Holdet 2022b id - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Hovedstadens Kristne Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e)
Hold 2022b id (1b id, 2b id, 3b id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Boldbasis
Titel 2 Grundtræningsforløb
Titel 3 Rytmisk Opvarmning
Titel 4 Folkedans
Titel 5 Folkedanse
Titel 6 Fodbold
Titel 7 Atletikforløb
Titel 8 Basketball
Titel 9 Thai Bo
Titel 10 Træningsprojekt
Titel 11 Akro
Titel 12 Volley

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Boldbasis

Formålet med dette generelle boldbasisforløb er en grundlæggende indføring i almen boldspilsteori samt kendskab til forskelle og ligheder mellem forskellige boldspil. Boldspil kan opdeles i fire boldspilsfamilier, og der er afsat én lektion til hver af disse, hvor I kan prøve nogle eksempler på spil og derigennem få viden om boldspilfamiliens kendetegn. Herefter er der afsat 2 lektioner til, at I skal konstruere jeres eget spil. Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, der består i, at I forklarer, afprøver, justerer og evaluerer jeres eget spil. Her lægges der vægt på, at spillet lever op til det formål, der er valgt, og at I kan begrunde og reflektere over jeres valg.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Indgå i forskellige former for boldspil på et basalt niveau
- Kunne reflektere over forskellige spil med baggrund i de gennemgåede modeller og figurer
- Have viden om de forskellige boldspilsfamiliers forskelle og ligheder
- Kunne justere forskellige spil mod et givent formål eller en bestemt målgruppe
- Udvikle, afprøve, justere og evaluere et nyt boldspil

Teori:
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 5.3.3: Roller og kommunikation, s. 141-143.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 10.2.3: Læringstrinmodellen, s. 443-444.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 10.2.4: Spiludvikling, s. 444-446.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Grundtræningsforløb

Formålet med grundtræningsforløbet er, at du skal få en teoretisk og praktisk indsigt i, hvordan man bygger et grundtræningsprogram op. I de første lektioner afprøves forskellige typer programmer, mens du selv (sammen med din gruppe) skal konstruere et program, som afleveres til bedømmelse (og evt. afprøves til sidst).

Praktiske læringsmål:
- Gennemføre eget program både teknisk og fysisk
- Evt. følge musikkens rytme/udtryk

Teoretiske Læringsmål:
- Udvælge et fokus for programmet
- Argumentere for varigheden af arbejdsintervaller og pauser
- Udvælge øvelser og argumentere for deres relevans ift. programmets fokus - Argumentere for opbygning af eget program
- Argumentere for evt musikvalg
- Reflektere over andre programmers opbygning og formål
- Kunne redegøre, analysere og diskutere aerob og anaerob træning.
- Kunne redegøre for superkompensation
- Groft beregne kalorier
- Kunne redegøre, analysere og diskutere iltens vej i kroppen

Teori:
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 2.4: Kost og energi, s. 60-63.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 2.4: Arbejdets tre faser, s. 69-71.
Yubio Idræt C+B (2022) kap 3.4: Aerob træning, s. 72-77.
Yubio Idræt C+B (2022) kap 3.5: Anaerob træning, s. 77-78.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 7.2: Test af kondition, s. 195-196.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 21.1: Formål og valg, s. 810-812.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 21.2: Opgaven, s. 813.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Rytmisk Opvarmning

Formålet med forløbet i opvarmning til musik er, at du bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Du skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt.

Læringsmål:
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min
- Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op

Teori:
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 3.1: Superkompensation, s. 67-69.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 3.2: Arbejdets tre faser, s. 69-71.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 3.3: Opvarmning/nedvarmning, s. 71-72.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 30.1: Hvorfor varme op? s. 1241-1242.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 30.2: Selve musikken, s. 1242-1243.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 30.3: Bevægelseskvaliteter, s. 1244-1245.

1.+ 2. Lektion
Teori: Hvorfor opvarmning
Praksis: Opvarmningsprogram, Opvarmningslege
Lektier: ”Yubio idræt C og B” kap 3.3 s. 71-72 og kap 30.1 s. 1241-1242.

3.+ 4. Lektion
Teori: Musikteori, Bevægelseskvaliteter
Praksis: Opvarmningsprogram, Takttælling, Tempo, Sammensætning af musik og bevægelser
Lektier: ”Yubio idræt C og B” kap 30.2 s. 1242-1243.

