og samfundsmæssige forhold, og det afspejler en tendens i Tyskland, hvor yngre generationer ønsker indsigt i og afklaring med den nazistiske fortid. Også hvad angår DDR, er der traumer i forhold til opgør med fortiden og Stasis brutalitet i forhold til befolkningen. Denne tendens har medført litteratur, film udstillinger og andre tiltag i interessen for efterbehandling af fortiden. I begrebet Vergangenheitsbewältigung , indgår såvel bøddel, men også offerrollen. Det overordnede perspektiv er synlighed på fortiden.
Formål: at lade eleverne læse og erfare strukturer i et land ramt af fortidens brutalitet, og hvad dette har betydet for det nu forenede Tysklands selvopfattelse og rolle i det nuværende Europa og EU. Danske unge har ikke et tilsvarende traume at forholde sig til.
At træne eleverne i at læse og præsentere en tekst. Mundtlig sprogfærdighed
Tekster og tekstmateriale
Systime "Niemals vergessen" Det indledende afsnit https://niemalsvergessen.systime.dk/?id=121 Indledning til afsnittet "Nationalsozialismus https://niemalsvergessen.systime.dk/?id=128
Enzenberger, Hans Magnus "Damals" novelle. Indgår i begrebet den tyske efterkrigstid.
Fra internetseite Planetwissen20. Jahrhundert: Reisen für jedermann. Om opfattelsen af vesttyske borgere i efterkrigtidens Europa.
Systime Kurt Kister "Trotzdem mein Grossvater" https://niemalsvergessen.systime.dk/?id=159
Systime "Wie geht´s" Analyse af billede Georg Grosz "Passanten" 1921
Systime Niemals vergessen DDR, Röllig, Mario : "Begegnung mit der Vergangenheit"
Skriftlig opgave: Eleverne får to moduler og de skriver om en af personerne, eller en problematik fra forløbet.
Grammatik
Formål: stadig at opbygge elevernes grammatiske forståelse og at de kan bruge viden om disse strukturer i tekstlæsning og mundtlig sprogfærdighed.
Baggrundsværker: Systime Hermann, Mette "Wie geht´s"
Lorenzen, Eckhard Tysk for gymnasiet og HF
Begreber
Genitiv
Akkuativ og dativ
Akkusativ og brugen i sætningen
Perfektum participium = kort tillægsmåde for verber
Sammensatte udsagnsord
Begrebet konjunktiv
Modalverber
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Ny opgave (2)
|
23-09-2025
|
|
Ny opgave
|
23-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
24,00 moduler
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Forløb 9 Zum Thema Leben in der DDR
Zum Thema Leben in der DDR
Formål: At eleverne tilegner sig viden om det andet Tyskland, efter at de har læst om Stasi i det foregående modul. At eleverne arbejder på bedre tekstforståelse og inddragelse af grammatiske strukturer i deres mundtlige sprogfærdighed. At eleverne kan præsentere en tekst og øve deres mundtlige sprogfærdighed.
Tekster og andet materiale
"Wörter und Bilder von Leben in der DDR".
Fra Elvestad, Elva og Vecht, Bitten "Hüben und drüben ; Deutschland geteilt und vereinigt" Fra Fritche, Susanne "Die Mauer ist gefallen". Kapitlet "Beginn meiner sozialistichen Laufbahn"
Beyer, Hans Georg und musik Naumilkan, Hans "Soldaten sind vorbeimarchiert" Fra. Liederbuch der Jungenpioniere. https://www.youtube.com/watch?v=BBUrdwH1yhw&list=RDBBUrdwH1yhw&start_radio=1
Dokumentar: DR.DK "Flugten fra DDR". Clemmensen, Jesper.
Rusch, Claudia: Fra "Meine freie deutsche Jugend" kapitlet "Die Stasi hinter der Küchenspüle" Hertil mundtlig aflevering af lydfil.
