Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Hovedstadens Kristne Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
Lærer(e)
|
|
Hold
|
2023a ty (1a Ty, 2a Ty)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Moderne Deutsche Musik
Beskrivelse:
Vi arbejder med moderne tysk musik i dette forløb. Vi beskæftiger os med tre tyske numre fra tre forskellige årtier. De to første numre er fra hhv. 00’erne og 90’erne, og de tematiserer begge problematikker i forbindelse med kærlighed:
- Rammstein: ”Amour” fra albummet ”Reise, Reise” (2004)
- Die Fantastischen Vier: ”Die da!?” fra albummet ”4 gewinnt” (1992)
Det sidste nummer omhandler identitetsdannelse:
- Chefket: ”Identitäter” fra EP’en ”Identitäter” (2013)
I tekstgennemgangen fokuseres der primært på forståelse af det indholdsmæssige i numrene samt samtale om numrenes temaer.
Grammatik:
- Bøjning af ”sein”, ”haben” og ”werden.”
- Bøjning af regelmæssige verber.
Formål:
- At styrke elevernes grammatiske bevidsthed vha. skriftlige øvelser
- At træne elevernes evner inden for tekstforståelse
- At give et kort indblik i tysk populærmusik fra de seneste årtier
Metode:
- Klasseundervisning og gruppearbejde med små øvelser
Evaluering:
- Formativ evaluering
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Stunde Null
I dette forløb skal vi arbejde med tiden efter Anden Verdenskrig i Tyskland: Stunde Null.
Vi skal lære mere om, hvad der skete i Tyskland fra 1945-1949. Tyskland og Hitler har tabt krigen, og der hersker kaos i landet med stor hungersnød og splittede familier.
Vi skal læse skønlitteratur fra tiden, der tematiserer de levevilkår, som tyskerne havde. Landet er i ruiner, og alt ser sort ud. Litteraturen kommer også til at tematisere de små lyspunkter, der trods alt stadig er.
Vi læser bl.a. et brev fra Frau B.S. til sin adoptivdatter ”Es ist viel, was ich dir sagen muss”, der giver et indblik i hele problematikken omkring de børn, der blev væk fra deres forældre under krigen. Vi skal analysere et digt fra tiden: "Die Pappel vom Karlsplatz" af Bertolt Brecht.
Til at opnå baggrundsviden læser vi faglitteratur om tiden og ser nogle PowerPoint-fremlæggelser.
Materiale:
Christensen, Gorm og Sten Rasmussen: "Ein Jahrhundert wird besichtigt", Gads Forlag, København, 1997: Text 17 - Frau B.S: "Es ist viel was ich die sagen muss" (1956)
Christensen, Gorm og Sten Rasmussen: "Ein Jahrhundert wird besichtigt", Gads Forlag, København, 1997: Text 12 - Bertolt Brecht: "Die Pappel vom Karlsplatz" (1950)
Borchert, Wolfgang: "Die drei dunklen Könige"
Häckert, Lone og Birgit Lohse: "Alles in allem" (2. udg.), København, Gyldendal, 2014
Shortland, Cate: "Lore" (film, 2012)
Grammatik:
Pronominer og mobalverber.
Formål:
- Mundtlig og skriftlig sprogfærdighed
- At kunne arbejde projektorienteret
- At forstå samfundsforhold i Tyskland efter 1945 og analysere tekster fra samtiden
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Stress und Einsamkeit
I dette korte forløb arbejder vi med stress sideløbende med et forløb i psykologi om lykke/ulykke.
Materiale:
Berg, Sibylle: "Nora hat Hunger", Ein paar Leute suchen das Glück und lachen sich tot (Stuttgart, 1997)
Berg, Sibylle: "Ruth langweilt sich", Ein paar Leute suchen das Glück und lachen sich tot (Stuttgart, 1997)
Berg, Sibylle: "Vera raucht eine", Ein paar Leute suchen das Glück und lachen sich tot (Stuttgart, 1997)
Chefket: "Mach ein Schritt zurück" + arbejdsmateriale fra Goethe Institut
Grammatik: Rep. af relative pronominer. Løst og fast sammensatte verber.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Ausländer in Deutschland
Beskrivelse:
I dette forløb skal vi lære mere om tyrkere i Tyskland. Vi indleder med at have om Tyskland i 1960'erne, hvor gæstearbejdere fra bl.a. Tyrkiet kom til Tyskland for at tjene penge til deres familie. Mange af disse tyrkere blev dengang i Tyskland, og i dag er mange tyrkere i Tyskland efterkommere af disse gæstearbejdere.