5.+ 6. Lektion
Teori:
Praksis: Planlægning af Rytmiske opvarmningsprogrammer
Lektier:

7.+ 8. Lektion
Teori:
Praksis: Planlægning af Rytmiske opvarmningsprogrammer
Lektier:

9.+ 10. Lektion
Teori:
Praksis: Udføre og evaluere opvarmningsprogrammer
Lektier:

11.+ 12. Lektion
Teori:
Praksis: Udføre og evaluere opvarmningsprogrammer
Lektier:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Folkedans

Formålet med forløbet i Les Lanciers og andre folkedanse er at opnå en forståelse for de centrale elementer i dansene. Forløbet er bygget op med en introduktion og tilvænning til folkedansenes trin, opbygning og forskellige dansefatninger i de første 2 moduler, hvor vægten er lagt på bøndernes folkedanse. I det 3.-5. modul er fokus på de 5 ture i Les Lanciers samt evt. på indmarchen. I det 6. modul vil der være en forløbsprøve, hvor holdet sammen skal danse de 5 ture i kvadriller og eventuelt også lave en indmarch.
I de 5 Les Lanciersture er det vigtigt, at eleverne får forståelse for trin, rytme og udtryk. Et godt kendskab til musikken er en stor hjælp til at finde ud af hvilken formation, hvilke trin samt hvilken dansefatning, der skal laves.
Det overordnede formål med forløbet er at få en praktisk forståelse for dansenes opbygning, rytme og sociale element - samt et overordnet indblik i den bagvedliggende historie.


HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Udføre de forskellige trin såsom chassétrin, gåtrin samt danse fx polka i takt til musikken
- Opøve musikforståelse så du kan høre, hvornår sekvenser i folkedansene starter og slutter
- Kunne føre eller blive ført af en partner
- Kunne danse med korrekt dansefatning og holdning
- Kunne huske de forskellige danse udenad, så du kan danse med passende udtryk
- Kunne redegøre for de vigtigste elementer ved folkedansenes historie
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Folkedanse

Formålet med forløbet "folkedanse" er, at opnå en forståelse for de centrale elementer i forskellige folkedanse og få en forståelse for, hvordan "folkelig dans" kommer til udtryk på forskellige måder rundt om i verden. I dette forløb arbejder vi med folkelig dans som et kropsligt og socialt fænomen, der findes i mange former og traditioner verden over. Med udgangspunkt i både traditionelle danske folkedanse og moderne vestafrikanske danseformer med folkelige rødder undersøger vi, hvordan dans kan være et udtryk for fællesskab og historiefortælling – og hvordan folkelige danse kan være både traditionsbundne og levende kulturbærere.

Forløbet er bygget op således, at eleverne igennem deres 3 år på gymnasiet er blevet undervist i Lanciers. I de 5 Les Lanciers-ture er lægges der vægt på, at eleverne viser forståelse for trin, rytme og udtryk. Derudover er eleverne blevet undervist i dansen Totur til Vejle, som er en anden traditionel folkedans. Det overordnede formål med denne del af forløbet er at få en praktisk forståelse for dansenes opbygning, rytme og sociale element - samt et overordnet indblik i den bagvedliggende historie.

Derudover er eleverne blevet undervist i vestafrikanske danseformer (under overskriften "Afro") som Afrobeat, Amapiano og Afro House, hvor moderne bevægelser og rytmer kombineres med folkelige traditioner, og hvor dansen ofte opstår i sociale sammenhænge og bygger på hverdagslige bevægelser og udtryk. Her er der desuden blevet koblet teori på, sådan så eleverne ved hjælp af Labans bevægelseslære og viden om bevægelseskvaliteter har fået et sprog for, at kunne sammenligne forskellige danseudtryk.

Hvad skal jeg kunne - traditionelle folkedanse?
- Udføre de forskellige trin såsom chassétrin, gåtrin samt danse fx polka i takt til musikken
- Opøve musikforståelse så du kan høre, hvornår sekvenser i folkedansene starter og slutter
- Kunne føre eller blive ført af en partner
- Kunne danse med korrekt dansefatning og holdning
- Kunne huske de forskellige danse udenad, så du kan danse med passende udtryk
- Kunne redegøre for de vigtigste elementer ved folkedansenes historie

Hvad skal jeg kunne - "Afro"?
- Udføre forskellige grundtrin indenfor afro såsom Azonto Walk, Azonto Slide, OJ Step, Heel toe, Obrir, Canastra, Mashishi dance.
- Opøve musikforståelse og danse med et udtryk og nogle bevægelseskvaliteter, der passer til musikken.
- Kunne sammensætte flere grundtrin til en koreografi - og huske den.
- Kunne redegøre for de vigtigste elementer ved afro-dansenes historie og betydning.
- Kunne redegøre for Labans bevægelseslære.