Fra eksamensopgave Tysk A tema DDR: "Westbesuch" Vier Wochen nach dem Mauer/all schreibt die elfjährige Julie aus Ostberlin in einem Aufsatz.
Til alle disse tekster har der været spørgsmål og søgen på nettet efter mere materiale. Teksterne har åbnet for yderligere fordybelse og forståelse af temaet.
Film og arbejde med dette: Universum Film "Jenseits der Mauer" Universum film. Instrueret af Heikeman Fromm.
Grammatik
Begrebet konjunktiv fra Lorenzen, Eckhard Tysk for gymnasiet og HF.
Småord som du kan bruge i samtalen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Ny opgave Vergangenheitsbewältigung
|
24-10-2025
|
|
Ny opgave (3)
|
02-12-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Forløb 10 Deutsche Unternehmen
Deutsche Unternehmen und SO4
Dette er slået sammen, da SO4 perioden lå i januar, med aflevering af handelsmail og handelsbrev.
Tidligere i 2025 besøg f virksomheden Qinterline, med oplæg om handel med Tyskland. Efterfølgende læste holdet firmaets tyske side https://q-interline.de/. eleverne skulle tale om produkter og priser
SO4 Her skulle eleverne skrive et handelsbrev og en handelsmail.
Arbejde med firmaet Haribo. Spørgsmål til oplysninger af merkantil observans om firmaet.
https://de.wikipedia.org/wiki/Haribo
https://www.google.com/search?q=haribo+unternehmen+umsatz&oq=Haribo+Unternehmen+Umsatzt&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUqCAgBEAAYDRgeMgYIABBFGDkyCAgB
Billedbeskrivelse af diverse billeder, som firmaet selv har lagt ud.
SO4 sprog og kommunikation Projektets hovedtema er "Nachhaltigkeit" Eleverne læser en lidt lettere variant fra Bundesregierung.de om visioner for Tyskland i fremtiden https://www.bundesregierung.de
/breg-de/leichte-sprache/leichte-sprache-nachhaltigkeits-strategie-2025-2340616
Baggrundsmateriale om tysk virksomhedskommunikation, kultur, handelsbrev og handelse-mail: https://tyskvirksomhed.systime.dk/?id=129. Eleverne øver handelskommunikation på skrift, de skal købe møbler hos et firma, der sælger skolemøbler. 1 time med aflevering..
Opgave: i forbindelse med projektet skriver eleverne et handelsbrev og en handelsmail, hvor de tilbyder deres "firmas" assistance." Tid til opgaven, afleveret gruppevis: 3 timer.
Frankfurter Algemeine 22/11 23 "Aldi verlässt Dänemark" Artikel
Magasinet Wirtschaftwoche https://www.wiwo.de/unternehmen/handel/rekordumsatz-2023-aldi-sued-und-nord-erzielen-zusammen-112-milliarden-euro-umsatz/29857722.html
Wiwo om Aldi- Süd und Aldi-Nord. Tekstforståelse og mundtlig sprogfærdighed.
Projekt
Eleverne laver i grupper på tre oplæg om tysk virksomhed, efter nærmere instruksers, stor, eller mindre virksomhed. Fremlæggelser for klassen med opponent grupper for klassen og læreren
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Ny opgave (4)
|
06-01-2026
|
|
Ny opgave (5)
|
14-01-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Forløb 11 Deutschland heute. Bevölkerung, Politik
Forløb 11 Deutschland heute. Bevölkerung, Politik und Europa.
Formål: Eksamenstræning i forbindelse med tekster om Tyskland aktuelt. Et billede af Tyskland med politisk splittelse, økonomisk recesesion og store klasseforskelle.
AFD og partiets fremgang og rolle i Der Bundestag. Tik-Tok artikel
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Forløb#10
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Forløb#9
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Forløb#12
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Forløb#15
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/2767/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80022061068",
"T": "/lectio/2767/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80022061068",
"H": "/lectio/2767/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80022061068"
}