Vi vil lave en lytteøvelse, der handler om netop dette. Derudover vil vi læse tekster om, hvordan tyskerne selv ser på tyrkere.
Grammatisk fokus: Fortsat fokus på præpositioner samt arbejde med modalverber og relative pronominer.
Materiale:
Lytteøvelse: "Gastarbeiter in Deutschland" (Deutsche Welle)
Link: https://www.dw.com/de/arbeitskraft-aus-der-türkei/audio-15517759
Lytteøvelse: "Wie feiern Türken Weihnachten?"
https://www.youtube.com/watch?v=G2qD7kY-0wM&frags=pl%2Cwn
Rauner, Liselotte: "Türkischer Kaffee"
Link: http://www.ismennt.is/not/rpals/sögurnar/türkischer_kaffee.htm
Formål:
- at lytte og forstå tysk
- transskribere mundtlig tale på tysk
- analysere tekster inden for emnet (bl.a. en novelle og en film)
- reflektere over det at have tilknytning til flere lande/kulturer på én gang
Metode:
Tavleundervisning, højtlæsning, gruppearbejde, online-øvelser og korte elevfremlæggelser.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Blokdag i tysk
BLOKDAG I TYSK:
Vi skal arbejde med grammatik (rep. fra året mm.).
Derudover ser vi filmen "Balloon." Filmen handler om personer, der forsøger at flygte over muren fra DDR til BRD i en ballon. De ønsker frihed, som DDR ikke kan give dem. Her lærer vi noget om DDR-samfundet og det hemmelige politi "Die Stasi."
Materiale:
"Balloon" (film)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Das Dritte Reich
Das Dritte Reich:
Forløbet fokuserer på Det Tredje Rige. Vi er i årene 1933-1945, og Hitler er Kanzler og leder. Man kalder ham "Der Führer."
Tysklands bliver til et diktatur, hvor Hitlers parti NSDAP sørger for at udbrede nazisme i landet. Ungdommen engageres i nazistiske initiativer gennem Hitlerjugend, som er en ungdomsorganisation under Det Tredje Rige.
Et vigtigt begreb under dette emne er antisemitisme; nazisterne opretter KZ-lejre, og mange jøder mister livet under disse år.
Det hele ender ud i 2. Verdenskrig, hvor Tyskland taber til de allierede.
Vi vil fokusere på diktaturet og snakke om fællesskabsfølelse hos nazisterne samt ser på censur og bogafbrændingen d. 10/5 1933.
Materiale:
Junge, Traudl: "Meine Zeit bei Adolf Hitler" (i Homann, Angela og Erik Wikkelsø Pedersen (2005): KURZUM - Text und Sprache, Tyskforlaget)
Kästner, Erich: "Die Bücherverbrennung am 10. Mai 1933" (i: Fuchs, Kate og Mathilde Sinding: Auf uns, Gyldendal, 2016)
Schirach, Baldur von: Vorwärts! Vorwärts! schmettern die hellen Fanfaren (Slagsang, Hitlerjugend)
https://neustadt-und-nationalsozialismus.uni-mainz.de/glossar/lied-vorwärts-vorwärts-1933
Weizsäcker, Richard von: "Gedenkveranstaltung im Plenarsaal des Deutschen Bundestages zum 40. Jahrestag des Endes des Zweiten Weltkrieges in Europa" (uddrag herfra, første tredjedel af talen)
(Link: https://www.youtube.com/watch?v=C3ZAzpk4IbE (downloadet 17/9-2024))
Kort klip fra "Der Untergang" (interview med Traudl Junge) (film instrueret af Oliver Hirschbiegel, 2004)
Yderligere hjælpemidler:
Gyldendals Røde Ordbøger online og i fysisk form samt Ordbogen.com + ABC-ordbogen
Evaluering:
Formativ og summativ evaluering i forbindelse med opgaveskrivning om nazisternes metoder til at skabe og udbrede en fælles national identitet i Tyskland i 1930’erne/1940’erne og i forbindelse med mundtlige og skriftlige øvelser i undervisningen.