Teori:
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 30.3: Bevægelseskvaliteter s. 1244-1245.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 30.8: Labans bevægelseslære s. 1262-1264.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 31.1: Folkedansens historie, s.1269-1272.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 31.2: Les Lanciers, s.1272-1273.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 31.3.1: Totur til Vejle, s. 1281.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 31.1: Folkedansens historie, s.1269-1272.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 31.3: Traditionelle folkedanse, s.1280.
Engel, L (2001): "Kroppens fortællinger" i Herskin M. (et al.) Fodfæste og himmelkys - undervisning i rytmisk bevægelse, gymnastik og dans, s. 10-11.
Nørgaard, H (2001): "Dansens landkort" i Herskin, M. (et al.) Fodfæste og himmelkys - undervisning i rytmisk bevægelse, gymnastik og dans, s. 21, 28-29.
Bosque, R. (2024) Afrobeat Dance: Exploring the Energetic Rhythms of Africa: https://www.dancelifemap.com/afrobeat-dance-exploring-the-energetic-rhythms-of-africa/

Videoer med grundtrin til afrikanske danse:
https://drive.google.com/file/d/1i_mYPKwMxVZzie3UlG79Mgp7E4uC6IpE/view?usp=share_link
https://drive.google.com/file/d/1MJRAfeJu92PpzcKKfkc-6QEVL1ATK9nz/view?usp=share_link
https://drive.google.com/file/d/1jwI8x5vLwMUTPbNW7mU_GpR0w6F5tRr8/view?usp=share_link
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Fodbold

Formålet med fodboldforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale bestanddele af fodboldspillet. I første lektion er hovedvægten på basale boldtilvænningsøvelser, hvor der maksimalt er to elever om en bold det meste af tiden.
I de følgende lektioner øves driblinger, afleveringer og afslutninger, og det hele sættes sammen i femte lektion, hvor sammenspil og taktik er i fokus.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i de vigtigste og mest centrale elementer af de gennemgåede øvelser.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand - Udføre 2 forskellige former for driblinger/finter med og uden moderat pres fra modstander - Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4:1)
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre

Teori
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 2.4.2: Dannelse af ATP i kroppen, s.63-64.
Yubio Idræt C+B (2022) kap 3.4: Aerob træning, s. 72-77.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 5.3.1: Det velfungerende team, s. 136-139.
Yubio Idræt C+B (2022) kap.11.1: Fodboldens historie, s. 492-493.
Yubio Idræt C+B (2022) kap.11.7: Træning og sundhed, 527-5529

Lektion 1+2
Intro til fodbold med fokus på aerobe og anaerobe krav.
Afleveringer som teknisk fokus.

Lektion 3+4
Holdets toppræstation
Driblinger som teknisk fokus
(Øvelse: A2, A5, B8, B11)

Lektion 5+6
Afslutninger som teknisk fokus
(Øvelser: A28, C6, C7)

Lektion 7+8
Fokus på sammenspil og taktik.
Positioner på banen og sammenhæng mellem kæderne.
(Øvelser: Teknikcirkel + C3)

Lektion 9+10
Fortsat fokus på sammenspil og taktik.
Øvelser: Parvise tæmme- og afleveringsøvelser, C4, C9)

Lektion 11-14
Opvarmning og træning i hold.
Herefter turnering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Atletikforløb

Formålet med forløbet er en grundlæggende indsigt i teknikken i nogle af de mest kendte discipliner indenfor atletikken. Forløbet indeholder 4 discipliner, som der hver arbejdes med i en lektion hver. Forløbsprøven afholdes som et mini-OL i sidste lektion.

Teori: De olympiske leges historie, de forskellige atletikdiscipliners fysiologiske krav (anaerob og aerob), spændingsregulering, doping.
Praksis: Kuglestød, spydkast, 100 meterløb, stafet

Hvad skal jeg kunne?
Praktisk:
- Have en vis forståelse for teknikken i alle fire discipliner (spydkast, kuglestød, længdespring, 800 m)
- Være i stand til at lave de tekniske forøvelser i de fire discipliner
- Kunne udføre et spring, et kast/stød og et løb, der bygger på den rigtige teknik.
- Have en god fysisk kapacitet og øget teknisk fokus i OL-disciplinerne.

Teoretisk:
- Have en forståelse for de olympiske leges historie. Herunder at kunne redegøre for forskelle og ligheder mellem antikkens olympiske lege og nutidens "moderne" OL.
- Kunne redegøre for og diskutere de forskellige atletik-discipliners arbejdskrav. Herunder anaerobe og aerobe krav.
- Kunne reflektere over vigtigheden af det rigtige spændingsniveau i atletik, som er kendetegnet ved at være en individuel sport.
- Udvise en forståelse for teknikken i disciplinernes forskellige faser og kunne finde relevante metoder/øvelser til at træne de forskellige faser.

Modul 1: Intro til atletik, OL's historie og bevægelsesanalyse.

Modul 2: Spydkast og kuglestød (klasserne opdelt på hver sin disciplin)
Teori: Spydkastet og kuglestødets opdeling i faser og fokusområder i de enkelte faser. Spydkastets og kuglestødets oprindelse.
Praksis: Kuglestød: Forøvelser (E2, E3, E4) + det færdige kuglestød. Spydkast: Opvarmning, forøvelser (F3, F4, F5, F6), det færdige kast + opmåling
Lektie: Lektie: "Kuglestød" Yubio Idræt C og B kap. 23.3.5 s. 841-842 og "Spydkast" Yubio Idræt C og B kap. 23.3.6 s. 845-846.

Modul 3: Arbejd i grupper med bevægelsesanalyse.

Modul 4: Fremlæggelse af gruppearbejde.

Modul 5: Spydkast og kuglestød (klasserne opdelt på hver sin disciplin - byttet rundt ift. sidst.)

Modul 6: Længdespring og sprint (klasserne opdelt på hver sin disciplin).
Teori: De forskellige atletiksdiscipliners fysiologiske krav + sprintteknik.Længdespringets opdeling i faser. Forskel på hængestil og løbestil. Hovedfokuspunkter for et godt længdespring. Faserne i 100m-løb og tekniske fokuspunkter.
Praksis: Længdespring: Opvarmning, forøvelser (C1, C2, C3, C4, C5), det færdige spring (C6). Sprint: forøvelser (A1,A2, A3, A6), tidtagning på 100 m, 4*100 m stafet

Modul 7: Længdespring og sprint (klasserne opdelt på hver sin disciplin - byttet rundt ift. sidst)
Teori: Individuel toppræstation/spændingsregulering.


Pensum:
- Yubio Idræt C+B (2022), kap. 3.1: Superkompensation, s. 67-69.
- Yubio Idræt C+B (2022) kap 3.4: Aerob træning, s. 72-77
- Yubio Idræt C+B (2022) kap 3.5: Anaerob træning, s. 77-78.
- Yubio Idræt C+B (2022) kap 5.2: Individuel toppræstation, s. 131-135.
- Yubio Idræt C+B (2022) kap 23.1: De antikke OL, s. 875-878.
- Yubio Idræt C+B (2022) kap 23.3.1: Sprint og stafet, s. 885-886.
- Yubio Idræt C+B (2022) kap 23.3.3: Længdespring, s. 893-894.
- Yubio Idræt C+B (2022) kap 23.3.5: Kuglestød, s. 900-901.
- Yubio Idræt C+B (2022) kap 23.3.6: Spydkast, s. 904-905.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Basketball

Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball. Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter. Men taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at ”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små afleverings- og løbemønstrespil.
Vi spiller primært 3 v 3 (streetbasket) i forløbet, men prøver også 5 v 5.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i udvalgte dele af de gennemgåede tekniske elementer og desuden evnen til at deltage i det færdige spil - herunder bl.a. løbemønstre.

Læringsmål - hvad skal jeg kunne?
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder.
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens).
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet).
- Finter fx crossover, pumpfake (kængurufinten).
- Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp.
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb.
- Indgå̊ i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre.
- Kunne redegøre for begrebet ”udvidet arbejdskravsanalyse” og kunne bruge det i praksis i en analyse af basketball.