Undervisningsformer:
- Tavleundervisning vha. tavle og PP-præsentationer, gruppearbejde, quizzer og CL-øvelser.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Mundtlighed i tyskfaget
Mundtlighed i tyskfaget:
Dette korte forløb indeholder en videofremlæggelse, som forberedes i timen. Udgangspunktet for videofremlæggelsen er følgende eventyr:
Brüder Grimm: "Katze und Maus in Gesellschaft"
Læringsmål:
- Fri tale på tysk
- Præsentationsteknikker
- Ordforråd
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Krimi
Krimi:
Beskrivelse:
Vi arbejder med genren Krimi i dette forløb. Vi vil sammen beskæftige os med, hvad der forstås ved genren Krimi (genretræk), og vi vil læse forskellige typer krimier. Ved teksterne, vi læser, vil vi snakke om, hvordan man kan se, at der er tale om en krimi.
Vi vil læse en tekst fra Ferdinand von Schirach, der har været forsvarer i flere alvorlige sager. Vi læser både én af hans tekster og ser en filmatisering af teksten. Vi kommer også til at læse en tekst af den svejtsiske forfatter Milena Moser, og i den forbindelse vil begrebet Femi-Krimi blive introduceret.
Materiale:
Christophersen, Erik: "Der Krimi - einige Informationen" (FJ, Krimigeschichten, 2015, Fra i-bogen: Dein Deutschland – tysk fortsættergrundbog af Rikke Taber og Martin Zickert Graverholt)
Doris Dörrie: ”Mit Messer und Gabel”, i: Häckert, Lone og Lise Hansen: Literatur um die Jahrtausendwende, Kaleidoscope, 1999)
Moser, Melina: "Der Haarschnitt" Häckert, Lone: "Literatur um die Jahrtausendwende", Gyldendal, 1999
Moser, Milena: ”Letzte Pizza” (i: Homann, Angela og Erik Wikkelsø Pedersen: Kurzum – Text und Sprache, Tyskforlaget, 2005)
Schirach, Ferdinand von: ”Anatomie” (i: Larsen, Uffe Hartvig: Schuld, Tyskforlaget, 2013)
Filmatiseringen af "Anatomie" (instrueret af: Hannu Salonen, forfattere til filmen: André Georgi/Ferdinand von Schirach, udgivelse: Studio Hamburg, ZDF, DVD-udgivelse: 2017)
Link til yderligere info: https://www.fernsehserien.de/schuld-nach-ferdinand-von-schirach/folgen/2x02-anatomie-1125314
Grammatik:
Häckert, Lone og Birgit Lohse: "Alles in allem" (2. udg.), København, Gyldendal, 2014, s. 79-81
Formål:
- At eleven får et grundlæggende kendskab til genretræk ved krimier
- Analysere krimi og argumentere redegørende og analytisk på tysk om dem på baggrund af et oparbejdet ordforråd inden for emnet
- Forbedre den mundtlige dialog på tysk
- Forståelse og anvendelse af relative pronomener på tysk
Undervisningsformer:
- Tavleundervisning vha. tavle og PP-præsentationer, gruppearbejde, quizzer og CL-øvelser.
Yderligere hjælpemidler:
Gyldendals Røde Ordbøger online og i fysisk form samt Ordbogen.com + ABC-ordbogen
Evaluering:
Formativ og summativ evaluering i forbindelse med opgaveskrivning om Milena Moser ”Letzte Pizza” og i forbindelse med mundtlige og skriftlige øvelser i undervisningen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Die DDR
Die DDR:
Dette forløb handler om DDR (Deutsche Demokratische Republik). Tyskland var fra 1949-1989 delt i to lande - DDR i øst og BRD i vest.