Teori:
- Yubio Idræt C+B (2022) kap 3.4: Aerob træning, s. 72-77
- Yubio Idræt C+B (2022) kap 3.5: Anaerob træning, s. 77-78
- Yubio Idræt C+B (2022) kap. 5.3: Holdets toppræstation, s. 136-143
- Yubio Idræt C+B (2022) kap. 12.1: Basketballs historie, s. 534-535
- Yubio Idræt C+B (2022) kap 12.6: Spændingsregulering, s. 564-567
- Yubio Idræt C+B (2022) kap. 16.6: Den amerikanske drøm, s. 770-771

Øvelser fra Yubio:
A2 Dribl rundt imellem hinanden
A3 Beskyt din bold
A6 Aflever og løb
A10 Pladebasket.
B1 To sammen om en bold. (brystafleveringer)
B3 Lay-up.
B4 Cross-step-finte
B5 Kængurufinten.
B6 Skud.
B8 Øg afstanden.
B9 Jump-stop
C1 Give and go
C3 Løb i det tomme rum.
C4 Cut.
C5 V-Cut
C6 Backdoor-cut
C7 3:3 på en kurv på halv bane
D4 Fangeleg.
C9 Det færdige spil
D5 Partibold
D1 Lay-up med pres.
D7 2:0. To rækker.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Thai Bo

Forløbsbeskrivelse til Thai Bo

Formål
Formålet med forløbet i Thai Bo er, at du lærer at udføre de fire basisslag (jab, hook, uppercut og cross) samt front knee og front kick teknisk korrekt til musikken. Du skal desuden kunne udføre små̊ Thai Bo-serier, også kaldet blokke, i takt til musikken. Derudover skal du være i stand til selv at sammensætte nye Thai Bo-blokke, hvor benstillingen både er frontal- og kampposition. Det er nødvendigt at have en god musikforståelse, da du skal demonstrere, at du kan starte en blok på den store 1’er i musikken. Du skal også̊ være i stand til at arbejde kontinuerligt i en længere periode uden nævneværdige pauser.


Faglige mål
• Opnå Kropsbevidsthed.
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner.
• Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for indholdsområdet: Musik og bevægelse.

Faglige mål – Hvad skal jeg kunne?
• Kunne redegøre for Thai Bos oprindelse og karakteristika
• Eleven kan forklare, hvilke hormoner der frigives under ThaiBo-træning, og hvordan disse påvirker kroppen med udgangspunkt i teorien "kamp og hormoner" (se pensum).
• Have kendskab til blokopbygning
• Have kendskab til musikkens opbygning, herunder kendetegnene for fitnessmusik
• Udføre jab, uppercut, hook, cross, front knee og front kick teknisk korrekt
• Udføre komplekse blokke i takt til musikken
• Starte en blok på den store 1’er
• Sammensætte en Thai Bo-blok
• Konditionsmæssigt følge med i lektionerne
• Kunne anvende Thai Bo til at træne kondition

Indhold
Eleverne skal undervises i musikforståelse, takttælling, Energiomsætning, Thai Bos historie samt de karakteristika som findes i Thai bo (Mentalitet, hvad der sker i kroppen, formålet med træningsformen, mm.),


Metode
Vi arbejder med forskellige arbejdsformer. I de første moduler er klasserne samlet og får instruktion i Thai Bo, samt hvordan blokke bygges op. Der forevises og trænes samlet. I det efterfølgende modul får eleverne et teoretisk input til hvordan man opbygger blokke og arbejder med musikken. Modulet vil være en blanding af teori og praksis. I de efterfølgende moduler arbejder eleverne i grupper. Her skal de opbygge deres egne blokke som skal undervises til andre i klassen. Eleverne skal desuden lave en video hvilket har til formål at kunne anvendes til fejlretning internt i grupperne. Slutteligt foreviser eleverne for hinanden.

Materialer
Videoer af Thai Bo blokke - lavet af elever

Yubio Idræt C+B (2023) kap. 24.6: Ære og kamp s. 968-970.
Yubio Idræt C+B (2023) kap. 24.7: Kamp og hormoner, s. 970-971.
Yubio Idræt C+B (2023) kap. 34.7: Kontinuerlig træning, s. 1425-1427.
Yubio Idræt C+B (2023) kap. 37.1: Thai Bos historie, s. 1495-1497.
Yubio Idræt C+B (2023) kap: 37.6: Fitness-kaos, s. 1517-1518.


Evaluering
Evalueringen af forløbet sker på baggrund af Rubricsskemaer, elevernes dansevideoer og i selve undervisningen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Træningsprojekt

Hovedformål:
Eleverne skal kunne dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram.
Koble teoretisk viden og kundskaber til sit personlige træningsprogram.
Demonstrere korrekt brug af faglige termer.

Læringsmål:
- Udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmnings- og træningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori
- kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
- demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.

Kernestrof:
- aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
- grundlæggende principper for træning
- de for undervisningen relevante videnskabelige metoder.