DDR var et diktatur. Vi vil læse tekster af forskellige genrer og særligt fokusere på, hvordan befolkningen i DDR blev overvåget og ikke havde kulturel frihed. Vi skal lære om det hemmelige politi "Stasi" (Staatssicherheit) og deres metoder. I den forbindelse skal vi se filmen "Das Leben der Anderen." Yderligere vil vi læse et digt af Reiner Kunze, som Stasi holdt godt øje med. Vi læser bl.a. den Stasi-journal, som er skrevet om ham.
Grammatisk vil vi arbejde med den bestemte og ubestemte artikel og repetere lidt af det, som vi snakkede om ved sidste forløb vedr. verber og ordstilling.
Kernestof:
Biermann, Wolf: "Das Märchen vom kleinen Herrn Moritz", 1972
Tilgængelig via følgende link: https://www.tyskforlaget.dk/masken/maskenbiermanntxt.html
Donnersmarck, Florian Henkel von: "Das Leben der Anderen" (film), 2006
Ensikat, David: "Stasi, Wenn keiner keinem traut", i: Andersen, Ove Simi og Poul Husum: Es war einmal ein Land, Tyskforlaget, s. 75-79, 2015
Häckert, Lone: "Das Ministerium für Staatssicherheit", Literatur um die Jahrtausendwende, Gyldendal, s. 28-30, 1999
Kunze, Reiner: “Das Ende der Kunst”, i: Häckert, Lone: "Literatur um die Jahrtausendwende", Gyldendal, s. 31, 1999
Stasi: Reiner Kurzes stasi-akt, i: Häckert, Lone: Literatur um die Jahrtausendwende, Gyldendal, s. 32, 1999
Videoklip "Simpleshow erklärt den Fall der Berliner Mauer":
Link: https://www.youtube.com/watch?v=x83OEzipiQo
Til eksamenstræning:
Uddrag fra
”Brief von Ricarda Gnauck”
(kilde: Holm, Lone og Jenny Gibson: Wir sind wir – en grundbog til Landeskunde i gymnasiet og HF,
København, Gyldendal, 2010)
Formål:
At tale tysk.
At forstå tysk.
At kunne samtale på tysk.
At lære om nyere tysk historie.
At øve skriftlig formidling.
Yderligere hjælpemidler:
Gyldendals Røde Ordbøger online og i fysisk form samt Ordbogen.com + ABC-ordbogen
Tekst til eksamenstræning:
"Brief von Ricarda Gnauck"
Evaluering:
Formativ og summativ evaluering i forbindelse med opgaveskrivning om DDR og i forbindelse med mundtlige og skriftlige øvelser i undervisningen.
Undervisningsformer:
- Tavleundervisning vha. tavle og PP-præsentationer, gruppearbejde, quizzer og CL-øvelser.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Soziale Medien
Soziale Medien:
I dette forløb arbejder vi med kulturen på de sociale medier. Hvilken betydning har de for vores måde at leve på? Gennem tekstanalyse og øvelser opnår vi et tysk ordforråd, så vi kan samtale om problematikker ved sociale medier. Fokus vil tekstmæssigt være sangtekster, der omtaler både positive, men især også negative sider ved vores brug af sociale medier i den verden, vi lever i.
Tekster:
Bendzko, Tim: "Programmiert"
Link: https://www.youtube.com/watch?v=G7nrO8MJvaE
Böing, Lukas: "Wie wäre mein Leben..."
Ok Kid: "Mehr mehr"
Link: https://www.youtube.com/watch?v=PxMZ23_qVoY
Lytteøvelse fra YouTube-siden "Glücksdetektiv" (2019):
https://www.youtube.com/watch?v=9a5mm4k1Ux0
Yderligere hjælpemidler:
Gyldendals Røde Ordbøger online og i fysisk form samt Ordbogen.com + ABC-ordbogen
Evaluering:
Formativ og summativ evaluering i forbindelse med elevfremlæggelser om deres forbrug af sociale medier og i forbindelse med mundtlige og skriftlige øvelser i undervisningen.
Undervisningsformer:
- Tavleundervisning vha. tavle og PP-præsentationer, gruppearbejde, quizzer og CL-øvelser.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Forløb#4
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Forløb#9
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/280/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62729217087",
"T": "/lectio/280/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62729217087",
"H": "/lectio/280/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62729217087"
}