Om forløbet:
I forløbet har eleverne haft mulighed for at fokusere på kondition (målt ved bibtest) eller med Politiets optagelsesprøve, hvilket måde fokusere på eksplosivitet og kondition.

Under forløbet er der blevet undervist i teori om Respiration, kredsløb, Hjerte, Lunger, Muskler og træningsformer + effekterne af disse.

Eleverne har efter 8 ugers træning skrevet rapport, som viser deres resultater, overvejelser og valg ift. til træning.

Pensum:
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 3: Træningslære, s. 66-77.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 20: Træningsprojekt, s. 790-797.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Akro

Forløbsbeskrivelse til Akroyoga

Formål
Formålet med forløbet er at eleverne får kendskab til Akroyoga og denne idræts mange udtryksformer. Eleverne skal både kunne udføre de teknisk krævende positioner (som flyver, base og spotter) og samtidig kunne skabe et trygt rum, hvor tillid og kommunikation er nøgleord. Derudover skal eleverne have kendskab til Therapeutics hvilket er afslappende og afstressende øvelser. Eleverne skal slutteligt kunne teorien bag spotting og kommunikation.

Faglige mål
-    Opnå Kropsbevidsthed
-    Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
-    Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for…. …. Klassiske og nye idrætter

Læringsmål – Eleverne skal kunne
- Opbygge tillid hos andre og skabe et trygt rum
- Spotte sikkert og kunne demonstrere de fem gyldne regler for spotting
- Se og forstå evt. faldgruber i de forskellige positioner og kunne ræsonnere sig til hvorfor disse opstår og kunne korrigere dem.
- Bidrage til at skabe et velfungerende samarbejde
- Teknisk udføre overgangen mellem positionerne som enten flyver, base eller spotter.
- Teknisk udføre positionerne Bird, Chair, Flying Whale, Folded Leaf, Foot to Shin, Straddel throne i to roller (enten flyver, base eller spotter).
- Kommunikere verbalt og nonverbalt på en positiv og effektiv måde

Indhold
Eleverne skal igennem to elementer af Akroyogaen - positionerne og det terapeutiske. Eleverne bliver derfor præsenteret for en masse forskellige øvelser og positioner som de skal lære at udføre i fællesskab. Derudover er der en teoretisk del som består af tekster om spotting, kommunikation og tillid.

Metode
Vi arbejder primært på gulvet med øvelser, med læreforevisning (deduktivt) og eleverne efterfølgende afprøver øvelserne. Derudover er noget af undervisningen induktiv, hvor eleverne selv skal afprøve kombinationer af positioner. Slutteligt skal eleverne i grupper filme en session, hvor flere af øvelserne kombineres med overgange.

Pensum:
Simon Christian Larsen: Akroyoga i gymnasiet - 3. udgave, 2020.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 5.2.2: Spændingsregulering, s. 134-136.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 27.6: God koordination, s. 1060-1062.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Volley

Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært de forskellige slag. Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik. Forløbsprøven tager udgangspunkt i beherskelse af de forskellige tekniske slag samt evnen til at indgå̊ og fungere på et hold.

Faglige mål
- Opnå Kropsbevidsthed.
- Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer.
- Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for boldspil.

Læringsmål – Eleverne skal kunne
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb.
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden.
- Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd.
- Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane.
- Forståelse for regler og rotationssystem.
- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere.
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen.

Teori:
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 3.1: Superkompensation, s. 67-69.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 4.6: Doping og styrke, s. 109 - 112.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 5.3: Holdets toppræstation, s. 136-140
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 5.3.3: Roller og kommunikation, s. 141-143.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 13.1: Volleyballs historie, s. 572-575.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 13.6: Teamudvikling, s. 605-607.
Yubio Idræt C+B (2022) kap. 13.7: Springtræning, s. 607-610.

Øvelser fra Yubio:
A3 Vægspil.
A4 Stor teknikbane.
B1 Parvise fingerslag.
B2 Parvise baggerslag.
B3 Parvis fingerslag/baggerslag.
B4 Spil 3 sammen
B5 Angreb og forsvar.
B6 Hævning bagud.
B9 Angrebsøvelse
B10 Angreb på egen modtagning.
B11 To mod/med to på halv bane.
B12 Jorden rundt.
B13 Serveøvelse.
B14 Kompetitiv modtagningsøvelse.
C1 ”Sideout”
C2 Forsvar.
C3 Tre i træk.
C10 Gribe/kaste øvelse hvor første berøring må gribes.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer